Προς το περιεχόμενο

[Φήμη] Διέρρευσαν τα τεχνικά χαρακτηριστικά του Samsung Galaxy S IV;


alexandros4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκταπύρηνη cpu και 2gb ram για να τρέχεις android και angry birds είναι σαν να πάρεις core i7 για windows 98 και paint. Είτε θα πρέπει να σταματήσει ο πόλεμος των χαρακτηριστικών και να κοιτάξουν πράγματα όπως η μπαταρία ή οι μικρότερες οθόνες (έλεος με τις παντόφλες), ή θα πρέπει τα mobile OS και οι εφαρμογές τους να ανέβουν επίπεδο και να φτάσουν τα desktop.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 125
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τη μπαταρία την ανέβασαν, όπως εξίσου ανέβασαν και τα χαρακτηριστικά του κινητού, οπότε υπάρχει αναλογία και το πρόβλημα παραμένει... τα smartphone θέλουν φόρτιση ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ!!! Πρέπει σε κάθε περίπτωση πρώτα να λύσουν το θέμα της μπαταρίας και μετά τα υπόλοιπα.

 

Επίσης κάτι ακόμα... έστω ότι κάποιος το αποκτήσει... θα κουβαλάει ένα τέρας pc στη παλάμη του (που οι περισσότεροι χρήστες δεν έχουν καλά καλά ούτε καν 4πύρηνο pc), και αναρωτιέμαι...

1. το λειτουργικό εκμεταλλεύεται πλήρως την επεξεργαστική ισχύ του κινητού;;;

2. τι εφαρμογές τόσο δυνατές θα τρέχουν σε ένα smartphone που θα το αξιοποιούν πλήρως;

 

Για να μην συζητήσω το θέμα του Update του android πόσο πολύ αργεί να το βγάλει η samsung (και η κάθε εταιρία) προσαρμοσμένο για τα κινητά της.

 

Και μένει το κερασάκι στη τούρτα... η τιμή!!! Σε μια τόσο δύσκολα οικονομική εποχή, δύσκολα κανείς ποια βάζει το χέρι στη τσέπη να σκάει 600-700-800€!!!

 

Και για να κλείσω προς αποφυγή παρεξηγήσεων... είμαι κάτοχος εδώ και 1,5 χρόνο του Samsung Galaxy SII.

μην μπερδεύεις τους x86 cpu και arm cpu που φοράνε τα κινητά

8 πύρινος exinos ουτε καν φτανει τον pentium 4 στα 3,2

 

ορίστε και μερικές συγυρίσεις για να καταλάβεις ότι διαφορά στην τεχνολογία αυτόν των δυο είναι κάτι παραπάνω από χαοτική

Pentium 4 3.2 GHz = 2 gflops

i7 2600k @ 4.5 GHz = 102 gflops

AMD Athlon II 640 3.00 ghz = 50 gflops

Intel Atom n270 1.6 ghz = 4 gflops

 

Samsung Galaxy S3 1.4 GHz = 170 mflops

LG Optimus G(Quadcore Krait) 1.5 GHz = 483 mflops

 

στην καλύτερη ο καλύτερος mobile arm based cpu σήμερα (δλδ κάνας qualcom 800) φτάνει κοντά στα 1 gflops .....

 

so........

 

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταίει η Samsung για αυτό... Εφόσον τρέχουν τα πρόβατα και αγοράζουν επειδή έχει πιο μεγάλους και εντυπωσιακούς αριθμούς...

 

Αλήθεια, η διαφορά από γενιά σε γενιά είναι τόσο μικρή - που απόσβεση δεν γίνετε... Κατηγορούμε τα Apple Fan Boys που τρέχουν κάθε χρονιά και παίρνουν το νέο μοντέλο... αλλά εδώ δεν ξέρω, εάν ουσιαστικά, συμφέρει η αλλαγή από Galaxy S II στο 4. Όχι ότι δεν είναι δυνατό, αλλά δεν θα είναι τόσο πιο γρήγορο, τόσο πιο καλό ώστε να συμφέρει η αλλαγή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τ'αλλα η αναβαθμιση των τεχνικων χαρακτηριστικων (διοτι περι τουτου προκειται απλως) δεν μου λεει και πολλα, για να μην πω τιποτα.

 

και εμενα δεν με συγκινει αλλα ειναι μια εξελιξη.

παντως δεν βλεπω να περιμενω το SG4, αντιθετως θα παω για το αδιαβροχο xperia z

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως αντροιντ κ με τετοιο harware πλεον δεν συμβαδιζουν,προτιμω π.χ. το τετραπυρηνο μου,οκταπυρηνο μου κινητο με hdmi, windows pc συμβατα κ τελος η υποθεση,γινετε; να τελειωνει η υποθεση διοτι οτι εφαρμογες παιχνιδια υπαρχουν πλεον στο αντροιντ ειναι της πλακας. Αλλιως μια οθονη 5αρα-5.5αρα διπυρηνο κινητο κ τελος η υποθεση . Τσαμπα πηρα το νοτε 2 πηρα τετραπυρηνο για να παιζω παιχνιδια που ειναι της πλακας ...σε αυτο το θεμα...φυσικα στο μοκο που το ευχαριστιεμαι ειναι για την οθονη την μεγαλη του κ στο σερφαρισμα στα υπολοιπα δεν αξιοποιηται δυστυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>τερατακι,αλλα τεραστιο.Θεωρω την καλυτερη λυση για καποιον που χρειαζετε τοσο μεγαλη οθονη.Δεν χρειαζετε συγκριση με iphone 5.Φυσικα και ειναι πιο γρηγορο στα τεχνικα χαρακτηριστικα.</p>

<p>Βεβαια δεν γνωριζω γιατι θελει τοση δυναμη για να τρεξει εφραγμογες android.ειχε καθολου κολληματα το s3 και θελει παραπανω δυναμη?Παντως στο θεμα μεγεθου εχουν ξεφυγει,πλεον ειανι ταμπλετ</p>

 

Συμφωνώ για το θέμα του μεγέθους αλλα δεν καταλαβαίνω τα αρνητικά που λεγονται για το μεγεθος εφοσον ειναι ελάααααααχιστα μεγαλύτερο απο το 3

 

Σταλμένο από το iΤσίου, το ταχυδρομικό περιστέρι της apple

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 διοτι οτι εφαρμογες παιχνιδια υπαρχουν πλεον στο αντροιντ ειναι της πλακας

πλεον; 

εδω τρομαξαμε να φτασουμε σε ενα καλο επιπεδο και να κανουμε μια χαρα τη δουλεια μας εχοντας οσες σχεδον καλες εφαρμογες χρειαζομαστε (και τις περισσοτερες δωρεαν μαλιστα)  κι εσενα πλεον ειναι που σου φαινονται οι εφαρμογες της πλακας; 

 

:whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κατα τ'αλλα η αναβαθμιση των τεχνικων χαρακτηριστικων (διοτι περι τουτου προκειται απλως) δεν μου λεει και πολλα, για να μην πω τιποτα.

και εμενα δεν με συγκινει αλλα ειναι μια εξελιξη.

παντως δεν βλεπω να περιμενω το SG4, αντιθετως θα παω για το αδιαβροχο xperia z

Φοβία πεσίματος στην τουαλέτα; :)Σταλμένο από το iΤσίου, το ταχυδρομικό περιστέρι της apple
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έβγαζε το ίδιο τηλέφωνο, κάποιοι θα έλεγαν ότι είναι μια απ' τα ίδια. Τώρα που βγήκε αναβαθμισμένο, κάποιοι λένε ότι σιγά τι έγινε. 

 

Το SGS3 έχει 2100mAh μπαταρία, οπότε αν έχει 3000mAh, σίγουρα θα είναι σημαντική αναβάθμιση, ειδικά αφού θα μιλάμε για περίπου ίδια διάσταση οθόνης.

 

Από κει και μετά, αφού υπάρχουν επιλογές, μια χαρά όλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iMarilina? Πού είναι αυτό το ταχυδρομικό περιστέρι της apple iΤσίου, να του κάνω πίου πίου;;; Οέο;;;

 

Στο θέμα των κινητών, με βλέπω με ένα σχετικά οικονομικό windows phone 8, να κάνω άνετα τη δουλειά μου (αν προσθέσουν και δυνατότητα συνεργασίας με το pc στα blue ακόμα καλύτερα) χωρίς να ανησυχώ για αναβάθμιση hardware κάθε 10 μήνες, και όλα κομπλέ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ledis εσύ μπορεί να εντυπωσιάζεσαι από τα χαρακτηριστικά.

Φάγαμε από αυτά. Κρατήσαμε μεγάλο καλάθι. Τώρα ήρθε πιστεύω η ώρα για ουσία και όχι κρασαρίσματα και laggies.

Ας έχω τα μισά με 1/3 χαρακτηριστικά και ας κάνω τις ίδιες δουλείες με ένα windows phone,ubuntu,firefox Os.

 

Ίσα ισα που άμα σου πετάνε τέτοια χαρακτηριστικά σε "χώνουν" στην τιμή. Σιγά μην τα χρησιμοποιήσεις όλα αυτά. (επεξεργαστική ισχύ,Ραμ) αλλά νιώθεις καλά που τα έχεις.

 

 

Ξέρω άπειρα παραδείγματα φίλων με συστηματακια που μπορεί να σου φύγει η περούκα (i5,i7 ktlp) και να τα χουν για ένα fb,chrome me 2 tabs για youtube και με κάρτα γραφικών των 200 ευρώ για να παίζουν LoL.

Άμα τον ρωτήσεις: γιατί ρε στερήθηκες για να πάρεις θηρίο pc αφού δεν το χρησιμοποιείς.

Σου απαντάνε ¨ εγώ νιώθω καλά γιατί είναι τουμπανος και άμα λάχει πατάω το δικό σου pc!

Κατάλαβες τι θέλω πω...

 

 

Δεν αναφέρθηκα πουθενά ότι όλα αυτά τα χαρακτηριστικά είναι απαραίτητα στους περισσότερους από εμάς, Ούτε αναφέρθηκα στο τίμημα (Τιμή) τους.

 

Είπα απλά ότι η αγορά είναι πολύ μεγάλη και ο καθένας βάση τον αναγκών του επιλέγει.

 

Από Τεχνολογικής άποψης παντός, Όπως και να το δεις τα χαρακτηριστικά είναι εντυπωσιακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μεενδιαφέρουν όλα αυτά τα τρομερά χαρακτηριστικά. Αχρηστα σε εμένα και στο 99%+ των χρηστών.

 

Μια χαρά υπεραρκετά χαρακτηριστικά είχε και το απλό ταπεινό (πια) Iphone4.

 

Αναβάθμιση για την καθημερινότητά μου είναι:

 

- Μπαταρία που να κρατάει περισσότερο απο μισή μέρα (με ήπια χρήση) και να φτάνει τις 10-12 ώρες με χρήση internet 3G και ομιλίας

- Γρηγορότερο internet

- Πιο ευαίσθητο και καλό δέκτη τηλεφωνικού σήματος

- Πιο ευαίσθητο και καλό δέκτη WiFi σήματος

- Μεγαλύτερη RAM

- Mεγαλύτερος αποθηκευτικός χώρος (ή έστω επιλογή επεκτασης με κάρτα)

- Καλύτερη κάμερα (όχι σε Mp αλλα σε ποιότητα). Η 2Mp κάμερα του Sonny Ericsson W800 μου εβγαζε καλύτερες φωτό από την 8Mp του 4S με περισσότερες και καλύτερες ρυθμίσεις και ειδικά με flash

 

Όσο πιο πολλούς επεξεργαστές και πιο μεγάλη οθόνη έχει το τηλέφωνο τόσο λιγότερο κρατάει η μπαταρία.

 

Το μέγεθος της οθόνης είναι πια οριακό και υπεραρκετό. Οτιδήποτε μεγαλύτερο είναι κακό. Πας σε tablet εαν θελεις κατι τετοιο και εχεις επιλογες πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...