Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ UBUNTU ΣΕ laptop


ALLisCHAOS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδία...λοιπόν...αποφασησα να εγκαταστήσω στο laptop(Lenovo g580) μου Ubuntu με dual boot με windows 7(τα windows είδη προεγκατεστημένα)..εκεί που κατέβασα το iso  το "καίω" κ  σε dvd το πετάω και μεσα και περιμένω να ξεκινήσει η εγκατάσταση...όλα καλά μέχρι να φτάσω στη διαχείρηση των partition...τί να δω??? υπήρχε είδη o σκληρός σε 4 partition χωρισμένος...ένα απο το windows_OS ένα απο το lenovo ένα απο το system_drv και ένα απο το recovery...που εγκατηστω λοιπόν εγω τα ubuntu?? :S...καμία ιδέααα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να κατεβασεις το windows installer (wubi) και να κανεις εγκατασταση μεσα απο τα windows , οταν σου ζητησει σε ποιο δισκο θελεις να γινει η εγκατασταση θα πατησεις στο c: , και θα ακολουθησεις τα υπολοιπα βηματα .

 

Με αυτη την εγκατασταση δεν χρειαζεσαι ξεχωριστο partition , στο c: θα εχεις ενα φακελο με τα ubuntu και οποτε θελεις τον διαγραφεις .

 

http://www.ubuntu.com/download/desktop/windows-installer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι wubi μόνο προβλήματα δημιουργεί. 

Μπορείς με ένα εργαλείο σαν το gparted (δεν είμαι σίγουρος ότι παίζει στα windows) να δημιουργήσεις το partition που θα βάλεις το ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν ευχαριστώ για τη γρηγορη απόκριση...βασικά δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για τν wubi(θα το χρησιμοποιησω σαν τελευταία εναλακτική)...καμία άλλη λύση??



χμμμ chaos...θα το ψάξω και γι αυτή τν εναλλακτική που δίνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις απλά να δεις πως είναι το linux το πιο εύκολο είναι να το κάνεις με virtualbox. Κοιτα εδω το κεφαλαιο 2. Αν αποφασισεις να κανεις dual boot θα χρειαστει να δημιουργησεις partition για το linux (κεφαλαιο 4).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ χρήσιμο το λινκ pmav99 thnx...mphxths ισως το ξεκινήσω με virtualbox τελικά...αλλά σε περιπτωση που θέλω να τα εγκαταστήσω τι θα κάνω με τα partition?? θα πρεπει να διαγράψω κάποιο?? και αν ναί ποιό? το recovery??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ χρήσιμο το λινκ pmav99 thnx...mphxths ισως το ξεκινήσω με virtualbox τελικά...αλλά σε περιπτωση που θέλω να τα εγκαταστήσω τι θα κάνω με τα partition?? θα πρεπει να διαγράψω κάποιο?? και αν ναί ποιό? το recovery??

θα χωρισεις τον c: σε δυο partition .

 

Δες Link.png Site: http://www.techne.gr/showthread.php/8896-%CE%94%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B9%CE%B1-partition-%CF%83%CE%B5-%CF%83%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF-%CE%B4%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%BF-%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84%CE%B1-windows-%CF%83%CE%B5-windows-7-vista">εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το system_drv / recovery δεν τα αγγιζεις...αν θες να επαναφερεις καποια στιγμη το φορητο στις εργοστασιακες ρυθμισεις/λογισμικο

 

απλα με καποιο προγραμμα διαχειρισης partitions μικραινεις λιγο το C και δημιουργεις ενα νεο partition και βαζεις εκει το λινουξακι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παιδια!! λυθηκε το προβλημα μου..κατεβασα ενα προγραμματακι κ χωρισα τν c σε 2 partition!!

 

Απο την στιγμη που μπορεις να χωρισεις τον δισκο c: σε δυο partition μεσα απο τα windows , ειναι λαθος να χρησιμοποιεις third party software .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...