Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα πρόβλημα με το Genesis που παρουσιάστηκε την τελευταία εβδομάδα. Ενώ σε μερικές σειρές εμφανίζονται σωστα τικαρισμένα όλα τα προβληθέντα επεισόδια, σε άλλες δεν εμφανίζονται, ακόμη και αν τα ορίσω ως προβληθέντα από το μενού. Καμιά ιδέα για να το διορθώσω? Από που συλλέγονται οι πληροφορίες αυτές? είναι κάποιο άλλο addon που κάνει αυτή τη δουλειά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν νομίζω ότι είναι αυτό. Στη δική μου περίπτωση κάποιες σειρές δεν έχουν πρόβλημα. Αυτές λοιπόν που έχουν πρόβλημα(είναι οι περισσότερες βέβαια), φαίνεται πως δεν αναγνωρίζονται σωστά. Οι πληροφορίες που εμφανίζονται όταν είναι επιλεγμένο ένα επεισόδιο είναι λανθασμένες, η ημερομηνία για παράδειγμα εμφανίζεται παντού ως 31-11-65κάτι, ενώ αντί για την αξιολόγηση εμφανίζεται ο χαρακτήρας "@" ή το "<". Αυτό λοιπόν απ' ότι κατάλαβα είναι bug του kodi και όχι του genesis τελικά και δεν υπάρχει στα windows. Σε μένα εμφανίστηκε σε manjaro linux μετά από κάποια αναβάθμιση τελευταία, ενώ το παρατήρησα και σε ubuntu 15.10. Κάπου αναφέρεται ότι έχει να κάνει με την έκδοση της python.

Εγώ το έλυσα τελικά με την εγκατάσταση της unstable έκδοσης του kodi. Εκεί εμφανίζονται όλα σωστά, αλλά δυστυχώς κρασάρει κάπου κάπου η έκδοση αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, είχα διαβάσει εκείνη την ανακοίνωση από το Genesis ότι θα σταματήσει να δουλεύει, αλλά μέχρι και 1-2 εβδομάδες πριν έβλεπα κανονικά. Τώρα όμως έχω δοκιμάσει 10-15 ταινίες και σε όλες, πατάω να αρχίσει, βγάζει το Loading... κάτω δεξιά και μετά με πάει πάλι στην λίστα με τις ταινίες, χωρίς κάποιο error, χωρίς να βγάλει ότι δεν βρέθηκαν πηγές ή κάτι τέτοιο. Το ίδιο κάνει και σε έναν φίλο. Την ίδια στιγμή βέβαια κάτι ΠΑΛΙΕΣ σειρές που βλέπω παίζουν κανονικά...

 

Συμβαίνει και σε άλλους κάτι παρόμοιο; Μήπως έχει βγει κανά fix τίποτα; Ή απλά μας αποχαιρετά οριστικά το Genesis;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, είχα διαβάσει εκείνη την ανακοίνωση από το Genesis ότι θα σταματήσει να δουλεύει, αλλά μέχρι και 1-2 εβδομάδες πριν έβλεπα κανονικά. Τώρα όμως έχω δοκιμάσει 10-15 ταινίες και σε όλες, πατάω να αρχίσει, βγάζει το Loading... κάτω δεξιά και μετά με πάει πάλι στην λίστα με τις ταινίες, χωρίς κάποιο error, χωρίς να βγάλει ότι δεν βρέθηκαν πηγές ή κάτι τέτοιο. Το ίδιο κάνει και σε έναν φίλο. Την ίδια στιγμή βέβαια κάτι ΠΑΛΙΕΣ σειρές που βλέπω παίζουν κανονικά...

 

Συμβαίνει και σε άλλους κάτι παρόμοιο; Μήπως έχει βγει κανά fix τίποτα; Ή απλά μας αποχαιρετά οριστικά το Genesis;

 

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος αν αληθεύει η όχι αυτή η πληροφορία (ψάχνω τώρα το link αλλά δεν το βρίσκω) είχα διαβάσει κάπου ότι για MQ & LQ θα παραμείνει free, αλλά για HQ, HD θα γίνει συνδρομητικό. Το αναφέρω με κάθε επιφύλλαξη επαναλαμβάνω. Δεν ξέρω αν έχει άλλος κάποια πληροφορία.

 

Εγώ (δεν ξέρω αν σχετίζεται με αυτό) τελευταία όταν κάνω add to watchlist μια σειρά ή ταινία στο IMDB, δεν την βρίσκω μέσα στο Genesis, ενώ όσες είχα κάνει από παλιά τις βλέπω κανονικά. Έχει κανείς αντιμετωπίσει το ίδιο θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ororo.tv (σελιδα) θα γινει με συνδρομη. Υπηρχε παλιοτερα, και υπαρχει ακομα, προσθετο που το φτιαχει ο ιδιος τυπος που φτιαχνει και το genesis, απλα δεν ειναι τοσο γνωστο οσο το genesis.

 

http://www.koditips.com/featured-kodi-ororo-tv-add-on-subtitles/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έκανα επανεγκατάσταση το kodi για να δοκιμάσω κάτι και τώρα μου εμφανίζει μια κάθετη μάυρη γραμμή στο δεξιό μέρος της οθόνης. Δεν έχω καταφέρει να βρώ λύση, γνωρίζει κανείς κάτι?

 

 

post-349089-0-59027100-1451688784_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, είχα διαβάσει εκείνη την ανακοίνωση από το Genesis ότι θα σταματήσει να δουλεύει, αλλά μέχρι και 1-2 εβδομάδες πριν έβλεπα κανονικά. Τώρα όμως έχω δοκιμάσει 10-15 ταινίες και σε όλες, πατάω να αρχίσει, βγάζει το Loading... κάτω δεξιά και μετά με πάει πάλι στην λίστα με τις ταινίες, χωρίς κάποιο error, χωρίς να βγάλει ότι δεν βρέθηκαν πηγές ή κάτι τέτοιο. Το ίδιο κάνει και σε έναν φίλο. Την ίδια στιγμή βέβαια κάτι ΠΑΛΙΕΣ σειρές που βλέπω παίζουν κανονικά...

 

Συμβαίνει και σε άλλους κάτι παρόμοιο; Μήπως έχει βγει κανά fix τίποτα; Ή απλά μας αποχαιρετά οριστικά το Genesis;

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω κι εγώ. Γνωρίζουμε κάτι παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες στις ρυθμισεις για την αναλυση settings > system > video output > resolution) και δες αν εχει την native αναλυση της οθονης σου.

 

Κανονικές ρυθμίσεις έχει. Τι άλλο μπορεί να φταίει???

Λοιπόν, το σύνδεσα με hdmi στην tv. Το αποσύνδεσα και έπαιζε μπόμπα στο pc, με το που έκανα επανεκκίνηση την εφαρμογή ξανα τα ίδια........ Μου έχει σπάσει τα νεύρα ρε παιδιά. Τι να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις τελος?

 

Σταμάτησε η ανάπτυξη και η συντήρηση του addon από τον developer. Το έχει ανακοινώσει κάνα δίμηνο τώρα. Πλέον μόνο θα υπάρχει σαν addon και ότι παίζει από τα sources, θα είναι ότι έχει απομείνει. Που σημαίνει ότι αν τα sources γίνουν update ή αλλάξουν, δεν θα εμφανίζονται πια ή θα εμφανίζονται αλλά δεν θα παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα χρειάζομαι λίγο την βοήθεια σας γιατί μάλλον κάτι κάνω λάθος.
Έχω και εγώ kodi βλέπω ότι κανείς όμως δεν παραπονιέται για το slow buffering.

Δεν ξέρω αν φταίνε τα repos που έχω αλλά δεν μπορώ να δω τίποτα πέραν από κάτι παλιά serials με SD ποιότητα.

Πχ θέλω να μπω να δω game of thrones μέσω genesis η μέσω 1channel είτε σε hd είτε σε SD μετα από κανένα 2 λεπτό θα αρχίσει το buffering και θα περιμένω αρκετό χρόνο…

Να σημειώσω πως έχω χώρο στον δίσκο(ssd)η σύνδεση είναι ~12mbps (speed test)

Και είχα ακολουθήσει έναν οδηγό το maintenance tool για να φτιάξω το buffering χωρίς καμία βελτίωση..

Μήπως χρειάζεται να κάνω μια πλήρη απεγκατάσταση και να ξανά βάλω κάποια αλλά repos?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα χρειάζομαι λίγο την βοήθεια σας γιατί μάλλον κάτι κάνω λάθος.

Έχω και εγώ kodi βλέπω ότι κανείς όμως δεν παραπονιέται για το slow buffering.

Δεν ξέρω αν φταίνε τα repos που έχω αλλά δεν μπορώ να δω τίποτα πέραν από κάτι παλιά serials με SD ποιότητα.

Πχ θέλω να μπω να δω game of thrones μέσω genesis η μέσω 1channel είτε σε hd είτε σε SD μετα από κανένα 2 λεπτό θα αρχίσει το buffering και θα περιμένω αρκετό χρόνο…

Να σημειώσω πως έχω χώρο στον δίσκο(ssd)η σύνδεση είναι ~12mbps (speed test)

Και είχα ακολουθήσει έναν οδηγό το maintenance tool για να φτιάξω το buffering χωρίς καμία βελτίωση..

Μήπως χρειάζεται να κάνω μια πλήρη απεγκατάσταση και να ξανά βάλω κάποια αλλά repos?

εχει λιγο καιρο τωρα που δεν παιζει ταινιεσ 1080 η 720.. μερικεσ σειρες που βλεπω γραφει οτι ειναι sd αλλα ειναι καπου στα 720 η αναλυση.. επισης η αναζητηση δεν κραταει 40 σεκ οπως πριν που εβγαζε τα λινκσ με 720 αναλυση,, προς το παρον, αναμονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...