Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για αθλητικά πάντως, τουλάχιστον για ποδόσφαρο, αρκετά καλό είναι και το Phoenix. Απλά τα έχει κάπως "κρυμμένα" τα links..

 

Πρέπει να πας:

Phoenix -> Woody -> HUDDLE UP SPORTS -> Soccer

και έχω δει Premier League και άλλα ξένα πρωταθλήματα σε πολύ καλή ποιότητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είναι κάτι άλλο που θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να το κάνω..

 

Έχω στήσει έναν FTP server στο PC μου μέσω Filezilla. Μέσω Dynamic DNS είναι προσβάσιμος και εκτός τοπικού δικτύου.

 

Αυτό που θέλω να κάνω όμως, είναι να έχω στον FTP server έναν φάκελο με .srt υπότιτλους και να τον ορίσω ως custom subtitles folder. Πατάω όμως εκεί και ως επιλογές έχει μόνο τοπικούς σκληρούς, Network File System, UPnp Devices, Windows network (SMB) και Zeroconf browser.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος; Γνωρίζει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είναι κάτι άλλο που θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να το κάνω..

 

Έχω στήσει έναν FTP server στο PC μου μέσω Filezilla. Μέσω Dynamic DNS είναι προσβάσιμος και εκτός τοπικού δικτύου.

 

Αυτό που θέλω να κάνω όμως, είναι να έχω στον FTP server έναν φάκελο με .srt υπότιτλους και να τον ορίσω ως custom subtitles folder. Πατάω όμως εκεί και ως επιλογές έχει μόνο τοπικούς σκληρούς, Network File System, UPnp Devices, Windows network (SMB) και Zeroconf browser.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος; Γνωρίζει κανείς;

Επιλεγεις network file system και απο εκεί βάζεις τον ftp φάκελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε κάτι μάλλον δεν εχεις ρυθμίσει σωστα στον server και δεν τον βλέπει.

Προσπάθησε απο μόνος σου να του δώσεις manual την IP.

Δοκίμασε και με smb.

Αλλιως χωρίς τον filezilla κάνε κοινόχρηστο τον φάκελο με τους SRT απο το λειτουργικό που τρεχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό λέω, δεν μου βγάζει πουθενά να βάλω IP ή DYNDNS hostname ή κάτι άλλο..

 

Παταω στο custom folder, μετά στο NFS, βγάζει για λίγο το working κάτω δεξιά και δεν κάνει τίποτα... Γι αυτό λέω μήπως πρέπει να το ρυθμίσω πρώτα από πουθενά αλλού..

 

Edit:Δεν ξέρω αν δεν το έκανα σαφές, αλλά σκοπός μου είναι να είναι προσβάσιμος ο φάκελος και εκτός τοπικού δικτύου. Πάω σε έναν φίλο και βλέπουμε ταινίες στο Kodi, να μπορώ να χρησιμοποιήσω εκεί τα .srt αρχεία που έχω στον FTP server μου. Μιλάω για Windows μηχανήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μπαινεις σε όλη αυτή τη διαδικασία για τους υπότιτλους και δεν χρησιμοποιείς κάποιο απο τα addons του kodi που δουλεύουν άψογα;

Μάλλον θα παίζει πρόβλημα με τα ports και γιαυτό δεν βλέπει το folder.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή για κάποιες ταινίες έχω υπότιτλους από το greekdvdsubs που είναι subrips, τους προτιμώ από υπότιτλους από μετάφραση όπου έχουν δει τα μάτια μου τέρατα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είναι κάτι άλλο που θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να το κάνω..

 

Έχω στήσει έναν FTP server στο PC μου μέσω Filezilla. Μέσω Dynamic DNS είναι προσβάσιμος και εκτός τοπικού δικτύου.

 

Αυτό που θέλω να κάνω όμως, είναι να έχω στον FTP server έναν φάκελο με .srt υπότιτλους και να τον ορίσω ως custom subtitles folder. Πατάω όμως εκεί και ως επιλογές έχει μόνο τοπικούς σκληρούς, Network File System, UPnp Devices, Windows network (SMB) και Zeroconf browser.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος; Γνωρίζει κανείς;

Καταρχην nfs = network file system = αυτο, που σημαινει πως αν δεν εχεις στο ιδιο τοπικο δικτυο καποιον nfs server, δεν θα βρει τιποτα.

https://en.wikipedia.org/wiki/Network_File_System

 

Για να προσθεσεις κατι δικο σου σαν πηγη (γιατι το kodi καταλαβαινει πως το ταδε πραγμα θα το παρει απο την ταδε πηγη), πας system > file manager > add source > browse > add network location > protocol (ftp) και απο κατω δινεις τα στοιχεια σου και πατας ok μεχρι να βγεις. Μετα... δεν θυμαμαι που πας οταν παιζει η ταινια για να το βρεις και να φορτωσεις απο αυτο :/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην nfs = network file system = αυτο, που σημαινει πως αν δεν εχεις στο ιδιο τοπικο δικτυο καποιον nfs server, δεν θα βρει τιποτα.

https://en.wikipedia.org/wiki/Network_File_System

 

Για να προσθεσεις κατι δικο σου σαν πηγη (γιατι το kodi καταλαβαινει πως το ταδε πραγμα θα το παρει απο την ταδε πηγη), πας system > file manager > add source > browse > add network location > protocol (ftp) και απο κατω δινεις τα στοιχεια σου και πατας ok μεχρι να βγεις. Μετα... δεν θυμαμαι που πας οταν παιζει η ταινια για να το βρεις και να φορτωσεις απο αυτο :/

 

Ευχαριστώ πολύ, βοήθησες, βασικά είχα κάνει κάτι παρόμοιο, απλά όταν εγώ είχα κάνει Add Source είχα βάλει απλά το URL του FTP, μαζί με username:password. Το έκανα έτσι όπως είπες και όντως μπόρεσα να το βάλω ως custom subtitle folder. Έδωσα και στον συγκεκριμένο user δικαιώματα για read/write και όλα καλά.

 

Το κακό είναι ότι δεν ξέρω κατά πόσο θα με βολέψει σε αυτό που θέλω να κάνω, γιατί τώρα και τους υπότιτλους που κατεβάζει από το internet τους σώζει στον FTP server. Κάτι που σημαίνει ότι αν το ορίσω έτσι στο σύστημα του φίλου μου, αν πάει να δει μόνος του ταινία και έχω κλειστό το PC (ή απλά τον FTP server) δεν μπορεί να κατεβάσει υπότιτλους από τα subtitles addons.

 

Το ιδανικό θα ήταν αν όριζα σαν custom subtitle folder έναν τοπικό φάκελο στον σκληρό του, αλλά μετά όταν επέλεγα από το μενού του ήχου (κουφό το ξέρω αλλά οκ) να κάνω Browse for subtitle, να μπορούσα να πάω πάνω στο tree και να βγω σε ένα σημείο όπου να μπορώ να επιλέξω από εκεί το network location που θα υπάρχει αποθηκευμένο ως επιλογή. Δυστυχώς όμως, έχοντας επιλέξει για δοκιμή ως custom subtitle location πχ το D:\Videos, πηγαίνοντας πίσω απλά μου βγάζει ως επιλογή "Movie & alternate subtitle directory", δεν πάει πιο πίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που ο δημιουργος του αγαπημενου μου skin, του quartz, δηλωσε και επισημα οτι δεν προκειται να ασχοληθει ξανα με αυτο και με το kodi γενικοτερα, ειμαι σε αναζητηση νεου skin. Εχετε γνωμη για καποιο απο τα παρακατω?

 

- titan (http://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=248351)

- revolve (απορριπτεται ως κακασχημο > http://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=259069 )

- phenomenal

 

Η για οτιδηποτε αλλο θεωρειτε ελαφρυ, χωρις μπιχλιμπιδια, το ακριβως αντιθετο του aeon δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλο! Βλεπω εχει και bello nero για να κανω το kodi κηδεια :P

Ειχα βαλει καποτε το σκετο bello, αλλα κατι με χαλασε και το παρατησα. Μια αναπηρια στα μενου πρεπει να ηταν (λαθος/παραλογη ταξινομηση).

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...