Προς το περιεχόμενο

Υλοποίηση 7950


gregpec2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάει η παραπληροφόρηση σύννεφο..

Έτσι όπως τα λες είναι σαν να μην γίνεται O/C στις 680/7970.

 

αφού το γράφω ρε συ psycho,  περνάει ανετα τις στοκ 680/7970

 

Και την στοκ 7970 Ghz την φτάνει αν πιάσει τα 1100/1500 , που δεν έχω ακούσει ακόμα κάποια 7950 που να μην τα πιάνει.

 

είπα ότι είναι μια κάρτα με πολύ καλό Value for Money η 7950, δεν είπα ποτέ ότι είναι η καλύτερη κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η επιλογή της 7950 έναντι των υπολοίπων έγινε με βασικό κριτήριο το vfm μιας και οι εποχές είναι λίγο δύσκολες. Σαφώς και οι 7970/680 όταν κλοκαριστούν είναι καλύτερες, πράγμα λογικό, μιας και οι συγκεκριμένες ανήκουν σε άλλη κατηγορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μισο λιγο.. Αν παρεις μια 7950 στα 1150core clock και αλλη μια 7970Ghz στα ιδια clocks, στα απλα Benchmarks οπως 3D Mark κτλπα θα βγαλουν ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια σκορ. Στα games oc vs oc θα εχουν MAX 4% διαφορα δλδ αντε 2-3 fps παραπανω να παει η 7970. Οποτε γιατι παρακαλω να μην γινεται συγκριση?? Ποσο OC νομιζετε οτι πανε δηλαδη 7970/680 και ποσο θα κερδισουν απο αυτο?? Αν παει μια 7970 1200 core τοτε μπορει και μια 7950 να παει τοσο,με ελαχιστο χασιμο fps. Δεν πηρες μονο το καλυτερο vfm πηρες κατι πολυ παραπανω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να μην το εχω κανει,Master?? Hitman πχ εβλεπα οτι ολα στα max μια 7970Ghz εβγαζε 44fps και εγω στο τεστ μου ειχα βγαλει 48 με Oc. Αν η 7970 ηταν στα ιδια oc με εμενα,θα εβγαζε ή δεν θα εβγαζε τα ιδια fps?? Να θυμασαι οτι μια 7970 ειναι ηδη στα 1100core clock,οποτε 1200 παει η δικια μου και 1200 μπορει να παει και αυτη,αρα ΑΝΤΕ να πηγαινε 50 σου λρω εγω,παραπανω αποκλειεται .. Και το πιο σημαντικο,στην μια πληρωσες 265€ και στην αλλη 430 το λιγοτερο :>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε την τιμή στην άκρη.Δε λέμε για την σχέση απόδοσης/τιμής τώρα.

 

Το σωστότερο είναι στο ίδιο σύστημα,την ίδια μέρα να συγκρίνεις στο ίδιο software με τις ίδιες ρυθμίσεις και χρονισμούς τις 2 κάρτες στο καπάκι.Αν βρεις μια 7970 και το κάνεις θα το δεις και μόνος σου.

 

Εγώ το χω κάνει με άλλες σειρές και είναι λογικό να συμβαίνει (σε κάρτες ίδιας αρχιτεκτονικής και σειράς πάντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και στο overclock υπάρχουν πολλά if,   για μένα εφόσον μια 7950 των 300€ αγγίξει τα 1100/1500, τότε case closed.

Οκ , πιθανώς  μια 7970 τα τεζάρει  περισσότερο τα clocks για bench κλπ  , αλλά  η ουσία είναι πως πχ το  crysis 3 με 4x msaa είτε το παίζω  στα 1125/1575 είτε στα 1250/1800 , το ίδιο unplayable μου φαίνεται....  Πάντως εδώ υπάρχει μια πρόσφατη σύγκριση max ο/c στο battlefield που δίνει στην 7970 περίπου +20% , (ανούσια  κατ΄εμέ διότι ελάχιστοι παίζουν εκεί με αέρα).

Επεξ/σία από mellodos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα δεν επιβεβαιωθηκα?? Στα σχεδον ιδια clocks η διαφορα δεν ειναι περιπου 3fps υπερ της 7970?? Παμε ξανα στο τελικα συμπερασμα.. Για την μια πληρωσες 260€ και για την αλλη 360-390€.. Μα βλεπετε τι διαφορα χρηματων συνανταμε?? Ναι δεν ηταν εκει το ολο θεμα το ξερω,αλλα ειδαμε οτι οι διαφορες με Ακριβως ιδια clocks με 7970 ειναι 5% αλλα για να την παρεις θελεις αλλα 100-130€ !!! Ο_O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου ήρθε σήμερα η 7950 Vapor-X (στα 270Ε από άμαζον Γαλλίας) και έχω μείνει χαζός. Μιλάμε για κάρτα θηρίο. Και σίγουρα καλό vfm όπως και η 7870 tahiti le όπως είπε και ο prospector8 πιο πάνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...