Προς το περιεχόμενο

Συμβόλαιο σπιτιού


stavros15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έχω ένα συμβόλαιο για σπίτι αλλα επειδή  θα μετακομίσω θέλω να το λήξω πρέπει να κάνω κάτι επίσημο ώστε να ξεκινήσω το συμβόλαιο για το νέο σπίτι ?

Αύριο είναι να κάνω το νέο συμβόλαιο πρέπει πρώτα όμως να λήξει το συμβόλαιο με τον τωρινό ιδιοκτήτη σωστά?

ευχαριστώ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αδερφέ, ο ιδιοκτήτης του σπιτιού που μένεις το γνωρίζει ότι θα φύγεις? 

 

Πώς θα φύγεις από το παλιό σπίτι αν δεν έχει λήξει το συμβόλαιο σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να εξηγήσω την κατάσταση έμενα με τον ξάδερφο μου και μοιραζόμασταν τα έξοδα αλλα δυστυχώς έπρεπε να φύγη και έμεινα μονος και δεν βγάζω τα έξοδα αυτού του σπιτιού μόνος μου γιαυτο βρήκα ενα πολυ φθηνότερο με τον ιδιοκτήτη δεν κατάφερα να μιλήσω σήμερα θα μιλήσω αύριο.

ο άλλος ιδιοκτήτης που βρήκα το νέο σπιτι μου είπε να συναντηθούμε αύριο να κανονίσουμε για τα χαρτιά και πρέπει να κάνω γρήγορα γιατί σε 2 μέρες πρέπει να έχω φύγει για να μην πληρώσω το νίκη τζάμπα στο σπίτι που είμαι τώρα.

γιαυτο θέλω να ξέρω τη πρέπει να κάνω για να λήξω το τωρινό συμβόλων ώστε να μπορέσω αύριο να κάνω το άλλο.

ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να μιλήσεις με τον τωρινό σου ιδιοκτήτη, να του εξηγήσεις την κατάσταση και εφόσον δεν έχεις κάποιες οφειλές και δεν έχει πρόβλημα να σε αφήσει να φύγεις, τότε υπογράφετε ένα χαρτί ότι δεν του οφείλεις τίποτα και πας και κάνεις το νέο σου συμβόλαιο.

 

Το πιθανότερο όμως φίλε μου φοβάμαι είναι ότι αν έχεις συμβόλαιο που δεν έχει λήξει, ο άλλος να ζητήσει όλα τα λεφτά μέχρι τη λήξη του συμβολαίου. Πότε λήγει το συμβόλαιο από το σπίτι στο οποίο μένεις αυτή τη στιγμή; Τους λογαριασμούς τους έχεις πληρώσει όλους; Όπως καταλαβαίνεις, αυτά δεν γίνονται από τη μία μέρα στην άλλη και θέλουν συννενόηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηταν προτιμοτερο ο τωρινος ιδιοκτητης να ειχε ενημερωθει νωριτερα αλλα και παλι αν του εξηγησεις τον λογο που θες αποχωρησεις απο το σπιτι δεν εχει και πολλες ελπιδες να σε κρατησει. Ακομα και να το παει δικαστικως στην χειριστη των περιπτωσεων θα δικαιωθεις εν αντιθεση με την υπολοιπη Ευρωπη στην Ελλαδα το δικαστηριο θα κρινει υπερ του ενοικιαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά θέλεις να φύγεις σε 2 μέρες και ακόμα δεν το έχεις πει τον σπιτονοικοκύρη σου; Έλεος ρε άνθρωπε πες του το πιο νωρίς.

 

Κανονικά μπορεί να σε πάει δικαστικώς και να ζητήσει όλα τα υπόλοιπα νοίκια αλλά χλομό να το κάνει (αν το κάνει θα το κερδίσει το δικαστήριο γιατί είναι συμβόλαιο που υπέγραψες και εσύ κ ο άλλος, όπως έχεις δικαιώματα εσύ έτσι έχει και ο ιδιοκτήτης, αλλά μάλλον δε θα κάνει τίποτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξέρω έπρεπε να τον έχω ενημέρωση νωρίτερα αλλα όλα έγιναν πολύ γρήγορα και ήθελα να έχω βρει πρώτα σπίτι προτού του το πω του τωρινού ιδιοκτήτη όσο για έξοδα μονο Νερό πρέπει να είναι απλήρωτο καμιά 15 ευρώ.

Ο ιδιοκτήτης όμως μένει σε άλλη πολύ και δύσκολα θα καταφέρει να έρθει απ όσο ξέρω καμία συμβουλή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την συμβουλή δεν την θέλεις εσύ.

Ο ιδιοκτήτης χρειάζεται συμβουλές πώς να αποφεύγει να νοικιάζει το σπίτι του σε ανεύθυνους, μην χρησιμοποιήσω άλλη λέξη...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την συμβουλή δεν την θέλεις εσύ.

Ο ιδιοκτήτης χρειάζεται συμβουλές πώς να αποφεύγει να νοικιάζει το σπίτι του σε ανεύθυνους, μην χρησιμοποιήσω άλλη λέξη...

από τη στιγμή που δεν είσαι διατεθειμένος να βοηθήσεις μην μπαίνεις καν στον κόπο να γράψεις. Δεν μου φτάνουν τα λεφτά να πληρώσω το σπίτι που είμαι τώρα δεν θα παρατήσω της σπουδές μου για έναν ιδιοκτήτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τη στιγμή που δεν είσαι διατεθειμένος να βοηθήσεις μην μπαίνεις καν στον κόπο να γράψεις. Δεν μου φτάνουν τα λεφτά να πληρώσω το σπίτι που είμαι τώρα δεν θα παρατήσω της σπουδές μου για έναν ιδιοκτήτη. 

Εντάξει, τότε τις συμβουλές τις χρειάζεται ο καινούργιος σου ιδιοκτήτης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και να το παει δικαστικως στην χειριστη των περιπτωσεων θα δικαιωθεις εν αντιθεση με την υπολοιπη Ευρωπη στην Ελλαδα το δικαστηριο θα κρινει υπερ του ενοικιαστη.

Δεν ξέρω σε τι ακριβώς βασίζεις αυτή σου τη δήλωση, αλλά είναι λάθος. Αν ο ιδιοκτήτης πάει δικαστικώς(που σχεδόν ποτέ δεν γίνεται) θα δικαιωθεί, εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις που ορίζονται από το νόμο(πχ ο ενοικιαστής να είναι δημόσιος υπάλληλος και να μετατεθεί).

να εξηγήσω την κατάσταση έμενα με τον ξάδερφο μου και μοιραζόμασταν τα έξοδα αλλα δυστυχώς έπρεπε να φύγη και έμεινα μονος και δεν βγάζω τα έξοδα αυτού του σπιτιού μόνος μου γιαυτο βρήκα ενα πολυ φθηνότερο με τον ιδιοκτήτη δεν κατάφερα να μιλήσω σήμερα θα μιλήσω αύριο.

ο άλλος ιδιοκτήτης που βρήκα το νέο σπιτι μου είπε να συναντηθούμε αύριο να κανονίσουμε για τα χαρτιά και πρέπει να κάνω γρήγορα γιατί σε 2 μέρες πρέπει να έχω φύγει για να μην πληρώσω το νίκη τζάμπα στο σπίτι που είμαι τώρα.

γιαυτο θέλω να ξέρω τη πρέπει να κάνω για να λήξω το τωρινό συμβόλων ώστε να μπορέσω αύριο να κάνω το άλλο.

ευχαριστώ

Να σου εξηγήσω και εγώ με τη σειρά μου ότι έπρεπε να είχες ενημερώσει τον ιδιοκτήτη με το που έθεσε θέμα ο ξάδερφος σου να φύγει. Πριν καν φύγει δηλαδή. Έπρεπε να τον πιάσεις και να του εξηγήσεις την κατάσταση, ότι άλλαξαν τα δεδομένα και πως πλέον δεν βγαίνεις να πληρώνεις αυτό το σπίτι. Πως πρέπει να μειώσεις πάση θυσία τα έξοδα του σπιτιού. Εσύ αντίθετα προτίμησες πρώτα να βρεις άλλο σπίτι και μετά να ενημερώσεις τον ιδιοκτήτη...

 

Όσο για την ερώτηση σου, αν ο ιδιοκτήτης δεν έχει πρόβλημα τότε υπογράφετε από κοινού ένα συμφωνητικό λύσης μίσθωσης και τελειώνει το θέμα. Αλλιώς προετοιμάσου ακόμα και για τα χειρότερα, δηλαδή ακόμα και το να σε τρέξει στα δικαστήρια απαιτώντας τα ενοίκια μέχρι το τέλος του συμβολαίου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...