Προς το περιεχόμενο

Συμβόλαιο σπιτιού


stavros15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο οσο γνωριζω για να μπορει να παει δικαστικα ο ιδιοκτητης θα πρεπει να το σπιτι να μεινει ξενοικιαστο για συνεχομενο διαστημα 6μηνων. Μονο τοτε μπορει να παει δικαστικα και να δικαιωθει.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο οσο γνωριζω για να μπορει να παει δικαστικα ο ιδιοκτητης θα πρεπει να το σπιτι να μεινει ξενοικιαστο για συνεχομενο διαστημα 6μηνων. Μονο τοτε μπορει να παει δικαστικα και να δικαιωθει.

Εννοείται πως μόνο αν μείνει ξενοίκιαστο το σπίτι θα μπορέσει να απαιτήσει από τον πρώην ενοικιαστή ενοίκια.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα έχω ένα συμβόλαιο για σπίτι αλλα επειδή  θα μετακομίσω θέλω να το λήξω πρέπει να κάνω κάτι επίσημο ώστε να ξεκινήσω το συμβόλαιο για το νέο σπίτι ?
Αύριο είναι να κάνω το νέο συμβόλαιο πρέπει πρώτα όμως να λήξει το συμβόλαιο με τον τωρινό ιδιοκτήτη σωστά?
ευχαριστώ

 

Σχετικά με το πρώτο post.

Δε νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα να χεις και 100 παράλληλα συμβόλαια ενοικίασης κατοικίας. Δεν το χω ψάξει αλλά λογικό μ ακούγεται για διάφορους λόγους.

 

Αν και φαντάζομαι το θέμα είναι κυρίως πως θα γλυτώσεις το νοίκι του επόμενου μήνα στο τωρινό σου σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα απο το γεγονός ότι είσαι εντελώς απαράδεκτος, ο ιδιοκτήτης πιθανότατα θα το ζυγίσει και θα πει ότι είναι καλύτερα άδειο προς το παρόν- με προοπτική να νοικιαστεί σε άλλον, παρά να είσαι μέσα και τελικά να του αφήσεις φέσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, αν δεν μπορείτε να απαντήσετε, τουλάχιστον μη συμμετέχετε.

 

Τι θα πει είναι απαράδεκτος, ανεύθυνος κλπ ? Κάθεστε πίσω από ένα PC και κρίνετε τους πάντες με την άνεση που σας παρέχει η καρέκλα σας, όταν δεν γνωρίζετε σε ποια οικονομική κατάσταση βρίσκεται ο ενοικιαστής.

 

Το παιδί λέει ότι μοιραζόταν με τον ξαδερφό του το ενοίκιο, εκείνος την κοπάνησε και δεν μπορεί να σηκώσει το ύψος του ενοικίου, συνεπώς αποφάσισε να φύγει.

 

Ναι, οκ, δεσμεύεται με συμβόλαιο, αλλά αν δεν έχει τι να κάνει, να δώσει πισινό για να μην σπάσει το συμβόλαιο ή για να μην του την πουν οι insomniacs?



Να σου εξηγήσω και εγώ με τη σειρά μου ότι έπρεπε να είχες ενημερώσει τον ιδιοκτήτη με το που έθεσε θέμα ο ξάδερφος σου να φύγει. Πριν καν φύγει δηλαδή. Έπρεπε να τον πιάσεις και να του εξηγήσεις την κατάσταση, ότι άλλαξαν τα δεδομένα και πως πλέον δεν βγαίνεις να πληρώνεις αυτό το σπίτι. Πως πρέπει να μειώσεις πάση θυσία τα έξοδα του σπιτιού. Εσύ αντίθετα προτίμησες πρώτα να βρεις άλλο σπίτι και μετά να ενημερώσεις τον ιδιοκτήτη...

 

 

Ο Joshua ας πούμε έχει δίκαιο χωρίς να χαρακτηρίζει τον άλλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι λάθος μου που δεν τον ειδοποίησα νωρίτερα έχω 5 μέρες έως έρθει το νέο ενοίκιο ο ιδιοκτήτης δεν νομίζω να με τρέξει σε τίποτα είναι καλός άνθρωπος (απ ότι κατάλαβα).

μίλησα με τον ιδιοκτήτη του νέο σπιτιού και του είπα να κάνουμε το συμβόλαιο σε μερικές μέρες μέχρι να κανονίσω τα πράγματα με τον τωρινό ιδιοκτήτη.

Δεν ειδοποίησα νωρίτερα τον ιδιοκτήτη γιατί έχει τήξη σε ένα φίλο μου που ήταν να φυγή να πάει ο ιδιοκτήτης και να κάνει φασαρία και να του δόση προθεσμία 1-2 μέρες να φυγή 

τέλος πάντων με κράζετε ok μ....α μου δεν τον ειδοποίησα δηλαδή τι να κάνω να κάνω να κάτσω εδώ να πληρώνω το niki και άμα το πληρώνω γιατί δεν μου φτάνουν να μην έχω φαΐ να φάω τι να κάνω αν δεν ξέρετε σε τι κατάσταση βρίσκομαι καλλίτερα μην μιλάτε 

ευχαριστώ τα παιδιά που με βοήθησαν.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συμβόλαια ενοικίου έχουν ισχύ 3 χρόνια. Αυτός ο νόμος έγινε για να προστατευτεί ο νοικάρης και να μην μπορεί ο ιδιοκτήτης να τον διώξει νωρίτερα (εκτός από την περίπτωση της ιδιοκατοίκησης).

Αν ο νοικάρης θέλει να φύγει νωρίτερα μπορεί να το κάνει αφού ενημερώσει έγκαιρα τον ιδιοκτήτη.

Έχει κάποιο δίκιο ο ιδιοκτήτης να ισχυρίζεται απώλεια εσόδων αλλά το δικαίωμα του νοικάρη για ελεύθερη επιλογή είναι ισχυρότερο.

Θα μπορούσε ο ιδιοκτήτης να κινηθεί δικαστικά μόνο για κάποια ειδική εμπορική εκμίσθωση που σταματάει πρόωρα.

 

Σίγουρα ο ιδιοκτήτης μπορεί να απαιτήσει και να δικαιωθεί για το νοίκι αυτού του μήνα, αφού δεν τον ενημέρωσες έγκαιρα.

Αν δεν έχεις κάνει ζημιες και δεν έχεις απλήρωτους λογαριασμούς οφείλει να σου επιστρέψει ολόκληρη την εγγύηση.

Μπορείτε να συμφωνήσετε να συμψηφίσετε την εγγύηση με το οφειλούμενο νοικί αλλά καλό θα ήταν να το σημειώσετε και γραπτώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συμβόλαια ενοικίου έχουν ισχύ 3 χρόνια. Αυτός ο νόμος έγινε για να προστατευτεί ο νοικάρης και να μην μπορεί ο ιδιοκτήτης να τον διώξει νωρίτερα (εκτός από την περίπτωση της ιδιοκατοίκησης).

[...]

 

Επειδή πρόσφατα το ανακάλυψα, δε μπορεί να σε διώξει για ιδιοκατοίκηση, έχει καταργηθεί αυτός ο νόμος. Έξωση μπορεί να σου κάνει μόνο αν θέλει να χρησιμοποιήσει το χώρο σαν επαγγελματική στέγη (για τον ίδιο, για τη σύζυγό του ή τα παιδιά του).

 

 

η ιδιοκατοίκηση δεν συνιστά πλέον νόμιμη αιτία αποβολής του μισθωτή από την κατοικία, προκειμένου να χρησιμοποιηθεί αυτή ως κατοικία του ιδιοκτήτη ή του συζύγου ή των τέκνων του, εφόσον ο ν. 1703/1987, που την προέβλεπε ως νόμιμο λόγο καταγγελίας της μίσθωσης, έχει πάψει να ισχύει από την 01/01/1997. Εξακολουθεί όμως η ιδιόχρηση να συνιστά νόμιμο λόγο αποβολής του μισθωτή από την κατοικία όταν αυτή πρόκειται να χρησιμοποιηθεί από τον εκμισθωτή ή τον κύριο του σπιτιού, ή το σύζυγό του ή τέκνα τους για επαγγελματική στέγη. Επιπλέον, και στις εμπορικές μισθώσεις, όταν δηλαδή στο μίσθιο στεγάζεται εμπορική επιχείρηση, επιτρέπεται η καταγγελία της μίσθωσης για ιδιόχρηση.

 

 

source

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ απ΄ότι κατάλαβα τα συμβόλαια που υπογράφουμε μάλλον δεν είναι σαφή μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια (πχ στην περίπτωση του φίλου που ρωτά εδώ, πόσο χρόνο πριν πρέπει να ενημερώσει κανείς τον ιδιοκτήτη ότι σκοπεύει να φύγει?) Υπάρχει στ΄ αλήθεια περίπτωση να σου δώσει τελεσίγραφο να φύγεις σε 2-3 μέρες εφόσον το κάνεις?

 

Καλή τύχη με το νέο σπίτι στον ts!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ απ΄ότι κατάλαβα τα συμβόλαια που υπογράφουμε μάλλον δεν είναι σαφή μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια (πχ στην περίπτωση του φίλου που ρωτά εδώ, πόσο χρόνο πριν πρέπει να ενημερώσει κανείς τον ιδιοκτήτη ότι σκοπεύει να φύγει?) Υπάρχει στ΄ αλήθεια περίπτωση να σου δώσει τελεσίγραφο να φύγεις σε 2-3 μέρες εφόσον το κάνεις?

 

Καλή τύχη με το νέο σπίτι στον ts!

 

Δεν έχει σημασία τι γράφει το συμβόλαιο αλλά τι ορίζει ο νόμος. Αν έχετε συμφωνήσει σε κάτι παράλογο - παράνομο δεν είσαι υποχρεωμένος να το κάνεις. Αν υπάρχει διαφωνία αποφασίζει το δικαστήριο ή προσπαθείτε να τα βρείτε με αμοιβαίες παραχωρήσεις.

 

Τώρα όσον αφορά τον ευλογο χρόνο ενημέρωσης αρκεί να σκεφτείς σαν νοικάρης πόσο χρόνο πριν θα ήθελες να σε ενημερώσει ο ιδιοκτήτης ότι σε διώχνει από το σπίτι. Προσωπικά θεωρώ τον 1 μήνα ικανοποιητικό χρόνο και για να σε διώξουν και για να φύγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συμβόλαια ενοικίου έχουν ισχύ 3 χρόνια. Αυτός ο νόμος έγινε για να προστατευτεί ο νοικάρης και να μην μπορεί ο ιδιοκτήτης να τον διώξει νωρίτερα (εκτός από την περίπτωση της ιδιοκατοίκησης).

Κυριολεκτικά ότι να'ναι! Δεν ξέρω τι είχε στο νου του ο νομοθέτης, αλλά η ισχύς της τριετίας δεσμεύει και τον ιδιοκτήτη και τον ενοικιαστή. Μόνο αν συμφωνούν και οι δυο μπορεί να λυθεί η μίσθωση πριν την τριετία. Έξωση λόγω ιδιοκατοίκησης δεν υφίσταται πλέον όπως αναφέρθηκε και παρακάτω, μόνο εφόσον ο ιδιοκτήτης έχει σκοπό να χρησιμοποιήσει το μίσθιο σαν επαγγελματικό χώρο μπορεί να κάνει έξωση, και μόνο κάτω από ορισμένες προυποθέσεις. Και φυσικά ΟΧΙ πριν περάσει η τριετία.

Αν ο νοικάρης θέλει να φύγει νωρίτερα μπορεί να το κάνει αφού ενημερώσει έγκαιρα τον ιδιοκτήτη.

Λάθος! Απλά συστήνεται ο ενοικιαστής να ενημερώσει 6 μήνες νωρίτερα ώστε να δώσει το χρόνο στον ιδιοκτήτη να βρει νέο ενοικιαστή για να μην έχει απώλεια εσόδων. Το ότι ενημερώνει εγκαίρως δεν του δίνει το δικαίωμα να "σπάσει" μονομερώς το συμβόλαιο.

Έχει κάποιο δίκιο ο ιδιοκτήτης να ισχυρίζεται απώλεια εσόδων αλλά το δικαίωμα του νοικάρη για ελεύθερη επιλογή είναι ισχυρότερο.

Δικαίωμα για ελεύθερη επιλογή έχει κάποιος πριν υπογράψει συμβόλαιο.

 

 

Τώρα το αν θα κινήσει ο ιδιοκτήτης διαδικασίες για να αποζημιωθεί είναι άλλο θέμα. Έχει να κάνει με το αν θα μπορέσει να το νοικιάσει ξανά σύντομα, με το "ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος", με το αν λυπηθεί ή όχι τον ενοικιαστή που έσπασε μονομερώς το συμβόλαιο κτλ. Μην ξεχνάμε ότι ο ιδιοκτήτης έχει και την επιλογή να κάνει εκχώρηση μισθωμάτων στο δημόσιο, κάτι που δεν θα του κοστίσει τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριολεκτικά ότι να'ναι! Δεν ξέρω τι είχε στο νου του ο νομοθέτης, αλλά η ισχύς της τριετίας δεσμεύει και τον ιδιοκτήτη και τον ενοικιαστή. Μόνο αν συμφωνούν και οι δυο μπορεί να λυθεί η μίσθωση πριν την τριετία. Έξωση λόγω ιδιοκατοίκησης δεν υφίσταται πλέον όπως αναφέρθηκε και παρακάτω, μόνο εφόσον ο ιδιοκτήτης έχει σκοπό να χρησιμοποιήσει το μίσθιο σαν επαγγελματικό χώρο μπορεί να κάνει έξωση, και μόνο κάτω από ορισμένες προυποθέσεις. Και φυσικά ΟΧΙ πριν περάσει η τριετία.

 

Λάθος! Απλά συστήνεται ο ενοικιαστής να ενημερώσει 6 μήνες νωρίτερα ώστε να δώσει το χρόνο στον ιδιοκτήτη να βρει νέο ενοικιαστή για να μην έχει απώλεια εσόδων. Το ότι ενημερώνει εγκαίρως δεν του δίνει το δικαίωμα να "σπάσει" μονομερώς το συμβόλαιο.

 

Δικαίωμα για ελεύθερη επιλογή έχει κάποιος πριν υπογράψει συμβόλαιο.

 

 

Τώρα το αν θα κινήσει ο ιδιοκτήτης διαδικασίες για να αποζημιωθεί είναι άλλο θέμα. Έχει να κάνει με το αν θα μπορέσει να το νοικιάσει ξανά σύντομα, με το "ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος", με το αν λυπηθεί ή όχι τον ενοικιαστή που έσπασε μονομερώς το συμβόλαιο κτλ. Μην ξεχνάμε ότι ο ιδιοκτήτης έχει και την επιλογή να κάνει εκχώρηση μισθωμάτων στο δημόσιο, κάτι που δεν θα του κοστίσει τίποτα.

 

 

Καθένας έχει δικάιωμα να υπαναχωρήσει από μια σύμβαση αν το θέλει, είναι συνταγματικό του δικαίωμα.

Επίσης δικαίωμα καθενός είναι αν θεωρέι ότι θίγεται οικονομικά από την αθέτηση μιας συμφωνίας να διεκδικήσει το δίκιο του.

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει συγκεκριμένος νόμος που να ορίζει τι γίνεται σε περίπτωση πρόωρη διακοπής ενοικιαστηρίου αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και παράνομη. Αν έχει προβλεφθει στο συμβόλαιο με όρους που στέκουν νομικά τότε καλώς αλλίως τα δικαστήρια κρίνουν ποιος έχει δίκιο.

 

Όταν κάνεις ένα 12μηνο συμβόλαιο για κινητό δεν μπορείς να το σπάσεις νωρίτερα; απλώς πλήρωνεις ένα πρόστιμο το οποίο αναγράφεται στο συμβόλαιο. Αν δεν αναγραφότανε και σου έλεγε ο πάροχος θέλω να μου πληρώσεις και τους 12 μήνες θα το έκανες?

Ακόμα και σε ένα γυμναστήριο αν κάνεις 3ετές προγραμμα, και δεν έχεις κάνει το λάθος να προπληρώσεις, μπορείς να διακόψεις νωρίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει συγκεκριμένος νόμος που να ορίζει τι γίνεται σε περίπτωση πρόωρη διακοπής ενοικιαστηρίου

Αφού λοιπόν δεν γνωρίζεις, καλό θα ήταν να μην συμβουλεύεις. Μπορεί να "κάψεις" τον άλλον.

 

Ν. 1703/1987 - Ρύθμιση Μισθώσεων Κατοικιών

 

2.- Διάρκεια της μίσθωσης.

1. Η μίσθωση ακινήτου για κατοικία ισχύει τουλάχιστο για (3) έτη, κι αν ακόμη έχει συμφωνηθεί για βραχύτερο χρονικό διάστημα ή για αόριστο χρόνο. Η διάταξη αυτή ισχύει και μετά την 1.7.1997.

http://www.tetravivlos.gr/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=category&id=684:%CE%BD-1703-1-2-1987-%CF%81%CF%8D%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B8%CF%8E%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B8%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82&Itemid=49

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζω για νομους,συμφωνιες κτλ...

Για ποια συμβολαια και νομους μιλατε βρε?

Τηλεοραση,ειδησεις βλεπετε καθολου?

Οι εργαζομενοι ειχαν κανει συμβολαια κι αυτοι...το κρατος ειχε κανει συμφωνιες κι αυτο....

Εγω μετακομισα πριν 5 μηνες χωρις να ληξει το συμβολαιο μου (2 χρονων) και οταν ο ιδιοκτητης αρχισε να μου λεει....του απανταω μην μιλας ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεε......εσεις καταστρεψατε την ελλαδα.!!!

Απλα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...