Προς το περιεχόμενο

Νέο pc για cs6


athinab

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποσό που διαθέτουμε : ≈ 1000
Χρήση υπολογιστή : για graphic design και internet εγώ, το έτερον ήμισυ για light επεξεργασία ήχου και heavy p2p. Το pc δεν θα κλείνει ποτέ.
Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: photoshop, illustrator, inDesign, virtualdj
Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? όχι έχω μια DELL 2408WFP UltraSharp 24-Inch
Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? όχι
Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε: Κρήτη
Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? από ένα κατάστημα για να το συναρμολογήσουν.
Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο: Ναι τα 8 64bit English να ενημερώνεται μόνο του, να ησυχάσω επιτέλους.

 

 

Έχω επιλέξει τα παρακάτω από plaisio:

 

Corsair Carbide 400R Gaming case (Midi Tower, Black)  99,90 €

Intel Core i5 3570 (s 1155 , 3.4 GHz, 6MB)   191,90 €
Gigabyte Z77-D3H (s 1155, Z77, DDR3)  115,00 €

MSI R7770-PMD1GD5 (PCI Express x 16 3.0 , 1 GB , GDDR5)  NEWSLETTER TIMH 109,90 €
Corsair Builder Series CX600 600W PSU 80+ Bronze (CP-9020048-EU)  74,89 €

Corsair RAM DDR3 16GB (2X8)Kit 1600MHz XMS   105,50 €
Samsung 840 Series 120GB SSD (2.5, Sata 6Gb s)   96,20 €

Seagate Barracuda 2TB HDD 3.5" (64MB Cache, 7200RPM, Sata 6Gb/s)  99,65 €
Xigmatek Gaia SD1283 Heatpipe Cooler 120mm (Intel 775, 1156, 1366 & AMD AM2/AM3)  32,90 €

Samsung DVD-RW SH-224BB Sata Black Bulk   19,99 €
Microsoft Win 8 64bit English DSP (Bulk)   98,90 €


σύνολο: 1.044,73 €

 

Θέλω την γνώμη σας για την παραπάνω σύνθεση.

Ευχαριστώ πολύ.

 

p.s. Τα παιχνίδια που παίζω είναι pacman, majhong, tetris και σε μεγάλα κέφια bubble bobble

και δεν το βλέπω να αλλάζω στο μέλλον.


 



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χρήση υπολογιστή : για graphic design και internet εγώ, το έτερον ήμισυ για light επεξεργασία ήχου και heavy p2p. Το pc δεν θα κλείνει ποτέ.

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: photoshop, illustrator, inDesign, virtualdj

 

 

τοσο ακριβο....για pacman?

 

Τα παραπάνω τα είδες ? Αναρωτιέσαι ακόμη γτ τοσο ακριβο?

 

Ποσό που διαθέτουμε : ≈ 1000€

Χρήση υπολογιστή : για graphic design και internet εγώ, το έτερον ήμισυ για light επεξεργασία ήχου και heavy p2p. Το pc δεν θα κλείνει ποτέ.

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: photoshop, illustrator, inDesign, virtualdj

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? όχι έχω μια DELL 2408WFP UltraSharp 24-Inch

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? όχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε: Κρήτη

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? από ένα κατάστημα για να το συναρμολογήσουν.

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο: Ναι τα 8 64bit English να ενημερώνεται μόνο του, να ησυχάσω επιτέλους.

 

 

Έχω επιλέξει τα παρακάτω από plaisio:

 

Corsair Carbide 400R Gaming case (Midi Tower, Black)  99,90 €

Intel Core i5 3570 (s 1155 , 3.4 GHz, 6MB)   191,90 €

Gigabyte Z77-D3H (s 1155, Z77, DDR3)  115,00 €

MSI R7770-PMD1GD5 (PCI Express x 16 3.0 , 1 GB , GDDR5)  NEWSLETTER TIMH 109,90 €

Corsair Builder Series CX600 600W PSU 80+ Bronze (CP-9020048-EU)  74,89 €

Corsair RAM DDR3 16GB (2X8)Kit 1600MHz XMS   105,50 €

Samsung 840 Series 120GB SSD (2.5, Sata 6Gb s)   96,20 €

Seagate Barracuda 2TB HDD 3.5" (64MB Cache, 7200RPM, Sata 6Gb/s)  99,65 €

Xigmatek Gaia SD1283 Heatpipe Cooler 120mm (Intel 775, 1156, 1366 & AMD AM2/AM3)  32,90 €

Samsung DVD-RW SH-224BB Sata Black Bulk   19,99 €

Microsoft Win 8 64bit English DSP (Bulk)   98,90 €

 

σύνολο: 1.044,73 €

 

Θέλω την γνώμη σας για την παραπάνω σύνθεση.

Ευχαριστώ πολύ.

 

p.s. Τα παιχνίδια που παίζω είναι pacman, majhong, tetris και σε μεγάλα κέφια bubble bobble

και δεν το βλέπω να αλλάζω στο μέλλον.

 

 

 

 

 

 

Φιλε μου η χρήση των προγραμμάτων θα είναι σε επαγγελματικό επίπεδο? Διοτι αμα δεν παίζεις καθόλου games η καρτα γραφικών, σου είναι περιττή ενώ αν την θέλεις για τα προγράμματα καλύτερα να κινηθείς προς μια πιο επαγγελματική λύση ή προς nvidia μερια!

 

Windows γιατι γνήσια? Εχεις 100Ε για πέταμα?

 

Μονο απο πλαισιο κοιτάμε και αν ναι γτ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το παρακατω απο το digital-master στα Χανια με δωρεαν μεταφορικα. Καλυτερες τιμες απο το Πλαισιο. Οι FX 83xx επεξεργαστες αποδιδουν καλυτερα απο τους i5 αναλογων χρηματων στα προγραμματα που αναφερεις. Καρτα γραφικων nVidia για όποιο προγραμμα εκμεταλλευεται CUDA cores. Ο επεξεργαστης εχει και περιθωριο για OC.

post-247983-0-94226300-1362595393_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παραπάνω τα είδες ? Αναρωτιέσαι ακόμη γτ τοσο ακριβο?

 

 

Φιλε μου η χρήση των προγραμμάτων θα είναι σε επαγγελματικό επίπεδο? Διοτι αμα δεν παίζεις καθόλου games η καρτα γραφικών, σου είναι περιττή ενώ αν την θέλεις για τα προγράμματα καλύτερα να κινηθείς προς μια πιο επαγγελματική λύση ή προς nvidia μερια!

 

Windows γιατι γνήσια? Εχεις 100Ε για πέταμα?

 

Μονο απο πλαισιο κοιτάμε και αν ναι γτ? 

 

 

Δες το παρακατω απο το digital-master στα Χανια με δωρεαν μεταφορικα. Καλυτερες τιμες απο το Πλαισιο. Οι FX 83xx επεξεργαστες αποδιδουν καλυτερα απο τους i5 αναλογων χρηματων στα προγραμματα που αναφερεις. Καρτα γραφικων nVidia για όποιο προγραμμα εκμεταλλευεται CUDA cores. Ο επεξεργαστης εχει και περιθωριο για OC.

Ναι η χρήση των προγραμμάτων θα είναι σε επαγγελματικό επίπεδο.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι το άνετο multitasking σε βάαααθος χρόνου.

Ντρέπομαι και μόνο που το γράφω, αλλά το pc που έχω τώρα είναι 8 χρονών! Με αλλαγή σκληρών, psu, fans, optical drives και προσθήκη pci cards, αλλά το ίδιο mobo, cpu, gpu και κουτί! (στο γραφείο έχω πιο σύγχρονο pc)

Θέλω όμως μεγάλο μέρος της δουλειάς να το κάνω στο σπίτι, οπότε θέλω ένα δυνατό σύστημα με δυνατότητες αναβάθμισης.

 

Μετά από 8 χρόνια AMD τώρα θα πάω σε intel.

Δεν θέλω μόνο plaisio. Νομίζω ότι τα parts που έχω διαλέξει τα έχει σε καλή τιμή. Θέλω όμως να είναι από ένα μαγαζί.

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι το mobo, οι δυνατότητές του σε βάθος χρόνου (π.χ. μέχρι 32Gb ram)

και η κάρτα γραφικών που δεν ξέρω τι specs χρειάζομαι.

 

Ερώτηση κρίσεως: αν δεν βάλω γνήσια τα 8, θα μπορώ να κάνω ενημερώσεις;

Επίσης όταν πριν 8 χρόνια είχα στήσει το pc στο πλάισιο και δεν είχα βάλει λειτουργικό,

τους το είχα πάει πίσω 2 φορές γιατί είχαν και τις 2 φορές πρόβλημα οι ram (kingston!)

και δεν μπορούσα να κάνω εγκατάσταση στα windows.

Οι τεχνικοί μου είχαν πει πως αφού δεν σου βάλαμε λειτουργικό, πώς να το τεστάρουμε ότι δουλεύει;

 

Thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανε σε i5 intel και κάποια στιγμή αν δεις ότι δεν σε ικανοποιεί βάλε του έναν i7. Τώρα για ssd δες για τον 840 pro (τον εχει το αμαζον 114€ σε προσφορά αν θυμάμαι καλα) αλλιώς σε Kingston hyper-x που ειναι enterprise ssd και θα ειναι καλύτεροι για την δουλειά που θες (photoshop κλπ.)

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωσεις μπορεις να κανεις και χωρις αυθεντικα windows. Aλλα αν θελεις να εχεις το κεφαλι σου ησυχο παρε αυθεντικο. ΕΙναι κριμα να μην προτιμησεις FX 83xx διοτι και καλυτερα αποδίδει απο τους αναλογους i5 και μεγαλυτερες προοπτικες αναβαθμισης εχει. Αν επιμενεις παντως δες αυτους τους συνδυασμους: 

 

Με τα χρηματα που γλιτωνεις βγαζοντας την ψυχτρα μπορεις να πας σε αυτο το κουτι: http://www.digital-master.gr/el-gr/Products.aspx?SearchFor=FRACTAL%20DESIGN%20Define%20R4 το οποιο προσφερει εξαιρετικη ηχομονωση.

 

Η δικια μου συσταση παντως ειναι να μεινεις με τον 8350 βαζοντας όμως το κουτι που σου εδειξα στο τελος (define r4).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα ο intel είναι πολυ πιο γρήγορος σε σχέση με τους amd... ειχα ενα intel pentium dual core 2GHz και ενω ηταν κατωτερος σε χαρακτηριστικα επεξεργαστες με τους αντιστοιχους διπυρηνους amd, ηταν πολυ καλυτερος σε καθε εργασία.. Τα 100 ευρω περιπου που εχει παραπανω ο intel τα αξιζει και με το παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα ο intel είναι πολυ πιο γρήγορος σε σχέση με τους amd... ειχα ενα intel pentium dual core 2GHz και ενω ηταν κατωτερος σε χαρακτηριστικα επεξεργαστες με τους αντιστοιχους διπυρηνους amd, ηταν πολυ καλυτερος σε καθε εργασία.. Τα 100 ευρω περιπου που εχει παραπανω ο intel τα αξιζει και με το παραπανω.

 

1) Συγκρινεις 2 επεξεργαστες που ειχαν 100 ευρω διαφορα

2) Ειναι κανονας οταν εχουν ισο αριθμο πυρηνων ο Intel να ειναι ταχυτερος. Απο που όμως προκυπτει οτι αξιζε τη χρηματικη διαφορα? Αφου εσυ τον Intel αγορασες, οχι και τους δυο.

 

Γενικα οι χαρακτηρισμοι τυπου: " Γενικότερα ο intel είναι πολυ πιο γρήγορος σε σχέση με τους amd..." ειναι σαχλαμαρες. Δεν διαφερει καθολου απο το nVidia>AMD, Apple>Samsung και παει λεγοντας.

 

Στην συγκεκριμενη περιπτωση αναφερομαστε στον τετραπυρηνο i5 απεναντι στον οχταπυρηνο FX 83xx επειδη αυτοι ειναι αντιστοιχοι τιμολογιακα. Ο FX αποδιδει καλυτερα στις περισσοτερες περιπτωσεις, εκτος και αν τα προγραμματα που χρησιμοποιουνται ειναι light-threaded. Το τελευταιο συμβαινει ολο και σπανιοτερα οσο περναει ο καιρος και για αυτο ο FX 83xx καθισταται καλυτερη αγορα για workstation.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...