Προς το περιεχόμενο

Επεξεργαστης Core2duo T8300 800mhz FSB ως αναβαθμιση απο T5600 667MHZ FSB?


djpal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Γεια σε όλους!

 

Οπως λεει και ο τιτλος θελω να αναβαθμισω το laptop μου απο τον T5600 1.8ghz 667mhz Fsb στον

T8300 2.4ghz 800mhz Fsb..

Το προβλημα μου ειναι αν θα δουλευει ο καινουργιος εφόσον εχουν διαφορετικα FSB και η μητρικη του laptop υποστηριζει μέχρι 667mhz fsb

Θα boot-αρει το μηχανημα στα 667mhz fsb έστω και αν δουλεψει στα 2.0ghz anti gia 2.4ghz?

 

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως θα ηταν καλυτερα να τον αναβαθμισεις με τον T5850,που ειναι 667 fsb στα 2,16Ghz ?

Οχι οτι ειναι σιγουρο οτι θα ειναι 100% συμβατος για τον φορητο σου,αλλα θα εχεις περισοτερες πιθανοτητες απο τον Τ8300.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα περισσοτερα λαπτοπ ο επεξεργαστης ειναι κολλημενος την μητρικη και για να αλλαχτει πρεπει να πας σε ηλεκτρονικο που να γνωριζει το αντικειμενο και να εχει σταθμο κολλησης .

 

Στο bios ο καθε κατασκευαστης κλειδωνει καποιες ρυθμισεις και ειτε δεν μπορεις να τις αλλαξεις ειτε δεν τις βλεπεις . Upgrade bios σε λαπτοπ ειναι μεγαλο ρισκο , και bios απο site με πατεντες ειναι απαγορευτικο.

 

Δεν υπαρχει προβλημα λογω fsb (αν ειναι συμβατος με την μητρικη) , μπορει να τον δει σε χαμηλωτερη συχνοτητα λογω πολλαπλασιαστη .

 

Για ολα αυτα πρεπει να ρωτησεις στο service και καλυτερα να γινουν εκει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω επισκευάσει ξανα μόνος μου το μηχάνημα και υπερθερμαινόταν γιατι είχε ξεραθει η θερμόπαστα απο την ψυκτρα. Ο επεξεργαστής αλλάζει δεν ειναι κολλημένος πάνω στο mobo. Εχει socket.

 

Και δυστυχώς απο stockhouse μόνο τον αναφερόμενο επεξεργαατή μπορω να βρώ γι'αυτό ρωταω. Αν ξέρετε κανεναν που να πουλαει καποιον ποιον συμβατο επεξεργαστή θα ήμουν υπόχρεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι soldered μάλλον γιατί είναι ένας υποχρονισμένος core 2 duo ουσιαστικά  :)

 

Στις αγγελίες κοίταξες?Αν και δύσκολα...Βάλε μια αγγελία ζήτησης,δεν έχεις να χάσεις κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά κάποιο 965 PM/GM θα χεις, εκτός και είναι παλιό το λαπτοπ και έχει το 945Gm οπότε δεν παίρνει 800 MHz Cpu. Ο Τ8300 που κοιτάς είναι 45nm (Penryn) και δεν κάνει για 945chipset. Μέχρι Τ7600 αν έχεις 945, κατά 99% θα 'σαι οκ. Πόσταρε απο cpu-z να δούμε τι παίζει, κανά 20€ πάει ο Τ8300 απο ebay btw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω κοιτάξει ηδη με cpu-z βασικα ειναι το πρωτο που έκανα για να δω τι "φοραει" αλλα προφανώς ξέχασα να το αναφέρω

το chipset einai i945gm kai to socket του επεξεργαστή είναι socket 479mPGA.. Οπότε μάλλον ατυχησα προς το παρόν....

Μπορειτε να μου πειτε που μπορω να ψάξω? Γιατι περα απο ενα μικρο google-ρισμα και μια ματια σe stockhouse δεν ξερω που αλλου..

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω καποιον επεξεργαστή να είναι τοθλαχιστον 2ghz και να ειναι συμβατος με το Mobo του laptop σαν αναβάθμιση το χρησιμοποιω επαγγελματικα για pc djing και κρασσαρει ασχημα ακομα και με windows xp lite.. Δυστυχώς δεν εχω λεφτα για καινουργιο οπότε κοιταω να φτιάξω το παλιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω καποιον επεξεργαστή να είναι τοθλαχιστον 2ghz και να ειναι συμβατος με το Mobo του laptop σαν αναβάθμιση το χρησιμοποιω επαγγελματικα για pc djing και κρασσαρει ασχημα ακομα και με windows xp lite.. Δυστυχώς δεν εχω λεφτα για καινουργιο οπότε κοιταω να φτιάξω το παλιο!

 

Δεν σου λυνει το προβλημα η αλλαγη επεξεργαστη , αν πας απο 1.8 στα 2.0 παλι θα κρασαρει , αλλου ειναι το προβλημα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω κοιτάξει ηδη με cpu-z βασικα ειναι το πρωτο που έκανα για να δω τι "φοραει" αλλα προφανώς ξέχασα να το αναφέρω

το chipset einai i945gm kai to socket του επεξεργαστή είναι socket 479mPGA.. Οπότε μάλλον ατυχησα προς το παρόν....

Μπορειτε να μου πειτε που μπορω να ψάξω? Γιατι περα απο ενα μικρο google-ρισμα και μια ματια σe stockhouse δεν ξερω που αλλου..

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!!

 

Εγω εχω ευκαιρους εναν t7300 (2,0ghz/667/4mb cache) και εναν t5850(2,16/667/2mb cache),εαν ενδιαφερεσαι στειλε πμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου λυνει το προβλημα η αλλαγη επεξεργαστη , αν πας απο 1.8 στα 2.0 παλι θα κρασαρει , αλλου ειναι το προβλημα .

Και όμως αυτα τα software θέλουν βαρβάτο cpu για να παίξουν με καλό Latency και midi controller.. Αν τα δουλεύεις απλα με μια καρτα ήχου είτε την onboard είτε καποια ποιο επαγγελματική με ASIO DRIVERS δουλεύουν μια χαρα και σε μικρό pc. Αν όμως χρησιμοποιείς MIDI Controller με καρτα ήχου ενσωματωμενη όπως εγω που έχω την pioneer DDJ-ERGO-V οι απαιτήσεις συστήματος εκτοξεύονται!!

;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ε γινεται χαμος τελικα με τους επεξεργαστες των λαπτοπ τελικα!!! Πανω που χαρηκα και λεω βρηκα κατι τελικα τζιφος..

 

Φιλε @topos δεν ξερω αν εψαξα σωστα στο cpu-world αλλα κάνοντας μια συγκριση μεταξυ αυτου του cpu (t5600) που εχω και του Τ5850 που έχεις βλέπω οτι εμενα είναι Socket m και εσενα socket p... οποτε μάλλον δεν θα "κουμπώνει"

 

Οσον αφορα τον Τ7300 (που θα προτιμούσα λογω μεγαλύτερης cache) βλέπω πάλι απο το ίδιο site οτι ειναι 800mhz και οχι 667 και πάλι δεν ταιριαζει το socket..

 

Αλλιώς θα στον είχα παρει ήδη!

 

Ρε παιδιά μήπως τα socket m και socket p ειναι συμβατα? Τα χω ψάξει λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...