Προς το περιεχόμενο

Vikings


Kasrith

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα μου αρεσε πολυ η σειρα, μπορει να υπηρξε μια συμπτυξη σημαντικων γεγονοτων χαριν τηλεθεασης, αλλα σε γενικες γραμμες εκλεισε καλα, προσπαθωντας να εξηγησει τις φιλοδοξιες των Βικινγκς και να ερμηνευσει τις επεκτατικες τους ορμες. Ουσιαστικα μας δειχνει ωραια και το τελος μιας εποχης, το τελος των Βικινγς με την επελαση του Χριστιανισμου.

Ολα εχουν νοημα, δε συμφωνω με τα γραφομενα παραπανω, η παρακμη του πολιτισμου τους και η μεταβαση στη νεα εποχη προσεγγιστηκε πολυ καλα. Ναι, μπορει ο Ραγκναρ σαν ηγετης να ελειπε, αλλα το πνευμα του ηταν παρον στο φιναλε. Ολη η ουσια ηταν η προσπαθεια να παρουσιασουν-ερμηνευσουν-αποσαφηνισουν την παρουσια των Βικινγκς στον κοσμο και τι αντικυπο ειχε αυτη, σε αυτο λοιπον παιρνουν αριστα με τονο! 

Εξαιρετικη σειρα!

Επεξ/σία από qspock
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντ. 970
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, giannis2429 είπε

Έχει δει κανείς το Valhalla? 6.7 βλέπω στο imdb..

Νομίζω και απ' το trailler φαίνεται ότι είναι fail αλλά λέω να του δώσω μια ευκαιρία ... μιας και είναι 6.8 τώρα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα εγώ. Εντάξει καμία σχέση με το Vikings... αλλά βλέπεται. Τώρα το 6.7 νομίζω είναι περισσότερο rage rating, λόγω του ότι δεν είναι ανάξιο της υπόλοιπης σειράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπεται....αλλα και μονο το γεγονος οτι το Vikings το ειχε ξεκινησει το History Channel ενώ αυτό το κάνει περισσότερο το Netflix λέει πολλα. Αλλά ας μη βιαζομαστε γιατι εχει αρκετο ψωμι ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/3/2022 στις 12:36 ΠΜ, hellojim είπε

Το είδα εγώ. Εντάξει καμία σχέση με το Vikings... αλλά βλέπεται. Τώρα το 6.7 νομίζω είναι περισσότερο rage rating, λόγω του ότι δεν είναι ανάξιο της υπόλοιπης σειράς.

Η υπόλοιπη σειρά είναι οι πρώτες 2 season; Προσωπικά τις υπόλοιπες τις έβλεπα με το στανιό, με την ελπίδα ότι μπορεί και ...

Έχω δει μέχρι στιγμής τα 3 πρώτα επεισόδια. Ίσως φταίει ότι το περίμενα χειρότερο; Δεν ξέρω πάντως είναι κάτι παραπάνω απ΄ το "βλέπεται" μέχρι στιγμής και μακάρι να παραμείνει ίδιο και καλύτερο.

Λίγο στο 3ο επεισόδιο κάποιες σκηνές ήταν λιγάκι Αμερικανιές. πχ σου βάζει κάποιος ένα λεπτό σχοινί στον λαιμό και δεν βάζεις τα χέρια σου να το τραβήξεις. Ελπίζω να μην έχουν γεμίσει την υπόλοιπη σειρά με τέτοια.

Για όποιον δεν την έχει δει ακόμα, πρακτικά η σειρά διαδραματίζεται 100 χρόνια μετά των γεγονότων της προηγούμενης. Ξεκινάει με τους Βίκινγκς να ζητούν εκδίκηση ύστερα απ' την σφαγή του Αγίου Μπράϊς. Ενδιαφέρον όμως έχει μία μεγάλη ομάδα Βίκινγκ έχει πλέον εκχριστιανιστεί και έτσι παρά τον κοινό σκοπό, υπάρχουν και θρησκευτικές αντιπαλότητες ανάμεσα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δει το vikings αλλά το valhalla με έχει ενθουσιάσει.

Αν πολλοί το χαρακτηρίζουν "λίγο" σε σχέση με το vikings ακόμα καλύτερα για μένα μιας έχω 6 σεζόν μπροστά μου 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Vikings ήταν συνολικά μια εξαιρετική σειρά, σίγουρα μέσα στο top 10 για μένα. Υπέροχοι χαρακτήρες, δυνατές σκηνές, πανδαισία συναισθημάτων, πολύ ενδιαφέρουσα πλοκή.

Το Valhala αν κριθεί ως "συνέχεια" έχει πολύ υψηλό βάρος και είναι "άδικο". Γενικά βλέπεται πολύ ευχάριστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...