Προς το περιεχόμενο

Nikon D3200 εμπειρια χρησης!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα B)  στις 23 Φεβρουαριου πηρα αποφαση να αγορασω μια DSLR μηχανη καθως απο το 2004 ειχα μονο κομπακτ αυτο που εχω να πω ειναι οτι η ποιοτητα των DSLR δεν συγκρινεται με τιποτα απο οσα εχουν περασει απο τα χερια μου!!! βγαζει τελειες φωτο με απιστευτη λεπτομερεια και χρωματα ασε δε που ειναι και 24.1μπ την πηρα στα 486ευρω ενω τον απριλιο του 2012 που πρωτοκυκλοφορησε ειχε 699 ως χρηστης ψηφιακων μηχανων τα τελευταια 9 χρονια με αρκετη εμπειρια(θελω να πιστευω) την συνιστω ανεπιφυλακτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι η τελεια κάμερα DSLR για αρχαριους και μη.Τη συστηνω επισης ανεπυφυλακτα...

1ον Εχει αρκετα mpixels για μια καμερα με 500ευρω,

2ον Εγγραφει ΤΟ τελειο βιντεο φουλ HD , και παλι λεμε για τα λεφτα του,

3ον Εχει πολυ ευχαριστο περιβαλλον στο μενου της

και

4ον ειναι Νικον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις την πηρα σε κοκκινη.Ειναι απαιχτη καμερα.Σε τετοιο χρωμα ειδικα ξεχωριζει παρα πολυ.Την αγορασα απο Γερμανια.Ελλαδα λιγο σπανια να δεις κοκκινη  D3200...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

449 Ευρω φιλε μου...Απο τα Media Markt της Γερμανιας...Πηγα σε Νικον καταστηματα και μου την εδιναν στα 560ευρω, και χωρις κανα νταμπλ κιτ...Σφαζει η Νικον,σφαζει...



Οι διαφορες που μπορω να πω, που μολις διαπιστωσα, εχοντας στην κατοχη μου και την ΝΙκον D3100.

Mε την D3200 οι διαφορες ειναι οι εξης (την εχω μονο 2 ημερες):

 

Καλυτερη Αναλυση, και στο ζοομ, και στις περικοπες εικονων χωρις να χαλαει η φωτογραφια

Καλυτερη ποιοτητα στο βιντεο, και λειτουργεια στα 60p για πιο....motion βιντεακια...

Ελληνικη Γλωσσα, κατι που η προηγουμενη δεν εχει

Καλυτερα χρωματα στην οθονη του,και πιο ευχαριστο μενου

Manual Control στην εγγραφη βιντεο (Φωτεινοτητα,iso κτλ)

Περισσοτερη επεξεργασια στις φωτογραφιες μεσα απο την καμερα

Ρυθμιση εντασης μικροφωνου (πραμα βολικο για εγγραφη σε κεντρα να μην παραμορφωνει το μικροφωνο),και καλυτερη ποιοτητα στον ηχο.

Αυτα μεχρι στιγμης....

Πολυ καλη καμερα για τα λεφτα της..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το μόνο κακό για μένα είναι η έλλειψη  ενσωματωμένου μοτέρ στο σώμα της μηχανής για auto focus. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την αύξηση του κόστους στην αγορά νέων φακών μιας και πρέπει να αγοράζεις μοντέλα με ενσωματωμένο μηχανισμό auto focus.

 

Κατά τα άλλα όλα ΟΚ. Την D3200 έχω και γω και είμαι ικανοποιημένος μέχρι τώρα και η πρώτη συμβουλή που έχω να δώσω είναι: πετάξτε τον τυπικό φακό 18-55 που έρχεται με το ΚΙΤ και αγοράστε έστω και έναν απλό 50mm με σταθερό f! Η μέρα με τη νύχτα στην ποιότητα της φωτογραφίας, θα νιώθετε πως έχετε μια νέα μηχανή σε σχέση με πριν!

 

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι οντως ακριβοι οι φακοι με ενσωματωμενο μοτερ...Δε μπορεις να κανεις και αλλιως...Δε θα τολμουσα ποτε να παρω φακο χωρις AF.Παντως εχω εναν Tamron 70-300mm AF, εκτος απο το οτι εχει Αf δικο του, απο θεμα ποιοτητας δε μπορω να πω πολλα.Δεν με πειθει τοσο οσο ο μανατος ο δικος του(18-55).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δε θα τολμουσα ποτε να παρω φακο χωρις AF.

 

Μην το λες! Έχω πάρει έναν παλιό Nikon 50mm f1.8 τελείως manual, απλά βιδώνει στο σώμα και δεν εχει καμία επαφή κλπ (δεν κάνει καν φωτομέτρηση η μηχανή). Και είναι μια πολύ καλή άσκηση για να κατανοήσεις καλύτερα τη μηχανή, τις τεχνικές, τις ρυθμίσεις κλπ

 

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λογο δουλειας χρειαζομαι εναν καλο φακο με γρηγορο αφ.Χρειαζομαι εναν φακο, οσο πιο λιγα mm να μην αναγκαζομαι να πηγαινω πολυ πισω για να βγαλω μια παρεα, και καλη φωτεινοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δικος του ο φακος εχει παντως cpu.Για μανατος ειναι πολυ καλος φακος για απλες φωτογραφησεις.

Εχω ενα παραπονακι ρε παιδια, εχω παρει μεχρι στιγμης την D3100 & D3200, και στις δυο ΔΕΝ ειχε αυτο το καλυματακι που μπαινει μπροστα στον φακο που ειναι για τον ηλιο.Ενω αμα ψαξεις στο ιντερνετ πουλανε για αυτον τον φακο.Δηλαδη μεχρι και αυτο το καλυματακι,αξιας 15ευρω το πουλανε ξεχωριστα;Ουτε μια καρτα μνημης μεσα....

Τεσπα, μπορει ισως επειδη ειναι ηδη χαμηλες οι τιμες τους, και σε λεει, δωσε και συ κατι παραπανω για αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η νικον γενικα δεν κανει φωτομετρηση αν δεν εχει ο φακος cpu.....ειναι ενα απο τα πολλα μειονεκτηματα της νικον,κατεμε

Που το άκουσες αυτό;

Λάθος κάνεις. H D7000 κάνει σε MF. Αν δεν κάνω λάθος και η D90.

 

Ο δικος του ο φακος εχει παντως cpu.Για μανατος ειναι πολυ καλος φακος για απλες φωτογραφησεις.

Εχω ενα παραπονακι ρε παιδια, εχω παρει μεχρι στιγμης την D3100 & D3200, και στις δυο ΔΕΝ ειχε αυτο το καλυματακι που μπαινει μπροστα στον φακο που ειναι για τον ηλιο.Ενω αμα ψαξεις στο ιντερνετ πουλανε για αυτον τον φακο.Δηλαδη μεχρι και αυτο το καλυματακι,αξιας 15ευρω το πουλανε ξεχωριστα;Ουτε μια καρτα μνημης μεσα....

Τεσπα, μπορει ισως επειδη ειναι ηδη χαμηλες οι τιμες τους, και σε λεει, δωσε και συ κατι παραπανω για αυτα...

Γιατί πήρες 3100 και μετά 3200?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το άκουσες αυτό;

Λάθος κάνεις. H D7000 κάνει σε MF. Αν δεν κάνω λάθος και η D90.

 

Γιατί πήρες 3100 και μετά 3200?

 Την 3100 την πηρα περυσι, και την 3200 τωρα πριν καμια βδομαδα...Και τις δυο απο Γερμανια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τα άλλα όλα ΟΚ. Την D3200 έχω και γω και είμαι ικανοποιημένος μέχρι τώρα και η πρώτη συμβουλή που έχω να δώσω είναι: πετάξτε τον τυπικό φακό 18-55 που έρχεται με το ΚΙΤ και αγοράστε έστω και έναν απλό 50mm με σταθερό f! Η μέρα με τη νύχτα στην ποιότητα της φωτογραφίας, θα νιώθετε πως έχετε μια νέα μηχανή σε σχέση με πριν!

 

:)

Σωστός, αλλά:

 

Τα 50mm θεωρούνται πως προσομοιώνουν το πεδίο όρασης του ματιού, αλλά αυτό ισχύει για μηχανές φιλμ 35mm και ψηφιακές FX format (δηλαδή με αισθητήρα διαστάσεων όσο ένα φιλμ 35mm).

 

Στις DX format μηχανές όπως η D3200 που έχουν μικρότερο αισθητήρα, ο 50mm φακός φέρεται σαν 85mm. Για να πάρεις παρόμοιο αποτέλεσμα καλύτερα να δοκιμάσεις με ένα φακό 35mm (που αντιστοιχεί σε 52mm για μηχανή FX).

 

H Nikon βγάζει ένα καλό και σχετικά φθηνό, τον Nikon AF-S Nikkor 35mm 1:1.8G DX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...