Προς το περιεχόμενο

Nikon D3200 εμπειρια χρησης!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εμένα ο 50ρης είναι ο αγαπημένος μου (ξεκίνησα με ένα μανουαλ φοκους 1.8 και μετά πήρα τον AF-D 1.4 γιατί ήθελα να τον χρησιμοποιώ πιο ανοιχτά) αλλά ο 18-55 δεν είναι και για πέταμα. Στη νικον τουλάχιστον imo είναι ο δεύτερος καλύτερος φακός (απόδοση-κόστος) μετά τον 50 1.8. Αξιοπρεπέστατος είναι και κάνει άλλη δουλειά από τον 50ρη. Ειδικά αν σκεφτείς πως ο αμέσως επόμενος φακός στην κατηγορία αυτή είναι ο 16-85 (~500€) και μετά οι 17-55 2.8 *dx και 24-70 2.8 *ff (περάσαμε το χιλιάρικο και μπήκαμε στην αγία τριάδα των επαγγελματικών).  Δεν είναι καθόλου για πέταμα, απλά δεν κάνει την ίδια δουλειά με τον 50ρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κουβέντα γύρο από το autofocus και φωτομέτρηση σε παλιούς φακούς Νίκον επανέρχεται σε τακτά χρονικά διαστήματα.

 

Δεν υπάρχει άλλη εταιρία που να προσφέρει τόσο ευρεία συμβατότητα σε φακούς όπως η Νίκον.

 

Παρόλο που προσφέρετε η συμβατότητα αυτή, με κάποιους περιορισμούς βέβαια, άποψή μου είναι, ότι πέραν ενός 50mm f/1.8D δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθεί κανείς. Άλλος φτηνός και καλός φακός Νίκον δεν μου έρχεται στο μυαλό.

 

Υπάρχουν εξαιρετικοί manual focus φακοί της σειράς AI-S που δεν εστιάζουν αυτόματα σε κανένα σώμα Νίκον και η φωτομέτρηση είναι εφικτή μόνο σε D7000 και πάνω, φακοί που είναι όμως πανάκριβοι, δηλαδή και να δουλεύανε στα μικρά σώματα κανείς δεν θα τους αγόραζε.

 

Καινούρια μηχανή entry level κοιτάτε καινούριους φακούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο AF-S 28mm f 1.8 DX δεν σας φαίνεται σε κάποιο βαθμό, λογική συνέχεια ενασχόλησης; Δεν δουλεύει με FF, οπότε ο 50άρης ανάγεται στα 75mm (1.5x δεν βγαίνει η D3200;), ενώ ο σκοπός του 50mm ήταν ότι ήταν ο πλησιέστερος στο φυσικό πεδίο όρασης. πρακτικά, σε έναν αισθητήρα 35mm η αντιστοιχία βγαίνει 43.3mm περίπου.

 

Αντικειμενικά, ο 28άρης κάνει (τουλάχιστον) 175€. Σύμφωνοι. Είναι 56€ ακριβώτερος και DX. Αλλά σου δίνει αυτό το "φυσικό πεδίο όρασης" που, πρακτικά, χάνουν οι περισσότεροι με έναν 50άρη σε μια DSLR.

 

Δεν εν λέω, ωραίος και ο 50άρης και αυτή η αντισοιχία του 50x(1.5~1.6x) που τον ματεφράζει σε κάτι κοντά στους παλιούς, καλούς 85άριδες, αλλά ο 28άρης σου δίνει περίπου την ίδια αίσθηση που έπαιρνες από τον 50άρη μια φορά και έναν καιρό.

 

(Πρακτικά, δοθέντως ευκαιρία, θα προτιμούσα και τους δύο, αλλά πιστεύω ότι, σαν διαδικασία μαθήσεως και απόλαυση, μάλλον θα πρότεινα τον 28άρη πριν τον 50άρη. Δεν δουλεύω όμως με εξοπλισμό Nikon, οπότε μπορεί και να μου διαφεύγει κάτι βασικό από άγνοια.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο AF-S 28mm f 1.8 DX δεν σας φαίνεται.................

 

Αντικειμενικά, ο 28άρης κάνει (τουλάχιστον) 175€. Σύμφωνοι. Είναι 56€ ακριβώτερος και DX.....................

 

 

AF-S 28mm f 1.8 DX ???????? ο φακός που αναφέρεσαι δεν κάνει 175 ευρώ. Η τιμή του είναι γύρο στα 600 ευρώ. Μακάρι να υπήρχε ένας DX 28mm f/1.8 σε αυτά τα λεφτά. Ας ήταν και f/2,8 σε DX δεν θα χάλαγε κανένα πίστεψέ με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...