Προς το περιεχόμενο

Νέα πτώση της ζήτησης για είδη τεχνολογίας το 2012


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ξεψαρωστε και γυριστε τους στην πλατη.

κινητο με 250 ευρω και ανω????απατη!!!!

tablet???γιατι δεν εχουμε pc η λαπτοπ σπιτι μας?

εκτυπωσεις μεσω wifi......γιατι το καλωδιο μας χαλαει δηλαδη

παιχνιδια σε αναλυση full hd με 65fps δηλαδη αν χαμηλωσουμε λιγο τι θα παθουμε?

Ανάλογα τις ανάγκες του καθενός. Εμένα ας πούμε ο wifi εκτυπωτής με βόλεψε και τον χρειαζόμουν, και πιστεύω ότι άξιζε τα 59 ευρώ του. Αντίθετα, δεν θα έδινα για κινητό όχι 250 ευρώ, αλλά ούτε 100, αφού δεν με εξυπηρετεί σε κάτι.

Αντίστοιχα, κάποιος μπορεί να τα σκάσει για να φτιάξει ένα καλό gaming pc, αλλά να εξοικονομήσει από κάτι άλλο που εσύ θεωρείς φυσιολογικό να έχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαζουνε οι προτεραιοτητες μας και γινομαστε ορθολογικοτεροι πιστευω... Π.χ εγω εχω το SG2 και το Acer A500 (ταμπλετ διετιας). Και τα δυο δουλευουν αψογα, και τα δυο εχουν jb και τα δυο σηκωνουν ολες τις καινουριες εφαρμογες. Ποιος ο λογος λοιπον να αλλαξω καποιο απο αυτα? Αλλες εποχες θα με ετρωγε περισσοτερο να εχω το καινουριο galaxy. Ο δε υπολογιστης μου τετραπυρηνος 4ετιας ακομα να αρχισει να δειχνει οτι γερασε και ποτε δεν εχω παρατηρησει ουτε κολληματακια.... 4 χρονια πριν τον ειχα αλλαξει επειδη μου φαινοταν οτι στο Assasssin's lagαρε...

Οποτε ευχαρστω το Πλαισιο, Multirama και τοσα αλλα ελληνικα καταστηματα πληροφορικης που μεσα στην κριση μου εμαθαν τι πραγματικα ειναι απαραιτητο αποτρεποντας με, με τις υπερβολικες τιμες τους, απο τον υπερκαταναλωτισμο....

Θα συμφωνησω ομως οτι για μερικους μπορει να ειναι (και καλα κανει) προτεραιοτητα το να παιζουν το τελευταιο crysis...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαζουνε οι προτεραιοτητες μας και γινομαστε ορθολογικοτεροι πιστευω... Π.χ εγω εχω το SG2 και το Acer A500 (ταμπλετ διετιας). Και τα δυο δουλευουν αψογα, και τα δυο εχουν jb και τα δυο σηκωνουν ολες τις καινουριες εφαρμογες. Ποιος ο λογος λοιπον να αλλαξω καποιο απο αυτα? Αλλες εποχες θα με ετρωγε περισσοτερο να εχω το καινουριο galaxy. Ο δε υπολογιστης μου τετραπυρηνος 4ετιας ακομα να αρχισει να δειχνει οτι γερασε και ποτε δεν εχω παρατηρησει ουτε κολληματακια.... 4 χρονια πριν τον ειχα αλλαξει επειδη μου φαινοταν οτι στο Assasssin's lagαρε...

 

Οποτε ευχαρστω το Πλαισιο, Multirama και τοσα αλλα ελληνικα καταστηματα πληροφορικης που μεσα στην κριση μου εμαθαν τι πραγματικα ειναι απαραιτητο αποτρεποντας με, με τις υπερβολικες τιμες τους, απο τον υπερκαταναλωτισμο....

 

Θα συμφωνησω ομως οτι για μερικους μπορει να ειναι (και καλα κανει) προτεραιοτητα το να παιζουν το τελευταιο crysis...

 

 

Ψιτ, αυτό παίζει να το δανειστώ για υπογραφή...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πιο πολύ με βολεύει να αγοράσω κάποιο μεταχειρισμένο είδος τεχνολογίας αρκεί να είναι σε καλή κατάσταση...

 

go.george Συμφωνώ απόλυτα με την 2η παράγραφο!

Για την 3η παράγραφο οι απαιτήσεις μου για τέτοια παιχνίδια έχουν μειωθεί εδώ και 2 χρόνια και ας έχω pc ενός έτους....

 

Επίσης αν θέλω να αγοράσω κάτι για ψυχαγωγία(για το ds που το πήρα πριν από 5,5 χρόνια) θα προτιμήσω να πέσει πρώτα η τιμή του ή θα πάρω κατι μεταχειρισμένο.

 

Και το κινητό μου είναι 7ετίας. Επειδή δεν μπαίνει internet και δεν έχει εφαρμογές θα πρέπει να το αλλάξω? Έτσι κι αλλιώς το θέλω μόνο για τηλεφωνήματα και όχι για να μου φτιάχνει και καφέ!!

 

Όλο πλασματικές ανάγκες δημιουργούνε!!! Όχι κύριοι δεν θα πάρω!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα αγοράζοντας κάτι από το εξωτερικό,με τα επιπλέον έξοδα αποστολής,το συνολικό ποσό είναι μικρότερο από το να πάω σε ένα ελληνικό κατάστημα και να αγοράσω το ίδιο προιόν,κάπου υπάρχει ένα λάθος.

 

υπάρχουν 3 λάθη για την ακρίβεια. Το ένα λέγεται ΦΠΑ 23%, το άλλο λέγεται φορολόγηση των κερδών με 45%, και το τρίτο λέγεται δασμοί τελωνείου-χαρτόσημα-γαμιολόσημα-λαδάκι για τον κώλο του έμπορα (από τις παστίλιες που του έχουν χώσει όλα τα κωπρόσκυλα του γραφειοκράτους)..

 

Οκ υπάρχει πτώση γενικά , αλλα εχουν συμπεριελάβει το γεγονός οτι αρκετός κόσμος ψωνίζει πλέον απο το εξωτερικό και online που μπορείς να βρείς καλύτερες τιμές και πληθώρα προιόντων και πολλές επιλογές ?

 

είναι ελάχιστο το ποσοστό αυτό man. αν βγάλεις έξω και τα ελληνικά web μαγαζιά, το ποσοστό είναι αμελητέο.

 

Επιβραδύνεται η παγκόσμια οικονομία και αυτό καταγράφεται παντού οπότε μάλλον θα δούμε που θα αράξει η κρίση τους επόμενους μήνες...

 

Αυτή ακριβώς θα ήταν και η απάντηση μου στις βλακείες που διάβασα σε άλλο thread για το πόσο χάλια τα πάνε τα windows 8. Και αποφάσισα να μη σχολιάσω καν.

 

 

Παλι το ιδιο φπα πληρωνεις .

 

No you don't. Το δικό τους ΦΠΑ πληρώνεις.

 

Οποτε ευχαρστω το Πλαισιο, Multirama και τοσα αλλα ελληνικα καταστηματα πληροφορικης που μεσα στην κριση μου εμαθαν τι πραγματικα ειναι απαραιτητο αποτρεποντας με, με τις υπερβολικες τιμες τους, απο τον υπερκαταναλωτισμο....

Ναι βέβαια.. Οι υπόλοιποι που πούλαγαν φθηνά ,

δεν μας είπαν όσοι συμφωνούν με το παραπάνω, 

τι απέγιναν.

 

Μάλλον βάρεσαν κανόνι, ε ;

Τι;

Και μας φέσωσαν όλους γιατί χρωστάνε του κόσμου τα εκατομμύρια σε φόρους και ασφαλιστικές εισφορές ;;

Απαπαπαπαπα !!!!!

 

Καλώς ή κακώς guys , οι αλυσίδες με φυσικά καταστήματα έχουν τεράστια κόστη..

Το να πας να χαμουρέψεις κάτι πριν το πάρεις, κι όχι να ψωνίσεις γουρούνι στο σακί από μια παραπλανητική φωτό και πέντε fake κριτικές, δεν είναι τσάμπα.

 

Όσον αφορά τη μαλάκυνση του νεοέλληνα και τον υπερκαταναλωτισμό των προηγούμενων ετών, ε, δε φταίνε τα μαγαζιά για αυτό...

 

Όταν ο μαλάκας ο νεοέλληνας έπαιρνε καταναλωτικό δάνειο 10 χιλιάρικα και πήγαινε και αγόραζε ρόλεξ χρυσό,

και εξαιτίας αυτού του έβγαλε η τράπεζα το σπίτι στο σφυρί (πραγματικό περιστατικό από τα χιλιάδες που τυγχάνουν σε φίλους δικηγόρους), ε , δε φταίει ο μαγαζάτορας που του το πούλησε..

Ας μείνει τώρα μέσα στο ευρύχωρο του ρόλεξ!!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oσο υπαρχουν χιλιαδες πωλησεις υπολογιστων που απαιτουν ενα ή δυο απο τα 12 μηνιατικα, σημαινει πως η λεγομενη κριση ειναι ακομα μια ειδηση του ψαροντουφεκου. Ποσο μαλλον iphone, την επιτομη της επιδιοξιομανιας του Ελληνα. Aρα η κατασταση δεν ειναι τραγικη, ειναι τραγικα υποκριτικη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειτε οτι εχει πτωση αφου τα καταστηματα Ελλαδα χρεωνουν κατι που εχει 500 ευρω,1000 ευρω.Αmazon baby

Δηλαδή στέλνει το amazon σε Ελλάδα; Σίγουρα; Και τι είδους προϊόντα; Θυμάμαι ότι παλιά που είχα ασχοληθεί με το amazon δεν είχα τη δυνατότητα να αγοράσω hardware από Ελλάδα. Εκτός αν κάνω τρελό λάθος, γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν ασχολήθηκα και πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν 3 λάθη για την ακρίβεια. Το ένα λέγεται ΦΠΑ 23%, το άλλο λέγεται φορολόγηση των κερδών με 45%, και το τρίτο λέγεται δασμοί τελωνείου-χαρτόσημα-γαμιολόσημα-λαδάκι για τον κώλο του έμπορα (από τις παστίλιες που του έχουν χώσει όλα τα κωπρόσκυλα του γραφειοκράτους)..

 

 

 

είναι ελάχιστο το ποσοστό αυτό man. αν βγάλεις έξω και τα ελληνικά web μαγαζιά, το ποσοστό είναι αμελητέο.

 

 

 

Αυτή ακριβώς θα ήταν και η απάντηση μου στις βλακείες που διάβασα σε άλλο thread για το πόσο χάλια τα πάνε τα windows 8. Και αποφάσισα να μη σχολιάσω καν.

 

 

 

 

No you don't. Το δικό τους ΦΠΑ πληρώνεις.

 

Ναι βέβαια.. Οι υπόλοιποι που πούλαγαν φθηνά ,

δεν μας είπαν όσοι συμφωνούν με το παραπάνω, 

τι απέγιναν.

Μάλλον βάρεσαν κανόνι, ε ;

Τι;

Και μας φέσωσαν όλους γιατί χρωστάνε του κόσμου τα εκατομμύρια σε φόρους και ασφαλιστικές εισφορές ;;

Απαπαπαπαπα !!!!!

 

Καλώς ή κακώς guys , οι αλυσίδες με φυσικά καταστήματα έχουν τεράστια κόστη..

Το να πας να χαμουρέψεις κάτι πριν το πάρεις, κι όχι να ψωνίσεις γουρούνι στο σακί από μια παραπλανητική φωτό και πέντε fake κριτικές, δεν είναι τσάμπα.

 

Όσον αφορά τη μαλάκυνση του νεοέλληνα και τον υπερκαταναλωτισμό των προηγούμενων ετών, ε, δε φταίνε τα μαγαζιά για αυτό...

 

Όταν ο μαλάκας ο νεοέλληνας έπαιρνε καταναλωτικό δάνειο 10 χιλιάρικα και πήγαινε και αγόραζε ρόλεξ χρυσό,

και εξαιτίας αυτού του έβγαλε η τράπεζα το σπίτι στο σφυρί (πραγματικό περιστατικό από τα χιλιάδες που τυγχάνουν σε φίλους δικηγόρους), ε , δε φταίει ο μαγαζάτορας που του το πούλησε..

Ας μείνει τώρα μέσα στο ευρύχωρο του ρόλεξ!!

Πολυ σωστός με μόνο μια μικρή διαφωνία. Μάλλον οι περισσότεροι δεν προσέξατε το άρθρο που γράφει για τον τομέα των tablets και smartphone, που παει καλά.

Δεν γίνεται να δικαιολογείται εξαιτίας της ύφεσης στην παγκόσμια οικονομία και απο την άλλη να βλέπουμε να υπάρχουν ρεκόρ πωλήσεων άλλων συσκευών πέρα των υπολογιστών,με τιμές φορές μεγαλύτερες των υπολογιστών.

Κάποτε τα είδη τεχνολογίας ήταν η μόνη επιλογή για κάποιον που θα ήθελε να έχει πρόσβαση στο Internet ή σε κάτι το εξελιγμένο τεχνολογικά. Τωρα έχει γίνει μια μετατόπιση στα smartphone και στα tablet, εξου η προσπάθεια της Μicrosoft με το windows 8.

Προσπάθησε δηλαδή να μεταφέρει στα είδη τεχνολογίας και στους Η/Υ στοιχεία απο smartphone ώστε να προσελκύσει το κοινό που έχασε.

Σίγουρα η οικονομική κρίση επηρέασε αλλα και η μετατόπιση της αγοράς σε ένα τομέα πέρα απο τον H/ Υ προκάλεσε και μια αλυσιδωτη αντίδραση στην αγορά περιφερειακών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δηλαδή στέλνει το amazon σε Ελλάδα; Σίγουρα; Και τι είδους προϊόντα; Θυμάμαι ότι παλιά που είχα ασχοληθεί με το amazon δεν είχα τη δυνατότητα να αγοράσω hardware από Ελλάδα. Εκτός αν κάνω τρελό λάθος, γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν ασχολήθηκα και πολύ.

το amazon.co.uk στέλνει πολύ πράμα, αλλά μέχρι κάποιο βάρος/όγκο αν δεν κάνω λάθος, πχ 40-50αρες τηλεοράσεις όχι...
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν συνέβαινε και αυτό, λίγοι απ' τους ντόπιους πωλητές θα επιζούσαν.

Όπως είπα και πιο πριν, θέλω να πιστεύω πως ειδικά με την κρίση, πιο πολύ ζήτηση έχουν οι entry level συσκευές. Κοίτα μερικά τυχαία παραδείγματα σε skroutz-amazon από αντιπροσωπευτικές φτηνές συσκευές (κινητά των 30-50ε, entry android κινητα των 80-100ε, 40αρες tv των 350-400ε), συνήθως ή έχουν την ίδια τιμή και στα δυο, ή στο skroutz είναι φθηνότερα! Βέβαια δεν ξέρω τι ποσοστό κέρδους έχουν τα καταστήματα από αυτές τις συσκευές, μπορεί να βγάζουν τα σπασμένα από τις (όντως υπερτιμημένες στην ελλάδα) high end συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...