Προς το περιεχόμενο

Υδροψυξη σε σκληρους


grwarlock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είμαι γνώστης του θέματος αλλά μου έκανε εντύπωση αυτό που ζητάς και για αυτό θέλω να σχολιάσω. Δεν το κάνω κακοπροαίρετα. Το σενάριο να απενεργοποιούνται οι δίσκοι μετά από κάποιο χρονικό διάστημα που δε θα χρησιμοποιηθούν δεν παίζει;

Και βασικά απλά από περιέργια τι θα κάνεις για τον θόρυβο; 

 

Τέλος, αν βάλεις σε όλο το σύστημα υδρόψηξη (εκτός από δίσκους) θεωρητικά δε θα επιβαρύνεται η θερμοκρασία από τους δίσκους έτσι δεν είναι; Ο καυτός αέρας που θα φεύγει από τους δίσκους δε θα παίζει ρόλο αφού το υπόλοιπο δε θα είναι αερόψυκτο. Βλακείες λέω;

Το να απενεργοποιεις 25 δισκους μετα απο καποιο χρονικο διαστημα ειναι περιπου το ιδιο με το shutdown. Σκεψου οτι κουνας το ποντικι και ξαφνικα "ξυπνας" και τους δισκους. Θα πρεπει να περιμενεις καποιο χρονικο διαστημα της ταξης μερικων δευτερολεπτων τουλαχιστον οποτε καθεσαι και περιμενεις. Δεν θεωρησα ποτε καλο να στρεσαρεις ενα μηχανημα χωρις λογο. Θεωρω οτι καλο ειναι να μην σταματανε ποτε οι δισκοι.Κατα την ταπεινη μου αποψη και εμπιρεια οι δισκοι αλλα και γενικα ενα συστημα ζει περισσοτερο ετσι.Για τον θορυβο εχω ενα θεματακι το οποιο ελπιζω να λυθει με την χρηση ηχομονοτικων οπου αυτο ειναι εφικτο. Ναι εχεις δικιο για τον καυτο αερα απο τους δισκους αρκει το κουτι να σχεδιαστει και να υλοποιηθει με τετοιο τροπο ωστε ο καυτος αερας να εχει μια αμεση διοδο διαφυγης. Ευτηχως στις μερες μας υπαρχουν υλικα για να κανεις σχεδον τα παντα. Ελπιζω να σε καλυψα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρίξε ένα βλέφαρο εδώ φίλε http://www.moddiy.com/products/QDIY-Professional-Modder-Acrylic-6%252dBay-HDD-Rack-Tray-%28Y6F%29.html

 

Με 5 τέτοια είσαι κομπλέ για 30 δίσκους και φτιάχνεις και ένα κουτί με 25-30 εκατοστά ύψος που να ανοίγει από πάνω ώστε να έχεις άμεση πρόσβαση στους δίσκους.

Το κουτί αυτό καλό είναι να έχει ισάριθμους ανεμιστήρες και από τις 2 πλευρές,εμπρός και πίσω ώστε να είναι μεγάλη και συνεχής η ροή στο εσωτερικό του κουτιού!

 

Το υπόλοιπο σύστημα σε αυτή την περίπτωση μπορείς να το τοποθετήσεις σε κανονικό case και να μην ψάχνεις custom λύσεις!

Πας σε ένα μεγάλο και ευρύχωρο case το οποίο να παίρνει μεγάλα ψυγεία και κάνεις και το loop με τα νερά που θες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διευκρινηση. Το γαιδουρακι που προκειται να φτιαξω στην τελικη του μορφη θα εχει 25 δισκους μεγαλυτερους ή ισους με 2ΤΒ και εναν SSD.Αυτο απο μονο του δεν θα σηκωσει θερμοκρασιες που θα επιβαρυνουν τα υπολοιπα??

 

Γιατι χρηση το προοριζεις φιλε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τους εβαζα ολους μαζι θα συμφωνουσα μαζι σας.Ομως στο αρχικο μου μυνημα γραφω οτι 25+1 δισκοι θα ειναι στην τελικη του μορφη και αυτο γιατι το κοστος ειναι μεγαλο.Σε πρωτη φαση θα μπουν οι 10 , που ειναι σχεδον γεματοι , συν αλλους 5.Οταν ομως ξερεις το τελικο σου στοχο δεν πρεπει απο πριν να κανεις και τον αναλογο σχεδιασμο?? Υποθετω οτι κανεις σας δεν θα εφτιαχνε κατι χωρις να υπολογισει τι θα του χρειαστει στο σχετικα αμεσο μελλον.Doc θα ηθελα την αποψη σου. Σκεφτομαι να αλλαξω την πεπατημενη που λεει μπροστα οι δισκοι πισω το MB και αναμεσα τους η οποια υδροψυξη. Τι εννοω. Εφοσον το κουτι θα ειναι custom και απο οτι καταλαβες θα το ηθελα μεγαλο και ευρυχωρο γιατι να μην βαλω επανω το ΜΒ απο κατω τους δισκους και τα PSU με θερμομωνομενο χωρισμα και στο μπροστινο μερος να βαλω την υδοψυξη διπλα στο ΜΒ.Στους δισκους 4 μεγαλοι ανεμιστηρες μπροστα και αλλοι 4 με καναλι-φισουνα πισω κολητα με το χωρισμα για να διωχνει την θερμοκρασια των δισκων εξω απο το κουτι.Επισης σκεφτομαι σαν υλικο για ολο το κουτι το αλουμινιο (εχω κατι φιλους αλουμιναδες που θα μπορουσαν να το φτιαξουν) Θεωρεις οτι θα μπορουσε να αποδοσει ενας τετοιος σχεδιασμος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ομως αγορασεις εναν δισκο 1ΤΒ το κοστος σου πεφτει αυτοματως και δραστικα και θα εχεις και λειτουργικο συστημα, ενω ετσι... δεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ομως αγορασεις εναν δισκο 1ΤΒ το κοστος σου πεφτει αυτοματως και δραστικα και θα εχεις και λειτουργικο συστημα, ενω ετσι... δεν

??????

 

Ρίξε ένα βλέφαρο εδώ φίλε http://www.moddiy.com/products/QDIY-Professional-Modder-Acrylic-6%252dBay-HDD-Rack-Tray-%28Y6F%29.html

 

Με 5 τέτοια είσαι κομπλέ για 30 δίσκους και φτιάχνεις και ένα κουτί με 25-30 εκατοστά ύψος που να ανοίγει από πάνω ώστε να έχεις άμεση πρόσβαση στους δίσκους.

Το κουτί αυτό καλό είναι να έχει ισάριθμους ανεμιστήρες και από τις 2 πλευρές,εμπρός και πίσω ώστε να είναι μεγάλη και συνεχής η ροή στο εσωτερικό του κουτιού!

 

Το υπόλοιπο σύστημα σε αυτή την περίπτωση μπορείς να το τοποθετήσεις σε κανονικό case και να μην ψάχνεις custom λύσεις!

Πας σε ένα μεγάλο και ευρύχωρο case το οποίο να παίρνει μεγάλα ψυγεία και κάνεις και το loop με τα νερά που θες :)

Doc πολυ ενδιαφερουσα προταση και σε πολυ καλη τιμη :) .Για το κουτι εγραψα λιγο πιο πανω και θα ηθελα την αποψη σου ως πιο ειδικου απο εμενα. :)

 

Γιατι χρηση το προοριζεις φιλε;;

File server κυριως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω το διαβασα το θεμα αυτο και πρωτα απο ολα θα εβαζα Xeon cpu, ισως και με πανω απο 8 πυρηνες. Τον i5 τον θεωρω πολυ λιγο για αυτο το συστημα. Μου θυμιζει λιγο τα κωλοφτιαγμενα αυτοκινητα με 1000 κυβικα μηχανη. Απο τη στιγμη που ειναι file server θες και 2 συστοιχιες raid σε 0 και 1 για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Αυτη ειναι προσωπικη μου γνωμη καθαρα επειδη εχω δουλεψει grounded systems και σορρυ για το offtopic.

Δε προκειτε να παιξεις φιλε, στοχω ξαναπει, τσαμπα λεφτα θα δωσεις, στογραψα και στο αλλο θεμα που ανοιξες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε προκειτε να παιξεις φιλε, στοχω ξαναπει, τσαμπα λεφτα θα δωσεις, στογραψα και στο αλλο θεμα που ανοιξες.

Μαλλον κατι δεν εχω καταλαβει σωστα. Ωραια συμφωνω να παω σε ενα Ι7 αλλα μηπως κατι εχω χασει. Το μηχανημα αυτο δεν θα δινει πουθενα στο ιντερνετ.Θα ειναι απλα μια πολυ μεγαλη αποθηκη.Για ασφαλεια που λες θα υπαρχει διπλα του μια μικροτερη αποθηκη που θα κραταει αντιγραφα. Αυτη την στιγμη εχω 12 δισκους επανω σε ενα Pentium D στα 2.8 με DLNA server 2 καρτες δικτυου σε win xp pro με μολις 3,25gb μνημη και δουλευει αψογα.Γιατι να μην δουλεψει ?? Αν θεωρεις οτι κανω καπου λαθος σε παρακαλω πολυ διορθωσε με.Αλλωστε για αυτο ειμαστε εδω.Για να βοηθαμε να αποφευχθουν λαθη ή και να δινουμε λυσεις οπου μπορουμε.Η μηπως κανω λαθος?:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμή που θα είναι μόνο file server, δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο σε επεξεργαστή.

 

Πιο πολύ θα προβληματιζόμουν για τους Sata Controllers, και πως ακριβώς θα έφτιαχνα τις συστοιχίες των raid.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Doc πολυ ενδιαφερουσα προταση και σε πολυ καλη τιμη :) .Για το κουτι εγραψα λιγο πιο πανω και θα ηθελα την αποψη σου ως πιο ειδικου απο εμενα. :)

 

Απο την στιγμή που σε ενδιαφέρει κάτι σαν αυτό που σου λίνκαρα δεν είναι ανάγκη να βάλεις τους σκληρούς μέσα στο κουτί!

Μπορείς να κάνεις μόνο μια custom κατασκευή μέσα στην οποία θα μπουν αυτά τα brackets που σου έδειξα η οποία θα είναι ξεχωριστά (δίπλα?) από το κουτί που θα έχει το υπόλοιπο hardware!!!

 

Αυτό που είπες για τους μεγάλους ανεμιστήρες πάντως σκέψου το καλύτερα καθώς και πιο θορυβώδεις είναι αλλά και πιο "αδύναμοι" σε σχέση με καλούς 120mm!

Κάτσε να τελειώσω ένα πρόχειρο σχεδιάκι που κάνω και θα δείς τι εννοώ :)

 

 

EDIT:

 

 

Λοιπόν δες λίγο στο περίπου τι εννοώ γιατί νομίζω θα σε βολέψει πολύ καλύτερα!

 

Μέσα σε αυτό βάζεις τους σκληρούς με τα bracket που σου έβαλα στο link και κάνεις το καπάκι βιδωτό αντί για side panel..με αυτό τον τρόπο θα μπορείς να επέμβεις βγάζοντας όποιο από τα brackets θέλεις,κάνεις και κάποια οπή αριστερά η δεξιά ανάλογα πως σε βολεύει για τα καλώδια κτλ και νομίζω είσαι οκ!

 

Bέβαια αν θες να βγάλεις τον μεσαίο δίσκο από ένα bracket θα πρέπει να κάνεις και το πίσω panel με τους ανεμιστήρες αποσπώμενο! 

 

Τώρα σχετικά με τους ανεμιστήρες εγώ έβαλα 16 αλλά και με 8 (4 μπροστά και 4 πίσω) θα έχεις πολύ καλό airflow!!!

 

Το σχέδιο είναι λίγο πρόχειρο γιατί άλλο είχα ξεκινήσει να κάνω και τώρα που θυμήθηκα τα brackets αυτά μου έσκασε η ιδέα για αυτό το στύλ case για τους σκληρούς :)

post-214348-0-35626100-1363114575_thumb.jpg

post-214348-0-16725600-1363114576_thumb.jpg

post-214348-0-88473100-1363114576_thumb.jpg

post-214348-0-93877900-1363114577_thumb.jpg

post-214348-0-15444200-1363114579_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα αν πας σε i7, αλλαζει το θεμα μιας και εχουν σχεδον ιδια αρχιτεκτονικη με τους xeon που σου προτεινω αν και βεβαια εκλειπουν σε βασικα θεματα οπως το ECC, multiplying threading, fast-flex memory access, demand base switching, cooling και κανα δυο αλλες που δεν ειναι τοσο βασικες, αλλα εσυ λες να εχεις και mssql server πανω και να παιζεις και παιχνιδια. Εδω νομιζω οτι καπου χανεται το θεμα σου.

 

Πραγματικα αδυνατω να δω πως παιζει αυτο το pc που εχεις σε Pentium D με 12 δισκους? τι εννοεις παιζει αψογα? Τι λειτουργικο φοραει? Σε ποση ωρα κανει boot? τι τροφοδοτικο? Τι αποκριση εχει? Μη μου πεις τωρα οτι παιζει σαν ενα πισι που εχει 2 δισκους πανω? Σιγουρα κανει κανα πενταλεπτο να ξεκινησει.... και οταν εννοω ξεκινησει, εννοω να σου σβησει το λαμπακι του σκληρου και να μπει σε idle, οχι να δεις επιφανεια.

 

Εν ολιγοις και χωρις να εχω κανενα προβλημα με τη προσπαθεια σου, ισα ισα τη χειροκροτω κιολας, εκμηδενιζουμε λιγο τους μηχανικους που φτιαχνουν σερβερς με controllers για 10 δισκους και ενα τετοιο μηχανημα στοιχιζει, πανω απο ταληρο.

 

Ο λογος που σου τα γραφω ειναι αποκλειστικα μη πανε χαμενα τα χρηματα σου μιας και βλεπω οτι εχεις μερακι, για αυτο και σου προτεινα να παρεις 1-2-3 μεγαλους δισκους και να τελειωνεις και στο φιναλε να φτιαξεις και τη κατασκευη σου που γουσταρεις αλλα να παιζεις σιγουρα καλα. Καλη επιτυχια παντως στο εχγειρημα σου φιλεμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα δεν ξερω αν γινεται , αλλα αν ηταν μεταξυ των σκληρων ανεμηστηρες και οι σκληροι δεν ηταν κολητα ο ενας με τον αλλο . Οταν λεω μεταξυ εννοω καθετα στα επιπεδα , οχι απο κατω τους

 

Αποστολή από το U20i με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...