Προς το περιεχόμενο

5.1 ηχος σε παιχνιδια μεσω optical...πως γινεται?


Tzimaras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια,



Στο HTPC μου με αυτο το motherboard (Gigabyte GA-990XA-UD3) και με Win7
εχω συνδεσει το PC με τον ενισχυτη μου μεσω οπτικης ινας και απολαμβανω
και DTS και DD 5.1 στις ταινιες μου.



Ομως οταν βάζω παιχνιδι π.χ το Dead Space 2 που υποστηριζει πεντακαναλο ηχο ο ενισχυτης μου βλεπει PCM 48Khz 2.0 και οχι 5.1.



Τι πρεπει να κανω ετσι ωστε να μπορω να παιζω και τα παιχνιδια σε 5.1 περιβαλλον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω ηδη κανει αυτο.

 

Π.χ στο Dead space 2 εχω επιλεξει 5.1 αλλα ο ενισχυτης μου γραφει PCM 48KHz 2.0.

 

Εαν στα settings της Realtek HD Audio αλλαξω το output απο δικαναλο σε πεντακαναλο, αναβει μεν το πεντακαναλο αλλα πχ στους διαλογους δεν ακουω απο το κεντρικο αλλα απο τα 2 μπροστινα.

 

ευχαριστω για την αμεση απαντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μενα ακριβως αυτο που περιγραφει ο Tzimaras συμβαινει.Το εχω δοκιμασει στο dead space 3 και στο far cry 3.Αν και εγω απο το control panel της realtek δεν εχω επιλογη για ηχεια 2.1 η 5.1 οταν βαζω το digital output

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H οπτική μεταφέρει έναν από τους τρεις ήχους:

- 2.0 PCM
- 5.1 Dolby Digital
- 5.1 DTS

 

Και ενώ η ταινίες σου είναι σε ένα από τους δύο τελευταίους και έχεις 5.1 ήχο κανονικά, τα Games μεταφέρονται σε Uncompressed PCM. Χρειάζεσαι λοιπόν μια SoundCand η οποία να υποστηρίζει Dolby Digital Live, να μετατρέπει δλδ real-time τον ήχο από PCM σε 5.1 Dolby Digital για να έχεις 5.1 ήχο στα παιχνίδια.

 

Η ΜΒ σου φοράει την ίδια SC με την δικιά μου, την Realtek ALC889. Αυτή μπορεί με emulator (με SW και όχι με HW decoder με άλλα λόγια) να εκτελέσει το Dolby Digital Live (χρησιμοποιώντας τον επεξεργαστή φυσικά). Δεν είναι όμως και σίγουρο γιατί εξερτάται από την υλοποίηση. Αντιγράφω από άλλο forum τι πρέπει να κάνεις για να το ενεργοποιήσεις και να δεις αν δουλεύει:

 

By default, the Realtek card outputs stereo over optical, so you have to
enable Dolby Digital Live via the Realtek Audio Manager program.

 

In your tray, go to Realtek Audio Manager > Digital Output (Optical)
> Default Format > click the big Dolby Digital Live button under
Default format.

Επεξ/σία από ninos30
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H οπτική μεταφέρει έναν από τους τρεις ήχους:

- 2.0 PCM

- 5.1 Dolby Digital

- 5.1 DTS

 

Και ενώ η ταινίες σου είναι σε ένα από τους δύο τελευταίους και έχεις 5.1 ήχο κανονικά, τα Games μεταφέρονται σε Uncompressed PCM. Χρειάζεσαι λοιπόν μια SoundCand η οποία να υποστηρίζει Dolby Digital Live, να μετατρέπει δλδ real-time τον ήχο από PCM σε 5.1 Dolby Digital για να έχεις 5.1 ήχο στα παιχνίδια.

 

Η ΜΒ σου φοράει την ίδια SC με την δικιά μου, την Realtek ALC889. Αυτή μπορεί με emulator (με SW και όχι με HW decoder με άλλα λόγια) να εκτελέσει το Dolby Digital Live (χρησιμοποιώντας τον επεξεργαστή φυσικά). Δεν είναι όμως και σίγουρο γιατί εξερτάται από την υλοποίηση. Αντιγράφω από άλλο forum τι πρέπει να κάνεις για να το ενεργοποιήσεις και να δεις αν δουλεύει:

 

 

φιλε μου σε ευχαριστω για την τοσο αναλυτικη περιγραφη σου και εχωντας κανει αυτο που προτεινουν τα ξενα φορουμ οπως γραφεις ακουω μεν απο το κεντρικο ηχειο τους διαλογους αλλα δυστυχως μαζι και απο τα left right και η δοκιμη εγινε στο Tomb Raider, αρα κατι αλλο συμβαινει που δεν συμβαινει στις ταινιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεσ κάρτα ηχούν για νά παίξεις παιχνίδια από οπτική. διαφορετικά θα συνδέσεις μια μια τισ εξόδους με τον ενισχυτική.

 

ααααα το πιασα,απο οπτικη ινα δεν..καμια φθηνη λυση εχεις να προτεινεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
να κάνω και εγω μια ερώτηση..μου εδωσαν αυτα http://www.pioneer.eu/eur/products/archive/DCS-515/page.html


 δεν μπορω με τπτ ,μεχρι τωρα, να δώσω καθαρο 5.1 ακουω απο ολα τα ηχεια αλλα σαν στερεο δοκίμασα οπτικη ινα και επεζαν μονο τα 2.εαν υπαρχει τροπος με καρτα ηχου να το καταφερω η μεσω προγραματος θα χαρω να μου φωτίσετε το χάος μου με την γνωση σας.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσο οπτικής θα έχεις 5.1 μονο σε ταινίες εφόσον έχεις ορισει τον player σου να κανει passthrough τον ήχο στο ηχοσύστημα. 

 

Για τα παιχνιδια για 5.1 μεσω οπτικής πρέπει η κάρτα σου να υποστηριζει DTS connect και DD live τα οποια τα υποστηρίζουν λιγες και ακριβές καρτες ήχου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποστηρίζει μόνο DD live

 

http://www.skroutz.gr/s/60138/Asus-Xonar-DX.html

 

Υποστηρίζει DD live και DTS connect

 

http://www.skroutz.gr/s/60136/Asus-Xonar-D2-PM.html

 

Μετά ανεβαινουμε τραγελαφικα σε τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...