Προς το περιεχόμενο

Αντικατασταση του σκληρου σε laptop?


KoKoPsOpSaRoS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πριν λιγο εβαλε η εξυπνη η μανα μου σκουπα και εριξε κατω το λαπτοπ του αδερφου μου και εγινε μακελειο :P και εβαλα απο περιεργεια hard disk sentinel και μου εβγαλε την συγκεκριμενη εικονα απτον σκληρο....τι παιζει? επαθε τιποτα? αν κανω ενα llf θα λυθει?

post-220782-0-04784900-1362745119_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν αναμμένος όταν έπεσε;

Να φανταστώ δεν είχες ελέγξει παλιότερα το δίσκο;

Παρουσιάζει κάποιο άλλο πρόβλημα πλέον;

Πιθανό η εικόνα που βλέπεις να μην οφείλεται στο πέσιμο.

Κάνε reinitialize disk surface.

Το reallocated sectors count είναι 0 (data);

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλειστος ηταν οταν επεσε...δυστυχως οταν αγορασε το λαπτοπ απο τον φιλο του δεν τον εκανα ενα ολικο hardware test...απο προβληματα δεν ειδα τιποτα ενταξει πηγαινε στο λειτουργικο (win7)...εβγαλα τον σκληρο απο μεσα τον συνδεσα στο δικο μου pc και θα τον κανω ενα reinitialize να δω τι θα γινει...οσο για το τελευταιο θα το κοιταξω οταν τον τσεκαρω παλι στον δικο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλειστος ηταν οταν επεσε...δυστυχως οταν αγορασε το λαπτοπ απο τον φιλο του δεν τον εκανα ενα ολικο hardware test...απο προβληματα δεν ειδα τιποτα ενταξει πηγαινε στο λειτουργικο (win7)...εβγαλα τον σκληρο απο μεσα τον συνδεσα στο δικο μου pc και θα τον κανω ενα reinitialize να δω τι θα γινει...οσο για το τελευταιο θα το κοιταξω οταν τον τσεκαρω παλι στον δικο μου.

Ouch!  :fear:

Τσεκάρε το πριν το τεστ.

Κατόπιν αυτού αισίως θα γράφει 32. Τότε θα είναι honky dory  :-D

Αν και πιθανόν να ξαναεμφανίσει και άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα αστα να πανε μου αουτς οπως το πες...δεν μπορουσα να τον τσεκαρω γιατι ο αδερφος μου μενει ορεστιαδα ειναι δεκανεας και εγω λαμια...να κοιταξω πρωτα το sectors count και μετα reinitialize ε? δηλαδη αν λεει 32 ειναι ολα οκ και θα φτιαχτει? αν λεει καποιο νουμερο οπως 0 η πανω απο 32 τι παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα την χρηση του laptop και αναλογα αν μας δημιουργει προβληματα , το 35% ζωης μας δειχνει οτι ο δισκος καπου εχει προβλημα , αυτο δεν σημαινει απαραιτητα αμεση αλλαγη δισκου . Δηλαδη αν ειναι λειτουργικος και δεν μας εχει παρουσιασει προβλημα , το 35 % απο μονο του μας δειχνει οτι δεν πρεπει να εχουμε εμπιστοσυνη στο δισκο σε θεματα αρχειων , μπορει να τα χασουμε ολα . Εαν εχουμε backup τα σημαντικα αρχεια που βρισκονται μεσα και δεν παιρναμε καινουργια αρχεια , μπορουμε να κρατησουμε το δισκο μεχρι να παρουσιασει σοβαρο προβλημα .

 

Το λεω αυτο γιατι ειμαστε σε οικονομικη κριση και αν το λαπτοπ δεν εχει προβλημα και δεν χρησιμοποιειται για σοβαρη δουλεια δεν ειναι αναγκη η αμεση αντικατασταση του δισκου εφοσον εχουμε backup .

 

Μπορει να εχουμε ενα δισκο με 100 % υγεια , αλλα δεν ξερουμε αν αυριο το πρωι τα "τιναξει" , και μπορει να εχουμε ενα δισκο με 50 % υγεια και να κρατησει χωρις προβλημα για 5 χρονια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι κόκε εννοώ πως λογικά αυτή η τιμή τώρα θα είναι 0.

Μετά το τεστ όσο πιο κοντά στο 32 φτάσει τόσο πιο πολλούς τομείς θα αντικαταστήσει.

Ελπίζουμε και τους 50.

Ας κρατήσει το δίσκο για το σύστημα μόνο, και με κάνα ghost image να υπάρχει. 

Αλλά αυτά τα ξέρεις  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται οτι θα φτιαχτει ghost image και θα εχει μονο το λειτουργικο μεσα του το ειπα κιολας....δεν το συζηταμε αυτο ;) απλα να δουμε τι θα καταφερουμε...του εσωσα τα πραγματα σε εξωτερικο δικο του και ξεκιναμε τις διαδικασιες και θα πω τα αποτελεσματα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα :) η εξεταση τελειωσε...δεν αντικατεστησε κανεναν τομεα και δεν ελεγε 0 στην αρχη ελεγε 50! τελος παντων εγω τον εκανα ενα reinitialize του περασα τα παραθυρα που ηθελε του εκανα και ενα image του ειπα να μην αποθηκευει τιποτα και να εχει μονο το λειτουργικο και προς το παρον ολα μελι γαλα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά οι 2.5άρηδες έιτς-ντιντήδες είναι από μόνοι τους κοπρόσκυλα. Πόσο μάλλον όταν είναι μέσα σε λαπιτόπι όταν πέφτουν. Αν δεν δουλεύει το εργαλείο την αποφράδα ώρα, συνήθως όλα καλά.

Στην συγκε περίπτωση όμως, το θέμα είναι αν το HDS προϋπήρχε της πτώσης και τί έλεγε τότε...Και γενικά, ό,τι και να λέει τώρα, το θέμα είναι τί θα δείξει "σύντομα" (αν τυχόν επηρρεάστηκαν κεφαλές ή/και platters). Μ' άλλα λόγια, ας έχει τον νου του για καμμιά βδομάδα ο μπρος, κι αν δεν αλλάξει κάτι, μάλλον οκέικ είναι (...αναφορικά με την πτώση πάντα).

 

Από 'κει όμως και πέρα, στην ουσία τί HDS και reinitialization κτλ... : Άμα κρατάει κανείς μπακάπς συχνά, στα τέτοια του για τον δίσκο, αναφορικά με τ' αρχεία, είτε έχει πέσει, είτε όχι...(όσο για τον ίδιο τον δίσκο, αν έχει φροντίσει να έχει καλή εγγύηση αντικατάστασης, εκ νέου στα τέτοια του και γι' αυτόν).

 

 

 


 

Μπορει να εχουμε ενα δισκο με 100 % υγεια , αλλα δεν ξερουμε αν αυριο το πρωι τα "τιναξει" , και μπορει να εχουμε ενα δισκο με 50 % υγεια και να κρατησει χωρις προβλημα για 5 χρονια .

 

http://tinyurl.com/cgvcgmq

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα :) η εξεταση τελειωσε...δεν αντικατεστησε κανεναν τομεα και δεν ελεγε 0 στην αρχη ελεγε 50! τελος παντων εγω τον εκανα ενα reinitialize του περασα τα παραθυρα που ηθελε του εκανα και ενα image του ειπα να μην αποθηκευει τιποτα και να εχει μονο το λειτουργικο και προς το παρον ολα μελι γαλα :D

Σε αυτή τη περίπτωση σου λέει πως οι τομείς είχαν ήδη αντικατασταθεί.

Πάντως τα στοιχεία δείχνουν πως δεν έχουν σχέση με το πέσιμο.

Ε, δώσε και ένα ss για την ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...