Προς το περιεχόμενο

Επεξεργαστής στο 100%


Johnny_B

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Χθες μετά από αρκετό καιρό αποφάσισα να κάνω ένα έλεγχο στον επεξεργαστή να δω πως πάει

και παρατήρησα ότι δουλεύει στο 100% χωρίς να έχω ανοίξει κάποιο πρόγραμμα η να δουλεύει οτιδήποτε

άλλο.Έχω ψάξει τα πάντα,στις διεργασίες είναι όλα οκ και δεν βλέπω κατανάλωση από πουθενά.Το ανεμιστηράκι του επεξεργαστή δουλεύει στο φουλ αλλά επειδή είναι τελείως αθόρυβο δεν το είχα πάρει χαμπάρι.Η θερμοκρασία του επεξεργαστή 35 με 37 βαθμούς σε δωμάτιο σχετικά κρύο.

Έχω την εντύπωση ότι είναι κάποιος ιος αλλά και πάλι δεν βρήκε τίποτα το antivirus.To avira free έχω αν παίζει και αυτό κάποιο ρόλο.Έψαξα και για spyware trojan κτλ αλλά τίποτα.Από σκόνες το pc είναι πεντακάθαρο.Τι άλλο μου μένει να κάνω πριν πάω για format?Τα φώτα σας παρακαλώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oi max rpm της ψυκτρας σου ειναι 2000 αν ειναι κατω απτις 2000 εισαι οκ πιστευω

αμα την ψυκτρα την εχεις χρησιμοποιησει 2-3 φορες,τα σιδερα στηριξης θα χουνε λιγισει πολυ,την ειχα και γω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα απ ολα control-alt-delete και κανεις κλικ στην ταμπελα processes (διεργασιες ειναι στο ελληνικο μενου αν θυμαμαι καλα). Εκει γραφει αναλυτικα το cpu load που σου τρωει η καθε εφαρμογη που τρεχει στο λειτουργικο συστημα σου. Κοιτα το και δες τι σου τρωει 100% και ελα να μας πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ειδες πως είναι στο 100% η χρήση του ?

 

Από task manager σοτ δείχνει πως όλοι οι πυρήνες δουλεύουν στο 100% ? Αν ναι είναι ιός ! (όχι Αγιο πνεύμα ) :-D

 

Το cool n quiet δεν έχει καμιά σχέση.

 

Για να δεις αν δουλεύει το cool n quiet εγκατέστησε το AOD (amd overdive) και από εκεί δες πως δουλεύει ο επεξεργαστής !

 

Το cool n quiet να το έχεις πάντα ενεργοποιημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το CPUZ και από το core temp που μου δείχνει όλους τους πυρήνες βλέπω ότι δουλεύει στο φουλ.

 

 

Απο cpu-z  βλεπεις πως η συχνοητα παραμενει παντα σε full (3,2) και οχι πως ο επεξεργαστης δουλευει στο 100% !

 

Για να μην τρεχει διαρκως στα 3,2Ghz απλα πρεπει να μπεις στο bios και να βαλεις το COOL N QUIET enable και στην καρτέλα ενέγειας των WIN 7 να βάλεις εξισορρόπηση !

 

Αν έχεις XP πρέπει να περάσεις και έναν driver της AMD .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε το AMD OVERDRIVE και κάνε έλεγχο των πάντων !

 

AMD_overdrive2.jpg



Το πράσινο κουμπί πάνω δεξιά ενεργοποιεί και απενεργοποιεί το cool n quiet !

 

Ετσι βλέπεις και την συχνότητα του πυρήνα κάθε στιγμή και το load που έχει !~ :-D



Το κατεβάζεις από εδώ :

 

http://sites.amd.com/us/game/downloads/amd-overdrive/pages/overview.aspx

 

Με αυτό μπορείς να κάνεις overclock να ελέγξεις θερμοκρασίες και τα πάντα όλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενεργοποιημένο είναι όταν είναι κόκκινο γύρω του το πράσινο κουμπάκι?Όταν το πατάω και γίνετε πράσινο ο πρώτος πυρίνας κάνει ανακυμάνσεις μόνο.Να ξέρεις ότι τον έχω πάει τον επεξεργαστή 3.7 ήδη χωρις να πειράξω ρεύματα αν θυμάμαι καλά.Απο τα bios η επιλογή qool n quiet ήταν Auto

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι τότε είναι απενεργοποιημένο.

 

Πήγαινε στην διαχειριση ενέργειας και κάνε στο πλάνο εξισορρόπηση που έχεις επιλέξει μια ανανέωση (βασικές ρυθμίσεις) !

 

Ξαναδές μετά.

 

Το load σε τι επίπεδα κυμαίνεται για κάθε πυρήνα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αυτό ήταν μάλλον.Το ενεργοποίησα και οι πυρίνες πέσαν στα 805 mhz και οι 4΄αλλά παιζει λίγο μέχρι τα 3.7.Το περίεργο είναι ότι μου βγάζει θερμοκρασία 45 c ενώ στο core temp δείχνει 33 και κατεβαίνει κι άλλο σιγά σιγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...