Προς το περιεχόμενο

Κενό ανάμεσα στα 2 μπροστινά δόντια


Μάριος Χατζηλαζάρου

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι σχεδόν αόρατα σιδεράκια. Καλή φάση.

 

Εμείς οι λίγο πιο μεγάλοι φορούσαμε εκείνα τα παλαιολιθικά ασημένια ή τα άλλα που έμπαιναν εξωτερικά  :wacko:

 

Ε αυτά φορούσα και εγώ πριν 4 χρόνια... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

http://www.ebay.co.uk/itm/CLOSE-THE-GAP-IN-YOUR-TEETH-WITH-PROFESSIONAL-ORTHODONTIC-ELASTIC-BANDS-4-5oz-/261176284089?pt=UK_HealthBeauty_DentalCare_RL&hash=item3ccf51d3b9

Παρε ενα τετοιο.Ειχα το ιδιο προβλημα,δηλαδη μικρο κενο αναμεσα στα δοντια.Το φορεσα ενα βραδυ την επομενη ειχε κλεισει,αλλα αν σταματησεις να το φορας θα ανοιξει και παλι μετα απο καμια 5αρια ωρες.Θελει να το φορας [μονο βραδυ αν δεν μπορεις ολη μερα],για περιπου 2 μηνες.Μετα απο 2 μηνες τα δοντια εχουν φτασει στο σημειο που πρεπει να ειναι ωστε μην ξανανοιξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας,να στε καλά  :-) Senior Member δηλαδή αν το πάρω αυτό κ το φοράω αυτό για 2 μήνες περίπου μετά θα είναι κομπλέ? καμιά επιπλοκή? εννοώ προκαλεί κανένα πρόβλημα στα δόντια? 



Σιδεράκια δεν το συζητάω δεν μπορώ καθόλου ειλικρινά.. 
Ρητίνη δηλαδή? κ κάθε πότε πρέπει να πηγαίνω στον γιατρό?
συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κάτι τελευταίο,μια τιμή? κ κάθε πότε πρέπει να το αντικαθιστώ ? ή όποτε σπάσει?

 

(οδοντιατρική μου) άποψη: Μην βάλεις το λαστιχάκι. Δεν χρησιμοποιείται έτσι

αλλά έτσι

Braces+rubber+band.jpg

και αν το τοποθετήσεις έτσι όπως γουστάρεις θα σου προκαλέσει πρόβλημα. Το πρόβλημα μπορεί να είναι από αισθητικό ως απώλεια δοντιού. Απώλεια δοντιού από αυτό το λόγο έχω δει και σε συνέδριο και σε ασθενή. 

 

Οι λύσεις που έχεις είναι α. bonding με σύνθετη ρητίνη (λευκό σφράγισμα)

image001.jpg

β. ορθοδοντική μετακίνηση με bracket/σύρμα (κλασικά σιδεράκια) ή invisalign

7636073814b60c17fe64ae2.57329294.JPG

γ. όψεις πορσελάνης ή ρητίνης. 

ClosingToothGaps.111143552_std.jpg

 

Η σειρά κόστους είναι α.(160)-->γ.(300)-->β.(2000)

 

Ανάλογα με το πόσο μεγάλο είναι το κενό, μπορεί να εφαρμοστεί καλύτερα ή χειρότερα η κάθε λύση. Το γ. είναι μάλλον αυτό που ταιριάζει στους περισσότερους και έχει και το καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα. Ορθοδοντική θα κάνεις αν έχεις πιο σύνθετο πρόβλημα ή περισσότερα να διορθώσεις από ένα κενό.

 

Αυτά, ότι θες ρωτάς. Αα και μην κάνεις μ@λ@κίες μόνος στο σπίτι. Αν χάσεις ένα δόντι για να το αντικαταστήσεις με εμφύτευμα θα χρειαστείς πολλαπλάσια αυτά που θα δώσεις πχ για όψεις.

 

υγ ο χρόνος για την ρητίνη είναι μια επίσκεψη, για τις όψεις 2 και για τα σιδεράκια ανάλογα με το πρόβλημα πάντως πάνω από 6-7 επισκέψεις και 4-6 μήνες. 

Επεξ/σία από fylatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι μικρο το κενο ,βαλτο φιλε το λαστιχακι,ειανι δοκιμασμενο χωρις κανενα προβλημα.Αν ειναι μεγαλο το κενο δεν μπορεις να κανεις πολλα πραγματα ,πρεπει να πας οδοντιατρο[αν ειναι κενο φιλιπιδη πχ.]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας,να στε καλά  :-) Senior Member δηλαδή αν το πάρω αυτό κ το φοράω αυτό για 2 μήνες περίπου μετά θα είναι κομπλέ? καμιά επιπλοκή? εννοώ προκαλεί κανένα πρόβλημα στα δόντια? 

 

Σιδεράκια δεν το συζητάω δεν μπορώ καθόλου ειλικρινά.. 

Ρητίνη δηλαδή? κ κάθε πότε πρέπει να πηγαίνω στον γιατρό?

συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου.. 

Senior Member! Ωραιος γελασα. Πιο πανω ειναι το nick φιλε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι μικρο το κενο ,βαλτο φιλε το λαστιχακι,ειανι δοκιμασμενο χωρις κανενα προβλημα.Αν ειναι μεγαλο το κενο δεν μπορεις να κανεις πολλα πραγματα ,πρεπει να πας οδοντιατρο[αν ειναι κενο φιλιπιδη πχ.]

Τι δοκιμές έχεις κάνει; Σε πόσους ασθενείς; Σε τι το βασίζεις; Στο ότι το έβαλες εσύ και δεν έπαθες τίποτα; Κι αν συμβεί κάτι; Ποιός έχει την ευθύνη; Ο Socratis1000 θα πληρώσει τα σπασμένα;

Αν δεν ξέρεις και είσαι πιο άσχετος και από ντουβάρι μην δίνεις συμβουλές για κάτι τέτοιο. Αν θες πες την γνώμη σου (το ίδιο έκανα και εγώ) δώσε του κάτι να σκεφτεί. Αλλά για το διορθώσει πρέπει να πάει στον οδοντίατρο όχι να κάνει κάτι που του είπε κάποιος στο φορουμ επειδή είναι ΚΑΙ ΚΑΛΑ δοκιμασμένο. Εκτός αν τρολάρεις. 

 

Μικρό μεγάλο κενό αυτό που λες είναι λάθος και απλά μπορεί να του κάνει ζημιά (θες να σου εξηγήσω πως; Θες να σου ανεβάσω και φωτογραφίες από τη ζημιά; Μήπως ακτινογραφίες ;) Αν τώρα είναι τόσο αγαθός και σε ακούσει, δικό του το πρόβλημα. Δηλαδή το να δώσει κάποιος 150-300 ευρώ για να διορθώσει κάτι για μια ζωή είναι πολύ; 

 

Και αν θες αποδείξεις για όλα αυτά 

 

http://www.hindawi.com/crim/dentistry/2012/463903/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2771271

http://dentistry.tbzmed.ac.ir/jpid/index.php/jpid/article/viewFile/39/23

http://ernd.usm.my/journal/journal/PDF%20Proof3-CR2.pdf

http://www.unboundmedicine.com/medline/citation/9368442/Accidental_orthodontic_elastic_band_induced_periodontitis:_orthodontic_and_laser_treatment_

 

και μερικές εκατοντάδες ακόμα http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?cmd=Link&db=pubmed&dbFrom=PubMed&from_uid=1064666

 

εγώ έχω αποδείξεις ότι είναι χαζό να βάλει λαστιχάκι έτσι. Εσύ τι έχεις;; Αα ναι ξέχασα. Τα δικά σου δόντια είναι ίσια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λαστιχάκια που του έδωσες Σωκράτη είναι μόνο για να εφάπτουν πάνω σε στη βάση απο το σιδεράκι όπως δείχνει ο fylatos, δεν κάνουν σκέτα γιατί είναι δύσκολο να μείνουν πάνω στα δόντια χωρίς να γλιστρήσουν. Το λέω γιατί και εγώ είχα τέτοια όταν φορούσα σιδεράκια, και είναι σχεδιασμένα ΜΟΝΟ για χρήση παράλληλα με σιδεράκια, σκέτα αμφιβάλλω αν θα του κάνουν περισσότερο καλό παρά κακό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει παιδιά,ευχαριστώ :P μπερδεψα τα μπούτια μου εδώ νόμιζα πιο απλό θα είναι  :-D απο βδομάδα στον οδοντιατρο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως επειδή αναφέρθηκαν ρητίνες, αν ο οδοντίατρός σου είναι μάγκας δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Όταν ήμουν μικρή είχα σπάσει το μπροστινό μου δόντι - πάνω από το μισό. Ο παιδοδοντίατρος που πήγαινα μου έβαλε ρητίνη και τότε είχε πει ότι κάποια στιγμή σε καμιά δεκαριά χρόνια μπορεί να σπάσει κτλ και ίσως με την ενηλικίωση χρειαστώ θήκη.

Η ρητίνη κράτησε 23 χρόνια. Την άλλαξα πριν μερικούς μήνες στον ίδιο γιατρό (γιατί προφανέστατα μετά από αυτό δεν πάω σε άλλον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον,τοπικ σταρτερ,επειδη το ειχα κ γω αυτο το θεμα,και το εψαξα ΠΑΑΡΑ πολυ το θεμα,πηγα και σε οδοντιατρους κλπ.

 

 

στην αρχη δοκιμασα τα λαστιχακια.ΔΕΝ κανουν δουλεια.θα σου κλεισουν τα δοντια,αλλα απαξ κ το σταματησεις,ανοιγει παλι.

(μετα απο 5 μηνες εφαρμογης στο λεω,ουτε καν 2)

 

κοιταξα κ Inisalign,ειχα κλεισει κ ραντεβου,αλλα ειναι μεγαλο το κοστος.

 

Για μενα,αυτο που εκανα,ειναι οψης ρητινης,περιπου 50 ευρω μου πηρε.Μια χαρα κραταει,κ αμα σου σπασει λιγακι,ξαναπας και σε ενα 10λεπτο ειναι παλι σαν καινουριο.

 

 

δε το συζητω οτι η καλυτερη λυση ειναι τα σιδερακια,αλλα σε νιωθω οταν λες οτι δεν θες να βαλεις.

 

Οποτε αστα ολα τα αλλα,κ πηγαινε για ρητινη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...