Προς το περιεχόμενο

Interstellar (2014) Christopher Nolan


NoisePollution

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Luxx, ο πιο εύκολος τρόπος να αντιληφθείς το ζουμί της θεωρίας της σχετικότητας του χρόνου είναι με ένα παράδειγμα βγαλμένο από τη ζωή. Έχει τύχει να πας τουαλέτα ποτέ και να σε ρωτάνε τι κάνεις εκεί μέσα τόση ώρα; Ή να σου πει η άλλη "Τώρα, σε 15' ετοιμάζομαι" και να περιμένεις 1.5+ ώρα;

 

-Ο χρόνος είναι σχετικός, μέσα στο μπάνιο κυλάει πιο αργά απ' ότι έξω από αυτό.

-Όσο πιο μέσα στο μπάνιο βρίσκεσαι, τόσο πιο αργά κυλάει ο χρόνος.

Επεξ/σία από slipknot
  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 953
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμένα απο την ταινία, σαν μουσική, μου έμεινε πολύ αυτο https://www.youtube.com/watch?v=bYa5luHb2DA , (απλά τρομερή σκηνή + σε συνδυασμό με την μουσική - το κλιπ αυτό περιέχει και spoiler όμως fyi, γιατί περιέχει διαλόγους από την ταινία)


Luxx, ο πιο εύκολος τρόπος να αντιληφθείς το ζουμί της θεωρίας της σχετικότητας του χρόνου είναι με ένα παράδειγμα βγαλμένο από τη ζωή. Έχει τύχει να πας τουαλέτα ποτέ και να σε ρωτάνε τι κάνεις εκεί μέσα τόση ώρα; Ή να σου πει η άλλη "Τώρα, σε 15' ετοιμάζομαι" και να περιμένεις 1.5+ ώρα; Ο χρόνος είναι σχετικός, στο μπάνιο κυλάει πιο αργά απ' ότι έξω από αυτό.

 

6sRD1gn.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το sountrack που εχουν κυκλοφορησει δεν ειναι καλο. Στην ταινια καποιες σεκανς εχουν πολυ εντονο το pipe organ και στο soundtrack υπαρχει σε κανα δυο κομματια χωρις ομως να απογειωνεται ποτε. Φαουλ που δεν κυκλοφορησαν απο την αρχη το "No time for caution" αλλα και παλι δεν νομιζω οτι ηταν ετσι ακριβως στην ταινια. 

 

Και αυτο που ειναι απο κατω ειναι καλο, απογειωνεται, στο official soundtrack δεν υπαρχει (Υπαρχει ενα που λεγεται Day One αλλα δεν το φτανει) αλλα δεν ξερω αν εχει διαρευσει απο καπου ή ειναι fan made. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Luxx φυσικα και ισχυει

Οι δορυφοροι σε τροχια εχουν διαφορετικα ρυθμιζμενα ρολογια

Οι αστροναυτες του Απολλο που πηγαν Σεληνη ειναι διαφορετικης ηλικιας απο τους συνομηλικους τους

Απλα στις περιπτωσεις αυτες ειναι τοσο απειροελαχιστες οι διαφορες που δεν εχουν καν νοημα

 

Το σημαντικο ειναι να γινει αντιληπτο τι σημαινει για μας χρονος και πως μετραται (με βαση το φως και την πεπερασμενη του ταχυτητα στην Θεωρια της Σχετικοτητας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και ισχύει, θεωρία της σχετικότητας, Άλμπερτ Άινσταϊν.

 

 

Οκ, αυτό να το πεις όταν ξαναχρησιμοποιήσεις το GPS σου.

Πως λειτουργει το gps;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως λειτουργει το gps;

 

Καλησπέρα,το GPS αν δεν είχε υπόψιν την θεωρία της σχετικότητας θα 'ταν πρακτικά άχρηστο. Τα ρολόγια στα GPS είναι ρυθμισμένα αλλιώς γιατί βρίσκονται σε μικρότερο βαρυτικό πεδίο άρα ο χρόνος δεν μετράει το ίδιο.

 

Δες ένα καλό βιντεάκι: https://www.youtube.com/watch?v=ky4RgRvVDoA#t=12

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις γυρισα και εγω απο προβολη dolby digital.

Για την ταινια τι να πω, απλα δεν υπαρχει και ας ειχε μερικες επιλογες που δεν μου αρεσαν (οπως η φωνες των ρομποτ & η εκλαικευση τους).

Περι φυσικης θα σας τα γραψω λαικά.

-Οσο αυξανεται η ταχυτητα που ταξιδευει ενα αντικειμενο, τοσο επιβραδυνεται ο χρονος που περναει (για αυτο και μονο). Για τους παρατηρητες του κυλα κανονικά.

-κανενα υλικο δεν μπορει να επιβιωσει τη βαρυτικη ελξη μιας μαυρης τρυπας, εξαυλωνονται τα παντα.

-κανενα υλικο αντικειμενο δεν μπορει να φτασει την ταχυτητα του φωτος. Αν το καταφερνε, θα μετατρεποταν σε ακτινοβολία.

-ταχυτητες μεγαλυτερες του φωτος προκαλουν ταξιδι στο παρελθον λογω ενος μαθηματικου τυπου που βγαζει αρνητικο t.

-πλανητης κοντα σε μαυρη τρυπα, απλα δεν παιζει, οπως και το περασμα των ετων στη γη, οπως το παρουσιασαν στην ταινια.

-πολλα ηταν μουφα σε σχεση με την αληθινη φυσικη, αλλα προεχει το θεαμα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργη αυτή η ιστορία με την docking scene και την μουσική της, αν έπρεπε να κρατήσω μία σκηνή από την ταινία, αυτή θα ήταν. Ο συνδυασμός εικόνας και ήχου ήταν η κορυφή της ταινίας.

Ελαφρά άσχετο με την ταινία, αλλά αυτός ο Zimmer νομίζω ότι είναι λίο παραπάνω από ιδιοφυΐα. Όταν τρέχω και θέλω να πάω ταχύτερα από αυτό που νομίζω ότι μπορώ, φροντίζω να ακούω το "Lost but won" από το Rush. Και πιάνει, κάθε φορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργη αυτή η ιστορία με την docking scene και την μουσική της, αν έπρεπε να κρατήσω μία σκηνή από την ταινία, αυτή θα ήταν. Ο συνδυασμός εικόνας και ήχου ήταν η κορυφή της ταινίας.

Ελαφρά άσχετο με την ταινία, αλλά αυτός ο Zimmer νομίζω ότι είναι λίο παραπάνω από ιδιοφυΐα. Όταν τρέχω και θέλω να πάω ταχύτερα από αυτό που νομίζω ότι μπορώ, φροντίζω να ακούω το "Lost but won" από το Rush. Και πιάνει, κάθε φορά.

Hταν η μονη σκηνη στην ταινια που οταν τελειωσε μου ρθε να σηκωθω ορθιος και να χειροκροτησω  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...