Προς το περιεχόμενο

Interstellar (2014) Christopher Nolan


NoisePollution

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 953
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξερω αν υπαρχει ακομα θεμα με την επιστημη πισω απο την ταινια. Αλλα αν καποιος(ποιος;;) αμφισβητει τον Kip , οριστε και η αποψη του Michio.

http://variety.com/gallery/contenders-writers-on-writers/#!12/interstellar-paramount/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Kaku γιατι λεει οτι μαθηματικα το ταξιδι στην σκουληκοτρυπα ειναι ακριβης, αφου με βαση τις υπαρχουσες θεωριες, το μεγεθος της  δεν μπορει να ξεπερασει αυτο ενος ατομου, oτι θα καταρευσει αμεσως αν καποιος επιχειρησει να ταξιδεψει, εχουν υψηλη ραδιενεργεια,κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το φορουμ του Insomnia περιμενεις απαντησεις σε τοσο συνθετα και δυσκολα θεματα που ουτε καν οι μελετητες που τα ερευνουν ολη τους την ζωη δεν ειναι σιγουροι για τις απαντησεις. Ελα ρε Insomnia, τοσους αστροφυσικους και κβαντικους μηχανικους εχεις μελη;
Αισθανομαι οτι ολη αυτη η "αναλυση" ειναι απλα μια προσπαθεια να δειξει ο καθενας οτι εχει ποιοτητα χαρακτηρα, βαθος και υψηλη νοημοσυνη. Μια ταινια ειδαμε στην τελικη, απολαυστε την.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά σας λέει. Αράξτε λίγο. Αν σας ενδιέφεραν τόσο πολύ αυτά τα πράγματα θα λιώνατε τα βιβλία, όχι ποστς σε φόρουμς και άρθρα του κάθε τυχάρπαστου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά σας λέει. Αράξτε λίγο. Αν σας ενδιέφεραν τόσο πολύ αυτά τα πράγματα θα λιώνατε τα βιβλία, όχι ποστς σε φόρουμς και άρθρα του κάθε τυχάρπαστου.

μα δεν είναι θέμα ενδιαφέροντος αλλά κολλήματος, άπαξ και αποφασισθει(στον εγκέφαλο του ασθενούς, γιατί περί αυτού πρόκειται) ότι η ταινία(εν προκειμένω) είναι μουφα, θα επιστρατευτει πάσης φύσεως εξυπνακισμος κ δηθενογνωσιας.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ο σκοπος της ταινιας, ειναι να κανει τον μεσο θεατη να ασχοληθει και να σκεφτει γιαυτα τα θεματα. να αποτελεσει κινητρο για συζητησεις απο ολους.

δηλαδη συμφωνα με την λογικη σας, οποιος δεν ειναι φυσικος δεν πρεπει να ρωτησει η να σχολιασει για τις επιστημονικες ιδεες που προβαλει η ταινια;

μονο στην βλαχοπροφορα του Μακονεχι η την κουλ σκηνη δρασης με το spinning Endurance, πρεπει να μεινουμε; να μην μιλησουμε για το predestination paradox,time dilation,black holes,wormholes, etc?

με αυτην την σταση, εσεις ουσιαστικα ζητατε να αποτυχει η ταινια, αφου δεν θελετε να καταπιαστει κανεις μας με το βαθυτερο περιεχομενο της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ο σκοπος της ταινιας, ειναι να κανει τον μεσο θεατη να ασχοληθει και να σκεφτει γιαυτα τα θεματα. να αποτελεσει κινητρο για συζητησεις απο ολους.

δηλαδη συμφωνα με την λογικη σας, οποιος δεν ειναι φυσικος δεν πρεπει να ρωτησει η να σχολιασει για τις επιστημονικες ιδεες που προβαλει η ταινια;

μονο στην βλαχοπροφορα του Μακονεχι η την κουλ σκηνη δρασης με το spinning Endurance, πρεπει να μεινουμε; να μην μιλησουμε για το predestination paradox,time dilation,black holes,wormholes, etc?

με αυτην την σταση, εσεις ουσιαστικα ζητατε να αποτυχει η ταινια, αφου δεν θελετε να καταπιαστει κανεις μας με το βαθυτερο περιεχομενο της.

ο Kaku γιατι λεει οτι μαθηματικα το ταξιδι στην σκουληκοτρυπα ειναι ακριβης, αφου με βαση τις υπαρχουσες θεωριες, το μεγεθος της  δεν μπορει να ξεπερασει αυτο ενος ατομου

 

ασε μας ρε κιλικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρέμησε ρε Killik, μην αφήνεις την ψύχωση σου με το Nolan να σε επηρεάζει και να βάζεις τρικλοποδιές στον εαυτό σου. Βγες και γράψε σαν άνθρωπος "Δεν μου αρέσει ο Nolan γιατί κατά τη γνώμη μου έφτιαξε μια ταινία βασισμένη σε comic ήρωα, που απευθυνόταν στο ευρύ κοινό, αλλά εγώ σαν entitled αναγνώστης έχω φανταστικές απαιτήσεις και θεωρώ ότι κατέστρεψε τον χαρακτήρα" ή ό,τι έχεις στο μυστήριο κεφάλι σου τέλος πάντων, μη μου γράφεις για overexposition. Προφανώς και δεν είναι πρόβλημα αυτό, άμα όντως "έπασχαν" από overexposition οι ταινίες ακόμα και εσύ θα ήσουν σε θέση να καταλάβεις διάφορα πράματα στο Interstellar καλή ώρα τα οποία τώρα δεν κατάλαβες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασε μας ρε κιλικ

 

μαλιστα.

λοιπον, παμε απο την αρχη:

 

αυτο που εγραψα, αληθευει. μια αναζητηση στο google αρκει για να σε πεισει. η διαβασε κανενα βιβλιο φυσικης.

μαλιστα το αναφερει και ο DeGrasse σε μια απο τις συνεντευξεις του για την ταινια, οτι ναι μεν το σφαιρικο οπτικο εφε της wormhole ηταν ορθο, αλλα το ταξιδι μεσα της ειναι πρακτικα αδυνατο.

γιαυτο μου εκανε εντυπωση το σχολιο του Kaku για το μαθηματικα ακριβες ταξιδι. ισως δεν καταλαβα τι  εννοουσε η ισως η δικια του δουλεια να δειχνει κατι αλλο η εχω μεινει πισω στις εξελιξεις.

δεν ξερω, γιαυτο και ρωτησα, περιμενοντας μια απαντηση απο καποιους που ισως γνωριζουν.

δηλαδη γινεται ακριβως αυτο στο οποιο αποσκοπει η ταινια. εναυσμα για συζητηση για καποιο απο τα θεματα που παρουσιασε.

πετυχαινει τον σκοπο της.

 

ομως,προφανως εσυ λογω της προκαταληψης σου, βιαστηκες να παρεμηνευσεις τα σχολια καποιου, για τον απλο λογο οτι δεν εκθειαζει το "αριστουργημα" σου.

δεν εκατσες να σκεφτεις την ερωτηση μου και να πεις κατι πανω σε αυτην, αν εχεις φυσικα. παρα μονο πεταξες μια ασχετη εξυπναδα για να μου την πεις.

θα λεγα οτι η ταινια απετυχε μαζι σου.

 

 

@slipknot αστο αδερφε. ποσταρε κανα meme καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς δεν είμαι αδερφός παρά μόνο σε μια περίπτωση: να με λένε Cain.

 

Από 'κει και πέρα κι εσύ με meme απάντησες, δεν καταλαβαίνω γιατί σε χαλάνε τώρα. Δε λέει και κάτι τραβηγμένο αυτό που postαρα, δεν ήσουν σε θέση να καταλάβεις γιατί χαρακτήρες εντός της ταινίας δε γνώριζαν κάτι που γνωρίζαμε εμείς σα θεατές ή να καταλάβεις σε τι θέση ήταν ο κόσμος του Interstellar γιατί δε στο δείξανε, ο Nolan φταίει; Για να μη σχολιάσω το πόσο γελοίος ακούγεται κάποιος που διαβάζει comics και δη cape και παραπονιέται για overexposition.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα, δεν με χαλανε. γιαυτο σου πα να ποσταρεις.

οσο αφορα τα υπολοιπα, μαλλον δεν ξερεις τι ειναι overexposition.

ρε φιλε,ώρες ώρες γίνεσαι τοσο γραφικός που κολλάει η 290χ μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπός της ταινίας είναι να βγάλει φράγκα. Στόχος της δεν είναι να σε βάλει στο τρυπάκι να ψαχτείς. Χέστηκε και η βάρκα έγυρε του Νόλαν και οποιουδήποτε παπάρα για τις γνώσεις σου πέρι διαστήματος. Από την άλλη δεν τον χαλάει καθόλου ο τζερτζελές που δημιουργήται γύρω από όλο αυτό και το. Άντε σταματήστε να ασχολείστε με αυτήν την μέτρια ταινία. Μήνας κοντεύει. Βγαίνουν άλλες πολύ καλύτερες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...