Προς το περιεχόμενο

Interstellar (2014) Christopher Nolan


NoisePollution

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 953
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Την ξανά είδα σήμερα και την λατρεψα ακόμα περισσότερο.Οσοι λέτε οτι είναι χαλιά παιζει να σας αρέσουν ταινίες όπως tranformers.Η επιβλητική μουσική και τα εξαιρετικά τοπία απλα σε ταξιδευουν.Αν προσθέσουμε και το επιστημονικο κομματι το οποίο είναι οσο πιο σωστο γίνετε εκτός της μαύρης τρύπας(ποιος πραγματικα ξερει τι γίνετε σε μια μαυρη τρύπα?) τοτε μιλαμε για την καλυτερη ταινία της δεκαετίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

 

ο redneck φευγει απο την γη με πυραυλο και οταν εσκασε το κυμα απλως γκαζωσε και εφυγε. Χωρις πυραυλο.

και μην μου πειτε για οικονομια καυσιμων.

 

 

 

 

 

οποτε για ποιο scifi μιλαμε ακριβως;

 

επισης, οσοι ειναι λατρεις του scifi, διαβαζουν βιβλια που εχουν παρει Nebula awards ή ξαναβλέπουν το dune και τα λοιπα. 

Επεξ/σία από viper2005
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

ο redneck φευγει απο την γη με πυραυλο και οταν εσκασε το κυμα απλως γκαζωσε και εφυγε. Χωρις πυραυλο.

 

 

 

 

 

Πόσταρε και άλλα "plot holes" από τα meme του /tv/. Όσο ποστάρεις, τόσο διασύρεσαι.

 

Για το συγκεκριμένο θα μπορούσες απλά να γράψεις: "δεν ξέρω τι σημαίνει οικονομία καυσίμων" και "δεν ξέρω τη διαφορά μεταξύ ελεγχόμενης εκτόξευσης και life-or-death απόφασης εντός δευτερολέπτων".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όταν όμως προς το τέλος έπεσε στην μαύρη τρύπα και βρέθηκε χωρίς καμία λογική στο δωμάτιο της κόρης του πίσω από την βιβλιοθήκη σαν ξωτικό από τo Supernatural εκεί η ταινία έπιασε πάτο.

 

Και πάνω που είπα ως δεν γίνεται χειρότερα ως δια μαγείας επέστρεψε στο διάστημα και τον βρήκανε χωρίς καν να τον ψάχνουν! Και φυσικά είχαμε happy end κτλ κτλ.

 

 

Ισως πρέπει να ξαναδείς τη ταινία.

 

Δε βρίσκεται κυριολεκτικά στο δωμάτιο της κόρης του, αλλά σε κάποιου είδους εξομοιωτή του σπιτιού του που έχει τη δυνατότητα να επεμβαίνει στο χωροχρόνο και στο βαρυτικό πεδίο της γης. Παει λιγος καιρος που είδα τη ταινία, αλλά απ ότι θυμάμαι τον εξομοιωτή αυτόν τον φτιάξανε οι άνθρωποι του μέλλοντος σε κάποιον διαστημικό σταθμό, οι οποίοι είναι και οι ίδιοι που οδήγησαν τον Κούπερ εκεί, μέσω της μαύρης τρύπας - την οποία και πάλι οι ίδιοι δημιούργησαν ή κανω λάθος;

Δε τον βρήκανε τυχαία δηλαδή στο διάστημα στο συγκεκριμένο σημείο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσταρε και άλλα "plot holes" από τα meme του /tv/. Όσο ποστάρεις, τόσο διασύρεσαι.

 

Για το συγκεκριμένο θα μπορούσες απλά να γράψεις: "δεν ξέρω τι σημαίνει οικονομία καυσίμων" και "δεν ξέρω τη διαφορά μεταξύ ελεγχόμενης εκτόξευσης και life-or-death απόφασης εντός δευτερολέπτων".

 

ευχαριστω που μου το θυμησες για να το βαλω στο spoiler. Επισης ενας angry neet δεν θα επρεπε να μιλαει για διασυρμό...  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενα πολλά περισσότερα απο την συγκεκριμένη ταινία. Μου αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση το όλο εγχείρημα, όλα μοιάζουν ταυτόχρονα τόσο προχειροκολλημένα έτσι ώστε να ταιριάξει το σενάριο. Δεν μου άρεσε που δεν υπήρχε μια πιο πολύπλοκη δομή και αρκετά twists όπως μας είχε συνιθίσει ο Νόλαν σε προηγούμενες ταινίες.

7/10 λίαν επιεικώς. Θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

angry neet

 

Project much?... πρόσεχε μην παρεκτραπείς όμως πάρα πολύ γιατί δεν είσαι στο 4chan, αν και λογικό να μπερδεύεσαι που και που. Τώρα αν είναι πιο πιθανό να είναι αργόσχολος out of employment ο χρήστης των 4.000 μηνυμάτων ή ο χρήστης των 200 μηνυμάτων, θα μας το πει ο ιστορικός του μέλλοντος. Ευχαριστώ γιατί μου έκοψες καμιά δεκαετία από την ηλικία πάντως.

 

Στο θέμα μας, το να συμπεριλαμβάνεις την προφανή εξήγηση στην ερώτησή σου, και ταυτόχρονα την απορρίπτεις, δε σε βοηθάει ιδιαίτερα. Ευτυχώς θα έχεις για πάντα αριστουργηματικές sci-fi ταινίες όπως το Dune (θου Kύριε) να σε συνοδεύουν, άσε εμάς την πλέμπα να βλέπουμε Nolan.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως πρέπει να ξαναδείς τη ταινία.

 

Δε βρίσκεται κυριολεκτικά στο δωμάτιο της κόρης του, αλλά σε κάποιου είδους εξομοιωτή του σπιτιού του που έχει τη δυνατότητα να επεμβαίνει στο χωροχρόνο και στο βαρυτικό πεδίο της γης. Παει λιγος καιρος που είδα τη ταινία, αλλά απ ότι θυμάμαι τον εξομοιωτή αυτόν τον φτιάξανε οι άνθρωποι του μέλλοντος σε κάποιον διαστημικό σταθμό, οι οποίοι είναι και οι ίδιοι που οδήγησαν τον Κούπερ εκεί, μέσω της μαύρης τρύπας - την οποία και πάλι οι ίδιοι δημιούργησαν ή κανω λάθος;

Δε τον βρήκανε τυχαία δηλαδή στο διάστημα στο συγκεκριμένο σημείο.

 

 

 

μαλλον εσυ πρεπει να ξαναδεις την ταινια.

 

 

ο Κουπερ βρισκεται πραγματικα πισω απο την βιβλιοθηκη στο δωματιο της κορης του. δεν ειναι εξομοιωση. οι ανθρωποι του μελλοντος αν και ζουσανε σε ανωτερες διαστασεις, δεν μπορουσανε να στειλουν τα δεδομενα της μαυρης τρυπας στους ανθρωπους του παρελθοντος επειδη γιαυτους

ο χρονος δεν ηταν πλεον γραμμικος, καθε χρονικο σημειο συνηπηρχε με τα υπολοιπα. Ο Κουπερ ομως χρησιμοποιωντας την αγαπη για την κορη του ως πυξιδα, μπορουσε να ταξιδεψει μεσα στον πολυδιαστατο χωρο και να φτασει σε μια συγκεκριμενη στιγμη στο παρελθον. Αυτο και εκανε, εφτασε στο παρελθον, στο δωματιο της κορης του και εκανε οτι εκανε.

Οι ανθρωποι του μελλοντος δεν φτιαξανε την μαυρη τρυπα, αλλα την σκουληκοτρυπα η οποια οδηγουσε στην μαυρη τρυπα.

 

 

Πόσταρε και άλλα "plot holes" από τα meme του /tv/. Όσο ποστάρεις, τόσο διασύρεσαι.

 

Για το συγκεκριμένο θα μπορούσες απλά να γράψεις: "δεν ξέρω τι σημαίνει οικονομία καυσίμων" και "δεν ξέρω τη διαφορά μεταξύ ελεγχόμενης εκτόξευσης και life-or-death απόφασης εντός δευτερολέπτων".

 

οχι μονο ειναι plot hole, αλλα και ενα απο τα σοβαροτερα παραπτωματα της ταινιας.

μια μικρη διαστημικη ατρακτος που μπορει να πηγαινοερχεται σε ενα πλανητη με μαλιστα πολλαπλασιο βαρυτικο πεδιο, ειναι θαυμα της τεχνολογιας προωθησης και αποτελει το αγιο δισκοποτηρο της αεροδιαστημικης.

μια τετοια τεχνολογια θα εκανε την αποικιση και την εξορυξη πρωτων υλων στο ηλιακο μας συστημα παιχνιδακι, και θα επιταχυνε την κατακτηση του διαστηματος κατα εκατονταδες χρονια, αλλαζοντας για παντα τον ανθρωπινο πολιτισμο και το ρου της ιστοριας.

αλλα στην ταινια ενω εχουν αυτη την τεχνολογια, επικεντρωνονται μονο στο να λυσουν την εξισωση της βαρυτητηας (??), για να σηκωσουν ενα τεραστιο διαστημικο σταθμο απο την Γη (???), για να φυτρωσουν σπαρτα στο διαστημα (????).

δεν βγαζει νοημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπορεί να την έχουν την τεχνολογία(όχι μπορεί,την έχουν) αλλά δεν έχουν τη δυνατότητα να τη χρησιμοποιήσουν σε τέτοια κλίμακα που περιγράφεις.Εδώ δεν είχαν να φάνε.
Δεν μπορούν να εκκενώσουν όλο τον πληθυσμό του πλανήτη με αυτή την τεχνολογία δηλαδή και να πάνε που?Κανένας από τους πλανήτες του δικού μας συστήματος δεν είναι κατοικήσιμος.Αυτοί ψάχναν για κατοικήσιμο πλανήτη στην αρχή τουλάχιστον,στο τέλος βολευτήκαν με διαστημικό σταθμό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι παει να πει δεν εχουν την δυνατοτητα να την εφαρμοσουν σε μεγαλη κλιμακα;

μια τετοια τεχνολογια θα καθιστουσε δυνατη την κατασκευη τεραστιων διαστημικων σταθμων, χωρις την αναγκη ανακαλυψης μιας "θεωριας της βαρυτητας".

η εκκενωση του πληθυσμου στην Γη δεν θα ηταν προτεραιοτητα, οταν η τροφη μπορει να μεταφερθει τοσο ευκολα απο τους σταθμους η απο εξωπλανητικες αποικιες.

επισης φανταζομαι στο ρεαλιστικο συμπαν της ταινιας, τεχνολογιες οπως  υδροπονικη και γαιοπλασια ειναι αγνωστες.

γενικα το world building στο Interstellar ειναι για τα πανηγυρια. ειναι ακριβως αυτο που ειπε ο Tilemaxx πιο πανω: ειναι ολα προχειροκολλημενα ωστε να ταιριαξει το σεναριο.

 

αλλα δεν τον κατηγορω τον Νολαν για την αποτυχια του να στησει ενα φανταστικο συμπαν πανω στην τεχνολογια,την επιστημη και τον φυσικο κοσμο με τα οποια ειμαστε εξοκοιωμενοι, χωρις να καταρρει η εσωτερικη συνοχη και λογικη του εξαιτιας αυτων.

δυστυχως δεν ειναι ολοι σαν τον James Cameron.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον εσυ πρεπει να ξαναδεις την ταινια.

 

 

ο Κουπερ βρισκεται πραγματικα πισω απο την βιβλιοθηκη στο δωματιο της κορης του. δεν ειναι εξομοιωση. οι ανθρωποι του μελλοντος αν και ζουσανε σε ανωτερες διαστασεις, δεν μπορουσανε να στειλουν τα δεδομενα της μαυρης τρυπας στους ανθρωπους του παρελθοντος επειδη γιαυτους

ο χρονος δεν ηταν πλεον γραμμικος, καθε χρονικο σημειο συνηπηρχε με τα υπολοιπα. Ο Κουπερ ομως χρησιμοποιωντας την αγαπη της κορης του ως πυξιδα, μπορουσε να ταξιδεψει μεσα στον πολυδιαστατο χωρο και να φτασει σε μια συγκεκριμενη στιγμη στο παρελθον. Αυτο και εκανε, εφτασε στο παρελθον, στο δωματιο της κορης του και εκανε οτι εκανε.

Οι ανθρωποι του μελλοντος δεν φτιαξανε την μαυρη τρυπα, αλλα την σκουληκοτρυπα η οποια οδηγουσε στην μαυρη τρυπα.

 

 

 

 

 

Προσωπικά ερμήνευσα τις "χορδές" του tesseract room ως πλήκτρα/αισθητήρες που με κάθε χτύπημα επεμβαίνουν σε συγκεκριμένα σημεία του βαρυτικού πεδίου συγκεκριμέμων χωροχρονικών σημείων. Το tesseract room δηλαδή επικοινωνεί χωροχρονικά και ενεργειακά με το παρελθόν, σα κατασκευή όμως (όπως τη βλέπουμε από το εσωτερικό της) έχει μια σταθερή θέση στο χωροχρόνο κι αυτή. Αρα ο Κουπερ παραμένοντας μέσα της δε ταξιδεύει ο ίδιος, αλλά στέλνει κάποια "ενεργειακά κύματα".

 

Για τη σκουληκότρυπα το διευκρινίζουν ότι είναι τεχνιτά φτιαγμένη, για τη μαύρη δε θυμάμαι αν δίνεται κάποια συγκεκριμένη απάντηση, κάτι που ενδεχωμένως να αφήνει ανοιχτό το ενδεχώμενο να είναι και αυτή τεχνιτή(?). Οπως και να έχει, το σίγουρο είναι ότι δε τον μαζέψανε τυχαία στην άλλη άκρη της μαύρης τρύπας...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές η ταινία είμαι μάπα και εντελώς προχειρογραμμενη.

 

 

Σίγουρα ο Nolan ήθελε να πάει στην λογική μιας λουπας αλλά το σενάριο και η εκτέλεση ήταν εντελώς μάπα.

 

Προσωπικά θα μου επιτρέψετε να επιμείνω στο τέλος της ταινίας εκεί που ο Μάθιου πέφτοντας χύμα μέσα στην τρύπα κατέληξε στο δωμάτιο της κόρης του ή τέλος πάντων σε μια άλλη διάσταση που του επέτρεπε να αλληλεπιδρά με διαφορετικές στιγμές.

 

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως εξηγείται αυτό έστω και στα πλαίσια της επιστημονικής φαντασίας; Πώς είναι δυνατόν μια γιγαντιαία μαύρη τρύπα να είναι συνδεδεμένη με αυτή την διάσταση και το δωμάτιο της κόρης του ειδικά όταν ο άλλος πέφτει εντελώς χυμα; Ή πως έκανε τα mambo jumbo στο δωνατιο και επηρέαζε την άμμο, το ρολόι και τα βιβλια; Και φυσικά πως ακριβώς επέστρεψε πίσω και πως τον βρήκαν στο αχανές σύμπαν πριν του τελειώσει το ατελείωτο οξυγόνο της στολής; Ή τι σχέση έχει η αγάπη με όλα αυτά;

 

Κάποιοι λένε ότι η ταινία μας έβαλε να σκεφτούμε κτλ. Εγώ το μόνο που σκέφτηκα είναι τον χρόνο που έχασα. Όποιος θέλει να σκεφτεί ας δει λίγο ειδήσεις και ας προβληματιστει για το μέλλον μας. Γιατί μέχρι να μας τελειώσει το σιτάρι και το καλαμπόκι έχουμε καιρό.

 

 

Με πρόλαβε ο φίλος από πάνω αναλύοντας κάποια από τα σημεία που ρώτησα. Συγνώμη αλλά η εξήγηση έχει την ίδια βαρύτητα που θα είχε αν λέγανε ότι το έκαναν οι Νεφελιμ και οι Ελοχιμ.

 

Βέβαια στα διάφορα φόρουμ δεν κολλάμε πουθενά όταν θέλουμε να πούμε το κομμάτι μας. Α ρε Hawking γατάκι ο Nolan και οι υποστηρικτές του σε έχουν για πρωινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τώρα αν είναι πιο πιθανό να είναι αργόσχολος out of employment ο χρήστης των 4.000 μηνυμάτων ή ο χρήστης των 200 μηνυμάτων, θα μας το πει ο ιστορικός του μέλλοντος. 

 

 

 

ε προφανως μιας και προτιμας τα οργισμενα pm. Επισης, move along.

Σε γενικές γραμμές η ταινία είμαι μάπα και εντελώς προχειρογραμμενη.

 

 

Σίγουρα ο Nolan ήθελε να πάει στην λογική μιας λουπας αλλά το σενάριο και η εκτέλεση ήταν εντελώς μάπα.

 

Προσωπικά θα μου επιτρέψετε να επιμείνω στο τέλος της ταινίας εκεί που ο Μάθιου πέφτοντας χύμα μέσα στην τρύπα κατέληξε στο δωμάτιο της κόρης του ή τέλος πάντων σε μια άλλη διάσταση που του επέτρεπε να αλληλεπιδρά με διαφορετικές στιγμές.

 

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως εξηγείται αυτό έστω και στα πλαίσια της επιστημονικής φαντασίας; Πώς είναι δυνατόν μια γιγαντιαία μαύρη τρύπα να είναι συνδεδεμένη με αυτή την διάσταση και το δωμάτιο της κόρης του ειδικά όταν ο άλλος πέφτει εντελώς χυμα; Ή πως έκανε τα mambo jumbo στο δωνατιο και επηρέαζε την άμμο, το ρολόι και τα βιβλια; Και φυσικά πως ακριβώς επέστρεψε πίσω και πως τον βρήκαν στο αχανές σύμπαν πριν του τελειώσει το ατελείωτο οξυγόνο της στολής; Ή τι σχέση έχει η αγάπη με όλα αυτά;

 

Κάποιοι λένε ότι η ταινία μας έβαλε να σκεφτούμε κτλ. Εγώ το μόνο που σκέφτηκα είναι τον χρόνο που έχασα. Όποιος θέλει να σκεφτεί ας δει λίγο ειδήσεις και ας προβληματιστει για το μέλλον μας. Γιατί μέχρι να μας τελειώσει το σιτάρι και το καλαμπόκι έχουμε καιρό.

 

 

Με πρόλαβε ο φίλος από πάνω αναλύοντας κάποια από τα σημεία που ρώτησα. Συγνώμη αλλά η εξήγηση έχει την ίδια βαρύτητα που θα είχε αν λέγανε ότι το έκαναν οι Νεφελιμ και οι Ελοχιμ.

 

Βέβαια στα διάφορα φόρουμ δεν κολλάμε πουθενά όταν θέλουμε να πούμε το κομμάτι μας. Α ρε Hawking γατάκι ο Nolan και οι υποστηρικτές του σε έχουν για πρωινό.

 

 

μα αφου σου λεει οτι ηταν "gentle τρυπα"

 

:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...