Προς το περιεχόμενο

Interstellar (2014) Christopher Nolan


NoisePollution

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Όπως στο ότι έχουν την τεχνολογία μπορούν να αποφύγουν το gravitational field μιας μαύρης τρύπας (που μπορούν να πλησιάσουν κιόλας), αλλά κατ' τα άλλα στη Γή τη βγάζουν μόνο με καλαμπόκι, δεν μπορούν να δημιουργήσουν συνθετικούς σπόρους και γενικά ζούν σε συνθήκες πολλά χρόνια πίσω, αλλά η διαστημική τους τεχνολογία ζεί και βασιλεύει... (το οτι επίσης δεν μας δίνει περισσότερες πληροφορίες για το ποιός έβαλε εκεί τη wormhole ήταν τραγικό)...

 

Μπορούν να πλησιάσουν με την έννοια ότι προσγειώθηκαν στον πλανήτη με το νερό που ήταν σε τροχιά από τη μαύρη τρύπα.Μόνο που δεν ήταν μια απλή μαύρη τρύπα αλλά μια περιστρεφόμενη μαύρη τρύπα,που όπως λένε οι φυσικοί δεν ισχύουν τα ίδια με αυτά που θα ισχύαν σε μία μη περιστρεφόμενη.Επίσης εξηγήσαν μια χαρά με τα g το πως έγινε και απογειώθηκαν από τον πλανήτη.

Εμένα σαν απλό θεατή μου αρκούν αυτές οι εξηγήσεις και με το παραπάνω,όταν μάλιστα βγαίνει και ο πραγματικός ο επιστήμονας και λέει,ε κοιτάχτε αυτό - .....βάλτε εδώ την οποιαδήποτε ένστασή σας..... - μπορεί και να συμβεί τελικά,ε δε θα κάτσω να το παίξω πνεύμα αντιλογίας.

Διαστημική τεχνολογία μπορεί να έχουν αλλά την έχουν από την εποχή πριν τη Blight,σήμερα εμείς δεν έχουμε κάποια τεχνολογία,τι πάει να πει ότι λύσαμε όλα μας τα προβλήματα?Φαίνεται επίσης ότι ο εξοπλισμός τους είναι φθαρμένος/μεταχειρισμένος.

Γενικά πολλά από αυτά που ρωτάτε εξηγούνται επιστημονικά/κοινωνικοπολιτικά/φιλοσοφικά σε αρκετά μεγάλο βαθμό.Άμα ψάξετε θα βρείτε αρκετές απαντήσεις,ένα point-plothole που πραγματικά να στέκει δεν έχω δει μέχρι στιγμής,νομίζω οι πιο πολύ τεμπελιάζουν πνευματικά και δεν σκέφτονται λίγο παραπάνω γι'αυτό έχουν βεβιασμένες απορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ωραια η ταινια την απολαυσα (την ειδα σε full bluray iso 42gb) αλλα καποια στιγμη εχασα την μπαλα με ολα τα φαινομενα κβαντικης φυσικης κλπ που δεν τα γνωριζουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Ξαφνικά και χωρίς εξήγηση ήρθε η σκόνη και τα σπαρτα πεθαίνουν και αντί να βρούμε λύση γίνομαστε όλοι αγρότες κτλ

 

 

 

 

Αναμένω με ανυπομονησία το honest review της ταινίας.

Ηταν το 'blight' and they don't have to explain sh**. Τοςα dragon age games παίξαμε για να καταλάβουμε τι ειναι...

 

=]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ταινια ειναι ενα συνοληθευμα ιδεων - μπουρδου μπουρδου συμπιεσμενα σε ~ 3 ωρες. Ενα πραμα οπως το TDKR.

 

Οπως ξανα ειπα αυτο που με κρατησε ηταν το δακρυβρεχτο του πραματος (γουσταρω κλαμα) και η μουσικη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λέει ο οποιοσδήποτε αλλά εγώ καταγούσταρα. Μπορούμε να κάτσουμε και να κάνουμε εικασίες και μελέτες εις τους αιώνας των αιώνων αμήν αλλά στην τελική πρόκειται για big budget κινηματογραφική ταινία και αυτό που με ενδιαφέρει είναι πόσο θα την απολαύσω και πώς με έκανε να νιώσω στους τίτλους τέλους. Σε αυτό λοιπόν η ταινία είναι masterclass και μου προκάλεσε μπόλικα συναισθήματα (το δακρύβρεχτο του πράγματος που λέει και ο Τρίτον) στη μεγαλύτερη διάρκεια της ταινίας. 

 

Να επισημάνω ότι είμαι τύπος που ΔΕΝ του συμβαίνει κάτι τέτοιο και είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις ταινιών που το κατάφεραν αυτό. Ε, το interstellar είναι μια από αυτές τις σπανιότατες περιπτώσεις και πιστέψτε με όταν λέω ότι έχω μπόλικες ταινίες στο ενεργητικό μου. Σεναριακές τρύπες και λοιπά μπορούμε να τις δικαιολογήσουμε γρήγορα γρήγορα με μερικές εικασίες αλλά η ταινία θεωρώ ότι δεν είχε τον ίδιο σκοπό με κάτι όπως το Gravity ας πούμε (το οποίο απλά με κούρασε) και ήταν μια πολύ προσωπική πλευρά χαρακτήρων που έμπλεξαν σε καταστάσεις.  Personal story and character interaction (interstellar)VS larger meaning and significance (gravity). Ακριβώς γι αυτόν τον λόγο μπορούμε να "παραβλέψουμε" ή να "μπαλώσουμε" πρόχειρα αυτές τις σεναριακές τρύπες. 

 

Σε κάθε περίπτωση από την πλευρά μου και βάση του τι κατάφερε η ταινία πάνω μου θα πάρει 10/10.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...