Προς το περιεχόμενο

Interstellar (2014) Christopher Nolan


NoisePollution

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 953
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι.

 

Πώς το λες με τόση σιγουριά; Πώς γίνεται να είσαι τόσο σίγουρος γι αυτό που λες;

 

Όντας μέλος αστρονομικής εταιρείας έχω να πω ότι οι πιο ταπεινοί είναι τελικά οι αστροφυσικοί που έχουν ξοδέψει την ζωή τους ερευνώντας αυτά τα ζητήματα κα πάντα δηλώνουν ότι δεν είναι σίγουροι ακόμα για τα πιο απλά και οι πιο ξιπασμένοι είναι οι ημιμαθείς. 

 

Τώρα, δεν ξέρω τι από τα δύο είσαι εσύ, αλλά αυτό που βλέπω είναι να προσπαθείς να μας πείσεις για κάτι που ούτε εσύ έχεις καταλάβει καλά κρίνοντας από τις μονολεκτικές και χωρίς επιχειρήματα απαντήσεις σου.

 

Link.png Site: Η θεωρία της Ειδικής και Γενικής Θεωρίας της Σχετικότητας

 

Link.png Site:

 

Link.png Site: https://www.youtube.com/watch?v=JXaukctamdQ

 

Link.png Site: http://www.stratos-theodosiou.gr/to-sympan-pou-agaphsa-seasons.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gravitational time dilation, όπερ σημαίνει ότι ο χρόνος μπορεί να διασταλεί και από βαρυτικά δυναμικά, και μάλιστα όσο μεγαλύτερο το βαρυτικό δυναμικό τόσο μεγαλύτερη και η διαστολή.

Θεωρητικά είχε προταθεί από την θεωρία σχετικότητας του Einstein, ωστόσο έχει αποδειχθεί και πειραματικά [Pound - Rebka experiment (1959)]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ξέρω έτσι. Η μάζα επηρεάζει τον χωροχρόνο αλλά αν εσύ είσαι πάνω σε ένα αντικείμενο με μεγάλη μάζα, για πιο λόγο να διασταλεί ο χρόνος? Δλδ αν μπορούσα να κατέβω σε έναν πλανήτη με 10Χ μάζα (και το άντεχα), θα έβλεπα το ρολόι μου να καθυστερεί έναντι ενός άλλου? Γιατί?

Το τί λέει η θεωρία της σχετικότητας το έγραψα παραπάνω και έχει να κάνει με την ταχύτητα που κινείσαι.

 

Επειδή όμως δεν έχει γεννηθεί ακόμα ο άνθρωπος που τα ξέρει όλα και επειδή η μελέτη όλως αυτών είναι ένα hobby και επειδή έχω να τα δω καμιά 2άρα χρόνια, θα (ξανα)μελετήσω και θα επανέλθω (κάποια στιγμή).

Πάντως και μη παρεξηθείτε δεν λαμβάνω υπόψη τι λένε 2 άγνωστοι σ ένα forum και ούτε αυτός που δηλώνει "μέλος αστρονομικής εταιρείας "!!! (αν μου έλεγες ότι έχεις τελειώσει το φυσικό κάτι θα γινόταν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ξέρω έτσι. Η μάζα επηρεάζει τον χωροχρόνο αλλά αν εσύ είσαι πάνω σε ένα αντικείμενο με μεγάλη μάζα, για πιο λόγο να διασταλεί ο χρόνος? Δλδ αν μπορούσα να κατέβω σε έναν πλανήτη με 10Χ μάζα (και το άντεχα), θα έβλεπα το ρολόι μου να καθυστερεί έναντι ενός άλλου? Γιατί?

Το τί λέει η θεωρία της σχετικότητας το έγραψα παραπάνω και έχει να κάνει με την ταχύτητα που κινείσαι.

 

Επειδή όμως δεν έχει γεννηθεί ακόμα ο άνθρωπος που τα ξέρει όλα και επειδή η μελέτη όλως αυτών είναι ένα hobby και επειδή έχω να τα δω καμιά 2άρα χρόνια, θα (ξανα)μελετήσω και θα επανέλθω (κάποια στιγμή).

Πάντως και μη παρεξηθείτε δεν λαμβάνω υπόψη τι λένε 2 άγνωστοι σ ένα forum και ούτε αυτός που δηλώνει "μέλος αστρονομικής εταιρείας "!!! (αν μου έλεγες ότι έχεις τελειώσει το φυσικό κάτι θα γινόταν).

Έλα απλά και όμορφα http://www.physics4u.gr/articles/2004/timedilation.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ξέρω έτσι. Η μάζα επηρεάζει τον χωροχρόνο αλλά αν εσύ είσαι πάνω σε ένα αντικείμενο με μεγάλη μάζα, για πιο λόγο να διασταλεί ο χρόνος? Δλδ αν μπορούσα να κατέβω σε έναν πλανήτη με 10Χ μάζα (και το άντεχα), θα έβλεπα το ρολόι μου να καθυστερεί έναντι ενός άλλου? Γιατί?

Το τί λέει η θεωρία της σχετικότητας το έγραψα παραπάνω και έχει να κάνει με την ταχύτητα που κινείσαι.

 

Επειδή όμως δεν έχει γεννηθεί ακόμα ο άνθρωπος που τα ξέρει όλα και επειδή η μελέτη όλως αυτών είναι ένα hobby και επειδή έχω να τα δω καμιά 2άρα χρόνια, θα (ξανα)μελετήσω και θα επανέλθω (κάποια στιγμή).

Πάντως και μη παρεξηθείτε δεν λαμβάνω υπόψη τι λένε 2 άγνωστοι σ ένα forum και ούτε αυτός που δηλώνει "μέλος αστρονομικής εταιρείας "!!! (αν μου έλεγες ότι έχεις τελειώσει το φυσικό κάτι θα γινόταν).

 

Αν δεν σε νοιάζει τι λένε "2 άγνωστοι σε ένα φόρουμ" γιατί μπαίνεις στον κόπο να γράψεις δημόσια την άποψη σου; Δεν περιμένεις απάντηση/κριτική;

 

Το "μέλος αστρονομικής εταιρείας" στο είπα για να γίνω λιγότερο "άγνωστος σε ένα φόρουμ" απέναντι σου και να σε βοηθήσω να με εμπιστευτείς παραπάνω δηλώνοντας σου ότι με απασχολεί και εμένα το ζήτημα και έχω στενή επαφή με άτομα του χώρου τα οποία ίσως με βοηθούν στην καλύτερη κατανόηση των ζητημάτων των οποίων συζητάμε.

 

Δεν χρειάζεται να είσαι επιθετικός και υπερόπτης, χορτάσαμε. Κάνουμε συζήτηση.

 

Το ότι έχεις να τα δεις 2 χρόνια δεν αλλάζει κάτι. Αυτά που σου λέμε ίσχυαν και πριν δύο χρόνια, άρα θα σε συμβούλευα να αναθεωρήσεις τις πηγές σου, ή να κάνεις βαθύτερη και ορθότερη έρευνα.

 

Τέλος, αυτό που ρώτησες για το ρολόι: η απάντηση είναι όχι. Το ρολόι θα το βλέπεις να προχωράει με την ίδια ταχύτητα με ένα ρολόι στην Γη. Μάρτυρας της σχετικότητας γίνεται ένας εξωτερικός παρατήρητης, στην περίπτωση του Interstellar ο αστροναύτης που έμεινε πίσω και πέρασαν γι αυτόν 23 χρόνια την στιγμή που για τους υπόλοιπους αστροναύτες (που πήγαν στον πλάνητη) πέρασαν μόλις κάτι ώρες. Τουλάχιστον έτσι γνωρίζω εγώ το φαινόμενο, αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω/διαφορετικό ας με συμπληρώσει/διορθώσει...

 

...η αλήθεια είναι πώς η Σχετικότητα είναι ένα περίεργο κομμάτι της σύγχρονης φυσικής καθώς δεν είναι άμεσα αντιληπτό από τις αισθήσεις όπως π.χ. η Νευτώνεια φυσική...

 

Φιλικά...

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σε νοιάζει τι λένε "2 άγνωστοι σε ένα φόρουμ" γιατί μπαίνεις στον κόπο να γράψεις δημόσια την άποψη σου; Δεν περιμένεις απάντηση/κριτική;

 

Το "μέλος αστρονομικής εταιρείας" στο είπα για να γίνω λιγότερο "άγνωστος σε ένα φόρουμ" απέναντι σου και να σε βοηθήσω να με εμπιστευτείς παραπάνω δηλώνοντας σου ότι με απασχολεί και εμένα το ζήτημα και έχω στενή επαφή με άτομα του χώρου τα οποία ίσως με βοηθούν στην καλύτερη κατανόηση των ζητημάτων των οποίων συζητάμε.

 

Δεν χρειάζεται να είσαι επιθετικός και υπερόπτης, χορτάσαμε. Κάνουμε συζήτηση.

 

Το ότι έχεις να τα δεις 2 χρόνια δεν αλλάζει κάτι. Αυτά που σου λέμε ίσχυαν και πριν δύο χρόνια, άρα θα σε συμβούλευα να αναθεωρήσεις τις πηγές σου, ή να κάνεις βαθύτερη και ορθότερη έρευνα.

 

Τέλος, αυτό που ρώτησες για το ρολόι: η απάντηση είναι όχι. Το ρολόι θα το βλέπεις να προχωράει με την ίδια ταχύτητα με ένα ρολόι στην Γη. Μάρτυρας της σχετικότητας γίνεται ένας εξωτερικός παρατήρητης, στην περίπτωση του Interstellar ο αστροναύτης που έμεινε πίσω και πέρασαν γι αυτόν 23 χρόνια την στιγμή που για τους υπόλοιπους αστροναύτες (που πήγαν στον πλάνητη) πέρασαν μόλις κάτι ώρες. Τουλάχιστον έτσι γνωρίζω εγώ το φαινόμενο, αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω/διαφορετικό ας με συμπληρώσει/διορθώσει...

 

...η αλήθεια είναι πώς η Σχετικότητα είναι ένα περίεργο κομμάτι της σύγχρονης φυσικής καθώς δεν είναι άμεσα αντιληπτό από τις αισθήσεις όπως π.χ. η Νευτώνεια φυσική...

 

Φιλικά...

 

 

Τοποθέτηση διαμάντι. Εύγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω να δείτε το "The Science of interstellar" του discover channel narrated από τον McConaughey στο οπόιο μιλάνε οι δημιουργοί της ταινίας. Εξηγεί πολύ ξεκάθαρα πώς βλέπουν οι δημιουργοί το θέμα "real science behind interstellar". Πρίν κάποιος βγεί και κράξει ότι "πήγα να δώ documentary σαν το "through the wormhole" γιατί αυτό μου είχαν υποσχεθεί, αλλά είδα ταίνια και βγήκα από τα ρούχα μου" , ας ακούσει πρώτα τι είπανε και τι προσπάθησαν να κάνου οι δημιουργοί, και πόσο "real" θεωρούν οι ίδιοι το science της ταινίας.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...