Προς το περιεχόμενο

Μετα απο gtx 285 σε sli τι;


giannaros_mes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.

Εχω το συστημα της υπογραφης.

Εως τωρα ολα καλα, μπορω να παιζω ανετα οποιοδηποτε παιχνιδι με τις 2 gtx285 και με τερμα τα φιλτρα στην αναλυση της οθονης μου που ειναι 1680x1050.

Στο τελος του μηνα ομως περιμενω την dell 2412m και εφοσον πλεον περναμε σε αναλυση 1920x1200 θα ηθελα να ξερω αν πλεον θα με καλυπτουν οι καρτες μου και σε τι επιπεδο.

Θα αξιζε μια αλλαγη σε καποια nvidia gtx 6xx ή αντιστοιχα σε καποια ati hd 7xxx;

Θα υπαρχουν σοβαρες διαφορες σε θεμα αποδοσης;

Να προσθεσω οτι τα οικονομικα δεν ειναι και στην καλυτερη κατασταση απλα ρωταω για να εχω μια ιδεα και με τον καιρο αν αξιζει να περασω σε κατι πιθανως καλυτερο.

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 1080p θα βγαζεις λιγοτερα fps αλλα δεν θα εχεις προβλημα , εχεις 1 gb vram (μια χαρα) , ενα μειον ειναι οτι τρεχει direct10 και μπορει να εχεις προβλημα σε καινουργια games αλλα λυνεται αν το ψαξεις και ενα δευτερο οτι καιει πολυ ρευμα.

Στην θεση σου θα τις κρατουσα κανα δυο χρονια ακομα (μπορει και παραπανω) , μεχρι να εχω μεγαλο προβλημα , δηλαδη να πρεπει να χαμηλωσω αρκετα τις ρυθμισεις ή να με κοβει η vram ή να με κοβει το directx .

Για να δεις διαφορα πρεπει να δωσεις πανω απο 350 ευρω και για να δεις ουσιαστικη διαφορα θελει ενα πεντακοσαρικο (gtx 680) .

Οστοσο μην ψαρωνεις με τα review , η δουλεια τους ειναι να σε πεισουν να αλλαξεις καρτα , το προβλημα παντα ηταν και θα ειναι , τα καινουργια games .
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 7950 είναι η καλύτερη λύση αυτή τη στιγμή, την βρίσκεις κάτω από 300 και είναι άνετα πιο γρήγορη από 670.

 

Με overclock θα δεις απόδωση πολύ πάνω από τα στοκ της 7970 και της 680.

 

Γενικά φοβερό value for money , η κάρτα της γενιάς.

 

στο amazon την έχει 265 και με δώρο Crysis 3 + Bioshock 

 

http://www.amazon.fr/Sapphire-11196-09-40G-graphique-Radeon-PCI-Express/dp/B0091MFBZC/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1362906569&sr=8-1

 

 

Αν υποθέσουμε ότι το sli σου είναι σαν μια 480, η 7950 με o/c είναι πιο γρήγορη από 480 SLI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την 670 χτυπα, σε στοκ ειναι σαν την 7970, και σε oc περναει την 590 :-)

 

 

:-D

 

 

Εδώ η 7950, στα 950 Mhz (925 είναι η στοκ)   B)

 

 

 

Με latest driver set μην δώ απάντηση  με review του 2012!

 

index.php?ct=articles&action=file&id=257

 

index.php?ct=articles&action=file&id=257

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιλεγμένα Benchmarks είναι..

Και 'γω μπορώ να σου βάλω Benchmark από το καταπράσινο Batman Arkham City και η Stock 670 να περνάει την 7970Ghz..

 

Far Cry 3, αρκετά καλύτερος τίτλος από τους 2 παραπάνω..

 

index.php?ct=articles&action=file&id=256

 

Crysis 3

 

index.php?ct=articles&action=file&id=258

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Savaki δωσε Link να τα δουμε ολα..οχι μονο επιλεκτικα...

 

HIS Radeon HD 7950 HIS IceQ X2 review

 

Εγώ τώρα αναρωτιέμαι το εξής..

Αφού έχουν βελτιωθεί τόσο πολυ οι οδηγοί, γιατί η 7950 με τους τελευταίους οδηγούς δεν έχει ξεπεράσει την 7970 με τους Release Drivers..

 

Είδες που τελικά ισχύει αυτό που έλεγα εγώ, ένα 10% παίρνεις από νέους οδηγούς στο μέσο όρο, άντε να πάρεις 20% σε συγκεκριμένο παιχνίδι(Π.Χ η AMD στο Dirt Showdown).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HIS Radeon HD 7950 HIS IceQ X2 review

 

Εγώ τώρα αναρωτιέμαι το εξής..

Αφού έχουν βελτιωθεί τόσο πολυ οι οδηγοί, γιατί η 7950 με τους τελευταίους οδηγούς δεν έχει ξεπεράσει την 7970 με τους Release Drivers..

 

Είδες που τελικά ισχύει αυτό που έλεγα εγώ, ένα 10% παίρνεις από νέους οδηγούς στο μέσο όρο, άντε να πάρεις 20% σε συγκεκριμένο παιχνίδι(Π.Χ η AMD στο Dirt Showdown).

 

 

από που προκύπτει αυτό;;

 

η 7950 με latest drivers είναι ανετα μπροστά από την 7970 με release drivers.

 

οι Amd drivers έχουν δώσει 60% πάνω από το release

 

δες εδώ Battlefield 3:

 

"What is important to note about this, is that the HD 7970 with the RC11 driver at the start of the year averaged 35.7 FPS, while it averaged 57.2 FPS at the end of the year with the Catalyst 12.11 driver. This is 60.2% faster than the original performance, all because of improvements made to the driver software."

 

 

http://www.hardocp.com/article/2013/02/18/2012_amd_video_card_driver_performance_review/#.UTxsmWhVxxM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HIS Radeon HD 7950 HIS IceQ X2 review

 

Εγώ τώρα αναρωτιέμαι το εξής..

Αφού έχουν βελτιωθεί τόσο πολυ οι οδηγοί, γιατί η 7950 με τους τελευταίους οδηγούς δεν έχει ξεπεράσει την 7970 με τους Release Drivers..

 

Είδες που τελικά ισχύει αυτό που έλεγα εγώ, ένα 10% παίρνεις από νέους οδηγούς στο μέσο όρο, άντε να πάρεις 20% σε συγκεκριμένο παιχνίδι(Π.Χ η AMD στο Dirt Showdown).

Σου εχουμε δωσει αρκετα Link για να δεις την βελτιωση των drivers..τζαμπα στα ποσταραμε?

Επισης κοιτα πως η 7950boost τι κηδειες κανει στην 660ti σε ολα τα games και πως στα περισσοτερα παιζει στα ιδια με την 670 και σε καποια την περνα κιολας..το μονο games που υστερειται ειναι το crysis 3..τα λεω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από που προκύπτει αυτό;;

 

η 7950 με latest drivers είναι ανετα μπροστά από την 7970 με release drivers.

 

οι Amd drivers έχουν δώσει 60% πάνω από το release

 

http://www.hardocp.com/article/2013/02/18/2012_amd_video_card_driver_performance_review/#.UTxsmWhVxxM

Καλά εντάξει, το βρήκες..

10% Boosts η 7970 και 60% η 7950, χαχαχαχαχα

Και λιγότερο ΑΑ στην 7950 με νεώτερους οδηγούς για να φαίνεται μεγαλύτερη η διαφορά.

 

Ότι να 'ναι είναι αυτό το Site..Τα έχουμε ξαναπεί.

 

Σου εχουμε δωσει αρκετα Link για να δεις την βελτιωση των drivers..τζαμπα στα ποσταραμε?

Επισης κοιτα πως η 7950boost τι κηδειες κανει στην 660ti σε ολα τα games και πως στα περισσοτερα παιζει στα ιδια με την 670 και σε καποια την περνα κιολας..το μονο games που υστερειται ειναι το crysis 3..τα λεω λαθος?

Με την απλή 670..

Για βάλε την FTW δίπλα που έχει επιδόσεις 680 και λίγο παραπάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εντάξει, το βρήκες..

10% Boosts η 7970 και 60% η 7950, χαχαχαχαχα

Και λιγότερο ΑΑ στην 7950 με νεώτερους οδηγούς για να φαίνεται μεγαλύτερη η διαφορά.

 

Ότι να 'ναι είναι αυτό το Site..Τα έχουμε ξαναπεί.

 

Με την απλή 670..

Για βάλε την FTW δίπλα που έχει επιδόσεις 680 και λίγο παραπάνω..

 

Κάνεις λάθος δεν έχεις διαβάσει σωστά το Review.

 

60,2% άνοδος με ίδια settings Aples to Aples.

 

Πριν γράψεις διάβασε το review έχει best playable και apples to apples.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...