Προς το περιεχόμενο

Pro Evolution Soccer 2014


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 486
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

λοιπον , για να παρουμε τα πραγματα απ την αρχη ! επειδη δεν μου αρεσει να ειμαι απολυτος , επειδη ειμαι της αποψης πως καθε τι καινουργιο ξενιζει και πρεπει να παιρνει τις ευκαιριες του αφησα να περασουν πολλες μερες ασχολιας μου με το παιχνιδι για να επενελθω με τις αποψεις μου .. μετα απο συνεχομενο λιωσιμο λοιπον σε ον λινε και με τουσ φιλους μου για 5 μερες συνεχομενα (παιζω προ απ το 2006 ασταματητα οπως εχω πει , καθε χρονο για να μπεις μεσα στο παιχνιδι χρειαζοντε 1-2 μερες το πολυ) εχω να πω το εξης  .. ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ !  το παιχνιδι ειναι κατι αλλο .. δεν ειναι προ !
θα θεσω μερικα επιχειρηματα και δεν ξαναασχολουμε !
καταρχην τα γραφικα και τα μενου τωρα ειναι γελεια ! αστεια ! απαραδεχτα ! και πες πως τα ξεπερναμε αυτα και προχωραμε στο παιχνιδι .. παμε λοιπον ..
το 13 λοιπον ειχε 5 πραγματα που ξεχωριζε ο καλος ο παιχτης απο τον μυρωδια ! αν επαιζε δηλαδη ενας καλος με εναν ασχετο του ειχε παστελωσει ευκολα 5 απ το ημιχρονο ! γιατι ειχε πολλα κολπα δηλαδη πολλα ατου ! οπως ..
 α. τον δεξι μοχλο για παιρνεις παιχτη στην  αμυνα
β. τον δεξι μοχλο για ενναλαγη παιχτων γενικοτερα
γ. τριπλες , προσποιησεις , σταματηματα αποτομα  χωρις να χανεις τον ελενχο του παιχτη για 3 μετρα
δ. πολλους τροπους να κανεις πολλα διαφορετικα σουτ απο καθε θεση
ε. καθετες ! (πριν βιαστει καποιος να πει πως ειχε παραγινει το κακο με τις καθετες να του πω πως αμυντικα ειχε τον τροπο να τις αντιμετωπισει καποιος καλος παιχτης με τον δεξι μοχλο παιρνοντας παιχτη και επιθετικα επρεπε να ξερεις να τις βγαλεις δε βγαιναν στην τυχη .. τα ατου του καλου παιχτη που λεγαμε)  λοιπον το 14 τωρα τι εχει ??
α. απολυτως τιποτα !  ενα μπουλουκι στο κεντο του γηπεδου ολο κοντρες με παιχτες σαν μπαλαρινες να κοντραροντε μεταξυ τους σα να ειναι σουμο , και απο παιχνιδι ΤΙΠΟΤΑ !
ειμαι φανατικος παιχτης προ ! καθε χρονο εδω και τρια χρονια ακουω για φιφα ! δε δινω σημασια οσο και να μπαινω στον πειρασμο να το δοκιμασω (κακα τα ψεμματα πρεπει να ειναι φοβερο παιχνιδι  οι πωλησεις μιλανε απο μονες τους) και επιμενω στο αγαπημενο μου προ ! φετος ομως νομιζω ηρθε η ωρα .. η κοναμι με εστειλε εκει .. λυπαμαι ...
θα κλεισω λεγοντας τα εξης ! οσοι υποστηριζουν οτι το 14 ειναι παιχνιδαρα ειναι αυτοι που ειχαν τρελαθει στην φαπα στο 13 ! οι λουζερς !   δε το λεω επειδη στο 13 ημουν παρα πολυ καλος αλλα γιατι δοκιμασα το 14 παρα πολλες μερες του εδωσα ευκαιρια 5 ημερων λιωσιμο αλλα να κοροιδεψω τον εαυτο μου σορρυ δε μπορω ...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καινουριο Προ με εκανε να ξεχασω τελειως οτι εβγαινε το Φιφα αυτες τις μερες. Πιστευω πλεον οτι η Κοναμι εχει ενα πολυ καλο πυρηνα για να δουλεψει πανω στις επομενες εκδοσεις. 

 

Ημουνα παιχτης του Φιφα απο το 2009 μεχρι το 2012 αλλα δεν μου αρεσε καθολου η κατευθυνση που ειχε παρει το παιχνιδι απο το 13 και ετσι δεν μπηκα καν στην διαδικασια να αγορασω η να ασχοληθω με το 13. Το Φιφα ειχε μια τεραστια ευκαιρια να εγκατασταθει σαν το καλυτερο ποδοσφαιρακι αν εδινε βαση σε game modes οπως τα Pro Clubs αλλα μαλλον οι τυποι πιστεψανε οτι βρηκαν την μαγικη φορμουλα η την χρυση αγελαδα που θα την αρμεγανε για παντα παρουσιαζοντας ενα παιχνιδι χωρις ουσιαστικες βελτιωσεις στον πυρηνα του.

 

Νομιζω οτι οι developers του PES 2014 στοχευανε εξαρχης να φτιαξουν ενα PES εντελως hardcore simulation και κατα την γνωμη μου αυτην την φορα βρισκονται πολυ κοντα σε αυτον τον στοχο. Το PES 2014 ειναι τοσο πολυ simulation που πιανω τον εαυτο μου να χαιρετε περισσοτερο το παιχνιδι οταν επιλεγω ενα παιχτη να χειριζομαι (be a legend η fixed cursor) οπου μπορω να επιλεγω με το select μεταξυ δυο διαφορετικων modes της καμερας (focus στην μπαλα και focus στον παιχτη) . Οταν προσπαθω να παιξω με αλλο cursor οπως το semi-assist εκει πραγματικα αισθανομαι οτι δεν μπορω να κανω και πολλα πραγματα. Χανω την μπαλα με λιγα λογια. 

 

Συνηθως παιζω σε Superstar δυσκολια, 0 μπαρα πασας, advanced through ball και manual shot.

 

Οταν ελεγχω μονο ενα παιχτη μπορω να ελεγχω καλυτερα τις τοποθετησεις και τα τρεξιματα του και με την βοηθεια του δεξιου μοχλου μπορω ακομα και να περασω εναν η δυο παιχτες. Πιστευω ειλικρινα οτι το συγκεκριμενο παιχνιδι φτιαχτηκε για να παιζεται ετσι και αν προσεξουν το 11v11 mode και το φτιαξουν σωστα χωρις lagaρισματα κτλ το παιχνιδι θα εχει τριπλασιασει την αξια του.

 

Τελος μια παρατηρηση που θα μμπορουσε να ειχε βελτιωσει πολυ το παιχνιδι οταν παιζεται με unassisted cursor . Οταν εχω το cursor σε fixed mode μπορω να αλλαζω focus στην καμερα απο τον παιχτη στην μπαλα αλλα αυτο δεν συμβαινει οταν ο κερσορας ειναι στην επιλογη unassisted . Μια λεπτομερεια που θα μπορουσε να βελτιωσει το παιχνιδι αρκετα οταν καποιος επιλεγει unassisted cursor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά δεν είναι καθόλου άσχημο όσο το θάβετε κάποιοι .Στην πραγματικότητα είναι πάρα πολύ καλό και ρεαλιστικό. θα συμφωνήσω στα περισσότερα με τον @Sk33k3gr .

 

Θέλω να παίξω και το FIFA14 να δώ διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω εχω άλλο προβλημα, παταω να μου κατεβασει το πακετο δεδομενων άλλα μου αργει παρα πολυ και καμια φορα μου κολαει, μετα επανεκκινω   το παιχνιδι και ξαναπροσπαθω να το κατεβασω, προχωραει λοιπον απο το 10% έως το 15% κανοντας παρα πολυ ωρα και ξανακολαει, μετα ξαναεπανεκινω το παιχνιδι οπου ξανα ξεκινώ το κατεβασμα και ξανα κολαει στο 23% αυτην την φορα λεγοντας μου οτι "η συνδεση με τον διακομιστη χαθηκε" και παει λεγοντας..... ξερεται γιατι συμβαινει αυτο?

εχω connex kai router sagem fast 1704w, μηπως χρειαζεται να ανοιξω εξτρα πορτες, και αν ναι πως, παντως στο πεσ 2012 επαιζα μια χαρα, διοτι το  pes 2013 δεν το πηρα.

Επεξ/σία από GIANNIS400
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν γραψω οτιδηποτε να πω οτι δεν επιασα το pes2013 στο χερι, απο pes2012 πηγα στο πεσ2014


έπαιξα καμια 10αρια αγωνες,παρατηρησα πολυ θετικα και πολυ αρνητικά πραγματα.


ΑΡΝΗΤΙΚΑ


1) Δεν γίνεται η προωθημένη με πατημα+μπροστα του δεξιου μοχλου  άλλα πρεπει να πατησεις και το L1, μεγα λαθος, χανεις πολυ χρονο με αυτο το συνδυασμο.(δεν ξερω αν κ στο pes2013 ηταν το ιδιο παντως με αυτο εγω ξενερωσα πολυ


2) Δεν εχει στο μενου να φτιαξεις διαδοχικες προσποιησεις, οπως εκανα στο pes 2012, μεγαλη ξενερα, και τωρα πως περναμε τους αντιπαλους χωρις τριπλες εεε????


δεν ξερω αν το ειχε αυτο και στο pes2013. Μηπως ειχε καπου  το μενου με τις διαδοχικες τριπλες και δεν το ειδα ρε παιδια, μπαινει πουθενα αργοτερα στο μενου αυττο με κανα konami update?


3) Δεν μπορω να χειρστω το L2 στα σουτ και στις πασες, δλδ οπου σημαδευω δεν παει η μπαλα.Ακομη δεν αλλαζω παικτη με το δεξι αναλογικο στην αμυνα


4) Δεν εχει προθαλαμο αγωνα 1VS 1 στο μενου του online, το εχει μόνο για φιλικο αγωνα, ξερετε γιατι? 


5) Menu ΓΤΠ τελείως.


6) ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΓΚΟΛ ΜΕ ΚΕΦΑΛΙΑ ΑΠΟ ΠΛΑΓΙΑ ΣΕΝΤΡΑ, ΞΕΡΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΒΕΝΕΙ ΑΥΤΟ? ΚΑΝΩ ΣΕΝΤΡΑ ΑΠΟ ΠΛΑΓΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΙΣ 9 ΣΤΙΣ 10 ΜΕ ΤΟ ΠΟΔΙ ΓΙΑ ΣΟΥΤ


7) Δεν βγαινουν τα ετοιμα μυνηματα της κοναμι οταν παιζω online ή offline.


8) Δεν μπορω να σκασω προσποιηση στα τετ τα τετ, εσεις τα καταφερνετε?


 


ΘΕΤΙΚΑ


1) Γαμω τις φυσικες μπαλλας


2) Γαμω το φωτισμο γηπεδου.


3) Γαμω την φυσικη των σωματων στις συγκρουσεις, και δεν βλεπουμε χερια μεσα στα σωματα κλπ


4) Ειδα κατι στο online και με αφησε ΜΑΛΑΚΑ, κανει πασα αντιπαλος  και αρχιζει και κατεβαινει ο άλλος αντιπαλος παικτης που ειχε την μπαλα, εγω επειδη εχανα πηγα και εχωσα κλωτσια στον πρωτο παικτη που εκανε την πασα, και το εδωσε κοκκινη...πολυ καλο


8) Τελεια αποκριση της μπαλας οταν χτυπαει στα δοκαρια,  στα σωματα παικτων, στις αποκρουσεις του τερμα


9) Πολυ καλυτερες ψιλοκρεμαστες πασσες, αν μαθεις θα βγαινουν λουκουμι.


10) Καλυτερη συμπεριφορα στο στήσιμο του σωματος και στα δυο ποδια του παικτη σου, αισθάνεσαι οτι παιζεις με παικτη που εχει δυο ποδια και οχι με παικτη σουμπουτο. Αυτο με τα δυο ποδια φενεται στο κοντρολ και στις πασσες άλλα δεν φενεται τοσο ( sad.png στα σουτ).


11) Λιγο καλυτερη αναμεταδωση του αγωνα


12) Σηκωνει το χερι για ofside o αντιπαλος άλλα μερικες φορες δεν το δινει ο διαιτητης γιατι δεν ειναι ofside, δλδ σου δειχνει την παραπλανηση που παει να σου κανει ο αντιπαλος άλλα δεν πρεπει να αφησεις την μπαλα αν δεν ακουσεις φρρρρρρ. Πολυ καλο


13) Τα σουτ εξω απο την περιοχη ειναι πολυ καλα. Τα φαουλ ειναι τελεια, εριξα σε online αγωνα με εθνικη ελλαδος και καραγκουνη εκτελεστη εξω απο την περιοχη φαουλ, και πηγε στο ΓΑΜΑ, δοκαρι και μεσα...


 


αν ξερει καποιος γι αυτα που ρωταω στα αρνητικα ας απαντησει


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φιφα από το 12 έχει προ κλαμπς και για όσους λένε ότι είναι arcade κάνουν λάθος ....Κάθε χρόνο το φιφα περνει τα περισσότερα βραβεία και πιο πολλές κρητικές και έχει ψηφιστεί ως εξομοιωτής ποδοσφαίρου

 

Το φιφα από το 12 έχει προ κλαμπς και για όσους λένε ότι είναι arcade κάνουν λάθος ....Κάθε χρόνο το φιφα περνει τα περισσότερα βραβεία και πιο πολλές κρητικές και έχει ψηφιστεί ως εξομοιωτής ποδοσφαίρου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτο το delay πχ οταν πατας το κουμπι για σουτ,  αλλαζει μηπως καπως μεσα απο τα settings?

 

ενω μου αρεσει πολυ σαν νεα προταση - ιδεα νομιζω οτι ειναι unplayble,  

8α ασχολη8ω λιγο ακομα μπας και.....

......αν και δεν το βλεπω  ......

 

 

Ακυρο!!!! μου χε κολλησει το R2 στο gamepad  :eek:

 

Παρ ολα αυτα εχει ενα delay το οποιο η το προσπερνας η σταματας να παιζεις γιατι οντως το κανει πολυ κουραστικο το παιχνιδι το οποιο ομως ειναι πλεον εξωμειοτης ΑΡΑ για τους περισσοτερους δυσκολοτερο φετος, για μενα το παιχνιδακι εχει λαμπρο μελλον....

Επεξ/σία από Karellen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kκατι ασχετο, εχω το logitech g-uf13a gamepad και δε μου το βλεπει το pes 2014, τι να κανω; ειμαι σε win 7 x64, εχω βαλει και το σχετικο προγραμμα της logitech

 

Σε ένα αντίστοιχο πρόβλημα πήγα στις ρυθμίσεις στα χειρηστήρια και έβαλα την επιλογή DirectInput αντι για την προεπιλεγμένη XInput

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...