Προς το περιεχόμενο

Summer school σχετικά με προγραμματισμό


liapinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά, ψάχνω για κάποιο summer school που θα με βοηθήσει να βελτιώσω τις γνώσεις μου στον προγραμματισμό, να πάρω μια ιδέα απο τον τρόπο ζωής στο εξωτερικό. Επειδή δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη μέσω google οποιαδήποτε βοήθεια θα μου ήταν υπερχρησιμη. Αν δεν είναι στο σωστό μέρος το post ας το μεταφέρει κάποιος moderator.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://summerschools.pns.aegean.gr/el/menu-10 Δες στη σάμο...
Δεν ξέρω αν δέχετε και εξωπανεπιστημιακούς αλλα δεν χάνεις κάτι να ρωτήσεις.

Το site του τμήματος που το διοργανώνει ειναι http://www.icsd.aegean.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου λέει ότι ήταν στο πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, τι να κάνει στο Αιγαίου, να μάθει πάλι τα printf και τα scanf? θέλει ειδικά σεμινάρια, ψάχνεται πως δουλεύουν οι επαγγελματίες σε επαγγελματικά project (επαγγελματικά με την έννοια ότι δεν φτιάχνουν κομπιουτεράκια)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συμβουλή μου: Βρες ένα ουσιαστικό /ρεαλιστικό πρότζεκτ και ανέλαβε το, ε και μετά διάβασμα (βιβλία, άρθρα, φόρουμ) μόνος σου προσπαθώντας να φτιάξεις την πιο αποδοτική λύση. Σεμινάρια και ημερίδες είναι μόνο για ενημέρωση..... Κανένας μηχανικός δεν πρόκειται να προσπαθήσει να σε διδάξει είτε γιατί βαριέται είτε γιατί δεν έχει τον χρόνο. Δεδομένου πλέον ότι έχεις φύγει από τον χώρο της εκπαίδευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συμβουλή μου: Βρες ένα ουσιαστικό /ρεαλιστικό πρότζεκτ και ανέλαβε το, ε και μετά διάβασμα (βιβλία, άρθρα, φόρουμ) μόνος σου προσπαθώντας να φτιάξεις την πιο αποδοτική λύση. Σεμινάρια και ημερίδες είναι μόνο για ενημέρωση..... Κανένας μηχανικός δεν πρόκειται να προσπαθήσει να σε διδάξει είτε γιατί βαριέται είτε γιατί δεν έχει τον χρόνο. Δεδομένου πλέον ότι έχεις φύγει από τον χώρο της εκπαίδευσης.

Όλα αυτά που λες σχετικά με το διάβασμα τα έχω κάνει, το προβλημα μου είναι οτι δεν τα εφαρμόζω πάνω σε δουλειά με αποτέλεσμα να τα ξεχνάω. Δώσε αν θέλεις ενα παράδειγμα προτζεκτ για να καταλάβω τι εννοείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι ασχολείσαι γενικότερα; Φτιάξε κάτι για την δουλεία σου κάτι που θα μπορείς να το παρουσιάσεις αύριο μεθαύριο σε ένα πιθανό πελάτη..

 

Δυστυχώς για μένα κινητήρια δύναμη είναι ο στόχος, ξεκίνα κάτι ουσιαστικό (μην μένεις στο "προγραμματιστής του σαββατοκύριακο/του μπαμπά σου" όπως μου είχε πει κάποιος κάποτε) βρες κάποιον δάσκαλο σου/καθηγητή σου να σου δώσει δουλεία ή ακόμη ψάξε σε site για freelancers για προτζεκτάκια.

 

Και εγώ όσο και να ασχολούμουν με μικροεπεξεργαστές/arduino/msp κτλπ. έκανα μία χαζομαρίτσα την έδειχνα σε κάνα φίλο και αυτό ήταν όλο. Έφτανα μέχρι εκεί που μπορούσα χωρίς προσπάθεια. Στην διπλωματική όμως, που ασχολούμαι τώρα, τέθηκε ένα πρόβλημα και προδιαγραφές και ουσία τότε άρχισα να σκέφτομαι πιο συστηματικά για να ψάχνω να βρω λύσεις και να διαβάζω και πιο συγκεκριμένα (π.χ. για Threads,C,UNIX εσύ μπορεί να δεις κάτι άλλο). Στην τελική ψάξε για δουλειά ακόμη και ένα intership σε μία εταιρία μπορεί να σε βοηθήσει αρκετά στο motivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...