Προς το περιεχόμενο

9 απλά κόλπα για την καλυτέρευση του OS X Finder


iMarilina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

power-user-finder.jpeg


To OS X Finder είναι ο τρόπος με τον οποίο οι περισσότεροι από εμάς χρησιμοποιούμε το σύστημα αρχείων στους Mac μας, και ενώ οι προεπιλεγμένες ρυθμίσεις είναι αρκετά εύχρηστες, υπάρχουν μερικές επιπλέον επιλογές οι οποίες μπορούν να σεταριστούν για να κάνουν το Finder πολύ καλύτερη εμπειρία. Από τα πιο απλά πράγματα, όπως την εμφάνιση των extensions των αρχείων, μέχρι την εμφάνιση της status bar και την εμφάνιση αρχείων τα οποία είναι αόρατα, θα κάνετε πολύ περισσότερα με το Mac Finder κάνοντας μερικές από αυτές τις προσαρμογές.

1. Να φαίνονται πάντα οι επεκτάσεις αρχείων

Κουραστήκατε να μην ξέρετε τί είναι ένα .jpg, .png, .gif ή οτιδήποτε άλλο απλά κοιτώντας την επέκτασή του? Κάντε εμφανείς αυτές τις επεκτάσεις και μπορείτε εύκολα να αναγνωρίσετε τα διαφορετικά format απλά κοιτώντας το όνομα του αρχείου:


  • Πηγαίνετε στο μενού Finder, και επιλέξτε "Preferences"
  • Στο Finder Preferences, πηγαίνετε στην καρτέλα "Advanced" και τικάρετε το κουτί δίπλα στο "Show all filename extensions".

show-file-extensions-mac.jpeg


2. Ξεχάστε το "όλα μου τα αρχεία", και άνοιγμα νέων παραθύρων στο Home Directory

To All my Files μπορεί να είναι ωραίο, αλλά αν θέλετε να ταξινομήσετε αρχεία ανα φακέλους μόνος σας, είναι συνήθως ένα έξτρα βήμα πριν πάτε στον φάκελο Home. Ας το αλλάξουμε αυτό:


  • Ανοίξτε το Finder Preferences πηγαίνοντας στο μενού Finder, και μετά επιλέγοντας το "Preferences".
  • Κάτω από την καρτέλα "General", κατεβάστε το μενού δίπλα στο "New Finder Windows show" και επιλέξτε το home directory σας.

open-finder-windows-to-home-folder.jpeg



3. Εμφάνιση της status bar

H status bar του παραθύρου Finder δείχνει σημαντικές πληροφορίες από το πόσος χώρος παραμένει στο Mac σας μέχρι και το πόσα αρχεία βρίσκονται στο directory στο οποίο είστε. Αυτό θα έπρεπε να φαίνεται πάντοτε, και είναι πολύ εύκολο να το κάνετε:


  • Aπό οποιοδήποτε παράθυρο Finder, κατεβάστε το μενού "View" και επιλέξτε το "Show Status Bar"

finder-status-bar.jpeg


4. Εμφάνιση της μπάρας Path

Θελήσατε ποτέ έναν εύκολο τρόπο να δείτε πού ακριβώς βρίσκεστε μέσα στο file system? Αν εμφανίσετε τη μπάρα Path, δε θα δείτε μόνο το πλήρες path στο οποίο βρίσκεστε, αλλά θα μπορέσετε και αμέσως να πάτε μπρος και πίσω επιλέγοντας το κατάλληλο parent/child directory. Αυτό μπορεί να είναι καλύτερο για προχωρημένους χρήστες οι οποίοι πολύ συχνά ψάχνουν βαθειά μέσα στο file system, αλλά γενικώς είναι πολύ χρήσιμο:


  • Aπό οποιοδήποτε παράθυρο Finder, πηγαίνετε στο μενού "View" και επιλέξτε "Show Path Bar"

finder-path-bar.jpeg


Θυμηθείτε ότι το Path Bar είναι διαδραστικό: μπορείτε να πατήσετε πάνω του για να μεταφερθείτε σε διάφορες τοποθεσίες και ακόμη και να κάνετε drag and drop αρχεία πάνω του. 

5. Εμφάνιση του Home Directory στο sidebar

Λόγω του ότι πολύ συχνά πράγματα αποθηκεύονται στο Home Directory, θα ήταν καλό αυτό να φαίνεται πάντα στο Finder sidebar παράθυρο. Αυτή είναι μια πολύ εύκολη επιλογή:


  • Ανοίγετε τα "Finder Preferences" από το μενού Finder και επιλέγετε την καρτέλα Sidebar.
  • Tικάρετε το κουτάκι δίπλα στο όνομα χρήστη σας και το εικονίδιο home.

show-home-folder-sidebar.jpeg


Tώρα μπορείτε με drag and drop να οργανώσετε το φάκελο Home στο sidebar όπως εσείς θέλετε. 

6. Προσαρμογή του Toolbar

Η μπάρα εργαλείων του παραθύρου Finder μπορεί να προσαρμοστεί ώστε να προσθέσετε ή να αφαιρέσετε διάφορα χαρακτηριστικά του Finder τα οποία χρησιμοποιείτε περισσότερο ή λιγότερο. Τα κουμπιά back/forward, η διάταξη και τα χαρακτηριστικά share είναι πολύ καλά, αλλά μην ξεχάσετε να το παραμετροποιήσετε αν θέλετε περισσότερες γρήγορες επιλογές:


  • Πηγαίνετε στο μενού View και επιλέγετε το "Customize Toolbar"
  • Tραβάτε τις περισσότερο χρησιμοποιούμενες επιλογές πάνω στην μπάρα εργαλείων (το Path και το Connect to Server είναι πάρα πολύ καλές προσθήκες)

custom-toolbar.jpeg



7. Εμφάνιση πάντα του φακέλου Users Library

Ο φάκελος Library είναι εκεί που βρίσκονται τα preference files, caches και τα δεδομένα χρηστών, αλλά είναι κρυμμένος ως προεπιλογή. Με μια γρήγορη επίσκεψη στην command line μπορείτε να κάνετε το ~/Library/ directory να φαίνεται πάντα στο OS X. 


  • Aνοίγετε το Terminal και εισάγετε την παρακάτω εντολή:

chflags nohidden ~/Library/

  • Κλείνετε το Terminal

show-library.jpg


8. Kάντε να φαίνονται πάντα τα κρυμμένα και αόρατα αρχεία

Ίσως καλύτερα για προχωρημένους χρήστες και web developers, η επιλογή του να φαίνονται πάντα τα κρυμμένα αρχεία στο OS X γλυτώνει πολύ χρόνο για οποιονδήποτε χρειάζεται συχνή πρόσβαση σε αρχεία που ξεκινάνε με . ή που είναι γενικώς κρυμμένα. 


  • Ανοίγετε το Terminal και πληκτρολογείτε την παρακάτω εντολή:

defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles -bool YES && killall Finder

  • Kλείνετε το Terminal

invisible-files-finder.jpeg


Αυτό επίσης εμφανίζει την Βιβλιοθήκη (Library) αν δεν την έχετε κάνει να εμφανιστεί χρησιμοποιώντας την προηγούμενη εντολή που αναφέραμε. Σημειώστε ότι τα εικονίδια των κρυμμένων αρχείων είναι ελαφρώς διαφανή σε σχέση με τα αρχεία τα οποία φαίνονται κανονικά. 

9. Εμφάνιση πληροφοριών Φακέλων και Αρχείων

Το να σας λέει το Finder τις πληροφορίες ενός αντικειμένου είναι εξαιρετικά χρήσιμο. Θα μπορείτε να δείτε πόσα αρχεία είναι μέσα στα directories και επίσης και οι διαστάσεις φωτογραφιών επίσης θα γίνουν ορατές απευθείας από το Finder. Αυτή η επιλογή είναι απαραίτητη για οποιονδήποτε δουλεύει με γραφικά ή με εικόνες. 


  • Κάντε δεξί κλικ σε οποιοδήποτε παράθυρο Finder και πηγαίνετε στο "View Options"
  • Tικάρετε το κουτί δίπλα στο "Show item info"
  • Προαιρετικά (αλλά συνίσταται), επιλέξτε "Use as defaults" για να μπορέσετε να κάνετε την αλλαγή να υφίσταται σε όλα τα παράθυρα του Finder.

show-item-info.jpeg





ΠΗΓΗ: osxdaily.com

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραίο άθρο! Ευχαριστούμε!

 

Αν και όπως αναφέρει και στην αρχή του άρθρου, πιστεύω οτι το finder δουλεύει μια χαρά! Τουλάχιστον εγω δεν αντιμετώπισα πρόβλημα μέχρι στιγμής!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο άθρο! Ευχαριστούμε!

 

Αν και όπως αναφέρει και στην αρχή του άρθρου, πιστεύω οτι το finder δουλεύει μια χαρά! Τουλάχιστον εγω δεν αντιμετώπισα πρόβλημα μέχρι στιγμής!

Α αυτό σίγουρα, ειναι μια χαρά το finder και γω δεν έχω κανένα θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντί να μου δώσει κανένα παραγωτικό αντικαταστάτη του finder στα ΜΛ κάθεται και μου βάζει reminders και iOS look, πάλι καλά υπάρχουν αντικαταστάτες, windows έχει καταντήσει αυτό το λειτουργικό, απαρχαιωμένο να ψάχνουν εν τέλη alternative shareware λύσεις. ξεφτιλίκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαρχαιωμένος ένας file browser που μπορεί εγγενώς να κάνει mount ό,τι απομακρυσμένο file system μπορείς να συνδεθείς; Κα να στο "βγάλει" και στα Places σαν ένα απλό σκληρό; 

 

Απαρχαιωμένος και αντιπαραγωγικός ένας file browser που έχει την καλύτερη οπτικοποίηση του file path (i.e. column view) ;

 

Απαρχαιωμένος και αντιπαραγωγικός ένας file browser που έχει εγγενώς την δυνατότητα για VNC, remote login και screen sharing; 

 

Μά'ιστα... 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Απαρχαιωμένος ένας file browser που μπορεί εγγενώς να κάνει mount ό,τι απομακρυσμένο file system μπορείς να συνδεθείς; Κα να στο "βγάλει" και στα Places σαν ένα απλό σκληρό; 

 

Απαρχαιωμένος και αντιπαραγωγικός ένας file browser που έχει την καλύτερη οπτικοποίηση του file path (i.e. column view) ;

 

Απαρχαιωμένος και αντιπαραγωγικός ένας file browser που έχει εγγενώς την δυνατότητα για VNC, remote login και screen sharing; 

 

Μά'ιστα... 

Απαρχαιωμένο θα τον έλεγα μόνο για τα tabs.Απλά απαράδεκτες MS και Apple...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά με τη χρήση που κάνω, τα έχει βγάλει τα λεφτά του. :)

Ωραίο φαίνεται! Προσωπικά δεν έχω να πώ μεχρι στιγμής ότι δε με καλύπτει το απλό finder, εκτός του ότι θα προτιμούσα να μη χρειάζεται να ανοιξω 2-3 finder windows μερικές φορές όταν θέλω να κάνω κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gi0

 

Το svn add on του PathFinder λειτουργεί καλά; Είναι buggy ή όχι; 

 

Επίσης, μπορεί κανείς να δώσει κάποια παραδείγματα λειτουργιών για τα οποία δεν τον καλύπτει ο Finder και θέλει tabs; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δυστυχως δεν μπορω να σου δωσω αξιοπρεπες review, καθως κανω checkout repos προγραμματων που χρησιμοποιω και οχι για δικο μου κωδικα. Οσον αφορα αυτη τη λειτουργια του, yep, την κανει μια χαρα τη δουλεια. Εαν θελεις να δοκιμασω κατι συγκεκριμενο, let me know.

Σχετικα με τα tabs, ειναι η περαιτερω ευκολια που προσφερουν (..αυτη του "δεν θελω να κανω 5 clicks παραπανω") για να παω στον ταδε folder. Προσωπικα το dual panel ειναι που δεν μπορω να αποχωριστω περισσοτερα απ ολα, και μετα τα tabs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τα tabs, μου φαίνεται ότι εισάγουν μία παραπάνω πολυπλοκότητα στο interface που δεν είναι "value for money" σε σχέση με αυτό που δίνουν.

 

Μπορεί να είναι για εμένα έτσι γιατί δεν τα έχω συνηθίσει.. δεν ξέρω. 

 

Προτιμώ να μετακινώ με 3 δάχτυλα drag το αρχείο και μετά με το back να πηγαίνω εκεί που ήμουν... ή εάν πρόκειται για πολλά αρχεία σε διασκορπισμένους φακέλους, παίζει και το terminal. 

 

Για το svn, κυρίως με νοιάζει εάν λειτουργεί ΟΚ το commit σε repos που θέλουν authentication και εάν υπάρχει εγγενές diff εργαλείο ή εάν μπορείς να ορίσεις εσύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...