Προς το περιεχόμενο

9 απλά κόλπα για την καλυτέρευση του OS X Finder


iMarilina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχετικά με τα tabs, μου φαίνεται ότι εισάγουν μία παραπάνω πολυπλοκότητα στο interface που δεν είναι "value for money" σε σχέση με αυτό που δίνουν.

 

Μπορεί να είναι για εμένα έτσι γιατί δεν τα έχω συνηθίσει.. δεν ξέρω. 

 

Προτιμώ να μετακινώ με 3 δάχτυλα drag το αρχείο και μετά με το back να πηγαίνω εκεί που ήμουν... ή εάν πρόκειται για πολλά αρχεία σε διασκορπισμένους φακέλους, παίζει και το terminal. 

 

Για το svn, κυρίως με νοιάζει εάν λειτουργεί ΟΚ το commit σε repos που θέλουν authentication και εάν υπάρχει εγγενές diff εργαλείο ή εάν μπορείς να ορίσεις εσύ. 

Για σένα είναι έτσι :P

Θέμα συνήθειας είναι,εγώ πλέον δεν μπορώ χωρίς tabs στον file browser,επίσης επειδή αρκετοί χρησιμοποιούν και Windows στα Mac τους,αντίστοιχο freeware που προσθέτει tabs στον explorer είναι το Clover

clover-tab-features.jpg

http://lifehacker.com/5938342/clover-brings-chrome+style-tabs-to-windows-explorer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεκτό.

 

 

Btw.. portable/xplatform έκδοση του Nautilus (που καλύπτει όλα όσα λέτε) δεν παίζει; 

Δεν ξέρω,άσε τα φρου-φρου κι απάντα :P

http://www.insomnia.gr/topic/481276-cloning-%CF%83%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%8D-%CE%B4%CE%AF%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%85/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

offtopic

 

 

Για το svn, κυρίως με νοιάζει εάν λειτουργεί ΟΚ το commit σε repos που θέλουν authentication και εάν υπάρχει εγγενές diff εργαλείο ή εάν μπορείς να ορίσεις εσύ. 

Σε περιπτωση που θελεις να δοκιμασεις καποια αλλη εφαρμογη, Source Tree

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για svn που με νοιάζει έχω και terminal και svnX. Είναι μία χαρά συνδυασμός (μαζί με ViM για diff είναι super). 

 

Απλά έλεγα μην υπάρχει κάποιο extension φάση tortoise. 

 

Και αυτό που προτείνεις δεν είναι για svn από ό,τι λέει. 

 

(plus ότι το XCode είναι λίγο buggy στο svn add on - command line tool που έχει). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο για κάποιο λόγο μου χάλασε το εικονίδιο του Finder που είχα περάσει με Candybar. Χμ...

Κοίτα στα Preferences του TotalFinder. Κάπου έχει option να αλλάζει το default εικονίδιο του Finder και να βάζει ένα δικό του. Απενεργοποίησε το option αυτό και ξαναβάλε το δικό σου εικονίδιο με το Candybar.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα στα Preferences του TotalFinder. Κάπου έχει option να αλλάζει το default εικονίδιο του Finder και να βάζει ένα δικό του. Απενεργοποίησε το option αυτό και ξαναβάλε το δικό σου εικονίδιο με το Candybar.

Ευχαριστώ το βρήκα. Και μου χε λείψει το εικονιδιάκι του Finder με το σακουλάκι στο κεφάλι χιχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

μπορουμε με καποιο τροπο να μαρκαρουμε καποια αρχεια, και καπου στην status bar να μας λεει ποσο ογκο καταλαμβανουν;

ειτε μεσω finder, ειτε total finder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...