Προς το περιεχόμενο

Αγορά Business Υπολογιστή


grmako

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό!!!

 

Ποσό που διαθέτουμε : 550-600max 

Χρήση υπολογιστή : Εργασίες γραφείου - Σχεδίαση

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Autocad, Μaster, Office 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Οχι

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Οχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Αθήνα

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Απο το πλαίσιο θα προτιμούσα για να το συναρμολογήσουνε κιόλας.

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . Χωρίς λειτουργικό

 

Όπως καταλαβαίνετε το pc προορίζετε για γραφείου πολιτικού μηχανικού με κύρια χρήση των προγραμμάτων Autocad και Master, οπότε το pc πιστεύω πως θα ήθελε μια καλή κάρτα γραφικών για αρχή και έπειτα καλό επεξεργαστή και ram για να μη ζορίζετε... (μιλάμε πάντα σε αυτό το εύρος τιμών έτσι)

 

Επίσης ο επεξεργαστής να είναι intel και γενικά στο επίκεντρο προτιμάται να υπάρχει αξιοπιστία στο μηχάνημα μιας και προορίζεται για άνθρωπο που δεν έχει μεγάλη εμπειρία με υπολογιστές (ως εξαρτήματα) και θα δουλεύει πολλές ώρες πάνω σε αυτό.

 

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων και για οποιαδήποτε απορία ρωτάτε ελεύθερα...

 

Τέλος θα ήθελα να υπάρχει διαθεσιμότητα στα εξαρτήματα του υπολογιστή γιατί πρέπει να αγοραστεί άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κολλημένος με inter o υποψήφιος αγοραστής(ο οποίος δεν είμαι εγώ) οπότε καταλαβαίνεις ότι όταν ο άλλος σου λέει να είναι intel ο επεξεργαστής δεν ρωτάς πολλά πράγματα γιατί μπορεί να σε στείλει σε κανά τρελάδικο :P hahaha και εγώ την ίδια περιέργεια είχα αλλά δεν μπήκα στο κόπο να ρωτήσω γιατί θα μου πέφταν τα μαλλιά  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ντε και καλά θέλει Intel, ορίστε μια σύνθεση από msystems.gr στην Αθήνα:

 

 

post-245726-0-09168500-1363114489_thumb.png

 

 

Το Πλαίσιο άστο κατά μέρους, διότι θα ξεφύγει πολύ το budget με τις τιμές φαρμάκι που έχει σε κάποια parts...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίτηδες το έκανα...

 

Άντε πες μου, που να χωρέσει η gpu με intel i5 cpu σε τέτοιο budget???

 

Εννοείται ότι, κατ' εμέ τουλάχιστον, οι i3 είναι εκτός συζήτησης, γιατί στο πλαίσιο τιμών που κινούνται, υπάρχουν οι ιδιαίτερα συμφέροντες και αποδοτικοί APU της AMD...

 

Έλα όμως που ο φίλος σου θέλει Intel με το στανιό!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάρτα γραφικών όμως δεν βλέπω και αγχώνομαι :P

 

Mε 600 ευρω μην εχεις και απαιτησεις.

 

Ο υπολογιστης φανταζομαι προοριζεται για επαγγελματικη χρηση. Εγω λοιπον επιμενω ή FX 8320 / 8350 ή i7 3770. Κολληματα τυπου θελω Intel δεν χωρανε οταν το budget ειναι περιορισμενο. Αν ενδιαφερεσαι πραγματικα για τον αγοραστη θα το εξηγησεις οτι μεχρι τα 200 ευρω οι προτασεις της AMD για workstastion ειναι καθαρα καλυτερες και οτι αν επιμενει σε Intel πρεπει να ανεβασει το budget.

 

EDIT: Τελικα αν η αγορα γινει απο το msystems θα χρειαστει να ανεβασει το budget και για FX, οποτε αναγκαστικα ο i5 ειναι η καλυτερη επιλογη σε αυτα τα χρηματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω και συμφωνώ και ευχαριστώ για την επισήμανση, αλήθεια... Απλά για να καταλάβετε τι έγινε καλύτερα...

 

Ο προηγούμενος υπολογιστής εκλάπη απο το γραφείο οπότε η κουβέντα ήταν: ''Βρες μου έναν υπολογιστή, εσύ πούχεις επαφές με το internet κλπ για να μπορέσω να συνεχίσω τη δουλεία μου... Τρέχω αυτά τα προγράμματα και θέλω νάνε intel'' 

 

Οπότε στη πραγματικότητα δεν ψάχνουμε για κάτι εξηζητημένο, ούτε πιστεύω πρέπει να σπαταλάμε το χρόνο μας με το να ξεζουμίσουμε το 600ρικο για να πάρουμε όσον τον δυνατόν καλύτερο μηχάνημα...

 

Μια απλή σύνθεση (με κατεύθυνση τη σχεδίαση) σε αυτό το budjet έτσι ώστε να μπορεί να συνεχίσει ο άνθρωπος τη δουλειά του...

 

Στην ουσία ας είναι Intel και ας είναι κατώτερος απο αντίστοιχο AMD... Αμα αυτόν τον κάνει ευτυχισμένο αυτό λίγο το κακό :P

 

Εγώ καταλαβαίνω απόλυτα τι λέτε παντως και καλά κάνετε και μου το λέτε απλά πρόκειτε για κίνηση άμεσης αγοράς οπότε είναι σε προτεραιότητα η αγορά σαν αγορά, παρά το value for money.

 

Εγώ σα βοήθεια ήθελα κάποιες προτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...