Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με μητρικη η φορτιστή?


sergiot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειας σας,ειμαι κατοχος εδω και 3 χρονια ενος acer aspire 8530g.Πριν 1,5 μηνα το λαπτοπ στην αρχη παρουσιαζε δυσκολιες στο να ξεκινησει(χρειαζοταν την μπαταρια πανω) και μετεπειτα απλα δεν ανοιγε.Το πηγα σ ενα καταστημα/service Η/Υ και μου ειπαν θα το στειλουν σε μια αλλη εταιρια εξειδικευμενη σε επισκευες laptop αλλα με προιδεασαν οτι πιθανοτατα ειναι ειτε η μητρικη ειτε η καρτα γραφικων.Αφου γυρισε το laptop επισκευασμενο(μου ειπαν οτι εγινε reballe στην μητρικη) το laptop παρουσιασε παλι τα ιδια προβληματα μετα απο 7 μερες.Ιδια διαδικασια το ξαναστελνω για service και οταν επιστρεφει μου λενε οτι ξαναεγινε reballe στην μητρικη αλλα να βρω και καποιον αλλο σκληρο δισκο γιατι εκεινος που ειχα ειχε ζημια 18%.Ετσι και εγινε τον αντικατεστησα με εναν ssd και μια χαρα.Επειτα απο 10 μερες το πρωτο συμπτωμα ηταν οτι το κουμπι εκκινησης αναβοσβηνε και το laptop ξεκινησε μετα απο 3 με 4 πιεσεις στο κουμπι εναρξης.Μετα απο αυτο και σε ενα διαστημα μιας βδομαδας το laptop μου παρουσιασε μονο κατι περιπτωσεις μικροκολληματων οπως του τυπου ξεκινουσε εβγαζε μαυρη οθονη,το εκλεινα βγαζοντας το καλωδιο το ξαναξεκινουσα και ολα μια χαρα.Αυτο να εγινε συνολικα 2 φορες οχι παραπανω.Μεχρι που χθες μου παρουσιασε τα ιδια συμπτωματα με τα αρχικα δλδ εκανε πως ξεκινουσε αλλα σαν να υπηρχε μια αδυναμια και εσβηνε.Αποφασισα να το αφησω κλειστο χωρις τον φορτηστη πανω.Ως δια μαγειας το laptop μετα απο 5 λεπτα ξαναανοιξε.Επειδη κατι ψιλιαστηκα αφησα το laptop πανω στον φορτιστη ενα βραδι κλειστο.Σημερα το πρωι το laptop δεν ανοιγε.Ξαναεπανελαβα την διαδικασια αφαιρωντας τον φορτιστη για 5 λεπτα και μετα ξαναξεκινησε κανονικα.Θα ηθελα την γνωμη σας αν υπαρχει καποιο προβλημα με το συστημα τροφοδοσιας του υπολογιστη η αν ειναι οντως καποιο προβλημα με την μητρικη.Εχω την υποψια οτι το μηχανημα μου αδικως υπεστει reballe και γι αυτο εχει ευθυνη μονο η εταιρια.

Ευχαριστω προκαταβολικα για οποια βοηθεια σας και συγχαρητηρια για το forum που κανει τοσο καλη δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειας σας,ειμαι κατοχος εδω και 3 χρονια ενος acer aspire 8530g.Πριν 1,5 μηνα το λαπτοπ στην αρχη παρουσιαζε δυσκολιες στο να ξεκινησει(χρειαζοταν την μπαταρια πανω) και μετεπειτα απλα δεν ανοιγε.Το πηγα σ ενα καταστημα/service Η/Υ και μου ειπαν θα το στειλουν σε μια αλλη εταιρια εξειδικευμενη σε επισκευες laptop αλλα με προιδεασαν οτι πιθανοτατα ειναι ειτε η μητρικη ειτε η καρτα γραφικων.Αφου γυρισε το laptop επισκευασμενο(μου ειπαν οτι εγινε reballe στην μητρικη) το laptop παρουσιασε παλι τα ιδια προβληματα μετα απο 7 μερες.Ιδια διαδικασια το ξαναστελνω για service και οταν επιστρεφει μου λενε οτι ξαναεγινε reballe στην μητρικη αλλα να βρω και καποιον αλλο σκληρο δισκο γιατι εκεινος που ειχα ειχε ζημια 18%.Ετσι και εγινε τον αντικατεστησα με εναν ssd και μια χαρα.Επειτα απο 10 μερες το πρωτο συμπτωμα ηταν οτι το κουμπι εκκινησης αναβοσβηνε και το laptop ξεκινησε μετα απο 3 με 4 πιεσεις στο κουμπι εναρξης.Μετα απο αυτο και σε ενα διαστημα μιας βδομαδας το laptop μου παρουσιασε μονο κατι περιπτωσεις μικροκολληματων οπως του τυπου ξεκινουσε εβγαζε μαυρη οθονη,το εκλεινα βγαζοντας το καλωδιο το ξαναξεκινουσα και ολα μια χαρα.Αυτο να εγινε συνολικα 2 φορες οχι παραπανω.Μεχρι που χθες μου παρουσιασε τα ιδια συμπτωματα με τα αρχικα δλδ εκανε πως ξεκινουσε αλλα σαν να υπηρχε μια αδυναμια και εσβηνε.Αποφασισα να το αφησω κλειστο χωρις τον φορτηστη πανω.Ως δια μαγειας το laptop μετα απο 5 λεπτα ξαναανοιξε.Επειδη κατι ψιλιαστηκα αφησα το laptop πανω στον φορτιστη ενα βραδι κλειστο.Σημερα το πρωι το laptop δεν ανοιγε.Ξαναεπανελαβα την διαδικασια αφαιρωντας τον φορτιστη για 5 λεπτα και μετα ξαναξεκινησε κανονικα.Θα ηθελα την γνωμη σας αν υπαρχει καποιο προβλημα με το συστημα τροφοδοσιας του υπολογιστη η αν ειναι οντως καποιο προβλημα με την μητρικη.Εχω την υποψια οτι το μηχανημα μου αδικως υπεστει reballe και γι αυτο εχει ευθυνη μονο η εταιρια.

Ευχαριστω προκαταβολικα για οποια βοηθεια σας και συγχαρητηρια για το forum που κανει τοσο καλη δουλεια.

Φαντάζομαι πως θα το'χεις ήδη σκεφτεί/κάνει αλλά δοκίμασε να κάνεις update το BIOS της μητρικής σου : http://global-download.acer.com/GDFiles/BIOS/BIOS/BIOS_Acer_2.15_A_A.zip?acerid=634238261161920162&Step1=Notebook,%20Ultrabook&Step2=Aspire&Step3=Aspire%208530G&OS=701&LC=el&BC=Acer&SC=EMEA_14

 

Όσο τώρα για το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις,δεν μπορείς να ελέγξεις αν είναι το τροφοδοτικό απλά δανείζοντας έναν Acer/eMachines/Gateway φορτιστή φίλου;Όσο για τη μητρική,συγγνώμη φίλε μου αλλά είμαι άσχετος απ'αυτά...Πάντως,σε περίπτωση που βοηθήσει καθόλου αυτό,της θείας μου το HP DV6-1215 (νομίζω) δεν δεχόταν καθόλου ρεύμα,το επισκευάσαμε (σε τεχνικό) και είπε πως είναι το βυσματάκι από κει που πέρνει ρεύμα το λαπτοπ (το προβλημα που δε φορτιζει).

 

Τσπ,όπως και να'χει,καλή τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωτό πράγμα είναι να δείς εάν βγάζει σωστά volt το τροφοδοτικό σου,αυτό μπορεί να γίνει με κάποιο πολύμετρο.

το dc jack πού σωστά αναφέρει ο amdexpert είναι αποσπώμενο και το αλλάζεις(δέν είναι κολλημένο επάνω στήν μητρική) Link.png Site: http://www.ebay.co.uk/itm/Acer-Aspire-8530-8730-8730Z-DC-power-jack-w-cable-/150630804759?pt=UK_Computing_LaptopAccessories_PowerSupplies&hash=item23124bad17">acer 8530g

αυτά τα "συπτωμάτα" είναι τροφοδοσία.

μήπως κάνει κάπου "σώμα" εσωτερικά και σου τα κάνει αυτά(παίζει και αυτό)

χωρία μπαταρία με τροφοδοσία απευθείας δουλεύει;;η το αντίστροφο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ανακεφαλαιωνω

  1. Το laptop σχεδον παντα το δουλευω χωρις μπαταρια,και καποιος γνωστος μου ειπε οτι καποια laptop παλιοτερα εβγαζαν προβλημα αν τα δουλευες ετσι.Υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα απο αυτο?
  2. Καμια φορα οταν καρφωνω την τροφοδοσια στο dc jack αναβοσβηνει το φωτακι λειτουργιας και πρεπει να το βγαλω και να το ξαναβγαλω για να σταματησει.
  3. Θα συνεχισω τις δοκιμες μιας και μεχρι τωρα ακολουθω αυτην την τακτικη(βγαζω τροφοδοσια αφου το κλεισω) και το μηχανημα λειτουργει αψογα.

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας,θα κανω και τις μετρησεις και θα σας ξαναενημερωσω συντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού τον δούλευες χωρίς μπαταρία είναι πολύ πιθανό μια αυξομείωση της τάσης να έκαψε κάτι τις μέσα στη μητρική και γι' αυτό να έχεις  αυτά τα προβλήματα... Ίσως να είναι κάποιο ποικνωτάκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού τον δούλευες χωρίς μπαταρία είναι πολύ πιθανό μια αυξομείωση της τάσης να έκαψε κάτι τις μέσα στη μητρική και γι' αυτό να έχεις  αυτά τα προβλήματα... Ίσως να είναι κάποιο ποικνωτάκι...

Ωραια αυτο το δεχομαι αλλα γιατι μετα απο καθε service δουλευε κανονικα μεχρι και καποιες μερες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον συνεχιζοντας τα πειραματα καταληγω στα εξης

  1. Το laptop ανοιγει με την μπαταρια αφου πριν εχω βγαλει τον φορτιστη για 5-10 λεπτα δλδ οτι ισχυε και για το τροφοδοτικο.
  2. Συζητωντας το με εναν φιλο και τεχνικο μου ειπε οτι πιθανοτατα να ειναι καποιο πυκνοτακι που συγκρατει ρευμα μεσα στην μητρικη.

Αυριο θα κανουμε τις μετρησεις σε μητρικη και τροφοδοτικο και θα καταληξουμε τι πρεπει να κανουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Thread hijack!

 

Χθες έκλεισα το λαπτοπ όλα κομπλέ. Σήμερα ανάβει αλλά η οθόνη είναι μαύρη καθώς και τα ledάκια που φωτίζονται όταν δουλεύει ο σκληρός, το wifi κτλ.

 

Το άφησα χωρίς ρεύμα/μπαταρία όλη νύχτα, παπάρια. Τελευταία μου έβγαζε ένδειξη ότι η μπαταρία θέλει αντικατάσταση, το δούλευα πάντα με τον φορτιστή και τη μπαταρία επάνω, η οποία φόρτιζε αλλά τελείωνε στο μισάωρο.

 

Σώζεται; Πώς; Πού το πάω και πόσα δίνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγάλε ρεύμα μπαταρία απο πάνω .. και πάτα παρατεταμένα για μισό λεπτό το power... έπειτα συνέδεσε το με το ρεύμα χωρίς μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τροφοδοτικό ή μητρική, (το power jack αν ήταν θα έπρεπε να στο κάνει συνέχεια η με κούνημα καλωδίου να σβήνει πχ εκτός αν έχει σκουριάσει/σαπίσει :P), αν είναι τροφοδοτικό είσαι μια χαρά, αν είναι μητρική (το πιο πιθανό) κάποιος πυκνωτής αφού χωρίς μπαταρία το laptop είναι ΑΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΟ + ΔΕΗ εγγύηση...  :fear:  είναι δύσκολη περίπτωση και θα πρέπει ο τεχνικός να το έχει για να το εντοπίσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...