Προς το περιεχόμενο

Χαλασε ο δεκτης - Συμβουλές για άμεση αγορά νέου λόγω τουρκικου serial


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χάλασε ξαφνικά ο ψηφιακός δέκτης και η μάνα μου θέλει να δει το τουρκικο από η αγορά πρέπει να γίνει σήμερα...

 

Θέλω ότι φθηνότερο υπάρχει, δεν με νοιάζουν HD και τέτοια καθώς η μόνο χρησιμότητα της TV στο σπίτι είναι τα τούρκικα, ο ευαγγελάτος κτλ.

 

Καλό να είναι να έχει εγγραφή και υποστήριξη υποτίτλων μήπως βάλω καμιά ταινία καμιά φορά.

Το σημαντικό είναι όμως να έχει normal ποιότητα, ΟΚ δεν θέλω HD όχι όμως και να μην φαίνεται φυσιολογικά.

 

Βλέπω τα χαρακτηριστικά των δεκτών και αυτό που αλλάζει με την άνοδο της τιμής είναι η μέγιστη ανάλυση.

Οι φθηνοί έχουν 720Χ576. Αυτό θα έχει κάποια άμεση επίπτωση για μια φυσιολογικη ποιότητα εικόνας?

 

Καμιά άλλη συμβουλη ως προς κάποιο χαρακτηριστικο?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω τον ίδιο σε hd όπως είσαι βουρ για κωτσόβολο. http://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/mpeg4-decoders/111612-crystal%20audio-prime-sd?cmicc=skroutz

Μην το ψάχνεις με τις αναλύσεις. Η εικόνα του είναι μια χαρά και η τιμή του επίσης.

 

Εχει και τον HD http://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/mpeg4-decoders/113990-crystal%20audio-prime-hd?cmicc=skroutz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα αν οι χαμηλες αναλύσεις έχουν κάποια εμφανή κακή απόδοση ή αν δεν παίζει ρόλο γιατί το ψηφιακό σήμα είναι έτσι κι αλλιώς χαμηλότερης ανάλυσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω τον ίδιο σε hd όπως είσαι βουρ για κωτσόβολο. http://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/mpeg4-decoders/111612-crystal%20audio-prime-sd?cmicc=skroutz

Μην το ψάχνεις με τις αναλύσεις. Η εικόνα του είναι μια χαρά και η τιμή του επίσης.

 

Εχει και τον HD http://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/mpeg4-decoders/113990-crystal%20audio-prime-hd?cmicc=skroutz

 

Πήγα και πήρα αρχικα αυτόν επειδή είχε 3 χρόνια εγγύση.

Γυρίζω σπίτι, τον συνδέω και παρουσίαζε συνεχεί κολλήματα και πιξελαρίσματα.

Τον πάω πίσω, τον δοκιμάζουν και το επιβεβαιώνουν και τελικά πήρα αυτόν που μου πρότεινες και είναι μια χαρά προς το παρόν.

 

Οι αναλύσεις είναι διαφορετικές γιατί το απλό θα το συνδέσεις με scart και το hd με hdmi.

 

Όχι απαραίτητα, πχ ο δέκτης που αναφέρω παραπάνω που είχε πρόβλημα και αυτός που πρότεινες και πήρα τελικά, έχουν διαφορετική ανάλυση αν και είναι με scart μόνο και οι δύο, 1280 x 720 και 720 x 576 αντίστοιχα.

 

Πρακτικά τι διαφορά έχουν αυτοί οι δύο δέκτες?

Επεξ/σία από funbreaker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμένω σε αυτό που είπα και πιο πάνω.

720x480 και 720x576 είναι οι αναλύσεις του Standard Definition (SD), ενώ το HD έχει δύο σημαντικά υψηλότερες αναλύσεις, μία στα 1280x720 pixels και μια ακόμη υψηλότερη των 1920x1080 pixels.

Ο Κωτσόβολος για μένα έχει κάνει λάθος στην περιγραφή. Συνηθισμένο φαινόμενο, οι λάθος περιγραφές.

Εδώ στα laptops με επεξεργαστές, intel pentium, οι περισσότεροι αναγράφουν ότι η κάρτα γραφικών είναι η intel HD 3000 , ενώ είναι η HD graphics.

Τι να σε κάνω...πήγες για την μεγαλύτερη ανάλυση, που τελικά δεν υφισταται σε SD και είχες την "τύχη" να πάρεις ελαττωματικό και να χρειαστεί να ξαναπάς.

Δεν τις ακούτε τις γυναίκες, τσ τσ τσ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως τον ελαττωματικό τον διάλεξα γιατί είχε τρία χρόνια εγγύση ενώ ο άλλος δύο.

Αλλά πλέον για ρούχα και δέκτες θα εμπιστεύομαι γυναίκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχα αφού ήταν για την μαμά σου ο δέκτης, γυναίκα έπρεπε να σου απαντήσει και με δέκτη δοκιμασμένο στα τούρκικα, αφού και η δικιά μου μαμά με αυτόν που σου πρότεινα, βλέπει τον Σουλειμάν και ότι άλλο σε τούρκικο παίζει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...