Προς το περιεχόμενο

Gtk στην C με DEV c++


gianakakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρα σου τρέχει μια χαρά :)

 

Τα κινέζικα που βλέπεις είναι μάλλον επειδή μέσα στο πρόγραμμα του έχεις πει να γράψει στην κονσόλα κάτι στα Ελληνικά. Άλλαξέ τα σε Αγγλικά ή αν θες Ελληνικά, δώσε στον gcc -finput-charset=cp1253 (μαζί με τα υπόλοιπα). Αν βέβαια γράψεις κανονική GUI εφαρμογή και το output το κάνεις μέσα σε παράθυρο ή σε dialog-box (όχι δηλαδή στην κονσόλα με printf), τότε δεν το χρειάζεσαι εκείνο το flag.

Ναι δουλεύει μια χαρά έτρεξα και ένα άλλο παράδειγμα ...Απλά μια ερώτηση να σου κάνω ακόμη έστω ότι έχω ενα main.c το οποίο καλεί συναρτήσεις από άλλα αρχεία (βασικά μας έχουν πει στην σχολή να φτίαχνουμε ένα αρχείο για κάθε συνάρτηση) αν κάνω compile το main μονο (από console) θα δουλεψει κανονικά; η πρέπει να κάνω και κάτι με τα αρχεία των συναρτήσεων;

 

Και τώρα που δούλεψε θα προσπαθήσω να το φτιάξω και στον dev c++ ... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα βάλεις όλα τα .c αρχεία σου στη γραμμή εντολών του gcc.

 

Οκ για το Dev-C++, εγώ πάω να την πέσω τώρα και τα ξαναλέμε από αύριο αν είναι.

 

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βάλεις όλα τα .c αρχεία σου στη γραμμή εντολών του gcc.

 

Οκ για το Dev-C++, εγώ πάω να την πέσω τώρα και τα ξαναλέμε από αύριο αν είναι.

 

Καλή συνέχεια.

Έγινε,ευχαριστώ πολύ για όλη την βοήθεια ,αν καταφέρω κάτι θα σου πω .. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, να υποθέσω πως δεν τα κατάφερες τελικά με κάποιο IDE;

Σήμερα ασχολήθηκα λίγο στην σχολή και από ότι φαίνεται τα προβλήματα τα παρουσιάζει ο compiler που τρέχει ο dev c++ από μόνος του,μάλλον μία λύση είναι να χρησιμοποιήσω ξεχωριστό το Mingw και να τον ορίσω μέσα από τις ρυθμίσεις του dev c++

 

Δεδομένου ότι σε εσένα δουλεύει κανονικά μπορείς να μου στείλεις screenshots από το compiler options του dev c++ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν το environment μου (αν κι αυτό είναι περισσότερο για compiling από την γραμμή εντολών)...

post-38307-0-32894300-1364415833_thumb.jpg

Μέσα στον Dev-C++ 5.3.0.4, Tools->Compiler Options προσθέτεις ένα νέο Compiler Set και το ονομάζεις όπως θέλεις (MinGW το έχω ονομάσει εγώ)...

post-38307-0-87052600-1364415977_thumb.jpg

και το σετάρεις σύμφωνα με την διαδρομή που έχεις εγκαταστήσει το αυτόνομο mingw-toolchain...

post-38307-0-63496500-1364416099_thumb.jpg

post-38307-0-90161800-1364416114_thumb.jpg

post-38307-0-08845800-1364416124_thumb.jpg

post-38307-0-54996900-1364416135_thumb.jpg

post-38307-0-39013700-1364416144_thumb.jpg

Σημείωσε πως μπορείς στην καρτέλα Directories να προσθέσεις και τις διαδρομές του GTK+ στα include και τα libraries, ώστε να μη χρειάζεται να τα ορίζεις σε κάθε GTK+ project ξεχωριστά (αλλά δεν είναι απαραίτητο).

Κατόπιν μέσα στο GTK+ project σου ορίζεις ως compiler-set το MinGW, από το Project->Project Options[Compiler]...

post-38307-0-60697000-1364416404_thumb.jpg

 

Οι υπόλοιπες ρυθμίσεις του project είναι όπως δείχνουν τα screenshots του προηγούμενο μηνύματός μου, μόνο που αν έχεις ήδη βάλει τα GTK+ include & libraries σις αντίστοιχες καρτέλες του γενικού Tools->Compiler options δεν χρειάζεται να τα ξαναβάλεις και στο project.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν το environment μου (αν κι αυτό είναι περισσότερο για compiling από την γραμμή εντολών)...

 

attachicon.gifpath.jpg

 

Μέσα στον Dev-C++ 5.3.0.4, Tools->Compiler Options προσθέτεις ένα νέο Compiler Set και το ονομάζεις όπως θέλεις (MinGW το έχω ονομάσει εγώ)...

 

attachicon.gifcompiler01.jpg

 

και το σετάρεις σύμφωνα με την διαδρομή που έχεις εγκαταστήσει το αυτόνομο mingw-toolchain...

 

attachicon.gifcompiler02.jpg

 

attachicon.gifcompiler03.jpg

 

attachicon.gifcompiler04.jpg

 

attachicon.gifcompiler05.jpg

 

attachicon.gifcompiler06.jpg

 

Σημείωσε πως μπορείς στην καρτέλα Directories να προσθέσεις και τις διαδρομές του GTK+ στα include και τα libraries, ώστε να μη χρειάζεται να τα ορίζεις σε κάθε GTK+ project ξεχωριστά (αλλά δεν είναι απαραίτητο).

 

Κατόπιν μέσα στο GTK+ project σου ορίζεις ως compiler-set το MinGW, από το Project->Project Options[Compiler]...

 

attachicon.gifproject01.jpg

 

Οι υπόλοιπες ρυθμίσεις του project είναι όπως δείχνουν τα screenshots του προηγούμενο μηνύματός μου, μόνο που αν έχεις ήδη βάλει τα GTK+ include & libraries σις αντίστοιχες καρτέλες του γενικού Tools->Compiler options δεν χρειάζεται να τα ξαναβάλεις και στο project.

Μετά από όλα αυτά πάλι μου πετάει το error ότι το glib λείπει από το σύστημα μου..Τι να πώ ίσως ξαναπροσπαθήσω κάποια στιγμή που θα έχω όρεξη τώρα θα βολευτώ με την  console του MSYS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, δοκίμασε και με μόνο το αυτόνομο mingw-toolchain στο σύστημά σου σεταρισμένο σε φάκελο διαφορετικό του c:\mingw.

Θα το δοκιμάσω μέσα στο Σαββατοκύριακο και θα σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...