Προς το περιεχόμενο

Πρόσληψη στο Πλαίσιο


dinak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ, αλλά ο καθένας την προσπάθεια και την πάλη τα εννοεί διαφορετικά. Άλλος δεν πάει να δουλέψει από άποψη, άλλος πάει σε πορείες και διαμαρτυρίες, άλλος προσπαθεί μέσα από τη δουλειά του ξεκινώντας από κάπου να καταλήξει κάπου καλύτερα

 

 Καμμία σχέση. Όσο υπάρχουν αυτοί που στήνουν κώλο, τόσο χειρότερα για όλους.

 

Αυτοί που πέθαναν στην κυριολεξία για τα εργατικά δικαιώματα μας, είχαν γυναίκες και παιδιά επίσης. Και δεν αναφέρομαι στην κουμουνιστική επανάσταση της Ρωσίας, αλλά και για τους Έλληνες, εκτός των άλλων, που πέσανε από τα πολυβόλα των μισθοφόρων στην Αμερική κατά την διάρκεια των απεργιών στα ορυχεία, στις χαλυβουργικές,  στις υφαντουργίες κ.α. του Ροκφέλερ και των άλλων

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάποια στιγμή αναμφιβολα θα συγκρουστεις αυτο ειναι σιγουρο .... το θεμα ειναι την καταλληλη στιγμή ωστε να έχεις αποτελεσματα. Πχ σε ενα καταστημα οπως αυτο που μνημονεύεται στο θρεντ δεν του ειναι κάτι να δειξει την πορτα στον "απειθαρχο" ωστοσο αν έχει και αλλους απο πισω του αυτος που θα κανουν το ιδιο τοτε θα υπάρξει μια πιο γενικη κινηση που θα αρχισει να προβληματιζει τους "υπευθυνους" του καταστηματος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καμμία σχέση. Όσο υπάρχουν αυτοί που στήνουν κώλο, τόσο χειρότερα για όλους.

 

Αυτοί που πέθαναν στην κυριολεξία για τα εργατικά δικαιώματα μας, είχαν γυναίκες και παιδιά επίσης. Και δεν αναφέρομαι στην κουμουνιστική επανάσταση της Ρωσίας, αλλά και για τους Έλληνες, εκτός των άλλων, που πέσανε από τα πολυβόλα των μισθοφόρων στην Αμερική κατά την διάρκεια των απεργιών στα ορυχεία του Ροκφέλερ και των άλλων.

Σήμερα για κάποιον που έχει ανάγκη έστω τα 500-600€ για να ζήσει τι προτείνεις να κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πω κάτι γενικότερο.. έχουμε όλοι φτάσει σε μια κατάσταση να κοιτάμε την επιβίωση και χάνουμε τα όνειρα μας. Υπάρχει αυτή η ισοπεδωτική τακτική ότι λόγω της τεράστιας ανεγίας δε πα να σαι και διδάκτορας πρέπει να σαι χαρούμενος αν βρεις δουλειά με 700 ευρώ.  Οι φιλοδοξίες μας έχουν περιοριστεί στο να ισορροπούμε πληρώνοντας. Προσωπικά νιώθω ότι ότι χρήμα περνάει από τα χέρια μου πάει σε πάγιες υποχρεώσεις και όχι για να κάνω κάτι για εμένα. Δουλεύουμε για να πληρώνουμε ΔΕΗ, ΟΤΕ, χαράτσια και λοιπούς φόρους. Δε βλέπω καμία ενέργεια από το κράτος να κάνει κάτι για αυτό. Υπάρχουν και ορισμένοι που λένε να πάνω έξω χωρίς να ξέρουν τι γίνεται, νομίζοντας ότι τους περιμένουν με γη και ύδωρ. ΕΙλικρινά δε ξέρω πως να απαλλαγούμε από αυτά τα δεσμά. Γιατί μπορεί κατακτημένοι με την ιστορική έννοια του όρου να μην είμαστε, αλλά ελεύθεροι σίγουρα δεν είμαστε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πω κάτι γενικότερο.. έχουμε όλοι φτάσει σε μια κατάσταση να κοιτάμε την επιβίωση και χάνουμε τα όνειρα μας. Υπάρχει αυτή η ισοπεδωτική τακτική ότι λόγω της τεράστιας ανεγίας δε πα να σαι και διδάκτορας πρέπει να σαι χαρούμενος αν βρεις δουλειά με 700 ευρώ.  Οι φιλοδοξίες μας έχουν περιοριστεί στο να ισορροπούμε πληρώνοντας. Προσωπικά νιώθω ότι ότι χρήμα περνάει από τα χέρια μου πάει σε πάγιες υποχρεώσεις και όχι για να κάνω κάτι για εμένα. Δουλεύουμε για να πληρώνουμε ΔΕΗ, ΟΤΕ, χαράτσια και λοιπούς φόρους. Δε βλέπω καμία ενέργεια από το κράτος να κάνει κάτι για αυτό. Υπάρχουν και ορισμένοι που λένε να πάνω έξω χωρίς να ξέρουν τι γίνεται, νομίζοντας ότι τους περιμένουν με γη και ύδωρ. ΕΙλικρινά δε ξέρω πως να απαλλαγούμε από αυτά τα δεσμά. Γιατί μπορεί κατακτημένοι με την ιστορική έννοια του όρου να μην είμαστε, αλλά ελεύθεροι σίγουρα δεν είμαστε.

 

Φιλε πως τα καταλαβες ολα αυτα???? :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι... το ξαναλέω. Οι ειδικευμένοι ΔΕΝ έχουν ανεργία. Ειδικευμένοι στην ουσία όμως, όχι στα χαρτιά. 

 

 

Όλος ο χαμός της ανεργίας είναι για αυτούς που δεν έχουν ειδικευθεί σε κάτι. Δηλαδή, όσοι δεν μάθανε μία τέχνη, όσοι πήγανε σε μία σχολή και ποτέ δεν ασχολήθηκαν, όσοι κάνανε του κόσμου τα μεταπτυχιακά μόνο και μόνο για κερδίσουν χρόνο από το στρατό κτλ. 

 

 

ΌΛΟΙ οι άλλοι ΕΧΟΥΝ δουλειά. Δηλαδή, όσοι πήγανε και μάθανε μία τέχνη και την μάθανε όντως, όσοι τελειώσανε μία σχολή και ασχολήθηκαν με την σχολή κτλ. 

 

 

Αυτοί ΕΧΟΥΝ δουλειά! 

 

 

Και επιτέλους δηλαδή, γιατί έτσι σιγά - σιγά θα φύγουν όσοι δεν ξέρουν αφού τους χτυπάει η κρίση. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι... το ξαναλέω. Οι ειδικευμένοι ΔΕΝ έχουν ανεργία. Ειδικευμένοι στην ουσία όμως, όχι στα χαρτιά. 

 

 

Όλος ο χαμός της ανεργίας είναι για αυτούς που δεν έχουν ειδικευθεί σε κάτι. Δηλαδή, όσοι δεν μάθανε μία τέχνη, όσοι πήγανε σε μία σχολή και ποτέ δεν ασχολήθηκαν, όσοι κάνανε του κόσμου τα μεταπτυχιακά μόνο και μόνο για κερδίσουν χρόνο από το στρατό κτλ. 

 

 

ΌΛΟΙ οι άλλοι ΕΧΟΥΝ δουλειά. Δηλαδή, όσοι πήγανε και μάθανε μία τέχνη και την μάθανε όντως, όσοι τελειώσανε μία σχολή και ασχολήθηκαν με την σχολή κτλ. 

 

 

Αυτοί ΕΧΟΥΝ δουλειά! 

 

 

Και επιτέλους δηλαδή, γιατί έτσι σιγά - σιγά θα φύγουν όσοι δεν ξέρουν αφού τους χτυπάει η κρίση. 

 

Kαι οσοι έψαχναν στο φορουμ απο το 1ο ετος να τους λυνουνε τις εργασιες φιλε :D

Ναι βεβαια ποσοι εχουν τελειωσει οικονομικο πανεπιστημιο και ουτε φυλλαδια δεν βρισκουν να μοιραζουν :)

 

Φιλε αμα περιμένεις απο το Ιντερνετ να στελνεις βιογραφικα και να βρεις δουλειά μαλλον θα αργησεις θα πρέπει απο κοντα να πάς να συζητησεις με κανεναν εγω αμα ημουν ανεργος θα έπαιρνα τα σουπερ μαρκετ παγανιά για κανενα 5ωράκι κοντα στη περιοχη μουθα ζητουσα να μιλησω με τον ιδιο τον υπευθυνο για να μην περιμενω τσάμπα

 

για 600 εθρω και 10ωρο δεν θα πηγαινα το λέω στα ισια επειδη δε γουσταρω να δουλευω τοσο πολυ για τοσα λιγα και ας μου λεγανε τις μλκιες τους οτι ειμαι τεμπελης θα τους έγραφα... καλυτερα 5ωράκια που ακομα σε καποια σουπερ μαρκετ τα πληρώνουν καλά.Το καλα σε εισαγωγικα ποάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Φιλε αμα περιμένεις απο το Ιντερνετ να στελνεις βιογραφικα και να βρεις δουλειά μαλλον θα αργησεις θα πρέπει απο κοντα να πάς να συζητησεις με κανεναν εγω αμα ημουν ανεργος θα έπαιρνα τα σουπερ μαρκετ παγανιά για κανενα 5ωράκι κοντα στη περιοχη μουθα ζητουσα να μιλησω με τον ιδιο τον υπευθυνο για να μην περιμενω τσάμπα

 

 

Δεν ειμαι τοσο σιγουρος πως δουλευει αυτο. Θελω να πω, ο υπευθυνος το λογικο που θα πει ειναι "στειλε cv στο hr" δε νομιζω να ειναι υπευθυνος για τις προσληψεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι τοσο σιγουρος πως δουλευει αυτο. Θελω να πω, ο υπευθυνος το λογικο που θα πει ειναι "στειλε cv στο hr" δε νομιζω να ειναι υπευθυνος για τις προσληψεις.

 

Εξαρτάται σε ποιον θα πέσεις δεν ειναι ολοι οι χαρακτηρες ιδιοι... μπορει να πέσεις και σε άνθρωπο που να του άρεσε που κάνεις αυτη τη κινηση και να θελήσει να σε εξυπηρετήσει.Δε χάνεις τιποτα. 

 

Εξάλλου δεν θα τον απασχολησεις πολυ απλα θα του πεις 2-3 πράγματα για σενα τι εχεις τελειωσει πχ και οτι σε ενδιαφερει αν υπάρχει κάποια θέση να δουλεψεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εξαρτάται σε ποιον θα πέσεις δεν ειναι ολοι οι χαρακτηρες ιδιοι... μπορει να πέσεις και σε άνθρωπο που να του άρεσε που κάνεις αυτη τη κινηση και να θελήσει να σε εξυπηρετήσει.Δε χάνεις τιποτα. 

Νταξει εδω που τα λεμε παντα παιζει να βρεθεις στο καταλληλο μερος τη σωστη στιγμη οντως. Δε χανεις τιποτα, απλως λεω πως οι πιθανοτητες δεν ειναι και 100% υπερ σου :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξει εδω που τα λεμε παντα παιζει να βρεθεις στο καταλληλο μερος τη σωστη στιγμη οντως. Δε χανεις τιποτα, απλως λεω πως οι πιθανοτητες δεν ειναι και 100% υπερ σου :)

 

Το να πάς απο κοντα και να μην κάτσεις να περιμενεις απο το σπιτι σου δειχνει πιο δραστηρια προσεγγιση και μπορει να εκτιμηθει περισσοτερο. Πρέπει πάντα να πηγαινεις απο κοντα στις δουλειες σου αυτο για μενα ειναι αγραφος κανονας. Και στη δικια μου δουλεια δεν περιμενω κάποιος να με ενημερωσει οπως μου ειπε τις περισσοτερες φορές τον παιρνω τηλέφωνο πρωτος να δω τι γινεται ή πηγαινω και απο εκει να δω τι έκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι... το ξαναλέω. Οι ειδικευμένοι ΔΕΝ έχουν ανεργία. Ειδικευμένοι στην ουσία όμως, όχι στα χαρτιά. 

 

 

 

Δεν το βλέπω αυτό. 8 στους 10 γνωστούς μου δουλεύουν σε δημόσιο-τράπεζες-σουπερμάρκετ. 

 

Ο ειδικευμένος που θα δουλέψει; Να πουλήσει π.χ λογισμικό σε ποια ελληνική εταιρεία την στιγμή που κλείνουν δεκάδες κάθε μέρα;

Ο λογιστής ποιες εταιρείες θα στηρίξει; Ο μηχανικός θα χτίζει κτίρια για να τα πουλήσει σε ποιον;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙλικρινά δε ξέρω πως να απαλλαγούμε από αυτά τα δεσμά.

 

Σε χρόνο dt? Πολύ απλό. Μπαίνουμε στη χρονομηχανή, πάμε 30 χρόνια πίσω και αυτή τη φορά δεν κάνουμε μαλακίες.

 

Σοβαρά τώρα κάτι από αυτά που έγραψες χτύπησε μια χορδή μέσα μου και μ' έκανε να σκεφτώ πόσο συχνά έχω δει κόσμο να κάνει χοντρές μαλακίες γκρεμίζοντας μια κατάσταση που πήρε χρόνο για να δημιουργηθεί, και όταν συνειδητοποιήσει τι έγινε ψάχνει να βρει λύση-αποκατάσταση που έχει τον ίδιο βαθμό δυσκολίας με τις μαλακίες του γκρεμίσματος. Sadly, it doesn't work like that.

 

ΌΛΟΙ οι άλλοι ΕΧΟΥΝ δουλειά. Δηλαδή, όσοι πήγανε και μάθανε μία τέχνη και την μάθανε όντως, όσοι τελειώσανε μία σχολή και ασχολήθηκαν με την σχολή κτλ. 

 

Αυτοί ΕΧΟΥΝ δουλειά! 

 

Υπερβάλλεις υπερβολικά. Ναι, αυτοί που λες σίγουρα είναι σε πλεονεκτική θέση, αλλά όταν σου χτυπάνε οι περικοπές την πόρτα δεν έχει ασχολήθηκα με τη σχολή για απάντηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε αμα περιμένεις απο το Ιντερνετ να στελνεις βιογραφικα και να βρεις δουλειά μαλλον θα αργησεις θα πρέπει απο κοντα να πάς να συζητησεις με κανεναν εγω αμα ημουν ανεργος θα έπαιρνα τα σουπερ μαρκετ παγανιά για κανενα 5ωράκι κοντα στη περιοχη μουθα ζητουσα να μιλησω με τον ιδιο τον υπευθυνο για να μην περιμενω τσάμπα

 

Σε αυτό υπάρχει και αντίλογος που έχει αναφερθεί πολλές φορές σε παλαιότερα threads, οτι θα σου πει ο υπεύθυνος στείλε το βιογραφικό σου στο email του μαγαζιού ή σε αυτό που θα σου δώσουμε. Anyway εγώ δεν θα πήγαινα αυτοπροσώπως να ζητήσω δουλειά, δεν μου αρέσει και με κάνει να νιώθω σαν ζητιάνος και η μόνη περίπτωση που θα το έκανα είναι αν πεινούσα, σε κάθε άλλη περίπτωση θα προτιμήσω το email.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...