Προς το περιεχόμενο

Πρόσληψη στο Πλαίσιο


dinak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάλι θυμάμαι επί δραχμών τα πιτόγυρα σε μερικές περιπτώσεις ξεπερνούσαν το 500άρικο. Επειδή όμως η μνήμη μας μπορεί να κάνει και λάθος, ας δούμε κάτι πιο χειροπιαστό. Παραθέτω έναν πίνακα από ένθετο της εφημερίδας Ελευθεροτυπία του 2001 με τίτλο "Πόσο κάνουν 1000 είδη σε ευρώ από δραχμές":

 

http://i1.wp.com/antikleidi.com/wp-content/uploads/2013/03/5.jpg

 

Εμένα μου χε πει κάποιος γνωστός οτι το '80 είχε 40δρχ το καλαμάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε αμα περιμένεις απο το Ιντερνετ να στελνεις βιογραφικα και να βρεις δουλειά μαλλον θα αργησεις θα πρέπει απο κοντα να πάς να συζητησεις με κανεναν εγω αμα ημουν ανεργος θα έπαιρνα τα σουπερ μαρκετ παγανιά για κανενα 5ωράκι κοντα στη περιοχη μου θα ζητουσα να μιλησω με τον ιδιο τον υπευθυνο για να μην περιμενω τσάμπα

 

 

Και ο υπευθυνος θα σε δεχοταν και θα σε κερναγε και καφε :P

Αν ηταν ετσι που τα λες δεν θα υπηρχαν ουρες στον ΟΑΕΔ,θα πηγαιναμε ολοι εκει που θελουμε να δουλεψουμε 

θα βρισκαμε τον υπευθυνο και θα τελειωνε η ιστορια :P

Μονο μεσω γνωριμιων εχεις παραπανω πιθανοτητες για να βρεις δουλεια..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θυμάμαι επί δραχμών τα πιτόγυρα σε μερικές περιπτώσεις ξεπερνούσαν το 500άρικο. Επειδή όμως η μνήμη μας μπορεί να κάνει και λάθος, ας δούμε κάτι πιο χειροπιαστό. Παραθέτω έναν πίνακα από ένθετο της εφημερίδας Ελευθεροτυπία του 2001 με τίτλο "Πόσο κάνουν 1000 είδη σε ευρώ από δραχμές":

 

http://i1.wp.com/antikleidi.com/wp-content/uploads/2013/03/5.jpg

 

Ωραίος ρε φίλε! :)

 

Άλλο να λέει ο καθένας το κοντό και το μακρύ του και άλλο να τα βλέπεις γραμμένα κάπου. ;)

 

Άρα καλά θυμόμουν για 400-450 δρχ και μάλιστα σε μια όχι πολύ ακριβή περιοχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι... το ξαναλέω. Οι ειδικευμένοι ΔΕΝ έχουν ανεργία. Ειδικευμένοι στην ουσία όμως, όχι στα χαρτιά. 

 

 

Μπορείς να το εξηγήσεις αυτό?

Τελειώνεις για παράδειγμα σχολή που σου αρέσει και έχεις ασχοληθεί το 2013, μέσα στην κρίση.

Πως φτάνεις στο επίπεδο που λες?

Χωρίς φυσικά να πληρώνεις για πιστοποιήσεις, σεμινάρια και λοιπά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να το εξηγήσεις αυτό?

Τελειώνεις για παράδειγμα σχολή που σου αρέσει και έχεις ασχοληθεί το 2013, μέσα στην κρίση.

Πως φτάνεις στο επίπεδο που λες?

Χωρίς φυσικά να πληρώνεις για πιστοποιήσεις, σεμινάρια και λοιπά. 

 

Ως ειδικευμένους εννοεί αυτούς που και σεμινάρια και πιστοποιήσεις σε διάφορα πράγματα. Μόνο με πτυχίο από σχολή χωρίς τίποτε άλλο δεν έχεις στον ήλιο μοίρα εκτός αν έχεις τον μπαμπά και την μαμά σου με δική τους εταιρεία. Σε μερικά επαγγέλματα όπως του μηχανικού, η πτώση τζιρου και εργασιών είναι τέτοια που ακόμα και γνωστούς να έχεις και μέσον δεν βρίσκεις δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως ειδικευμένους εννοεί αυτούς που και σεμινάρια και πιστοποιήσεις σε διάφορα πράγματα

 

Αχμ... όχι, δεν εννοώ αυτό. Ξαναδιάβασε τι έγραψα. 

 

 

Μπορείς να το εξηγήσεις αυτό?

Τελειώνεις για παράδειγμα σχολή που σου αρέσει και έχεις ασχοληθεί το 2013, μέσα στην κρίση.

Πως φτάνεις στο επίπεδο που λες?

Χωρίς φυσικά να πληρώνεις για πιστοποιήσεις, σεμινάρια και λοιπά. 

 

 

 

Αυτό που καταλαβαίνω ότι λες τώρα είναι: "Αφού λες ότι είναι έτσι, πες μου και εμένα τι να κάνω (εφόσον σου λέω ότι τηρώ τις προϋποθέσεις που έβαλες) για να είμαι μια χαρά". 

 

 

Ο τρόπος δεν είναι ένας. Η νοοτροπία είναι μία όμως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο υπευθυνος θα σε δεχοταν και θα σε κερναγε και καφε :P

Αν ηταν ετσι που τα λες δεν θα υπηρχαν ουρες στον ΟΑΕΔ,θα πηγαιναμε ολοι εκει που θελουμε να δουλεψουμε 

θα βρισκαμε τον υπευθυνο και θα τελειωνε η ιστορια :P

Μονο μεσω γνωριμιων εχεις παραπανω πιθανοτητες για να βρεις δουλεια..

 

Κοιτα αν δεν ηταν αγενής και ψωνισμένος ναι πιστευω θα μου μιλουσε μια χαρά αν ειχε και λιγο χρονο. Αλλα επειδη κάποιοι συχνά ξεχνάνε απο που ξεκινησαν μολις αναλάβουν μια θεση μετα τους πιάνει η μεγαλομανια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θυμάμαι επί δραχμών τα πιτόγυρα σε μερικές περιπτώσεις ξεπερνούσαν το 500άρικο. Επειδή όμως η μνήμη μας μπορεί να κάνει και λάθος, ας δούμε κάτι πιο χειροπιαστό. Παραθέτω έναν πίνακα από ένθετο της εφημερίδας Ελευθεροτυπία του 2001 με τίτλο "Πόσο κάνουν 1000 είδη σε ευρώ από δραχμές":

 

http://i1.wp.com/antikleidi.com/wp-content/uploads/2013/03/5.jpg

 

 

Ωραίος ρε φίλε! :)

 

Άλλο να λέει ο καθένας το κοντό και το μακρύ του και άλλο να τα βλέπεις γραμμένα κάπου. ;)

 

Άρα καλά θυμόμουν για 400-450 δρχ και μάλιστα σε μια όχι πολύ ακριβή περιοχή...

 

Στο φαγητό δεν ξέρω από που έχει πάρει τις τιμές που γράφει! 3 και 4 χιλιάδες δραχμές για μια πίτσα δεν είχα δώσει ποτέ, ούτε είχα δει ποτέ τέτοια τιμή. Επίσης για τα σουβλάκια, γύρους κλπ. Ούτε και οι αθλητικές εφημερίδες είχαν τόσο...Νομίζω πως ο πίνακας μετατρέπει τις τιμές από ευρώ (όσο πήγαν με το ευρώ δηλαδή) σε δραχμές, δεν λέει ότι κάνανε τόσο σε δραχμές. Δείχνει το πόσο ανέβηκαν με άλλα λόγια!

 

 Τέλος πάντων, ας πούμε για το πλαίσιο και τις δουλειές γιατί ξεφύγαμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Στο φαγητό δεν ξέρω από που έχει πάρει τις τιμές που γράφει! 3 και 4 χιλιάδες δραχμές για μια πίτσα δεν είχα δώσει ποτέ, ούτε είχα δει ποτέ τέτοια τιμή. Επίσης για τα σουβλάκια, γύρους κλπ. Ούτε και οι αθλητικές εφημερίδες είχαν τόσο...Νομίζω πως ο πίνακας μετατρέπει τις τιμές από ευρώ (όσο πήγαν με το ευρώ δηλαδή) σε δραχμές, δεν λέει ότι κάνανε τόσο σε δραχμές. Δείχνει το πόσο ανέβηκαν με άλλα λόγια!

 

 Τέλος πάντων, ας πούμε για το πλαίσιο και τις δουλειές γιατί ξεφύγαμε :)

 

Ακριβώς.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο φαγητό δεν ξέρω από που έχει πάρει τις τιμές που γράφει! 3 και 4 χιλιάδες δραχμές για μια πίτσα δεν είχα δώσει ποτέ, ούτε είχα δει ποτέ τέτοια τιμή. Επίσης για τα σουβλάκια, γύρους κλπ. Ούτε και οι αθλητικές εφημερίδες είχαν τόσο...Νομίζω πως ο πίνακας μετατρέπει τις τιμές από ευρώ (όσο πήγαν με το ευρώ δηλαδή) σε δραχμές, δεν λέει ότι κάνανε τόσο σε δραχμές. Δείχνει το πόσο ανέβηκαν με άλλα λόγια!

 

 Τέλος πάντων, ας πούμε για το πλαίσιο και τις δουλειές γιατί ξεφύγαμε :)

 

 

Σουβλάκι χωρίς κρέας στον Κάβουρα, 100δρχ. Εποχή 1997-99. Πίτσα δεν θυμάμαι, γιατί ήταν ακριβές τότε :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σουβλάκι χωρίς κρέας στον Κάβουρα, 100δρχ. Εποχή 1997-99. Πίτσα δεν θυμάμαι, γιατί ήταν ακριβές τότε :D

Όχι τόσο ακριβές όσο λέει το άρθρο πάντως! (επιμένω ότι δεν εννοεί αυτό που λέει ο φίλος που το έβαλε). Ούτε σε ιταλικό εστιατόρειο δεν είχαν τόσο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι τόσο ακριβές όσο λέει το άρθρο πάντως! (επιμένω ότι δεν εννοεί αυτό που λέει ο φίλος που το έβαλε). Ούτε σε ιταλικό εστιατόρειο δεν είχαν τόσο!

 

 

Ακριβές είναι! 100δρχ just. . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαγκες offtopic ειστε

 

Γιατί offtopic ρε κύριος; Αποκλείεται δηλαδή, ο άνθρωπος που θα προσληφθεί στο πλαίσιο, να τρώει πιτόγυρα στο μεσημεριανό μπρέικ;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...