Προς το περιεχόμενο

Πρόσληψη στο Πλαίσιο


dinak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί offtopic ρε κύριος; Αποκλείεται δηλαδή, ο άνθρωπος που θα προσληφθεί στο πλαίσιο, να τρώει πιτόγυρα στο μεσημεριανό μπρέικ;

Και να τα πληρώνει και σε δραχμές! :P :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που καταλαβαίνω ότι λες τώρα είναι: "Αφού λες ότι είναι έτσι, πες μου και εμένα τι να κάνω (εφόσον σου λέω ότι τηρώ τις προϋποθέσεις που έβαλες) για να είμαι μια χαρά".

 

 

Ο τρόπος δεν είναι ένας. Η νοοτροπία είναι μία όμως.

 

Τόση γενικοτητα ούτε στα ζώδια.

Κάτι συγκεκριμένο έχεις να απαντήσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο φαγητό δεν ξέρω από που έχει πάρει τις τιμές που γράφει! 3 και 4 χιλιάδες δραχμές για μια πίτσα δεν είχα δώσει ποτέ, ούτε είχα δει ποτέ τέτοια τιμή. Επίσης για τα σουβλάκια, γύρους κλπ. Ούτε και οι αθλητικές εφημερίδες είχαν τόσο...Νομίζω πως ο πίνακας μετατρέπει τις τιμές από ευρώ (όσο πήγαν με το ευρώ δηλαδή) σε δραχμές, δεν λέει ότι κάνανε τόσο σε δραχμές. Δείχνει το πόσο ανέβηκαν με άλλα λόγια!

 

 Τέλος πάντων, ας πούμε για το πλαίσιο και τις δουλειές γιατί ξεφύγαμε :)

 

tumblr_lfh3tncM7W1qdlkgg.gif

 

Προσωπικά το 2000 είχα δώσει ένα δεκαχίλιαρο στην Pizza Hut για πίτσες 2 ατόμων και ζήτημα ήταν να είχα πάρει ρέστα 2000 δρχ.

 

Anyway, αυτό που έχω να πω είναι ότι ο μέσος Έλληνας δεν το έχει με τα οικονομικά (είναι σαν να δίνεις ζαχαρωτά σε μικρό παιδί), ούτε έχει καλή μνήμη και εξωραΐζει την περίοδο της δραχμής, λες κι ήταν όλα χώμα.

 

ΥΓ1: 100δρχ έκανε η τυρόπιτα το 1991 (τότε είχε πρωτοβγεί το κέρμα των 100δρχ) σε κυλικείο δημοτικού σχολείου στο Αιγάλεω.

 

ΥΓ2: Ο πίνακας δεν δείχνει τις τιμές επί ευρώ, γιατί αν παρατηρήσεις οι τιμές δεν είναι στρογγυλοποιημένες.

 

π.χ. εκεί που λέει 2000δρχ/5,86€ το RAM. Με την στρογγυλοποίηση πήγε στα €6 ακριβώς και αργότερα παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tumblr_lfh3tncM7W1qdlkgg.gif

 

Προσωπικά το 2000 είχα δώσει ένα δεκαχίλιαρο στην Pizza Hut για πίτσες 2 ατόμων και ζήτημα ήταν να είχα πάρει ρέστα 2000 δρχ.

 

Anyway, αυτό που έχω να πω είναι ότι ο μέσος Έλληνας δεν το έχει με τα οικονομικά (είναι σαν να δίνεις ζαχαρωτά σε μικρό παιδί), ούτε έχει καλή μνήμη και εξωραΐζει την περίοδο της δραχμής, λες κι ήταν όλα χώμα.

 

ΥΓ: 100δρχ έκανε η τυρόπιτα το 1991 (τότε είχε πρωτοβγεί το κέρμα των 100δρχ) σε κυλικείο δημοτικού σχολείου στο Αιγάλεω.

Νομίζω όλοι δίκιο έχουμε λίγο πολύ, απλά θυμόμαστε διαφορετικά πράγματα και από διαφορετικές περιοχές. Πχ τώρα μπορείς να πληρώσεις ένα φρέντο 1-1.20€ ή και 3.5-4€. Το θέμα είναι πιο θα θυμάται ο καθένας :)

 

edit, οι εφημερίδες δεν έκαναν τόσο που λέει πάντως σίγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πίνακας δεν δείχνει τις τιμές επί ευρώ, γιατί αν παρατηρήσεις οι τιμές δεν είναι στρογγυλοποιημένες.

 

π.χ. εκεί που λέει 2000δρχ/5,86€ το RAM. Με την στρογγυλοποίηση πήγε στα €6 ακριβώς και αργότερα παραπάνω.

 

Οι εφημερίδες έκαναν όσο λέει, ίσως και παραπάνω για όσες είχαν εξτραδάκια (CD κλπ.)

 

Δες το και σε video πόσο γρήγορα ανέβαιναν (λόγω «ανάπτυξης») οι τιμές στα 90s στα περιοδικά:


  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάμε για καφέδες φίλε μου... οι τιμές των περιοδικών ήταν ίδιες σε όλη την χώρα.

Δες και μόνος σου στα videos πόσο συχνά ανέβαζαν τις τιμές... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάμε για καφέδες φίλε μου... οι τιμές των περιοδικών ήταν ίδιες σε όλη την χώρα.

 

Δες και μόνος σου στα videos πόσο συχνά ανέβαζαν τις τιμές... :)

Τα περιοδικά ναι είχαν στάνταρ τιμή όπως και οι εφημερίδες, αλλά οι εφημερίδες δεν είχαν τόσο όσο λέει ο πίνακας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο φαγητό δεν ξέρω από που έχει πάρει τις τιμές που γράφει! 3 και 4 χιλιάδες δραχμές για μια πίτσα δεν είχα δώσει ποτέ, ούτε είχα δει ποτέ τέτοια τιμή. Επίσης για τα σουβλάκια, γύρους κλπ. Ούτε και οι αθλητικές εφημερίδες είχαν τόσο...Νομίζω πως ο πίνακας μετατρέπει τις τιμές από ευρώ (όσο πήγαν με το ευρώ δηλαδή) σε δραχμές, δεν λέει ότι κάνανε τόσο σε δραχμές. Δείχνει το πόσο ανέβηκαν με άλλα λόγια!

 

 Τέλος πάντων, ας πούμε για το πλαίσιο και τις δουλειές γιατί ξεφύγαμε :)

Όπως είπα και παραπάνω η μνήμη μας μπορεί να κάνει και λάθος, που μάλλον κάνει γιατί τα νούμερα που θυμάται ο καθένας από εμάς έχουν τεράστιες αποκλίσεις. Οπότε δεν είναι λίγο άκυρο να χρησιμοποιούμε τη μνήμη μας ως αντεπιχείρημα σε κάτι χειροπιαστό όπως το άρθρο?

 

Όσον αφορά τις τιμές πίτσας, γιατί αναφέρεσαι μόνο στις πανάκριβες vegeterian? Όποτε έδινες λεφτά για pizza ήταν μόνο για οικογενειακό μέγεθος ή/και vegeterian?

 

Όσο για το τι δείχνει το άρθρο, έγραψα τον τίτλο του άρθρου και όχι την προσωπική μου εκτίμηση για το τι δείχνει, επίσης έγραψα ότι ήταν άρθρο του 2001 που τότε οι συναλλαγές γίνονταν με δραχμές.

 

Και τέλος δεν νομίζω πως ξεφύγαμε, η αγοραστική δύναμη του βασικού μισθού(και σήμερα και παλιότερα) πιστεύω πως είναι απόλυτα σχετική με την εργασία στο πλαίσιο. Αν πάλι κάνω λάθος, ας σβηστούν όλα τα άσχετα ή ας μεταφερθούν σε άλλο πιο σχετικό νήμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα και παραπάνω η μνήμη μας μπορεί να κάνει και λάθος, που μάλλον κάνει γιατί τα νούμερα που θυμάται ο καθένας από εμάς έχουν τεράστιες αποκλίσεις. Οπότε δεν είναι λίγο άκυρο να χρησιμοποιούμε τη μνήμη μας ως αντεπιχείρημα σε κάτι χειροπιαστό όπως το άρθρο?

 

Όσον αφορά τις τιμές πίτσας, γιατί αναφέρεσαι μόνο στις πανάκριβες vegeterian? Όποτε έδινες λεφτά για pizza ήταν μόνο για οικογενειακό μέγεθος ή/και vegeterian?

 

Όσο για το τι δείχνει το άρθρο, έγραψα τον τίτλο του άρθρου και όχι την προσωπική μου εκτίμηση για το τι δείχνει, επίσης έγραψα ότι ήταν άρθρο του 2001 που τότε οι συναλλαγές γίνονταν με δραχμές.

 

Και τέλος δεν νομίζω πως ξεφύγαμε, η αγοραστική δύναμη του βασικού μισθού(και σήμερα και παλιότερα) πιστεύω πως είναι απόλυτα σχετική με την εργασία στο πλαίσιο. Αν πάλι κάνω λάθος, ας σβηστούν όλα τα άσχετα ή ας μεταφερθούν σε άλλο πιο σχετικό νήμα.

Ούτε δύο και τρεις χιλιάδες δραχμές είχαν που έχει τις πιο φτηνές. Πολύ φτηνότερες ήταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σουβλάκι χωρίς κρέας στον Κάβουρα, 100δρχ. Εποχή 1997-99. Πίτσα δεν θυμάμαι, γιατί ήταν ακριβές τότε :D

Στα μέρη μου αν ζητήσεις σουβλάκι χωρίς κρέας ή θα γελάνε ή θα σου κάνουν καζούρα δίνοντας σου ένα κομμάτι ξύλο μαζί με μια φέτα ψωμί.

 

Στα δικά σου μέρη δεν ξέρω τι σου δίνουν αν ζητήσεις "σουβλάκι χωρίς κρέας", αλλά είμαι σίγουρος πως δεν θα σου δώσουν πιτόγυρο(πίτα + κρέας). Συνεπώς άκυρο το παράδειγμα σου, άσχετα αν θυμάσαι καλά ή όχι.

Ούτε δύο και τρεις χιλιάδες δραχμές είχαν που έχει τις πιο φτηνές. Πολύ φτηνότερες ήταν

Και εγώ θυμάμαι πως είχα πληρώσει 3.000 δρχ για μια μεσαία μαργαρίτα, δεν λέει κάτι αυτό.

 

Κάτι πιο χειροπιαστό από τη μνήμη σου έχεις να μας παραθέσεις?

 

Το μόνο για το οποίο βάζω το χέρι μου στη φωτιά, είναι ότι την δεκαετία του 90 οι αυξήσεις σε κάθε είδους προϊόν ήταν τόσο συχνές που δεν προλάβαινες καν να τις παρακολουθήσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα μέρη μου αν ζητήσεις σουβλάκι χωρίς κρέας ή θα γελάνε ή θα σου κάνουν καζούρα δίνοντας σου ένα κομμάτι ξύλο μαζί με μια φέτα ψωμί.

 

Στα δικά σου μέρη δεν ξέρω τι σου δίνουν αν ζητήσεις "σουβλάκι χωρίς κρέας", αλλά είμαι σίγουρος πως δεν θα σου δώσουν πιτόγυρο(πίτα + κρέας). Συνεπώς άκυρο το παράδειγμα σου, άσχετα αν θυμάσαι καλά ή όχι.

 

Και εγώ θυμάμαι πως είχα πληρώσει 3.000 δρχ για μια μεσαία μαργαρίτα, δεν λέει κάτι αυτό.

 

Κάτι πιο χειροπιαστό από τη μνήμη σου έχεις να μας παραθέσεις?

 

Το μόνο για το οποίο βάζω το χέρι μου στη φωτιά, είναι ότι την δεκαετία του 90 οι αυξήσεις σε κάθε είδους προϊόν ήταν τόσο συχνές που δεν προλάβαινες καν να τις παρακολουθήσεις.

Μόνο τη μνήμη μου έχω προς το παρόν :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόση γενικοτητα ούτε στα ζώδια.

Κάτι συγκεκριμένο έχεις να απαντήσεις?

 

 

Και τι να σου πω ρε αδερφέ; Πώς ΕΣΥ να βρεις δουλειά; Ή τι να κάνεις ΕΣΥ για να σου πάνε καλύτερα τα επαγγελματικά; Με δουλεύεις; Μισό να ρίξω τους ρούνους να σου πω. Πες μου ημερομηνία γέννησης μόνο. 

 

Και μετά μου λες για "ζώδια"... Εδώ δεν μπορείς να καταλάβεις τι γράφεται και η απάντησή σου είναι: "Καλά όλα αυτά, εγώ τι να κάνω; Και πως; Μπορείς να μου πεις;" Και εάν δεν πάρεις και απάντηση, αυτό συνιστά και επιχείρημα... 

 

εξ ιδίων τα αλλότρια αγαπητέ... εξ ιδίων!

 

Υπάρχουν 1000+2 τρόποι για να πάει κανείς μπροστά.... θαρρώ πως το γεγονός ότι κάποιος δεν μπορεί να αντιληφθεί την γενική εικόνα και την νοοτροπία και θέλει συγκεκριμένη απάντηση (μάλιστα επιπέδου "Χωρίς όμως σεμινάρια. Α! Έχει σεμινάρια; ΧΑ! Αυτό το ήξερα και εγώ!") είναι μία δικλείδα ασφαλείας. 

 

 

Αρκετά καλή δικλείδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...