Προς το περιεχόμενο

κολλήματα στο MAC.


ntinos19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν βρήκα κάποιο θέμα που να με κατατοπίσει ιδιαίτερα οπότε κάνω νέο ποστ.

 

το θέμα επρόκειτο για έναν φίλο μου ο οποίος έχει ένα mac 27" του 2011-2012 (κάπου εκεί το αγόρασε).

εχτές περάσαμε με bootcamp τα windows 7.

εχτές έκανε αναβάθμιση στη νέα έκδοση 10.8.3 απο την 10.8.0.

 

τώρα το πρόβλημα που αντιμετωπίζει είναι καθαρά στο mac. έχει γίνει υπερβολικά αργός. τα προγράμματα κολλάνε αρκετά, το textedit δεν ανοίγει, κολλάει όσο και αν προσπαθούσαμε εχτές και άλλα πολλά τέτοια.

 

του πρότεινα να κάνει reinstall το OS απο το recovery HD του MAC.

 

το θέμα είναι οτι θα τον πάει στην 10.8.0 (θα χάσει το update και θα πρέπει να το ξανακάνει όλο απο την αρχή).

 

πως μπορεί να κρατήσει κάποιες εφαρμογές που είναι πολύ σημαντικές για τη δουλειά του. όχι τα αρχεία, μιλάω για ολόκληρες τις εφαρμογές.

 

και τι θα συμβεί με το bootcamp σε αυτή τη περίπτωση, θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το διαμέρισμα τον παραθύρων ?

 

αυτά όσο αφορά το reinstall που του πρότεινα. (δεν ξέρω κατα πόσο καλή είναι σαν λύση).

 

θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε και άλλες λύσεις αν υπάρχουν, πχ κάποια προγράμματα που να καθαρίζουν τη σαβούρα, συμμορφώνουν το μηχάνημα κτλ.

 

(η εκκίνηση και το κλείσιμο είναι πραγματικά ελεεινά όπως είναι τώρα :/ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να αργεί, κάτι τρέχει και τρώει όλα τα resources. 

 

Μήπως... κάνει indexing τον σκληρό το spotlight; Δεν του δίνετε καμία εβδομάδα καιρό;

 

Σε περίπτωση που βιάζεστε, δώστε στο terminal

 

 

sudo periodic daily weekly monthly
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τις εφαρμογες τις εχει παρει απο το appstore, οπως και με το iphone τις ξανακατεβάζει. Αλλιώς backup με timemachine. 

Όσο για το bootcamp,δεν είμαι σιγουρος,αλλα λογικα δεν θα έχει προβλημα.Αλλά καλου κακου να κάνει ενα image με το winclone.

Δοκιμασε με disk utility να κάνεις repair disk permissions.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

τώρα το πρόβλημα που αντιμετωπίζει είναι καθαρά στο mac. έχει γίνει υπερβολικά αργός. τα προγράμματα κολλάνε αρκετά, το textedit δεν ανοίγει, κολλάει όσο και αν προσπαθούσαμε εχτές και άλλα πολλά τέτοια.

 

του πρότεινα να κάνει reinstall το OS απο το recovery HD του MAC.

 

θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε και άλλες λύσεις αν υπάρχουν, πχ κάποια προγράμματα που να καθαρίζουν τη σαβούρα, συμμορφώνουν το μηχάνημα κτλ.

 

Δοκίμασε τα εξής:

 

Στο spotlight που βρίσκεται πάνω δεξιά (ο μεγενθυντικός φακός) κάνε αναζήτηση και βρες:

1) Το disk utility που πρότεινε και ο χρήστης atheatos. Τρέξε το και δες τι γίνεται με το σκληρό δίσκο. Κάνε verify και repair disk permissions.

2) Το Activity Monitor. Δες τι είναι αυτό που τρώει τους πόρους του μηχανήματος.

 

Δοκίμασε, επίσης, να απεγκαταστήσεις τον flash player. Σε 2 Mac μου έχει τύχει να πετάει μετά από την απεγκατάσταση. Αν λυθεί το πρόβλημα με αυτό, μετά σκέψου τη λύση να χρησιμοποιεί ο φίλος σου τον Chrome (στον οποίο δεν είναι απαραίτητο να έχεις εγκατεστημένο το flash).

 

Πες μας τι έγινε.

 

Το clean install είναι κάπως πιο τελευταία λύση. Το MacOS δεν είναι Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Το clean install είναι κάπως πιο τελευταία λύση. Το MacOS δεν είναι Windows.

γιαυτό κάνουμε λίγη υπομονή και ρώτησα εδώ. να δούμε όλες τις λύσεις που υπάρχουν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για να αργεί, κάτι τρέχει και τρώει όλα τα resources. 

 

Μήπως... κάνει indexing τον σκληρό το spotlight; Δεν του δίνετε καμία εβδομάδα καιρό;

 

Σε περίπτωση που βιάζεστε, δώστε στο terminal

 

 

sudo periodic daily weekly monthly

με την εντολή μου ζητάει κωδικό αλλά δεν έχει κάποιον. δοκιμάσαμε με enter αλλά δεν έπιασε. σε αυτή τη περίπτωση τι να κάνουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την εντολή μου ζητάει κωδικό αλλά δεν έχει κάποιον. δοκιμάσαμε με enter αλλά δεν έπιασε. σε αυτή τη περίπτωση τι να κάνουμε ?

.... Ο κωδικας είναι ο ίδιος με αυτον του υπολογιστή σου στο log in που κανεις. (η στην εγκατάσταση πακέτων)

 

Τον γραφεις με προσοχή μιας που ειναι sudo εντολη (super-user),  και τοτε μονο πατας εντερ. 

 

Ο κωδικας για λογους ασφαλειας δεν θα φαίνεται καν! Θα ειναι σαν να μην γραφεις τίποτα. Αλλα το συστημα θα τον δεχτει αμα τον βαλεις σωστα. (...πατώντας εν συνεχεία εντερ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που είπε ο iLuxus..

 

Επίσης... απορώ για όλους αυτούς που έχουνε κάνει ασπιρίνη το repair permissions. Ανάθεμα και εάν ξέρουν τι είναι τα permissions και γιατί υπάρχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..

Επίσης... απορώ για όλους αυτούς που έχουνε κάνει ασπιρίνη το repair permissions. Ανάθεμα και εάν ξέρουν τι είναι τα permissions και γιατί υπάρχουν.

Μπορείς να δώσεις μια εξηγήσει περί repair permissions γιατί ειναι ενδιαφέρον να γνωρίζουμε τι ακριβώς γινεται..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δώσεις μια εξηγήσει περί repair permissions γιατί ειναι ενδιαφέρον να γνωρίζουμε τι ακριβώς γινεται..

http://www.insomnia.gr/wiki/_/mac-os/%CF%80%CF%8E%CF%82-%CE%BD%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%81%CE%B8%CF%8E%CF%83%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%81%CE%B3%CE%AD%CF%82-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%8D%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7-r320

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... Ο κωδικας είναι ο ίδιος με αυτον του υπολογιστή σου στο log in που κανεις. (η στην εγκατάσταση πακέτων)

 

Τον γραφεις με προσοχή μιας που ειναι sudo εντολη (super-user),  και τοτε μονο πατας εντερ. 

 

Ο κωδικας για λογους ασφαλειας δεν θα φαίνεται καν! Θα ειναι σαν να μην γραφεις τίποτα. Αλλα το συστημα θα τον δεχτει αμα τον βαλεις σωστα. (...πατώντας εν συνεχεία εντερ.)

 

ναι το γνωρίζω αυτό, είναι ίδιο με το linux, άλλο είπα όμως. ο φίλος μου δεν έχει κωδικό για το login και μπαίνει με ένα απλό. το terminal όμως δεν του το επιτρέπει και συνεχίζει να ζητάει κωδικό. (λέει πως δεν δόθηκε ο κωδικός.).

 

τέλος πάντων, με:

 

 

 

Στο spotlight που βρίσκεται πάνω δεξιά (ο μεγενθυντικός φακός) κάνε αναζήτηση και βρες:

1) Το disk utility που πρότεινε και ο χρήστης atheatos. Τρέξε το και

δες τι γίνεται με το σκληρό δίσκο. Κάνε verify και repair disk

permissions.

και

 

 

 Δοκίμασε, επίσης, να απεγκαταστήσεις τον flash player. Σε 2 Mac μου έχει

τύχει να πετάει μετά από την απεγκατάσταση. Αν λυθεί το πρόβλημα με

αυτό, μετά σκέψου τη λύση να χρησιμοποιεί ο φίλος σου τον Chrome (στον

οποίο δεν είναι απαραίτητο να έχεις εγκατεστημένο το flash).

 

έχουμε πάρει αρκετά καλά και θετικά αποτελέσματα! οπότε είπαμε να το αφήσουμε προς το παρόν να στρώσει και λίγο για μερικές μέρες να δούμε τη συμπεριφορά. καμία σχέση με πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το γνωρίζω αυτό, είναι ίδιο με το linux, άλλο είπα όμως. ο φίλος μου δεν έχει κωδικό για το login και μπαίνει με ένα απλό. το terminal όμως δεν του το επιτρέπει και συνεχίζει να ζητάει κωδικό. (λέει πως δεν δόθηκε ο κωδικός.).

 

τέλος πάντων, με:

 

και

 

 

έχουμε πάρει αρκετά καλά και θετικά αποτελέσματα! οπότε είπαμε να το αφήσουμε προς το παρόν να στρώσει και λίγο για μερικές μέρες να δούμε τη συμπεριφορά. καμία σχέση με πριν.

 

.....!

 

Αν και δεν ήταν τόσο ξεκάθαρη η περιγραφή σου, πιστεύω ότι το πρόβλημα ήταν στο οτι οι sudo  εντολές, δεν μπορούν να πραγματοποιηθούν χωρίς αδμιν-πασγουορντ. (admin password)

 

Kαι να μην εχεις βαλει δλδ password στον Mac σου, να το εχεις αφησει 'λευκο', για να εκτελέσεις μια sudo εντολη θα πρεπει να βαλεις password!

 

 

Ριξε μια ματια εδω, και ιδιαίτερα στον σύνδεσμο (λινκ) give that user a password.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....!

 

Αν και δεν ήταν τόσο ξεκάθαρη η περιγραφή σου, πιστεύω ότι το πρόβλημα ήταν στο οτι οι sudo  εντολές, δεν μπορούν να πραγματοποιηθούν χωρίς αδμιν-πασγουορντ. (admin password)

 

Kαι να μην εχεις βαλει δλδ password στον Mac σου, να το εχεις αφησει 'λευκο', για να εκτελέσεις μια sudo εντολη θα πρεπει να βαλεις password!

 

 

Ριξε μια ματια εδω, και ιδιαίτερα στον σύνδεσμο (λινκ) give that user a password.

 

ευχαριστώ, θα δούμε τι θα κάνουμε όταν ξανά συμβεί. τουλάχιστον θα ξέρουμε τι γίνετε τώρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...