Προς το περιεχόμενο

επεξεργαστης Q6600 με mobo P5KC την γνωμη σας


giannis_chivas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ριξε μια ματια στην ενοτητα "Μοναδες αποθηκευσης" και θα παρεις αρκετες ιδεες.

Αναλογα πόσα διαθετεις, να δυο προτασεις:

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=31967&cat=6&sub=318&pmanuf=21&sort=undefined&step=undefined

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=31969&cat=6&sub=318&pmanuf=21&sort=undefined&step=undefined

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου foker πως μπορω να κανω τεστ για να δω αν ειναι οκ ο σκληρος και οι μνημες?ο σκληρος ειναι σχετικα καινουριος..τον ειχα παρει πριν 2 χρονια ...ειναι ο western digital o greencaviar ...καπως ετσι λεγοτανε...1TB..ειχα το tuneup utilities  και ειχα κανει διαφορα τεστ για το σκληρο δεν μου εβγαζε κατι...κ με το uninstaller που εχω κανει τιποτα...

Με WD Caviar Green δισκο για λειτουργικο λογικο να μην τραβαει το pc σου.Οι Green κανουν μονο για αποθηκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου foker πως μπορω να κανω τεστ για να δω αν ειναι οκ ο σκληρος και οι μνημες?ο σκληρος ειναι σχετικα καινουριος..τον ειχα παρει πριν 2 χρονια ...ειναι ο western digital o greencaviar ...καπως ετσι λεγοτανε...1TB..ειχα το tuneup utilities  και ειχα κανει διαφορα τεστ για το σκληρο δεν μου εβγαζε κατι...κ με το uninstaller που εχω κανει τιποτα...

 

Αν αργει γενικα το πισι σου μολις βρηκες τον ενοχο. Οι caviar green και οι caviar blue  ειναι τραγικα αργες σειρες δισκων και καταλληλες μονο για αποθηκη. 

 

Παντως επειδη ειχα παρομοια συνθεση. Δεν θα κερδισεις παρα πολλα με εξτρα ραμ αν και εγω θα πουλουσα την ddr2 και θα επαιρνα με τα ιδια λεφτα 8 γιγα ddr3 αν και η διαφορα θα ηταν εμφανης μονο κατα περιπτωσεις.

 

Δεν ξερω το προγραμμα που λες αλλα δεν νομιζω οτι η ποσοτητα της ραμ επηρεαζει τα κολληματα σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δίνεις 250 ευρώ και φεύγεις από την τεχνολογία εξαετίας φτιάχνοντας μηχάνημα που πετάει, με έναν AMD FX6300, μια Gigabyte GA-970A-UD3 και 8gb DDR3 

 

πουλάς μετά και τα παλιά που σού έμειναν και έχεις και κέρδος.

 

α ξέχασα, θέλεις οπωσδήποτε και σκληρό, (οι green είναι οι χειρότεροι και πιο αργοί δίσκοι που έχει βγάλει ποτέ η WD, επιπλέον εμένα μου έχουν χαλάσει όλοι)

 

Το λειτουργικό σου οπωσδήποτε σε ssd που έχουνε πέσει λίγο και οι τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οτι αφορα τα λεγομενα των παιδιων απο πανω,υπαρχει ενα δίκιο.

Ο WD Green,λογο της ιδιαιτεροτητας του,το εχει το θεματακι του.Βεβαια,ειναι κατι που μπορεις να διορθωσεις,διαβαζοντας αυτο : http://www.insomnia.gr/topic/476593-wd-green-πως-να-μην-χαλάσει-σε-2-χρόνια-μόνο/  και ακολουθοντας τις οδηγιες.

Και καλο ειναι,ακομα και αν βαλεις ssd στο συστημα σου,να διορθωσεις το προβλημα του Green (ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΚΑΝΕΙΣ BACK UP,ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟΥ).

Οσο αφορα τις μνημες,ισχυει οτι εχουμε πει.Βαλε οσο περισοτερη RAM μπορεις,ασχέτου DDR2 DDR3 (και εγω προτεινω DDR3,επειδη θα σου μεινουν για μελοντικη αναβαθμιση συστηματος) κανε και ενα overclock στον Q6600 και μονο τοτε,αν δεν μεινεις ευχαριστημενος απο το συστημα σου,μπες σε τροχια πλήρους αναβαθμισης.Ότι θα εχεις παρει (ssd,ram),δεν θα πανε χαμενα,θα μπουν σε νεο συστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bios update έχεις κάνει απο τότε που την πήρες την μητρική;

δοκίμασε να κάνεις σίγουρα θα φτιάξει κάτι πάνω στο cpipset του Mobo σου.

Τώρα για το πρόβλημα που λές μπορεί να είναι και οτι οι green δεν είναι καθόλου αξιόποιστοι για να τρέχεις λειτουργικό αλλά παίζουν και πολλά άλλα.

Τσέκαρε τη σύνδεση μέσα στο κουτί μηπως το καλώδιο έχει ξεκουμπώσει εστω και ελάχιστα φτίαξε τα καλώδια σου να εχει καλύτερη ροή αέρα και πέρασε απο memtest τς μνήμες και βάρα και ενα format στο δίσκο σου.

Φτιάξε και partitions ενα για windows ενα για storage

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...