Προς το περιεχόμενο

Προβλημα η ολα οκ? (lubuntu)


KoKoPsOpSaRoS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειχα ενα παλιο μηχανακι και ειπα να το αναστησω με linux διοτι με  windows xp εφτιαχνε καφεδια...τα specs ειναι

pentium 4 3.0ghz

512mb ram

wd 120gb

ati radeon 9200se 128mb

 

επειδη δοκιμασα πολλες light διανομες ευκολες σε χρηση γιατι δεν ειμαι και master του ειδους κατεληξα σε lubuntu 12.10 γιατι με βολεψε περισσοτερο απο τις αλλες σε θελα ευκολιας σε χρηση που χρησιμοποιει και lxde...η αποδοση δεν ειναι τρελη αλλα πιο ικανοποιητικη απο τα xp...αποτι ξερω υπαρχουν οι ανοιχτοι drivers για την γραφικων και οι κανονικοι...προς το παρον λειτουργει με τους ανοιχτους λογικα...το προβλημα ποιο ειναι..οταν πηγαινω στο system information εκτος το οτι μου βγαζει κατι παραθυρακια χωρις γραμματα που πρεπει να τα κλεισω με το X..οταν πηγαινω στο display κατω κατω μου γραφει uknown και στα 3...δηλαδη σαν να μην αναγνωριζει κανεναν driver...πηγα στις πηγες λογισμικου στο additional drivers αλλα δεν μου βγαζει ουτε μια επιλογη....τι να φταιει? ειναι φυσιολογικο? να εχω καποιο προβλημα hardware? και γενικα με αυτα τα specs ειναι φυσιολογικο που δεν εχει και τοσο καλη αποδοση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον driver δεν ξέρω να σου πω μιας και δεν έχω ati. Υποθέτω ότι είναι παλιά η κάρτα και δεν υπάρχει driver τόσο παλιός. Περίμενε να σου απαντήσει κανένας που ξέρει καλύτερα.

 

Για τα specs. Ο δίσκος λογικά είναι αργός λόγω παλαιότητας. Αλλά αυτό που νομίζω ότι σε κόβει πιο πολύ είναι η ram. Δες αν μπορείς να βρεις κανα GB ακόμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα οσον αφορα την ram θα την παω 1gb (512 x2) αλλα ο σκληρος αργος? δεν νομιζω να ειναι θεμα σκληρου...δεν ειναι σκληρος του 2000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε εντάξει θεώρησα ότι είναι IDE σχετικά παλιός. Δεν είναι ότι θα δεις και τρομερή διαφορά με άλλο δίσκο απλά το ανέφερα. Η ram πιστεύω είναι το θέμα, αλλά αφού θα βάλεις όλα οκ.

 

Kαι ξέχασα να γράψω ότι αφού δεν έχεις και πολύ ram λογικά θα χρησιμοποιεί αρκετά το swap(αν έχεις βάλει) που όσο να ναι μια καθυστέρηση την αισθάνεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sata ειναι και οταν τον τσεκαρα ηταν ενταξει ναι γιαυτο και ειπα δυσκολο να φταιει ο σκληρος...jim πρεπει δηλαδη να εγκαταστησω τον fglrx? και αν ναι μπορεις να μου πεις την διαδικασια αν σου ειναι ευκολο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες σύγχρονο browser, τα 512 RAM είναι λίγο. Πχ αν ανοίξεις firefox θα χρησιμοποιείται κατευθείαν όλη και θα αρχίζει να χρησιμοποιεί το SWAP. Μετά λογικό είναι να αρχίζει να σέρνεται. Έχω αντίστοιχο μηχάνημα, αλλά με 2 GB ram και είναι νομίζω οκ.

 

Κλείσε java, flash κτλ για να κρατήσεις την RAM του browser όσο πιο χαμηλά γίνεται. Και από add-ons όσο πιο λίγα γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jim πρεπει δηλαδη να εγκαταστησω τον fglrx? και αν ναι μπορεις να μου πεις την διαδικασια αν σου ειναι ευκολο?

 

οχι, με τον ανοιχτο μενεις.(radeon)

 

διαβασε καλα τι σου εγραψε ο ανθρωπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουπς λαθος μου τοτε :)...τωρα για τα uknown που μου εβγαζε? ειναι καποιο bug? add ons μονο adblock εχω σε chromium και ειμαι μονο για καμια ειδηση youtube και τετοια τα βασικα δηλαδη...οντως ειναι λιγα γιαυτο και θα την παω 1gb και θα κανω και αλλο ενα test το hardware :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

osiris@osiris-IMEDIA-1308:~$ lspci

00:00.0 Host bridge: Silicon Integrated Systems [siS] 661FX/M661FX/M661MX Host (rev 11)

00:01.0 PCI bridge: Silicon Integrated Systems [siS] AGP Port (virtual PCI-to-PCI bridge)

00:02.0 ISA bridge: Silicon Integrated Systems [siS] SiS964 [MuTIOL Media IO] LPC Controller (rev 36)

00:02.5 IDE interface: Silicon Integrated Systems [siS] 5513 IDE Controller (rev 01)

00:02.7 Multimedia audio controller: Silicon Integrated Systems [siS] SiS7012 AC'97 Sound Controller (rev a0)

00:03.0 USB controller: Silicon Integrated Systems [siS] USB 1.1 Controller (rev 0f)

00:03.1 USB controller: Silicon Integrated Systems [siS] USB 1.1 Controller (rev 0f)

00:03.2 USB controller: Silicon Integrated Systems [siS] USB 1.1 Controller (rev 0f)

00:03.3 USB controller: Silicon Integrated Systems [siS] USB 2.0 Controller

00:05.0 IDE interface: Silicon Integrated Systems [siS] SATA (rev 01)

00:08.0 Multimedia audio controller: Creative Labs CA0106 Soundblaster

00:09.0 Multimedia controller: Philips Semiconductors SAA7131/SAA7133/SAA7135 Video Broadcast Decoder (rev d1)

00:0a.0 Network controller: Ralink corp. RT2561/RT61 802.11g PCI

00:0b.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8139/8139C/8139C+ (rev 10)

01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RV280 [Radeon 9200 SE] (rev 01)

01:00.1 Display controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RV280 [Radeon 9200 SE] (Secondary) (rev 01)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...