Προς το περιεχόμενο

EVGA GTX470 ψύξη ή αλλαγή;


Waldo_Vrs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια EVGA GTX470 αλλά τελευταία τρώω φρίκη μεγάλη.


 

Στην αρχή όλα έτρεχαν μια χαρά. Τα settings στο high και χωρίς πρόβλήματα σε games πολλά, τελευταία τραβάει κάτι 15fps για μερικές χρονικές στιγμές..και τα βλέπω σε "replay"...λιγάκι μόλις "ανοίξω το χάρτη" να δω περισσότερα πράγματα.

Το ζήτημα είναι πως γίνετε με το καιρό να πέφτει;

Οι θερμοκρασίες σε full load όταν τρέχει κυμαίνονται απο 79-89..αλλά δεν έχω κάποια άλλη ιδέα πως να το ψύξω. Θα παραθέσω και photo αργότερα να δείτε πως είναι μέσα στο case.

Τι μπορώ να κάνω να πάρει λιγάκι τα πάνω της? ή αλλιώς τι προτείνετε για αλλαγή της σε κάποια καλύτερη που θα δω διαφορά.

 

Αλλιώς καλύτερη ψύξη τι μπορώ να κάνω? (έχει τη κλασική ψύκτρα της EVGA)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Έχω μια EVGA GTX470 αλλά τελευταία τρώω φρίκη μεγάλη.</p>

<p><br>

 </p>

<p>Στην αρχή όλα έτρεχαν μια χαρά. Τα settings στο high και χωρίς πρόβλήματα σε games πολλά, τελευταία τραβάει κάτι 15fps για μερικές χρονικές στιγμές..και τα βλέπω σε "replay"...λιγάκι μόλις "ανοίξω το χάρτη" να δω περισσότερα πράγματα.</p>

<p>Το ζήτημα είναι πως γίνετε με το καιρό να πέφτει;</p>

<p>Οι θερμοκρασίες σε full load όταν τρέχει κυμαίνονται απο 79-89..αλλά δεν έχω κάποια άλλη ιδέα πως να το ψύξω. Θα παραθέσω και photo αργότερα να δείτε πως είναι μέσα στο case.</p>

<p>Τι μπορώ να κάνω να πάρει λιγάκι τα πάνω της? ή αλλιώς τι προτείνετε για αλλαγή της σε κάποια καλύτερη που θα δω διαφορά.</p>

<p> </p>

<p>Αλλιώς καλύτερη ψύξη τι μπορώ να κάνω? (έχει τη κλασική ψύκτρα της EVGA)</p>

 

Πόσο καιρό την έχεις??? Μήπως χρειάζεται αλλαγή ή θερμοαγωγιμη πάστα???

 

Sent from my GT-I9100 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κοντά 2 χρόνια...δεν έχω μπει στο κόπο να την αλλάξω αν και ομολογώ πως πέρσυ ψηνότανε το καλοκαίρι...να μου ρίχνει drop down τα fps απο αυτό?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που μπορείς να κάνεις αν δεν έχεις χρήματα για περαιτέρω αγορές είναι να βγάλεις την ψήκτρα και να την καθαρίσεις..Να βάλεις μια καλή πάστα στο GPU και στις μνήμες..Αν θέλεις επίσης αφαίρεσε το καπάκι και βάλε extra ένα μεγαλύτερο ανεμιστήρα..Ε μετά από αυτά δεν μπορεί να ανεβάζεις ψιλές θερμοκρασίες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κοντά 2 χρόνια...δεν έχω μπει στο κόπο να την αλλάξω αν και ομολογώ πως πέρσυ ψηνότανε το καλοκαίρι...να μου ρίχνει drop down τα fps απο αυτό?.

Ναι μπορει, ριξτεις ενα γερό καθαρισμα και αλλαγή παστας επισης τσέκαρε θερμοκρασίες επεξεργαστή σε πλήρη φόρτο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρακολουθώ τις θερμοκρασίες και γενικά πληροφορίες πόσο τρέχει, μνήμη που χρησιμοποιείται κτλ. απο ένα windows gadget το οποίο οκ δεν είναι ότι πιο καλό σε ακρίβεια θα μου πει κανείς αλλά εν μέρη οκ την αλήθεια λέει σε αυτά που δείχνει και ναι είναι αρκετά υψηλά οι θερμοκρασίες (σε full load βλέπω και σχεδόν 90). Με αλλαγή πάστας θα πέσει λέτε καθόλου?. Θα αναιβάσω φωτογραφία απο το κουτί το απόγευμα...θέλω γνώμες γιατί κάτι πρέπει να γίνει.

 

Αν αγοράσω κάτι τέτοιο θα δώ διαφορά?...αλλά μεγάλη δηλαδή να αξίζει τα χρήματά του..όχι απλά να πέσει π.χ. 5 βαθμούς...

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=31115&cat=7&sub=243&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=undefined

 

Με μια γρήγορη αναζήτηση δεν μπόρεσα να βρω κάτι άλλο aftermarket που να ταιριάζει στην 470..είναι το μόνο που γράφει πως υποστηρίζει για να κουμπόσει φαντάζομαι καλά επάνω.

Επεξ/σία από Waldo_Vrs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεσαι aftermarket καλό καθαρισμα χρειάζεσαι και αλλαγή πάστας.

 

Και στο ξαναλέω τσέκαρε και θερμοκρασίες επεξεργστή διοτι μπορει να γίνεται και απο εκει η δουλειά.

 

Ενα καλό προγραμμα είναι το hwinfo. Κατεβασε το και δώσε εδώ screenshots με τις θερμοκρασίες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως, δεν χρειαζεσαι ψυκτρες και τα λοιπα. Καλο καθαρισμα γενικα σε ολο το pc. Αν θες κατεβασε το burn in test απο το παρακτω link για να δεις τι παιζει με θερμοκρασιες.

 

http://www.passmark.com/products/bit.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...