Προς το περιεχόμενο

Forthnet Vs. Hol (ADSL συνδεσεις !)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ok then ε τοτε κατι γινεται indeed με την hol και το παιχνιδι σας.

 

Οχι ο καθενας μας εχει διαφορετικο ρουτερ γιατι οπως ολοι ξερουμε τα ρουτερ της Hol  ειναι προπολεμικα  .... και σερνονται πολυ ασχημα !!  :P  :P  :P  :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

με βάση αυτα που διαβάζω απο τα forums αλλα και απο προσωπική εμπειρία μιας και εχω περάσει απο ΟΤΕ Forthnet Vivodi και HOL..σε διαφορετικές γραμμές.

H forthnet αφηνει χαμηλό snr 6-7 αν θυμάμαι καλά..με υψηλότερους συγχρονισμους αλλα ενδεικνειται για καλές γραμμές.Αν παρουσιαστεί πρόβλημα ξεχνα το μπλέκεις..

Η HOL κλειδώνει πιο χαμηλά λόγο υψηλότερου snr 11 ,ειναι πιο σταθερή οπως δείχνει .Είχε κάποια θεματάκια παλιότερα με το streaming τα οποία τα έλυσε τον τελευταίο 1.5 χρόνο περίπου..

Ο ΟΤΕ  κι αυτός δεν δίνει πολύ bandwindth ειδικά σε μέτριες γραμμές..Κλειδώνει με 9άρι SNR...

 

Στην πράξη αν η γραμμή σου πιάνει οριακά 6mbps .. με την forthnet οι πιθανότητες να τα πιάσεις ειναι μεγαλύτερες απο τον ΟΤΕ και HOL.Αλλά οπως είπα παραπάνω παίζεις με την φωτιά μιας και αν παρουσιαστεί πρόβλημα στην γραμμή σου με forthnet υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να μπλέξεις λόγο ασυννενοησίας μαζι΄τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κανω μια διορθωση.στην forthnet οτ 6 εινα ιτο default.αν παρεις και πεις οτι εχεις αποσυνδεσεις το πρωτο πραγμα περα απο το να σου πουν αν βλεπουν κατι παραξενο στην γραμμη(πριζακι οτε κτλ) ειναι να σου αλλαξουν το margin.οποτε για μενα εχει το προτερημα οτι μπορεις να παιξεις με 6 margin αν ολα ειναι καλα και αν δεν ειναι μπορεις να παιξεις σε margin 8 .11.15 οπως και καποια αλλα Profiles που υπαρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εμένα με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο η forthnet και στις ταχύτητες download και στo latency το για gaming cs,wow,lol

 

πολυ θετικα τα βλεπεις. μπορει να εχει καποιο bug η συνδδεση σου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμποσα χρονια στην hol με netfaster iad ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΗ

 

lag μεγαλο κλασσικα αλλα σταθεροτητα

 

απο συγχρονισμο δεν μπορω να πω γιατι ειχα το πακετο με τα 6μεγαμπιτ

 

τωρα στην forthnet με 585v8 κ td5130 παιζουν καποιες αποσυνδεσεις κ σκαμπανεβασματα στην γραμμη

 

πολυ πιο γρηγορο ping

 

οσες φορες χρειαστηκα τεχνικη υποστηριξη λογω προβληματων στην γραμμη λογω της ιδιας της γραμμης κ του οτε δεν ειχα προβλημα,σε παιρνουν τηλ πισω κανουν τα αρχικα τσεκαρισματα κ μετα σου στελνουν τεχνικο

 

στην forthnet με λιγη επιμονη ελυσα κ το προβλημα χαμηλου συγχρονισμου της γραμμης μου,μου αλλαξαν κ το προβληματικο router χωρις πολλα πολλα

 

γενικοτερα θα ελεγα οπου βρισκεις πακετο υπηρεσιων στην καλυτερη τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

το 6 margin κάνει διαφορά, αν φυσικά η γραμμή σου δεν έχει ζήτημα, ο ΟΤΕ και HOL ξεκινάν στα 9, οπότε έχεις κάποια μείωση στην ταχύτητα, για λόγους σταθερότητας της γραμμής. όπως λέει κ ο Poulinos, αν δεν είναι σταθερό το ιντερνετ με το 6 απλά το ανεβάζεις, δεν έχεις κάποιο θέμα δυσκολίας ή μπλεξίματος.

όντως το πιο σημαντικό είναι είναι η τιμή, με μόνη εξαίρεση αν έχεις κάτι που δεν δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

απλά αφού η ταχύτητα επηρεάζεται κυρίως απ' τον χαλκό στο τέλος, με την forthnet μπορείς να κάνεις την μόνη βελτίωση ταχύτητας που μπορείς να πετύχεις χωρίς κόπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

fortnet καποτε ειχα κατεβασμα 17 και τωρα 6 ωραια.

αυτο μπορει να οφειλεται σε 2000 πραγματα.

απο προβλημα σε χαλκο οτε

απο Profile

απο προβλημα στην δικια σου καλωδιωση.

σε χαλασμενο φιλτρο κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι ακυρο αλλα το θυμηθικα.

ειχα κανει αιτηση HOL πριν 2 χρονια,μην γνωριζοντας πολα απο οτε και γραμμες(δεν υπαρχει γραμμη οτε εδω που ειμαι) και ετσι εκανα στην HOL αιτηση...Μου στειλανε το ρουτερ μετα απο 2 μερες και μετα απο 2 μερες ξανα μου λενε οτι η αιτηση αποριφθηκε λογο γραμμης...Απο ολη αυτη την υποθεση,πηρα ενα ρουτερ τσαμπε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν μπορεις να βαλεις γραμμη  ε τοτε δεν εχει νοημα.και σιγα τα σαπιδο ρουτερ των 10 ευρω.επισης μην παραξενευτεις αν θυμηθουν μετα απο 2 -3 χρονια οτι χρωστας ενα ρουτερ και στοζητησουν.ολα ειναι γραμμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι ακυρο αλλα το θυμηθικα.

ειχα κανει αιτηση HOL πριν 2 χρονια,μην γνωριζοντας πολα απο οτε και γραμμες(δεν υπαρχει γραμμη οτε εδω που ειμαι) και ετσι εκανα στην HOL αιτηση...Μου στειλανε το ρουτερ μετα απο 2 μερες και μετα απο 2 μερες ξανα μου λενε οτι η αιτηση αποριφθηκε λογο γραμμης...Απο ολη αυτη την υποθεση,πηρα ενα ρουτερ τσαμπε :D

εγώ στη θέση σου θα το έδινα πίσω γτ κάποια στιγμή λογικά θα σου πουν ότι δεν το έδωσες πίσω και θα πρέπει να σκάσεις 100 ευρώ για κάτι που δεν κάνει ούτε 5 ευρώ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...