Προς το περιεχόμενο

αγορα ρακετας τεννις


koularasss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οπως λεω και πανω θελω μια καλη ρακετα του τεννις.απο τοτε που πηγαινα ειχα μια,δεν θυμαμαι την μαρκα αλλα εχει δυο μπαλες και δυο τριγωνα πανω,και επειδη αρχισε να μην με πολυβολευει αρχισα να δανειζομαι του αδελφου μου,απο οτι ειδα στο ιντερνετ(instersport βασικα) του αδερφου μου ειναι ολοιδια με αυτην  http://www.intersport.gr/el/products/3079_head-%25ce%25a1%25ce%25b1%25ce%25ba%25ce%25ad%25cf%2584%25ce%25b1-youtek-extreme-elite#c606_b621 ,αλλα αυτος λεει πως την θελει γιατι τον εχουν πει να πανε για τεννις και την χρειαζεται.ποια ρακετα μου προτεινεται?να ειναι παρομοια με αυτη του λινκ αν γινεται και το πολυ πολυ 150 ευρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο υψος και βαρος εχεις?

Ποσα χρονια παιζεις τεννις και ποσο συχνα?

Σου αρεσει να καθεσαι ''πισω'' στην baseline  ή ανεβαινεις στο φιλε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικα ειμαι ακομα 16 και εχω υψος γυρω στο 1,75-1,76 ,73 κιλα.προπονησεις με δασκαλο κανονικα εκανα 5 χρονια(μεχρι τα 12 μου) μετα επαιζα τα καλοκαιρια με τον αδερφο μου και απο την αρχη της χρονιας παιζω σχεδον καθε σαββατο,τα καλοκαιρια τουλαχιστον 3 φορες επαιζα και λογικα θα παιζω.εμενα μου αρεσει να καθομαι πισω να βαραω στις γωνιες να κουρασω τον αλλον και οταν βαρεσει καμια αδυναμη να ανεβω και να τελειωσω τον ποντο.αν δεν γινει αυτο,δηλαδη ανεβω και ακομα το αποκρουσει παλι γυρναω στην baseline.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα οι wilson ποτε δε μου εκτατσαν καλα στο χερι οποτε δε μπορω να σου πω.

 

ειχα δυο head , η μια ειναι αυτη που εβαλες στο λινκ , προσωπικα μου αρεσε , αν και θα ηθελα να εχει λιγο διαφορετικη ισσοροπια.

 

εκει που κατεληξα ηταν στις babolat (ακομα και αγωνιστικα οταν ημουν λιγο μικροτερος απο σενα) , και τωρα εχω την pure drive gt , 2.5 χρονια...αρκετα ''δυνατη'' ρακετα , οποτε ταιριαζει και στο base line παιχνιδι με drills κλπ.

 

το e tennis shop δοκιμασμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικα ειμαι ακομα 16 και εχω υψος γυρω στο 1,75-1,76 ,73 κιλα.προπονησεις με δασκαλο κανονικα εκανα 5 χρονια(μεχρι τα 12 μου) μετα επαιζα τα καλοκαιρια με τον αδερφο μου και απο την αρχη της χρονιας παιζω σχεδον καθε σαββατο,τα καλοκαιρια τουλαχιστον 3 φορες επαιζα και λογικα θα παιζω.εμενα μου αρεσει να καθομαι πισω να βαραω στις γωνιες να κουρασω τον αλλον και οταν βαρεσει καμια αδυναμη να ανεβω και να τελειωσω τον ποντο.αν δεν γινει αυτο,δηλαδη ανεβω και ακομα το αποκρουσει παλι γυρναω στην baseline.

 

Στο επιπεδο που εισαι δεν θα δεις διαφορα μεταξυ ρακετων απο διαφορετικες εταιριες. Οτι παρεις απο Head, Wilson, Babolat, Prince, Dunlop θα ειναι καλο. Αλλα πραγματα πρεπει να προσεξεις.

Βαρος 280-305 γραμμαρια.

Κεφαλη max 105 intses

Ισορροπια να κοιταξεις να ειναι ελαφρως head heavy δλδ να εχει περισσοτερο βαρος στην κεφαλη παρα στην λαβη.Αυτο το τσεκαρεις ευκολα βαζοντας το δαχτυλο σου στο τριγωνακι που σχηματιζεται μεταξυ της κεφαλης και της λαβης. Θες το βαρος να ειναι στην κεφαλη αλλα οχι εντελως. Υπαρχει και μια κλιμακα με 7 σκαλες ( νομιζω) που καθοριζει ποσο head heavy ή head light ειναι μια ρακετα.

Τελος,πολυ σημαντικες ειναι οι χορδες. Παρε ρακετα ή οποια δεν ειναι πλεγμενη και βαλε εσυ χορδες (προτεινω babolat τις 12γωνικες) με ταση χορδων ελαφρα λιγοτερη απο την "μεση" που δεχεται η ρακετα που θα επιλεξεις.

 

 

οι wilson εχουν πιο ''χοντρη'' λαβη?το site αυτο εχει και μαγαζι?να παω να δοκιμασω καμια ρακετα να δω πως θα μου ειναι στο χερι..

 

Την λαβη της αυξομειωνεις με τα over grips,μην σε αγχωνει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο επιπεδο που εισαι δεν θα δεις διαφορα μεταξυ ρακετων απο διαφορετικες εταιριες. Οτι παρεις απο Head, Wilson, Babolat, Prince, Dunlop θα ειναι καλο. Αλλα πραγματα πρεπει να προσεξεις.

Βαρος 280-305 γραμμαρια.

Κεφαλη max 105 intses

Ισορροπια να κοιταξεις να ειναι ελαφρως head heavy δλδ να εχει περισσοτερο βαρος στην κεφαλη παρα στην λαβη.Αυτο το τσεκαρεις ευκολα βαζοντας το δαχτυλο σου στο τριγωνακι που σχηματιζεται μεταξυ της κεφαλης και της λαβης. Θες το βαρος να ειναι στην κεφαλη αλλα οχι εντελως. Υπαρχει και μια κλιμακα με 7 σκαλες ( νομιζω) που καθοριζει ποσο head heavy ή head light ειναι μια ρακετα.

Τελος,πολυ σημαντικες ειναι οι χορδες. Παρε ρακετα ή οποια δεν ειναι πλεγμενη και βαλε εσυ χορδες (προτεινω babolat τις 12γωνικες) με ταση χορδων ελαφρα λιγοτερη απο την "μεση" που δεχεται η ρακετα που θα επιλεξεις.

 

 

 

Την λαβη της αυξομειωνεις με τα over grips,μην σε αγχωνει αυτο.

ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες,με διαφωτισες αρκετα,overfrips ειναι απο ποιο σημειο πανεις την ρακετα?

χορδες δεν ξερω να βαζω :S ,αλλα θα βρω καναν γνωστο μου που να ξερει πιστευω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες,με διαφωτισες αρκετα,overfrips ειναι απο ποιο σημειο πανεις την ρακετα?

χορδες δεν ξερω να βαζω :S ,αλλα θα βρω καναν γνωστο μου που να ξερει πιστευω 

 

Grip λεγεται το σημειο που πιανεις την ρακετα. Ωστοσο,τα ''grips'' φθειρονται με την χρηση και χρειαζεται να βαζεις καινουρια overgrips για να εχεις καλη αισθηση της ρακετας.Μεσω αυτων μπορεις να αυξομειωσεις το παχος της λαβης.

 

Χορδες λιγο δυσκολο να ξερει να βαζει φιλος σου καθως θελει ειδικο μηχανημα μεσω του οποιου ρυθμιζεις την ταση (tension) των χορδων. Συνηθως εχουν στους τενιστικους ομιλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας φιλος του πατερα μου ειναι γυμναστης στο σχολειο μου και ασχολειται με το τεννις λογικα θα μπορει ή μπορω να πω και τον καθηγητη μου που μου εκανε μαθημα πιο παλια.οταν θα αγορασω τη ρακετα οι χορδες δεν θα ειναι ενταξει??δηλαδη αυτοι απο το μαγαζι δεν τις βαζουν καλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ενας φιλος του πατερα μου ειναι γυμναστης στο σχολειο μου και ασχολειται με το τεννις λογικα θα μπορει ή μπορω να πω και τον καθηγητη μου που μου εκανε μαθημα πιο παλια.οταν θα αγορασω τη ρακετα οι χορδες δεν θα ειναι ενταξει??δηλαδη αυτοι απο το μαγαζι δεν τις βαζουν καλα?

 

Mια χαρα θα ειναι οι χορδες οταν παρεις την ρακετα,δεν θα εχεις θεμα. Απλα,πολλες ρακετες ερχονται χωρις χορδες ωστε να επιλεξεις εσυ ποιες χορδες θα βαλεις. Εφ'οσον ξερεις εκ των προτερων οτι μπορεις να βρεις καπου να την πλεξεις (μην την παρεις χωρις χορδες και μετα δεν βρισκεις να στην πλεξουν) θα συνιστουσα να την παρεις χωρις χορδες και να βαλεις εσυ χορδες της επιλογης σου με την ταση που εσυ θες. 

 

Αλλα ξαναλεω,στο επιπεδο σου ισως και να μην αξιζει να μπεις καν σε αυτη την διαδικασια, ισως οταν αποκτησεις καλυτερη επαφη με το τεννις και θες να ασχοληθεις σε υψηλο επιπεδο να αξιζει να πας σε απλεκτη ρακετα.

 

Βτw, νομιζω(χωρις να ειμαι σιγουρος) πως καποια καποια ελληνικα site πλεκουν κιολας οποτε σου στελνουν την ρακετα οπως θες εσυ.

 

http://www.tenniswarehouse-europe.com/

 

Ριξε και μια ματια σε αυτο το site. Νομιζω οτι στελνουν απο γερμανια (αρα χωρις φορους) με φθηνα μεταφορικα.

Επεξ/σία από linkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...