Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με fan controller


qsis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπόν πρόσφατα απέκτησα το f6xt  , συνδέθηκε, δουλεύει κανονικά , όμως έχω το εξής θέμα..

 

σε συγκεκριμένους ανεμιστήρες (σε όλους βασικά , σε άλλους λιγότερο σε άλλους περισσότερο ανάλογα και τις στροφές του καθένα και το θόρυβο που παράγει) όταν ρίχνω τις στροφές ακούγεται ένας ηλεκτρικός θόρυβος απο το μοτέρ τους

 

είδικα σε κάτι 12αρηδες cm  των 1200 rpm ακούγεται πολύ , βεβαια αυτοί είναι αρκετα αθόρυβοι οπότε και τέρμα να δουλεύουν δε χάλασε ο κόσμος , αλλά θα ήθελα μια πιο σωστή λειτουργία

 

τι μπορώ να κάνω; και γιατί υπάρχει πρόβλημα  όταν πέφτει η τάση ; 

όταν είχα τους ίδιους 12αρηδες πάνω στη μητρική και έπεφταν οι στροφές δεν υπήρχε κανένας ήχος

 

να πω οτι στο συγκεκριμένο fan controller φεύγουν molex για τον κάθε ανεμιστήρα ξεχωριστά και δεν έχει 3pin όπως άλλα , οπότε κι εγώ χρησιμοποιώ τέτοιους  αντάπτορες για να συνδεσω τους ανεμιστήρες

 

μήπως πρέπει να πάω σε επιπλέον αντιστάσεις; 

 

ΥΓ δοκιμασα διάφορους ανεμιστήρες που έχω μες στο σπίτι , μέχρι και 1800αρηδες και 2000αρους 

σε όλους υπάρχει αυτός ο ήχος, απλά στους πολύστροφους δεν το παρατηρείς γιατί είναι πολύ θορυβώδεις έτσι κι αλλιώς

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα τα μοτέρ έχουν κάποιες ελάχιστες στροφές καλής λειτουργίας, όταν ρίξεις την τάση κάτω από αυτό το όριο που δίνει αυτές τις στροφές τότε το ηλεκτρομαγνητικό πεδίο δεν έχει τις απαραίτητες περιστροφές ώστε να γίνει η εναλλαγή μεταξύ των μαγνητών οπότε ακουγεται ένα βουητό και τα πηνία του μοτέρ τραβάνε περισσότερο ρεύμα ώστε να επιτύχουν περιστροφή. Ετσι κινδυνεύεις να κάψεις το μοτέρ στην περιπτωσή σου τον ανεμιστήρα και οι επιπλέον αντιστάσεις που ανέφερες κάνουν το ιδιο ακριβώς πράγμα με τον controller, μειώνουν την τάση, άρα θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου

 

θα μου φαινοταν λογικοτατη η απαντηση σου, αν δεν ηξερα αυτο που ανεφερα πριν.. οτι οταν συγκεκριμενο 12αρη τον ειχα πανω στη μητρικη οι στροφες επεφταν στο μισο χωρις "παρατραγουδα" 

 

οποτε υποθετω οτι φταιει και το ιδιο το fan controller.. ισως γιατι χρησιμοποιει πολυ ρευμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι μπορεί να χαλάσουν τα πηνία αν τροφοδοτηθούν οι ανεμιστήρες με λιγότερη τάση.

Απ' ότι λένε εδώ, φταίνε τα πηνία λόγω μεγέθους.

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?252283-In-Low-Rpm-i-listen-the-Coil-of-fans-Why&p=4402036#post4402036

 

Το είχα αυτό το πρόβλημα. Αν δεν πάρεις 1000άρια ή πολύ ακριβά (15-20€ ανεμιστήρια, δεν κάνεις δουλειά).

http://www.outofspecs.gr/forum/showthread.php/3844-%CE%A1%CF%8D%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CF%8E%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CF%89%CE%BD

 

Πλέον με αυτούς έχω ησυχάσει.

http://www.nexustek.nl/NXS-nexus120mmsilentledseriescasefans.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμαμαι οτι εχεις το ιδιο φαν κοντρολλερ, ομως σκεφτομαι μηπως τελικα αυτο ειναι μαπα και οχι οι ανεμιστηρες ;

γιατι αν ειναι να εχεις πανακριβους ανεμιστηρες, τοτε αγοραζεις και πανακριβο fc ή και καθολου στο κατω κατω

γιατι εχω δει και αλλα fc και τετοια βλακεια δε ξανασυναντησα (οχι οτι εχω δει και πολλα, αλλα τουλαχιστον σε περιστροφικους διακοπτες δεν ξανακουσα τετοιο θορυβο)

 

 

επισης μια ερωτηση αυτο εδω ειναι που παει στο καθε ανεμιστηρα.. για ποσα volt μιλαμε ; γιατι δε τα ξερω καλα αυτα 

(και θελω να δω αν φταινε τα περισσοτερα volt , αν πχ δινει 12  σε καθε ανεμιστηρα  και αν αυτο γινεται καπως να το περιορισουμε ή μοιραζει τα 12 απο το power)

 

ΥΓ 

thanx και για τα thread 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άλλοι Fan Controllers είναι πιο ακριβοί δυστυχώς. Παρόλα αυτά δεν ξέρω αν θα μου άρεσε να είναι αναλογικοί οι ροοστάτες. Μου θυμίζει ραδιόφωνο. Ήθελα κάτι πιο καγκουριά. Δεν πιστεύω ότι φταίει ο Fan Controller. Ο Fan Controller έχει τρία επίπεδα λειτουργίας όπου αλλάζει η τάση ανάλογα το επίπεδο. Θες να μου πεις ότι αν είχε ροοστάτη θα την άλλαζες τόσο ώστε να μην ακούγεται το τσίριγμα των πηνίων; Δεν λέει κάτι αυτό. Το πρόβλημα υπάρχει. To Molex δίνει τις παρακάτω τάσεις:

molexa.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εμενα μου αρεσει πολυ το aerocool και δε χρειαζομαι κατι επιπλεον, χρειαζομαι μονο το συγκεκριμενο να δουλευει σωστα

 

τωρα ειλικρινα δε ξερω τι να κανω.. θα τσεκαρω συγκεκριμενους ανεμιστηρες σε αλλο fc ή θα ελεγξω να επιβεβαιωσω οτι έχουμε και καποιους ιδιους με φιλο μου (που εχει haf 932 και αναλογικους ροοστατες, θα τσεκαρω και πιο αναλυτικα τη λειτουργια του δικου του fc και τη συμπεριφορα των ανεμιστηρων, αν και δυστυχως ξερω ηδη οτι δουλευει οπως πρεπει..  )  και αν ειναι θα το στειλω οπως ειναι να μειωσω τη χασουρα.. δυστυχως αυτη τη στιγμη δε βρισκω και ιδιαιτερο νοημα στο να το κατεχω, το κουτι μου ειναι αρκετα ησυχο και απλα ηθελα το κατι παραπανω.

αν ειναι να εχω θορυβο μειωνοντας τις στροφες ή να ξεφραγκιαστω σωθηκα 

 

και ειλικρινα δεν εχω καμια διαθεση να παω σε ακριβους ανεμιστηρες , γιατι με αυτη τη λογικη δεν εχει νοημα το fan controller

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύνδεσε τον ανεμιστήρα στα 5V* να δούμε αν θα κάνει φασαρία, αν αυτή τη στιγμή τα έχεις πρόχειρα, διαφορετικά το κάνεις στον φίλο σου να ξέρουμε πιο καλά.

*Μπορεί να μην οπλίζει βέβαια το πηνίο με τόσο χαμηλή τάση και να μην γυρνάει καν. Δεν το ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πώς θα το κάνω αυτό ακριβώς; και βασικά γίνεται να το κάνω αυτό για ολόκληρο το fan controller;

 

υπενθυμίζω πάνως αυτό που έγραψα και πιο πάνω ότι ο ίδιος ανεμιστήρας πάνω στη μητρική γυρνούσε στις μισες στροφές (600 απο 1200 max ) χωρίς κανένα πρόβλημα 

 

στη τελική τον ξαναβάζω στη μητρική , όμως θα ήθελα να χρησιμοποιώ αυτό που αγόρασα :lol: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα τι βρήκα ο άνθρωπος. Σαν τώρα θυμάμαι αυτό το Post.

http://e-pcmag.gr/forum/odigos-gia-athorubo-pc-me-tin-xrisi

 

Υ.Γ.: Αυτό το bug με το code στο Forum έχει καταντήσει αηδία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω τωρα κοιτουσα οδηγο για 7V , βεβαια δεν εχω και τα καταλληλα εργαλεια προχειρα, αλλα ισως κατι γινει

 

λες παντως με κατι τετοιο να μπορουσε να τροφοδοτηθει ολοκληρο  το fan controller ; εχω molex για να θυσιασω, αλλα μαλλον στο τελος θα τρεχω να αγορασω νεο υπολογιστη :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου

 

θα μου φαινοταν λογικοτατη η απαντηση σου, αν δεν ηξερα αυτο που ανεφερα πριν.. οτι οταν συγκεκριμενο 12αρη τον ειχα πανω στη μητρικη οι στροφες επεφταν στο μισο χωρις "παρατραγουδα" 

 

οποτε υποθετω οτι φταιει και το ιδιο το fan controller.. ισως γιατι χρησιμοποιει πολυ ρευμα; 

όταν είναι συνδεμένο επάνω στη μητρική η τάση πέφτει τόσο ώστε να μην δημιουργεί παρατράγουδα όπως λες, ενώ το fc την ρίχνει μια βαθμίδα πιο κάτω και τότε αρχίζει το βουητο από τα πηνία.

 

Δεν νομίζω ότι μπορεί να χαλάσουν τα πηνία αν τροφοδοτηθούν οι ανεμιστήρες με λιγότερη τάση.

Δεν είπα ότι θα χαλάσουν τα πηνία αν πάρουν λιγότερη τάση αλλά όταν παύει να είναι ομαλή η περιστροφή και ακουγεται το βουητό τότε τα πηνία τραβούν περισσότερο ρεύμα από οσο πρέπει και μπορεί να υπερθερμανθούν, κατι που μειώνει αρκετά το χρόνο ζωής τους!

 

επισης μια ερωτηση αυτο εδω ειναι που παει στο καθε ανεμιστηρα.. για ποσα volt μιλαμε ; γιατι δε τα ξερω καλα αυτα 

(και θελω να δω αν φταινε τα περισσοτερα volt , αν πχ δινει 12  σε καθε ανεμιστηρα  και αν αυτο γινεται καπως να το περιορισουμε ή μοιραζει τα 12 απο το power)

Η ονομαστική τάση των μεγάλων ανεμιστήρων πχ 120mm είναι 12V. Τόσο δίνει το molex αν το βάλεις απευθείας από το psu στο fan είτε συνδέσεις το molex του fc και να είναι στο φουλ οι στροφές. Αν το fc ειναι στο τερμα (max) τότε όλοι οι ανεμιστήρες που είναι συνδεμένοι πάνω του θα παίρνουν 12V. Προφανώς αν το βάλεις στο ελάχιστο τότε η τάση που δίνει το fc θα είναι λίγο πάνω από 5V και για αυτό το λόγο τσιρίζουν τα fans επειδή ίσα που γίνεται περιστροφή, τα περισσότερα ανεμιστηρια στα 5V δεν γυρνανε καν. Αρα η μητρική σου μάλλον έδινε τάση 6V.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με το νόμο του Ωμ, όταν εφαρμόζεις μία τάση, ανάλογα την αντίσταση που έχει το σημείο που την εφαρμόζεις, έχεις και το ανάλογο ρεύμα. I=V/R.

Η αντίσταση είναι κάτι που δεν αλλάζει στην περίπτωση μας. Αλλάζουμε το V, μειώνοντας το. Όσο μικραίνει το V και η αντίσταση είναι σταθερή, έχουμε και μικρότερο I. Άρα πως γίνεται να περνάει παραπάνω ρεύμα (Ι) στο πηνίο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να υπολογίσεις τη λειτουργία των κινητήρων απλά με τον νόμο του Ohm, είναι αρκετά πιο περίπλοκο. Αν υπολειτουργεί ο κινητήρας τότε αυξάνεται η ηλεκτρομαγνητική ροπή εφόσον αυξάνονται οι μηχανικές απώλειες με αποτέλεσμα να αυξάνεται και το ρεύμα που απορροφά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν 2 λογικές κατασκευής σε controler. Η καλοί και πιο ακριβοί οπως προ ειπώθηκε είναι αυτοί με τα μικρά πηνία μιας και στην ουσία μιλάμε για ρύθμιση στροφών σε μοτέρ.. Καλό είναι να τον ρυθμίσεις στο σημείο που δεν κάνει θόρυβο αλλιώς θα μειώσεις την ζωή του ανεμιστήρα,θόρυβος σε μοτέρ σημαίνει καταπόνηση και υπερθέρμανση στα πηνία του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...