Προς το περιεχόμενο

Ψυχτρα για 3770Κ


Gennaios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας εχω τον παραπανω cpu και με στοκ ψυχτρα φυσικα εχει υψηλες θερμοκρασιες οπως 35-37 χωρις καποια ιδιαιτερη εφαρμογη

 

σκεφτομαι για μια απο τις παρακατω

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806759 η

http://www.plaisio.gr/B2O/B2O-Desktop/CPU-Cooler/Xigmatek-Gaia-SD1283-Heatpipe-Cooler-120mm-Int-775-1156-1366-AMD-AM2-AM3.htm

 

σκεφτομαι για καποιο oc αλλα δν ξερω αν αυτες θα το καλυψουν????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχην οι θερμοκρασίες σου είναι κανονικές και όχι υψηλές.Οι ψήκτρες που επέλεξες ειναι μια χαρά μεχρι και ελαφρύ o/c αν θέλεις ν'ασχοληθεις η να το έχεις μόνιμα ανεβασμένο μπορείς να πάρεις και καλύτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πρωτη ειναι καλη θα σε καλυψει ,αν και εγω θα πηγαινα σε Η80-Η100 .Αν θες ντε και καλα αερα μπορεις να πας και σε noctua .NH-U9B SE2 .Πηρες που πηρες καλο επεξεργαστη παρε και μια καλη ψυκτρα δηλαδη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρες που πηρες καλο επεξεργαστη παρε και μια καλη ψυκτρα δηλαδη ...

 

+1  αλλα γνωμη μου ειναι αφου θα διαθεσει τοσα να παει σε αυτην λογω μεγαλυτερων ανεμιστηρων και οτι συνεπαγεται σε θαμ αποδοσης θερμοκρασιων και θορυβου

http://www.eworld.com.gr/eworld/products/details/2196/Scythe-Mugen-3-Rev.B-PCGH-Edition-SCMG-3PCGH-CPU-Cooler

http://www.eworld.com.gr/eworld/products/details/2154/Xigmatek-Dark-Knight-SD1283-Night-Hawk-Edition-CPU-Cooler

http://www.eworld.com.gr/eworld/products/details/1945/Thermalright-Archon-Rev.A-CPU-Cooler

 

η αν θελει να τιναξει την μπανκα στον αερα και μεγαλες διαφορες αυτην εδω http://www.eworld.com.gr/eworld/products/details/2069/Thermalright-Silver-Arrow-SB-E-CPU-Cooler

 

ολα βεβαια εχουν να κανουν και με το κουτι και τις μνημες που εχει μιας και μιλαμε για ψυκτρες θηρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει ανεμιστηρες 120αρηδες ειναι και αυτοι που προτεινεις αν και δεν εχει σχεση τοσο το μεγεθος του ανεμιστηρα oσο η κατασκευη της ψυκτρας και το υλικο ,παντα για αερα μιλωντας.Παντως σε οτι εχει να κανει με την scythe ειχα την 2 και  μπορω να πω καλη ψυκτρα αλλα μεγαλος ογκος και μου ετρωγε το πρωτο slot στην asus deluxe δηλαδη προς τα δεξια .Οι ανεμιστηρας push-pull ηταν πανω-κατω 120mm.Nα το προσεξει δηλαδη αυτο ο φιλος ...

Η noctua απο θεμα ησυχιας ειναι εγγυηση oπως και η thermalright που προτεινεις sobi ειναι εγγυηση αν και εγω απο 70 ευρω και πανω θα πηγαινα οπως ειπα σε H80 corsair ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει ανεμιστηρες 120αρηδες ειναι και αυτοι που προτεινεις αν και δεν εχει σχεση τοσο το μεγεθος του ανεμιστηρα oσο η κατασκευη της ψυκτρας και το υλικο ,παντα για αερα μιλωντας.Παντως σε οτι εχει να κανει με την scythe ειχα την 2 και  μπορω να πω καλη ψυκτρα αλλα μεγαλος ογκος και μου ετρωγε το πρωτο slot στην asus deluxe δηλαδη προς τα δεξια .Οι ανεμιστηρας push-pull ηταν πανω-κατω 120mm.Nα το προσεξει δηλαδη αυτο ο φιλος ...

Η noctua απο θεμα ησυχιας ειναι εγγυηση oπως και η thermalright που προτεινεις sobi ειναι εγγυηση αν και εγω απο 70 ευρω και πανω θα πηγαινα οπως ειπα σε H80 corsair ..

 

θα με βρεις να συμφωνω μαζι σου σου αλλα το θεμα πλεον ειναι οικονομικο...

και παντα λαμβανουμε υποψιν οτι αν παρει αεροψυκτρες τετοιυ μπατζετ και ογκου δεν θα χρειαστει τιποτε αλλο. αγοραζοντας μια Η80/Η80i + h100/100i βαζεις συν εξτρα εξοδο ενα σετ καλους ανεμιστηρες οποτε εκει ανεβαινει το μπατζετ (γιατι ειναι κοινο μυστικο οτι τους ανεμιστηρες οι corsair  τους παιρνει απο τουρμπινες boeing 747 :-D )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα με βρεις να συμφωνω μαζι σου σου αλλα το θεμα πλεον ειναι οικονομικο...

και παντα λαμβανουμε υποψιν οτι αν παρει αεροψυκτρες τετοιυ μπατζετ και ογκου δεν θα χρειαστει τιποτε αλλο. αγοραζοντας μια Η80/Η80i + h100/100i βαζεις συν εξτρα εξοδο ενα σετ καλους ανεμιστηρες οποτε εκει ανεβαινει το μπατζετ (γιατι ειναι κοινο μυστικο οτι τους ανεμιστηρες οι corsair  τους παιρνει απο τουρμπινες boeing 747 :-D )

 

Eννοεις οτι ειναι θορυβωδεις ? Γιατι αν ειναι αυτο σε πληροφορω τουλαχιστον για την h100 που εχω εγω οτι δεν ισχυει .Βεβαια ειναι κατι σχετικο αυτο ...:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eννοεις οτι ειναι θορυβωδεις ? Γιατι αν ειναι αυτο σε πληροφορω τουλαχιστον για την h100 που εχω εγω οτι δεν ισχυει .Βεβαια ειναι κατι σχετικο αυτο ... :)

ελα πες οτι λες ψεμματα... η Η100  πριν φυγει για rma  οι ανεμιστηρες ηταν τουλαχιστον τραγικοι.....

και το πραγμα χειροτερεψε ακομα περισσοτερο με τους νεους  3pin/pwm  της Η100i  οπυ κανουν σαν αεροπλανα....

 

εκτος βεβαια αν στην Η100 εχεις μονιμα τον controller στο ελαχιστο που και εκει εξακολουθουν να ειναι θορυβωδης...

 

σε Α70 παντως που θυμαμαι εκαναν το θορυβο τους, αλλα πρεπει να εδιναν και αντιστασεις μαζι 

ακομα και οι sickleflow  που και αυτοι ενω τους δινουν για 18db  κανουν πολυ φασαρια ειναι ηρεμοι χεχε..

δεν θα το ξεχασω ποτε το σοκ που επαθα... οσο για τις αντιστασεις ισχυει οτι εδιναν μεσα αλλα οπως και να εχει οι ψυκτρες και οι ανεμιστηρες των επεξεργαστων θελουν ευελιξια για να εισαι και εσυ ησυχος..

και τι εννοω... καλυτερα βαλτους πανω σε κοντρολλερ τους 3 πιν να το παιζεις χειροκινητα... αυτης της αποψης ειμαι γιατι θελω και ησυχια αλλα και επιδοσεις οπου το χρειαζομαι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανεμιστηρας που γυρναει στις 2000 αποκλειεται να ειναι μονο 19 db μη κοροιδευομαστε :P

 

στα 19 ειναι (και μαλλον οντως ειναι) οι φθηνιαρικοι cm που γυριζουν στις 1100-1200 και παρολο που δεν ειναι καποια εξαιρετικη κατασκευη το οτι γυριζουν τοσο αργα τους κανει ησυχους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανεμιστηρας που γυρναει στις 2000 αποκλειεται να ειναι μονο 19 db μη κοροιδευομαστε :P

 

στα 19 ειναι (και μαλλον οντως ειναι) οι φθηνιαρικοι cm που γυριζουν στις 1100-1200

ναι αυτο λεω και εγω ψεμα μεγιστο και αν δεν την πατησεις δεν θα μαθεις ποτε ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα πες οτι λες ψεμματα... η Η100  πριν φυγει για rma  οι ανεμιστηρες ηταν τουλαχιστον τραγικοι.....

και το πραγμα χειροτερεψε ακομα περισσοτερο με τους νεους  3pin/pwm  της Η100i  οπυ κανουν σαν αεροπλανα....

 

εκτος βεβαια αν στην Η100 εχεις μονιμα τον controller στο ελαχιστο που και εκει εξακολουθουν να ειναι θορυβωδης...

 

ακομα και οι sickleflow  που και αυτοι ενω τους δινουν για 18db  κανουν πολυ φασαρια ειναι ηρεμοι χεχε..

δεν θα το ξεχασω ποτε το σοκ που επαθα... οσο για τις αντιστασεις ισχυει οτι εδιναν μεσα αλλα οπως και να εχει οι ψυκτρες και οι ανεμιστηρες των επεξεργαστων θελουν ευελιξια για να εισαι και εσυ ησυχος..

και τι εννοω... καλυτερα βαλτους πανω σε κοντρολλερ τους 3 πιν να το παιζεις χειροκινητα... αυτης της αποψης ειμαι γιατι θελω και ησυχια αλλα και επιδοσεις οπου το χρειαζομαι .

 

Ο controller ειναι ρυθμισμενος απο τις 3 σκαλες που εχει στην μεγιστη και φυσικα το ποτε θα πιασει μεγιστες στροφες η αντλια εξαρταται απο την θερμοκρασια που πιανει η cpu .Σε πληροφορω δεν ακους ιδιαιτερη φασαρια ισως γιατι στο case πανω εχω ανεμιστηρα  scythe στις 3000rpm και καλυπτει ολους τους αλλους θορυβους ...χαχαχα.Παντως εισαι οποτε θες ευπροσδεκτος στο σπιτι μου να διαπιστωσεις του λογου το αληθες ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...