Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με laptop και μαύρη οθόνη


anvasila

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

Έχω το εξής πρόβλημα. Έχω ένα laptop Satellite L300. Από τη στιγμή που το ανοίγω η οθόνη λειτουργεί κανονικά και μετά από λίγο μαυρίζει, ενώ παράλληλα λειτουργούν όλα τα υπόλοιπα κανονικά. Δλδ : μπαίνει κανονικά στα windows και το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι από πίσω αχνοφαίνονται τα εικονίδια.... Αν αλλάξω κάτι στην ανάλυση, τότε για 5 δευτερόλεπτα δείχνει κανονικά και μετά πάλι μαύρο...σαν να πέφτει η φωτεινότητα...

Τι έχω δοκιμάσει έως τώρα:
Έβγαλα RAM και ξαναέβαλα(δοκιμάζοντας και συνδυασμούς RAM / SLOT)
Έβγαλα ρεύμα και μπαταρία, κράτησα πατημένο το κουμπί εκκίνησης για 60 δεύτερα.
Έβαλα δεύτερη οθόνη(η οποία λειτουργεί κανονικότατα) και δοκίμασα να αυξήσω τη φωτεινότητα της οθόνης του laptop.
Δοκίμασα μόνο με ρεύμα και μόνο με μπαταρία.
Άλλαξα τις ρυθμίσεις Εξοικονόμησης ενέργειας. 

Τίποτα από τα παραπάνω δεν έλυσε το πρόβλημα.

Τι άλλο μπορεί να φταίει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

 

Έχω το εξής πρόβλημα. Έχω ένα laptop Satellite L300. Από τη στιγμή που το ανοίγω η οθόνη λειτουργεί κανονικά και μετά από λίγο μαυρίζει, ενώ παράλληλα λειτουργούν όλα τα υπόλοιπα κανονικά. Δλδ : μπαίνει κανονικά στα windows και το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι από πίσω αχνοφαίνονται τα εικονίδια.... Αν αλλάξω κάτι στην ανάλυση, τότε για 5 δευτερόλεπτα δείχνει κανονικά και μετά πάλι μαύρο...σαν να πέφτει η φωτεινότητα...

 

Τι έχω δοκιμάσει έως τώρα:

Έβγαλα RAM και ξαναέβαλα(δοκιμάζοντας και συνδυασμούς RAM / SLOT)

Έβγαλα ρεύμα και μπαταρία, κράτησα πατημένο το κουμπί εκκίνησης για 60 δεύτερα.

Έβαλα δεύτερη οθόνη(η οποία λειτουργεί κανονικότατα) και δοκίμασα να αυξήσω τη φωτεινότητα της οθόνης του laptop.

Δοκίμασα μόνο με ρεύμα και μόνο με μπαταρία.

Άλλαξα τις ρυθμίσεις Εξοικονόμησης ενέργειας. 

 

Τίποτα από τα παραπάνω δεν έλυσε το πρόβλημα.

 

Τι άλλο μπορεί να φταίει???

Η η λάμπα πού έχει μέσα.. ccfl λέγετε

Screenshot_4.png

 

η το inverter τής οθόνης

 

Screenshot_5.png

 

όταν εννοείς δοκίμασες άλλη οθόνη παρόμοια 15.4 καί έδειχνε κανονικά.. με το Inverter τής δικιάς σου οθόνης;;

άν ρίξεις φώς μέσα στήν οθόνη βλέπεις είδωλα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν inverter από το παλιό μου laptop. Δε θυμάμαι τι οθόνη είχε γιατί την έδωσα. Μπορώ να βάλω εκείνον ή πρέπει να είναι ίδιος? Αν δεν είναι ίδιος μπορεί να μου κάψει τπτ?

Υπάρχει τρόπος να εξακριβώσω τι από τα δύο φταίει?

 

Υ.Γ. Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν inverter από το παλιό μου laptop. Δε θυμάμαι τι οθόνη είχε γιατί την έδωσα. Μπορώ να βάλω εκείνον ή πρέπει να είναι ίδιος? Αν δεν είναι ίδιος μπορεί να μου κάψει τπτ?

Υπάρχει τρόπος να εξακριβώσω τι από τα δύο φταίει?

 

Υ.Γ. Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.  :-D

άν έχει τα ίδια βύσματα υποδοχής το ένα με το άλλο,δέν θά έχεις πρόβλημα μήν σού "κάψει" τπτ.

ένα από τα 2 είναι ο "φταίχτης", άν ρίξεις φώς μέσa sτήν οθόνη,βλέπεις είδωλα;;

άν βγάλεις το inverter μετά πρέπει να ρυθμίσεις φωτεινότητα.

καί κλειστό το λάπτοπ ΟΧΙ επάνω σε ρέυμα και "πίεσε' το power button Μερικά sec γιά να φύγει ότι ρέυμα έχει η μητρική.

άν είναι Inverter είσαι τυχερός.. άν είναι λάμπα πάς σε άλλη οθόνη(άν έχεις κανένα "γατόνι" ηλεκτρονικό σού αλλάζει λάμπα και σού έρχεται αρκετά ποιό οικονομικά) αλλίως 30/50 ευρώ γιά οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδωλα βλέπω ούτως ή άλλος, αλλά ναι αν ρίξω φως στο οθόνη νομίζω ότι φαίνονται καλύτερα. Δεν είναι περίεργο όμως που στην αρχή φαίνεται μια χαρά και μετά μαυρίζει? Το ότι φαίνεται καλύτερα αν ρίξω φως τι σημαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδωλα βλέπω ούτως ή άλλος, αλλά ναι αν ρίξω φως στο οθόνη νομίζω ότι φαίνονται καλύτερα. Δεν είναι περίεργο όμως που στην αρχή φαίνεται μια χαρά και μετά μαυρίζει? Το ότι φαίνεται καλύτερα αν ρίξω φως τι σημαίνει?

ότι ένα από τα 2 τά έχει παίξει..έγω γιά ccfl πίστευω.

δόκιμασε με το άλλο inverter πού έχεις και πές τί έγινε.

πάει αλυσίδα άν δεν "δώσει" ρέυμα το inverter δεν ανάβει η λάμπα..γιά αυτό σού λέω δοκιμασέ το καί πές τί έγινε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο inverter είναι διαφορετικός τελικά. Τα βύσματα είναι ίδια όμως. Αυτός που έχει είναι ο JR D7321-B001-S1-0 !!!
Να βάλω τον παλιό μου να δοκιμάσω? Μη μου κάψει τίποτα και τρέχω. Δε θα έχω πρόβλημα έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο inverter είναι διαφορετικός τελικά. Τα βύσματα είναι ίδια όμως. Αυτός που έχει είναι ο JR D7321-B001-S1-0 !!!

Να βάλω τον παλιό μου να δοκιμάσω? Μη μου κάψει τίποτα και τρέχω. Δε θα έχω πρόβλημα έτσι?

δοκιμάσε τον..δέν θά κάνει ζημιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νέα από το μέτωπο είναι τα εξής:
Με τον παλιό που είχα δεν άναβε το laptop καν...
Τρομοκρατημένος ξαναέβαλα τον μανίσιο και τελικά ανοίγει... 
Βέβαια το πρόβλημα παραμένει. Οπότε κάτι δεν συνέδεσα καλά πριν έτσι? Είναι λογικό αν δε κάνει ο inverter να μην παίρνει μπρος το laptop?

 

Το ccfl που βρίσκεται? Δε μπορώ να το εντοπίσω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νέα από το μέτωπο είναι τα εξής:

Με τον παλιό που είχα δεν άναβε το laptop καν...

Τρομοκρατημένος ξαναέβαλα τον μανίσιο και τελικά ανοίγει... 

Βέβαια το πρόβλημα παραμένει. Οπότε κάτι δεν συνέδεσα καλά πριν έτσι? Είναι λογικό αν δε κάνει ο inverter να μην παίρνει μπρος το laptop?

 

Το ccfl που βρίσκεται? Δε μπορώ να το εντοπίσω....

Δέν κάνει, βρές ένα ίδιο(αναφέρθηκε ότι υπάρχει από τόν kouklakis)

είναι μέσα στήν οθόνη το ccfl Link.png Site: http://www.laptoprepair101.com/laptop/2007/12/09/replace-laptop-backlight-ccfl-lamp/">Replacing the backlight lamp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα ένα από ένα άλλο pc και το έβαλα για να δοκιμάσω αν είναι τελικά αυτό το πρόβλημα. Το πρόβλημα παραμένει. Οπότε πάμε για αλλαγή ccfl?

Υ.Γ. Η Toshiba ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ... δε μπορώ να βρω το BIOS για να δοκιμάσω και ένα BIOS Update αν και δε το κόβω να στρώνει από αυτό. Έχω το Satellite L300-11M. Αν κάποιος βρει κάτι η βοήθειά του θα ήταν ευπρόσδεκτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα ένα από ένα άλλο pc και το έβαλα για να δοκιμάσω αν είναι τελικά αυτό το πρόβλημα. Το πρόβλημα παραμένει. Οπότε πάμε για αλλαγή ccfl?

 

είπες πως ανάβει και μετά από λίγο ξανά σβήνει,αυτή η λάμπα είναι σαν "μακαρόνι" είναι αρκετά ευαίσθητη.θέλει βελούδινα χέρια.

μέ τήν πάροδο τού χρόνου(λόγο θερμοκρασιών) ίσως να έχει ξεκολλήσει το κάλωδιο από τής άκρες καί δέν κάνουν καλή επαφή(είναι αρκετά στενά εκεί μέσα στό πάνελ), μέ αποτέλεσμα να "χανέται" η φωτεινότητα.άν είσαι "τυχερός" θα τήν ξανακολλήσεις μέ καλάι στής άκρες θα τήν δοκιμάσεις πρωτού τήν "ξανά μοντάρεις" καί θα κρατήσεις το 50αρικο στήν τσέπη σου.

προσωπικά το έχω επιχειρήσει με 100% επιτυχία, καί γιά αυτό στό αναφέρω ότι θέλει προσοχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...