Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με laptop και μαύρη οθόνη


anvasila

Προτεινόμενες αναρτήσεις

είπες πως ανάβει και μετά από λίγο ξανά σβήνει,αυτή η λάμπα είναι σαν "μακαρόνι" είναι αρκετά ευαίσθητη.θέλει βελούδινα χέρια.

μέ τήν πάροδο τού χρόνου(λόγο θερμοκρασιών) ίσως να έχει ξεκολλήσει το κάλωδιο από τής άκρες καί δέν κάνουν καλή επαφή(είναι αρκετά στενά εκεί μέσα στό πάνελ), μέ αποτέλεσμα να "χανέται" η φωτεινότητα.άν είσαι "τυχερός" θα τήν ξανακολλήσεις μέ καλάι στής άκρες θα τήν δοκιμάσεις πρωτού τήν "ξανά μοντάρεις" καί θα κρατήσεις το 50αρικο στήν τσέπη σου.

προσωπικά το έχω επιχειρήσει με 100% επιτυχία, καί γιά αυτό στό αναφέρω ότι θέλει προσοχή.

Αν την ανοίξω μπορώ να βάλω ένα από άλλη οθόνη? Δηλαδή είναι όλα συμβατά ή κάθε οθόνη έχει διαφορετικό? Αυτό γιατί έχω μία σπασμένη οπότε θα βόλευε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν την ανοίξω μπορώ να βάλω ένα από άλλη οθόνη? Δηλαδή είναι όλα συμβατά ή κάθε οθόνη έχει διαφορετικό? Αυτό γιατί έχω μία σπασμένη οπότε θα βόλευε.

είναι 15.4 ίντζες καί το φυσάκι να είναι ίδιο..(δές post #2) αν ναί κάνει.

άν κολλήσεις..γιατί μυαλό είναι, στείλε μύνημα γιά περαιτέρω βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέες εξελίξεις έχουμε και ένα μεγάλο ερώτημα δημιουργείται: 

 

Λοιπόν, είχα μία σπασμένη οθόνη και είπα να δω τη δυσκολία της διαδικασίας να βγάλω το CCFL. Το έβγαλα με επιτυχία και αμέσως το δοκίμασα σε ένα laptop και το ccfl φώτιζε κανονικότατα. Στη συνέχεια το βάζω στο laptop που παρουσιάζει το πρόβλημα με τη μαύρη οθόνη και.... Το ccfl ανοίγει ... τρεμοπαίζει για λίγο ...  ΚΑΙ ΜΕΤΑ Σβήνει...
άντε τώρα βγάλε άκρη...
Έχουμε και λέμε... 
1) Η VGA δε φταίει μιας και αν βάλω δεύτερη οθόνη δείχνει κανονικότατα(σωστά?)...
2) Το ccfl δε φταίει μιας και δημιουργείτε το ίδιο πρόβλημα και με διαφορετικό
3) Το inverter δε φταίει μιας και δοκίμασα με άλλο και παρουσίασε την ίδια σκοτινή εικόνα
4) Δε ξεχνάμε φυσικά ότι το πρόβλημα παρουσιάζετε και στο Bios οπότε δε φταίει ούτε το λειτουργικό

 

Άρα μητρική???? Να δοκιμάσω να flash-άρω το BIOS ??(έχει ήδη τη τελευταία έκδοση, δε θα έχω πρόβλημα αν περάσω την ίδια από πάνω?)

Υ.Γ. Στο BIOS δοκίμασα ήδη να το γυρίσω στις εργοστασιακές του ρυθμίσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα μητρική???? Να δοκιμάσω να flash-άρω το BIOS ??(έχει ήδη τη τελευταία έκδοση, δε θα έχω πρόβλημα αν περάσω την ίδια από πάνω?)

όχι αλλά θέλει προσοχή.

αυτό μέ το bios πρωτή φορά το ακoύω..νά κάνει "νερά".

γιά δοκιμασέ το καί το bios.

αφού έκανες όλα τα υπόλοιπα τελικά δέν φταίει η οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι αλλά θέλει προσοχή.

αυτό μέ το bios πρωτή φορά το ακoύω..νά κάνει "νερά".

γιά δοκιμασέ το καί το bios

Δε κάνει νερά, από πίσω λειτουργεί κανονικότατα...απλά μαυρίζει η οθόνη...με φακό αχνοφαίνεται από πίσω τι γίνεται...οπότε σβήνει το ccfl για κάποιο λόγο

 

Υ.Γ. Το bios update είναι από τις διαδικασίες που με αγχώνουν περισσότερο από κάθε τι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε κάνει νερά, από πίσω λειτουργεί κανονικότατα...απλά μαυρίζει η οθόνη...με φακό αχνοφαίνεται από πίσω τι γίνεται...οπότε σβήνει το ccfl για κάποιο λόγο

 

Υ.Γ. Το bios update είναι από τις διαδικασίες που με αγχώνουν περισσότερο από κάθε τι...

ναί καταλαβαίνω τί λές..πάει να "δώσει" ρέυμα στήν λάμπα..αλλά πέφτει ο "γενικός" όταν ζεσταίνεται.

εγώ πάντως σε desktop πού έχω κάνει δέν έχω θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε και το bios update(τελικά είχε προηγούμενη έκδοση). Το πρόβλημα παραμένει.... ΘΑ ΜΕ ΤΡΕΛΆΝΕΙ...
Τι άλλο να κοιτάξω?

 

Υ.Γ. Στο BIOS στο Tab Display έχει μία επιλογή Power On Display: Και είναι στο Auto Selected.
Η άλλη επιλογή είναι το LCD + AnalogRGB. Να παίξω μ'αυτό ή δεν έχει σχέση?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε και το bios update(τελικά είχε προηγούμενη έκδοση). Το πρόβλημα παραμένει.... ΘΑ ΜΕ ΤΡΕΛΆΝΕΙ...

Τι άλλο να κοιτάξω?

εσωτερικά μπορείς;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσωτερικά υπάρχει το εξής πρόβλημα!!! Για να μπορέσω να δω πρέπει πρώτα να βγει το πληκτρολόγιο...και η μία από τις δύο βίδες που το κρατάει είναι φαγωμένη... αν ξεπεράσω κάπως αυτό μετά δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα! Τι έχεις στο μυαλό σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσωτερικά υπάρχει το εξής πρόβλημα!!! Για να μπορέσω να δω πρέπει πρώτα να βγει το πληκτρολόγιο...και η μία από τις δύο βίδες που το κρατάει είναι φαγωμένη... αν ξεπεράσω κάπως αυτό μετά δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα! Τι έχεις στο μυαλό σου?

κοίτα τα π.μ σου τής φωτό πού σού έστειλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...