Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για βελτίωση γραμμής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Modulation: ITU G.992.5(ADSL2PLUS)

Annex Mode: ANNEX_A

SNR Margin  5.2 dB(Down)    9.5 dB(up)   

Line Attenuation: 23.9 dB(down)     15.1 dB(up)

Data Rate : 8076 kbps(down)     861 kbps(up)

FEC Down/Up:  23209 / 411

CRC Down/Up:  10074 / 74

HEC Down/Up:   61405 / 0

 

 

Προσπαθώ να βρώ το λόγο για τον οποίο είναι τόσο άθλια τα παραπάνω αλλα μάταια!

Το μόνο που έχει μείνει είναι να τραβήξω καλώδιο κατευθείαν απο το καφάο στο router :P

Το παρόν setup είναι το εξής: (24αρα Conn-x σύνδεση)


Το router είναι κουμπωμένο πάνω σε ενα spliterraki το οποιο παει κατευθείαν στο κεντρική γραμμή (Έχω βγάλει την μπρίζα γιατί ήταν παλιού τύπου)

Το θέμα είναι οτι η ταχήτυτα είναι τραγικά χαμηλά και 50 μέτρα πιο πάνω στο παλιό μου σπίτι με forthnet συγχρόνιζε στα 19 και κατέβασε με 1.9mb/s. :X

Το router που χρησιμοποιώ τώρα είναι ενα ZTE (ZTE ZXV10 W300). Έχω δοκιμάσει και το linksys wag 200 που είχα με την forthnet αλλα συγχρόνιζε χειρότερα.

Υπάρχει περίτπωση με να έχουν "κλειδώσει" απο τον ΟΤΕ?

ΥΓ: Το router αυτη την στιγμή είναι σε brigde mode γιατι απο πίσω έχω ενα mikrotik routerboard αλλα τα στατιστικά ήταν ίδια και χωρίς αυτό. Οπότε το αποκλείουμε αυτο.

 

 

[edit]

 

Μόλις έκανα και ενα speedtest και το παραθέτω ( Γενικά δεν το εμπιστεύομαι για να μετραω γραμμή αλλα δεν μπορει να είναι τελειως λάθος). Το Ping είναι αυτό που ενοχλεί περισσότερο..

 

2590189383.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματι τα χαρακτηριστικα σου ειναι λιγο χαλια.η εχεις πεσει σε χαλια καλωδιο η κατι μεσα στο σπιτι.πηγαινε και κανε δοκιμη στον κατανεμητη αποκλειοντας ολο το σπιτι και δες και εκει ποσο συγχρονιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...