Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σας, καλο μηνα, γυρω στα 70€ να παω σε αυτο που προτεινει ο zacharis η καποιο αλλο??

http://www.geekbuying.com/item/M8-Android-TV-BOX-Amlogic-S802-2G-8G-XBMC-USB-2-0-Android-4-3-Android-4-4-KitKat-OS-Black-324690.html

 

αξιζει να δωσω την διαφορα απο θεμα hardaware cpu.gpu να παρω το παρακατω?

 

http://www.geekbuying.com/item/CS918S-Allwinner-A31-Quad-Core-Android-4-2-2-OS-Mini-TV-BOX-2G-16G-BT-RJ45-5-0MP-Camera-and-MIC-External-WIFI-Antenna---Black-322402.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η υποστήριξη τους με προβληματίζει μονο. Επιπλέον το πρώτο πετυχαίνει καλά scores στα benchmarks με διάφορες ...τεχνικές που δεν ανταποκρίνονται στις πραγματικές του δυνατότητες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν την ακολουθούν αυτήν την πολιτική όλοι, τότε το courier δεν πρέπει να θεωρείται απαγορευτικό για δέματα από Κίνα....

Mε τα courier τύπου UPS, FEDEX κλπ παίζονται άλλα παιχνίδια...

Από Κίνα μόνο κανονικό ταχυδρομείο (China/Hong Kong/Singapore Post) ή EMS, με οτιδήποτε άλλο σίγουρα θα έχεις πρόβλημα ανεξάρτητα από την δηλωμένη αξία του προϊόντος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας, καλο μηνα, γυρω στα 70€ να παω σε αυτο που προτεινει ο zacharis η καποιο αλλο??

http://www.geekbuying.com/item/M8-Android-TV-BOX-Amlogic-S802-2G-8G-XBMC-USB-2-0-Android-4-3-Android-4-4-KitKat-OS-Black-324690.html

 

αξιζει να δωσω την διαφορα απο θεμα hardaware cpu.gpu να παρω το παρακατω?

 

http://www.geekbuying.com/item/CS918S-Allwinner-A31-Quad-Core-Android-4-2-2-OS-Mini-TV-BOX-2G-16G-BT-RJ45-5-0MP-Camera-and-MIC-External-WIFI-Antenna---Black-322402.html

γνωμη?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα κατάφερα και ασχολήθηκα λίγο με το Minix Neo X8H-plus που έχει και ο Billdanos.

 

Έκανα τα απαραίτητα firmware updates, έβαλα και την τελευταία έκδοση του Minix XBMC.

 

Σε αντίθεση με κάποια early reviews που έδειχναν χαμηλές ταχύτητες Wi-Fi, σε μένα το μηχανάκι πιάνει στο speedtest το μέγιστο της σύνδεσής μου, που είναι 30MBps.

 

Επίσης στα ίδια early reviews αναφέραν boot times των 2 και 2μιση λεπτών. Σε μένα, συνδεδεμένο και με έναν εξωτερικό δίσκο, το minix σε βάζει στη κεντρική οθόνη 25 δευτερόλεπτα μετά που θα πατήσεις το κουμπί.

 

Εδώ νομίζω είναι που φαίνεται και το support της κατασκευάστριας εταιρίας.

 

Από κεί και πέρα το streaming λίγο hit or miss, αναλόγως του πού συνδέεσαι. Με το Genesis addon που δοκίμασα να δώ λίγο υλικό, τουλάχιστον στις μισές περιπτώσεις υπήρχε κάποιο πρόβλημα. Ή δεν υπήρχε ροή ή ο server ήταν γονατισμένος και δεν μπορούσε να στείλει το υλικό με ικανοποιητική ταχύτητα.

 

Κάτι ελληνικά κανάλια που τσέκαρα (Hellenic Toons, Hellenic movies κλπ) τα πράγματα πολύ απογοητευτικά, με τη πλειοψηφία του υλικού να μήν είναι διαθέσιμο.

 

Φυσικά τα περι streaming δεν αφορούν τη συσκευή, αλλά γενικότερα τη πλατφόρμα του XBMC. Θέλει να το ψάξω κι άλλο.

 

Το ζουμί για μένα είναι να παίζει σωστά το HD υλικό που του δίνω εγώ. Εκεί το X8H-plus διαπρέπει και ξεπέρασε τις προσδοκίες μου. Buttter smooth playback σε οτιδήποτε του έδωσα μέχρι στιγμής.

 

Τώρα για το Α2 air mouse. Ως air mouse είναι απογοητευτικότατο, μιάς και επειδή δεν έχει σημείο αναφοράς, όσο το χρησιμοποιείς ώς Mouse, τόσο ξεκαλιμπράρεται και αναγκάζεσαι να το απενεργοποιήσεις/ενεργοποιήσεις για να έρθει στα ίσια του. Αξίζει να το ενεργοποιήσεις για τα λίγα δευτερόλεπτα που χρειάζεσαι οπωσδήποτε ποντίκι και μετά να το απενεργοποιήσεις. Για τέτοια χρήση είναι ικανοποιητικό.

 

Τόσο τα κουμπιά στο πάνω μέρος, όσο και το mini keyboard από κάτω είναι απολαυστικά στην αίσθηση και χειρισμό τους. Ενώ το Minix ελέγχεται από το remote της Sony μου (το minix υποστηρίζει CEC), προτιμώ το Α2 με τα κλίκι κουμπιά από το χειριστήριο της Sony που έχει λαστιχένια.

 

Αυτά για την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

 

Κάτι ελληνικά κανάλια που τσέκαρα (Hellenic Toons, Hellenic movies κλπ) τα πράγματα πολύ απογοητευτικά, με τη πλειοψηφία του υλικού να μήν είναι διαθέσιμο.

 

 

 

 

Παίζουν και αυτά μια χαρά. Απλά το plugin είναι λίγο πρόχειρα φτιαγμένο και πρέπει να πας στα settings του και να κάνεις login με ένα valid youtube account. 

 

Μετά από αυτό παίζουν όλα οκ. Σήμερα έφαγα κόλλημα με όλες τις παιδικές σειρές που έβλεπα στο Δημοτικό... :P

 

 PS: Προφανώς μη νόμίζετε πως όλα αυτά απαιτούν το minix. Είναι απλά παροχές του XBMC (Kodi πλέον) και μπορείτε να το εγκατάστησετε παντού (Windows, Linux, Mac κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να γίνεις λίγο πιό συγκεκριμένος για τα Hellenic Toons?

 

Στις ρυθμίσεις του addon δεν έχει κάτι για login. Πέρα από κάποια κλασσικά cartoon που παίζουν μέσω youtube στο XBMC, τα υπόλοιπα δεν παίζουν.

 

Για παράδειγμα, έβαλες τη σειρά Thundercats και σου έπαιξε?

 

Κατα τα άλλα είμαι υπερενθουσιασμένος με το μηχανάκι. Του έβαλα και το Teamviewer με το οποίο μπορείς να κάνεις remote desktop και τώρα είναι έτοιμο για αποστολή στους γονείς μου Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μπορείς να γίνεις λίγο πιό συγκεκριμένος για τα Hellenic Toons?

 

Στις ρυθμίσεις του addon δεν έχει κάτι για login. Πέρα από κάποια κλασσικά cartoon που παίζουν μέσω youtube στο XBMC, τα υπόλοιπα δεν παίζουν.

 

Για παράδειγμα, έβαλες τη σειρά Thundercats και σου έπαιξε?

 

Κατα τα άλλα είμαι υπερενθουσιασμένος με το μηχανάκι. Του έβαλα και το Teamviewer με το οποίο μπορείς να κάνεις remote desktop και τώρα είναι έτοιμο για αποστολή στους γονείς μου Ελλάδα.

 

Sorry το plugin του youtube εννοούσα που χρησιμοποιούν όλα τα Hellenic plugins. 

 

Το thundercats όντως δεν παίζει αλλά δεν φταίει το plugin. Μάλλον άλλαξε κάτι στο original youtube κανάλι (όλα αυτά από το youtube τα τραβάει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί, απολύτως τίποτα από ζέστη.

 

Μετά από αρκετές ώρες πειραματισμών, playback, benchmarks, streaming κλπ, και όταν το πιάνεις έχεις απλά μία υποψία θερμότητας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το xbmc είναι client

το βάζεις σε όλες τις συσκευές που θέλεις να βλέπεις ταινίες και του ορίζεις source που βρίσκονται οι ταινίες, είτε τοπικά είτε στο δίκτυο

δηλαδή μπορώ να έχω το pc σαν κατεβαστηρι και να να βλέπω αυτά που κατεβάζω στην τηλεόραση που έχω συνδεμένο το tv box με xbmc και αν ναι, υποτιτλους παιζει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα με αυτά τα κουτάκια, αρκεί να έχουν σταθερό firmware.

 

Σαν κατεβαστήρι μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον αυτά που γράφετε και διαπιστώνω ότι έχω μείνει πολύ πίσω τεχνολογικά, τουλάχιστον στο συγκεκριμένο κομμάτι. Αν μπορείτε να με κατευθύνετε από που να ενημερωθώ περί xbmc (kodi) και να ρωτήσω και κάτι ποιο συγκεκριμένο:

Τα android tv box όπως πχ minix neo x7 ή x8, mxiii, m8 cs918s κλπ μπορούν να αναπαράγουν από hdd αρχεία .m2ts με 3D video?

Θέλω να αντικαταστήσω ένα media player που έχω και θέλω να παίζει όλων των ειδών τα video ακόμα και 3D .m2ts.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...