Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Μάλλον ζητάς πολλά. σε αυτά τα λεφτά 

Το xiaomi τα κανει ολα αυτα και ειναι φθηνοτερο(κατω απο 50€ στην Ελλαδα) και στο μονο που υστερει ειναι οτι κανει reboot οπως λενε μερικοι, οποτε ηλπιζα να υπαρχει κατι που θα ειναι 20-40% ακριβοτερο(μεγαλη διαφορα) να μην κανει reboot.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, haHa είπε

Ερωτηση:
Ψαχνω για android box με τα εξης χαρακτηριστικα:
1) να μπορει να παιζει netflix 4k
2) να παιζει cosmote tv
3) να μπορω να βαλω εφαρμογες απο play store, αλλα και sideload
4) να εχει android tv 9
5) να ειναι γρηγορο και να μην κανει reboot πχ οταν τρεχει cosmote tv οπως εχω διαβασει οτι κανει το xiaomi
6) να ειναι γυρω στα 60-70€

Υπάρχει κατι; Τέλος, υπαρχει κατι με τα παραπανω χαρακτηριστικα, αλλα με τα 4gb ram και ας ειναι λιγο ακριβοτερο(δεν με ενοχλει και αγορα απο εξωτερικο) ;

Χωρίς να είμαι καθόλου σίγουρος γιατί δεν το έχω ο ίδιος: Amazon Fire TV Cube

1) να μπορει να παιζει netflix 4k -> Έτσι γράφει
2) να παιζει cosmote tv -> Αναφέρθηκε από άλλο χρήστη ότι παίζει
3) να μπορω να βαλω εφαρμογες απο play store, αλλα και sideload -> Έχω την εντύπωση ότι έχει δικό του (περιορισμένο) store αλλά μπορείς και sideload
4) να εχει android tv 9 -> Είχα δει έναν πίνακα με τα χαρακτηριστικά τους και νομίζω ότι έχει Android 9
5) να ειναι γρηγορο και να μην κανει reboot πχ οταν τρεχει cosmote tv οπως εχω διαβασει οτι κανει το xiaomi -> Υποτίθεται είναι ΟΚ
6) να ειναι γυρω στα 60-70€ -> Ήταν (και είναι νομίζω για αυτή την εβδομάδα τουλάχιστον) στα 68,κάτι Ευρώ στο Amazon.de. Από εκεί και πέρα όμως νομίζω δεν στέλνει απευθείας Ελλάδα, χρειάζεται μια υπηρεσία mail forwarding για να το παραγγείλεις, οπότε υπάρχει κι αυτό το επιπλέον κόστος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, haHa είπε

Το xiaomi τα κανει ολα αυτα και ειναι φθηνοτερο(κατω απο 50€ στην Ελλαδα) και στο μονο που υστερει ειναι οτι κανει reboot οπως λενε μερικοι, οποτε ηλπιζα να υπαρχει κατι που θα ειναι 20-40% ακριβοτερο(μεγαλη διαφορα) να μην κανει reboot.

Δεν είναι απαραίτητο ότι φταίει το mibox επειδή μπορεί η εφαρμογή της cosmote να έχει πρόβλημα. Έχω 2 προηγούμενα μοντέλα (που δεν διαφέρουν και πολυ) και ποτέ δεν μου έκανα reboot ούτε όταν χρησιμοποιώ την εφαρμογή της cosmote

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Giama είπε

Χωρίς να είμαι καθόλου σίγουρος γιατί δεν το έχω ο ίδιος: Amazon Fire TV Cube

1) να μπορει να παιζει netflix 4k -> Έτσι γράφει
2) να παιζει cosmote tv -> Αναφέρθηκε από άλλο χρήστη ότι παίζει
3) να μπορω να βαλω εφαρμογες απο play store, αλλα και sideload -> Έχω την εντύπωση ότι έχει δικό του (περιορισμένο) store αλλά μπορείς και sideload
4) να εχει android tv 9 -> Είχα δει έναν πίνακα με τα χαρακτηριστικά τους και νομίζω ότι έχει Android 9
5) να ειναι γρηγορο και να μην κανει reboot πχ οταν τρεχει cosmote tv οπως εχω διαβασει οτι κανει το xiaomi -> Υποτίθεται είναι ΟΚ
6) να ειναι γυρω στα 60-70€ -> Ήταν (και είναι νομίζω για αυτή την εβδομάδα τουλάχιστον) στα 68,κάτι Ευρώ στο Amazon.de. Από εκεί και πέρα όμως νομίζω δεν στέλνει απευθείας Ελλάδα, χρειάζεται μια υπηρεσία mail forwarding για να το παραγγείλεις, οπότε υπάρχει κι αυτό το επιπλέον κόστος.

Ενδιαφερουσα λυση, εχω το firetv 4k stick και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος. Το fire tv cube που ειναι πιο δυνατο και τρεχει android 9 φαινεται καλη περιπτωση, αν και δεν μπαινει ευκολα το cosmote tv, συν οτι δεν ειμαστε σιγουροι οτι θα λειτουργει και μελλοντικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, haHa είπε

Ενδιαφερουσα λυση, εχω το firetv 4k stick και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος. Το fire tv cube που ειναι πιο δυνατο και τρεχει android 9 φαινεται καλη περιπτωση, αν και δεν μπαινει ευκολα το cosmote tv, συν οτι δεν ειμαστε σιγουροι οτι θα λειτουργει και μελλοντικα.

Το δουλεύεις αλήθεια με Wifi ή με Ethernet λύση; Τρέχεις plex χωρίς προβλήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, WebDevGr είπε

Δεν είναι απαραίτητο ότι φταίει το mibox επειδή μπορεί η εφαρμογή της cosmote να έχει πρόβλημα. Έχω 2 προηγούμενα μοντέλα (που δεν διαφέρουν και πολυ) και ποτέ δεν μου έκανα reboot ούτε όταν χρησιμοποιώ την εφαρμογή της cosmote

Στο δικό μου mibox s τρέχω την εφαρμογή της κοσμοτε εδώ και σχεδόν δύο μήνες χωρίς να μου έχει κάνει ποτέ reboot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lanc3lot είπε

Το δουλεύεις αλήθεια με Wifi ή με Ethernet λύση; Τρέχεις plex χωρίς προβλήματα;

Το firetv 4k stick το δουλευω με wifi(δεν εχι ethernet, ειναι ενα απλο stick και αν θελεις ethernet χρειαζεται ειδικος ανταπτορας). Ειναι μακραν η καλυτερη συσκευη που εχω δει σε αυτα τα χρηματα , οποτε βλεπω κανεναν γνωστο να βασανιζεται με κινεζικα android boxes, απορω γιατι εδωσαν λεφτα και τα πηραν.

Το τηλεκοντρολ του ειναι εξαιρετικο, ολη η εμπειρια ειναι απροβληματιστη, κανει αυτοματα updates κλπ, εχει ευχρηστο και γρηγορο μενου, παιζει netflix 4k, μπορεις να κανεις sideload εφαρμογες, ενω plex παιζει νερακι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, haHa είπε

Ερωτηση:
Ψαχνω για android box με τα εξης χαρακτηριστικα:
1) να μπορει να παιζει netflix 4k
2) να παιζει cosmote tv
3) να μπορω να βαλω εφαρμογες απο play store, αλλα και sideload
4) να εχει android tv 9
5) να ειναι γρηγορο και να μην κανει reboot πχ οταν τρεχει cosmote tv οπως εχω διαβασει οτι κανει το xiaomi
6) να ειναι γυρω στα 60-70€

Υπάρχει κατι; Τέλος, υπαρχει κατι με τα παραπανω χαρακτηριστικα, αλλα με τα 4gb ram και ας ειναι λιγο ακριβοτερο(δεν με ενοχλει και αγορα απο εξωτερικο) ;

xiaomi mi box s... Αυτό τα έχει όλα που ζητάς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, haHa είπε

Το firetv 4k stick το δουλευω με wifi(δεν εχι ethernet, ειναι ενα απλο stick και αν θελεις ethernet χρειαζεται ειδικος ανταπτορας). Ειναι μακραν η καλυτερη συσκευη που εχω δει σε αυτα τα χρηματα , οποτε βλεπω κανεναν γνωστο να βασανιζεται με κινεζικα android boxes, απορω γιατι εδωσαν λεφτα και τα πηραν.

Το τηλεκοντρολ του ειναι εξαιρετικο, ολη η εμπειρια ειναι απροβληματιστη, κανει αυτοματα updates κλπ, εχει ευχρηστο και γρηγορο μενου, παιζει netflix 4k, μπορεις να κανεις sideload εφαρμογες, ενω plex παιζει νερακι.

Ναι σκέφτομαι να πάρω και τον αντάπτορα για σιγουριά επειδή σκέφτομαι 4Κ αρχεία μέσω wifi δύσκολα θα παίξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, lanc3lot είπε

Ναι σκέφτομαι να πάρω και τον αντάπτορα για σιγουριά επειδή σκέφτομαι 4Κ αρχεία μέσω wifi δύσκολα θα παίξει

Mια χαρα τα παιζει αν εχεις 5ghz wifi και ρουτερ της προκοπης.
Πιανει μετρημενα πανω απο 200MBps.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, haHa είπε

Mια χαρα τα παιζει αν εχεις 5ghz wifi και ρουτερ της προκοπης.
Πιανει μετρημενα πανω απο 200MBps.

ας παρει ανταπτορα και ας μη σκεφτει τα 20 εξτρα που θα δωσει. Δυο ειναι τα καλα smart tv box. Χιαομι και nvidea . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, haHa είπε

Ερωτηση:
Ψαχνω για android box με τα εξης χαρακτηριστικα:
1) να μπορει να παιζει netflix 4k
2) να παιζει cosmote tv
3) να μπορω να βαλω εφαρμογες απο play store, αλλα και sideload
4) να εχει android tv 9
5) να ειναι γρηγορο και να μην κανει reboot πχ οταν τρεχει cosmote tv οπως εχω διαβασει οτι κανει το xiaomi
6) να ειναι γυρω στα 60-70€

Υπάρχει κατι; Τέλος, υπαρχει κατι με τα παραπανω χαρακτηριστικα, αλλα με τα 4gb ram και ας ειναι λιγο ακριβοτερο(δεν με ενοχλει και αγορα απο εξωτερικο) ;

καλησπέρα, έχω το xiaomi mi box s και πληροί αυτά που ζητάς , επίσης δεν έχω παρατηρήσει reboot στην cosmote αλλά θα πρέπει να σημειώσω ότι δεν έχω περάσει αλλες ερφαρμογές εκτός της cosmote.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, greeenarrow είπε

καλησπέρα, έχω το xiaomi mi box s και πληροί αυτά που ζητάς , επίσης δεν έχω παρατηρήσει reboot στην cosmote αλλά θα πρέπει να σημειώσω ότι δεν έχω περάσει αλλες ερφαρμογές εκτός της cosmote.

Eγώ πάντως που τα έχω περάσει σχεδον όλα δεν βλέπω να χρειάζεται reboot. Με ενα 50αρακι ευρω και ενα 20ευρω ανταπτορα ειναι μια χαρα οποιος το αγοράσει. Δεν υπάρχει και καλύτερη επιλογή. Ίσως μόνο το beelink αλλά και πάλι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...