Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, airtrelomike13 είπε

Eγώ πάντως που τα έχω περάσει σχεδον όλα δεν βλέπω να χρειάζεται reboot. Με ενα 50αρακι ευρω και ενα 20ευρω ανταπτορα ειναι μια χαρα οποιος το αγοράσει. Δεν υπάρχει και καλύτερη επιλογή. Ίσως μόνο το beelink αλλά και πάλι

Εγώ δεν έχω πάρει αντάπτορα , λειτουργεί με wifi (ubiquiti 5Gjz) άψογα και χωρίς κολλήματα όπως ανέφερα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

34 λεπτά πριν, greeenarrow είπε

Εγώ δεν έχω πάρει αντάπτορα , λειτουργεί με wifi (ubiquiti 5Gjz) άψογα και χωρίς κολλήματα όπως ανέφερα παραπάνω.

ουτε εγω εχω κολληματα, απλα τον αγορασα προληπτικα μη τυχον χρειαστει μελλοντικα. Δεν μπορω να καταλαβω που οφειλεται αυτο που λενε μερικοι οτι το xiaomi κολλαει και θελει επανακκίνηση. Πάντως τωρα που θα παρω και για την αλλη τηλεόραση θα αγοράσω το ίδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχουν κι άλλες συσκευές που μπορούν να παίξουν σε 5GHz WIFI, αντί του αντάπτορα ethernet για το MiBox μάλλον είναι προτιμότερο κάτι σαν το TP-LINK RE305 που μπορεί κάλιστα να πάρει ίντερνετ από τον router μέσω ethernet και να μοιράσει στο σπίτι 2,4/5GHz WiFi. Εγώ έκλεισα και το WiFi του router για να μην έχω πολλά δίκτυα στον χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, WebDevGr είπε

Αν υπάρχουν κι άλλες συσκευές που μπορούν να παίξουν σε 5GHz WIFI, αντί του αντάπτορα ethernet για το MiBox μάλλον είναι προτιμότερο κάτι σαν το TP-LINK RE305 που μπορεί κάλιστα να πάρει ίντερνετ από τον router μέσω ethernet και να μοιράσει στο σπίτι 2,4/5GHz WiFi. Εγώ έκλεισα και το WiFi του router για να μην έχω πολλά δίκτυα στον χώρο.

https://www.e-shop.gr/tp-link-ue330-usb-30-3-port-hub-gigabit-ethernet-adapter-2-in-1-usb-adapter-p-PER.612841 αυτον θα τον ελεγα πιο αξιοποιησιμο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, airtrelomike13 είπε

Είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Το ένα USB to Ethernet και το άλλο WIFI extender. Έχω 2 MiBox που δεν έπαιζαν στα 2.4GHz και τώρα παίζουν απροβλημάτιστα με 5GHz WIFI χάρη στο παραπάνω extender καθώς και τα λαπτοπ, ταμπλετ, κινητά στο σπίτι. Πριν κι εγώ έπαιζα με USB αντάπτορα αλλά είχα γεμίσει καλώδια σε όλα τα δωμάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, WebDevGr είπε

Είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Το ένα USB to Ethernet και το άλλο WIFI extender. Έχω 2 MiBox που δεν έπαιζαν στα 2.4GHz και τώρα παίζουν απροβλημάτιστα με 5GHz WIFI χάρη στο παραπάνω extender καθώς και τα λαπτοπ, ταμπλετ, κινητά στο σπίτι. Πριν κι εγώ έπαιζα με USB αντάπτορα αλλά είχα γεμίσει καλώδια σε όλα τα δωμάτια.

άρα γλυτώνεις μόνο από καλώδια φάση και όχι από κάποιο σημαντικό πλεονέκτημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

άρα γλυτώνεις μόνο από καλώδια φάση και όχι από κάποιο σημαντικό πλεονέκτημα

Όπως έγραψα και στην αρχή, αν έχεις παραπάνω από μια συσκευή που μπορούν να παίξουν σε 5GHz και για κάποιον λόγο δεν παίζουν σωστά στα 2.4GHz τότε ναι αξίζει. Προφανώς αν έχεις μόνο μια συσκευή θα πάρεις τον αντάπτορα USB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, WebDevGr είπε

Όπως έγραψα και στην αρχή, αν έχεις παραπάνω από μια συσκευή που μπορούν να παίξουν σε 5GHz και για κάποιον λόγο δεν παίζουν σωστά στα 2.4GHz τότε ναι αξίζει. Προφανώς αν έχεις μόνο μια συσκευή θα πάρεις τον αντάπτορα USB

εγω που εκανα ενα speedtest μολις τωρα στο xiaomi mi box s , μου βγαζει download 19.41 Mbps και upload 3.07 Mbps . καλα ειναι?

 

Έχω στο σπίτι συνδεδεμενο στο wifi, tablet, smartphone, laptop και το smart tv box S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΙΝ αγοράσετε κάποιον μετατροπέα.

Μετρήστε την ταχύτητα μεταξύ δυο συσκευών που είναι συνδεμένες στο ίδιο δίκτυο (τοπικό) και αν το αποτέλεσμα είναι σαν της πρώτης εικόνας τότε έχετε πρόβλημα, και αξίζει η αγορά ενός hub usb to lan, αν όμως είναι σαν της δεύτερης τότε κάτι άλλο φταίει και δεν νομίζω ότι θα σας βοηθήσει το hub.

Screenshot_20200117-082446.png

fire tv.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,πως βλεπεις τηλεοραση μεσω ebox ?αγορασα τελικα της xiaomi ?και θα ηθελα την βοηθεια σας.Δεν με ενδιαφερουν τα παιχνιδια,Μονο ταινιες και καναλια απο ελλαδα και οτι αλλο μπορω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hf77 είπε

Καλημερα,πως βλεπεις τηλεοραση μεσω ebox ?αγορασα τελικα της xiaomi ?και θα ηθελα την βοηθεια σας.Δεν με ενδιαφερουν τα παιχνιδια,Μονο ταινιες και καναλια απο ελλαδα και οτι αλλο μπορω.

κατεβασε το kodi και ενα ελληνικο build και θα τα βλεπεις ολα : grecotm.club

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Μπορεί παρακαλώ κάποιος να με ενημερώσει αν το xiaomi box καλύπτει τις εξης δυνατοτητες

1) Αναπαραγωγη βιντεο και live streaming από το διαδικτυο (γιου τιουμπ και ερτφλιξ κυρίως)

2) Αναπαραγωγη βιντεο αποθηκευμένων στον η/υ και στο κινητό

3) Προβολή των τηλεοπτικών ελληνικών καναλιων (πρωτίστως των 2 παιδικών) άνευ κολλημάτων

4) Αναπαραγωγή από φλασάκι αρχείων βίντεο format .ts προερχομένων από εγγραφη τηλεοπτικών προγραμμάτων μέσω δέκτη mpeg-4.

Υπάρχουν για τα παραπάνω κάποιες απαιτησεις για την τηλεόραση πέραν της υπάρξεως μιας  θυρας hdmi (είναι παλιάς τεχνολογίας);

Σε περιπτωση που το xiaomi box με καλυπτει ως προς τα παραπάνω, υπαρχει και κάποια εναλλακτική σε αυτό  το επιπεδο τιμών ή πιο κάτω; Αν δεν καλυπτει τα παραπάνω, τί θα μου προτείνατε; Ευχαριστώ πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...