Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ έχω ένα WD media player (τον πρώτο που είχε βγει) και θέλω να πάω σε κάτι πιο σύγχρονο πλέον.

 

Θέλω να σταματήσω τα περάδωθε με τα usb και τους σκληρούς, κοινώς θέλω έναν media player με wifi, να βλέπει το PC μου μέσα από δίκτυο, να παίζει mkv αρχεία με υπότιτλους και όλα τα forma ήχου (Dolby, DTS κλπ), γιατί έχω βαρεθεί τις μετατροπές, να παίζει HD 1080 και να μπορώ να βλέπω youtube videos από τον καναπέ, γιατί στο PC πιάνεται ο λώκος μου.

 

Όλα τα παραπάνω υποθέτω ότι τα κάνει ένα Android TV Box, αλλά δεν ξέρω αν τα κάνει ένα WD Digital TV Play.

 

Να προτιμήσω λοιπόν ένα Android TV Box, τώρα που βλέπω μάλιστα ότι το CS 968 έχει 65 ευρώ, όσα και το WD ή να πάω στα σίγουρα της WD?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πιστεύω ότι η καλύτερη λύση είναι να έχεις XBMC στο σαλόνι. Είτε αυτό είναι εγκατεστημένο σε κάποιο media center pc, είτε σε κάποιο android tv box. Οι δυνατότες του είναι πάρα πολλές (υπάρχουν addons για τα πάντα!). Επίσης μπορείς να έχεις την επικοινωνία με το pc/laptop σου για streaming ή/και το κινητό/tablet σου για remote! Υπάρχουν διάφορες επιλογές εκεί έξω πλέον, δε  χρειάζεται να πάρεις ένα σκέτο media player.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PC media center δεν θέλω να φτιάξω, προτιμώ τη λύση του Tv Android Box, απλά με προβληματίζουν τα θέματα που έχουν κατά καιρούς με 1080 π.χ γιατί βαριέμαι να ψάχνω για ρυθμίσεις κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου επιτρέπετε μία άποψη,

μετά από ενάμιση μήνα χρήσης του cs968 και περιγραφής του σε φίλους μου,

αυτό που έχω καταλήξει και λέω είναι ότι πρόκειται για έναν υπολογιστή που χρησιμοποιεί λειτουργικό android και έχει για οθόνη την τηλεόραση μου.

 

Και αυτό το λέω γιατί,

μπορείς να κάνεις ότι κάνεις με ένα καθημερινής χρήσης PC, ειδικά σύγκριση με κάτι netbook δεν υπάρχει (αφήνουμε απ'έξω τον παράγοντα φορητότητα).

Να σερφάρεις μπορείς,

να σκαϊπάρεις μπορείς,

έχει αυξημένες και έτοιμες δυνατότητες συνδεσιμότητας και αναπαραγωγής πολυμέσων

-χαρακτηριστικά εδώ, είμαι τρελά ραδιοφωνάκιας, ακούω ραδιόφωνο πολλές ώρες κάθε μέρα και πλέον αυτό το κάνω από την τηλεόραση.

 

Δεν ξέρω τι μπορεί να θέλει να κάνει κάποιος με ένα media center pc και να μην μπορέσει να το κάνει με ένα android tv box.

 

 

εντιτινκ: dear Jenkins, χωρίς επιπλέον ρύθμιση, η αναπαραγωγή αρχείων 1080p YIFY γίνεται μια χαρά μέσω mxPlayer. Το μόνο που χρειάζεται, εφόσον και η τηλεόραση σου είναι full HD, είναι να μπεις στις ρυθμίσεις του android και να του πεις να παίζει πάντα 1080p και έτσι θα αλλάξει την εξ ορισμού εμφάνιση του συστήματος από 720 σε 1080. Αυτά όσον αφορά την τοπική αναπαραγωγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τηλεόρασή μου είναι HD ready, δηλαδή παίζει ψευτό1080, αλλά έστω και έτσι, θέλω να παίζει 1080, γιατί σκοπεύω κάποια στιγμή να αλλάξω την τηλεόραση και δεν θέλω να αλλάζω και Media Player.

 

Ευχαριστώ eekli για τη βοήθεια.

 

Τώρα να ρωτήσω, τα site που προτάθηκαν παραπάνω για την αγορά του cs 968 είναι αξιόπιστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά και καλή χρονιά! Μόλις εχθές έγινα και εγώ κάτοχος του cs968! Το παράγγειλα από το geekbuying και παρότι ήταν Χριστούγεννα, την παραμονή της πρωτοχρονιάς ήταν είδη Αθήνα! με μια μικρή επιβάρυνση των 3 ευρώ για να έρθει με DHL!Από εκεί και πέρα το μηχάνιμα ακόμα το ψάχνω και το τεστάρω όσο μπορώ! Στην αρχή είχα κάποια θέματα στην σύνδεση με την τηλεόραση, άλλα τώρα φαίνεται να πηγαίνει καλά. Και όταν λέω κάποια θέματα, εννοώ, ότι ενώ ήταν ανοιχτό δεν έδινε σήμα στην τηλεόραση! Δεν ξέρω τι έφταιγε, άλλα τώρα που το έχω συνδέσει και με το USB άλλα και με τον μετασχηματιστή του, δουλεύει κανονικά! Το είχε συναντήσει κανείς άλλος αυτό το θέμα;
 

Τώρα κάποιες άλλες ερωτήσεις:
α) Έχετε αγοράσει κάποιο πληκτρολόγιο ή κάτι άλλο, ώστε να μπορείτε να το χειρίζεστε, σαν tablet? Δηλαδή, ζουμάρισμα με τα δύο δάχτυλα , περιστροφή του χάρτη και κι τέτοια?
β) Εμένα ήρθε με προ εγκατεστημένα το eHomeMediaCenter και το Player, με το οποίο δοκίμασα να δω κάποιες ταινίες σε 1080 και με srt υπότιτλους και έπαιζε κανονικά. Είναι ανάγκη να βάλω το xbmc ή κάποιο άλλο πρόγραμμα; Θα κερδίσω κάτι παραπάνω; Σημείωση ότι τις ταινίες μου θα τις βλέπω από εξωτερικό σκληρό, συνδεδεμένο κατευθείαν το TV Box!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τηλεόρασή μου είναι HD ready, δηλαδή παίζει ψευτό1080, αλλά έστω και έτσι, θέλω να παίζει 1080, γιατί σκοπεύω κάποια στιγμή να αλλάξω την τηλεόραση και δεν θέλω να αλλάζω και Media Player.

 

Ευχαριστώ eekli για τη βοήθεια.

 

Τώρα να ρωτήσω, τα site που προτάθηκαν παραπάνω για την αγορά του cs 968 είναι αξιόπιστα?

 

sites παίζουν διάφορα, εκτός από αυτά που σου απαντήσανε ήδη, εγώ το αγόρασα από dealsextreme, όλα καλά

 

 

Καλημέρα παιδιά και καλή χρονιά! Μόλις εχθές έγινα και εγώ κάτοχος του cs968! Το παράγγειλα από το geekbuying και παρότι ήταν Χριστούγεννα, την παραμονή της πρωτοχρονιάς ήταν είδη Αθήνα! με μια μικρή επιβάρυνση των 3 ευρώ για να έρθει με DHL!Από εκεί και πέρα το μηχάνιμα ακόμα το ψάχνω και το τεστάρω όσο μπορώ! Στην αρχή είχα κάποια θέματα στην σύνδεση με την τηλεόραση, άλλα τώρα φαίνεται να πηγαίνει καλά. Και όταν λέω κάποια θέματα, εννοώ, ότι ενώ ήταν ανοιχτό δεν έδινε σήμα στην τηλεόραση! Δεν ξέρω τι έφταιγε, άλλα τώρα που το έχω συνδέσει και με το USB άλλα και με τον μετασχηματιστή του, δουλεύει κανονικά! Το είχε συναντήσει κανείς άλλος αυτό το θέμα;

 

Τώρα κάποιες άλλες ερωτήσεις:

α) Έχετε αγοράσει κάποιο πληκτρολόγιο ή κάτι άλλο, ώστε να μπορείτε να το χειρίζεστε, σαν tablet? Δηλαδή, ζουμάρισμα με τα δύο δάχτυλα , περιστροφή του χάρτη και κι τέτοια?

β) Εμένα ήρθε με προ εγκατεστημένα το eHomeMediaCenter και το Player, με το οποίο δοκίμασα να δω κάποιες ταινίες σε 1080 και με srt υπότιτλους και έπαιζε κανονικά. Είναι ανάγκη να βάλω το xbmc ή κάποιο άλλο πρόγραμμα; Θα κερδίσω κάτι παραπάνω; Σημείωση ότι τις ταινίες μου θα τις βλέπω από εξωτερικό σκληρό, συνδεδεμένο κατευθείαν το TV Box!

 

ρίσκαρες τελωνείο με την DHL, αφού σου ήρθε κανονικά, πάλι καλά.

 

Δεν πολυκαταλαβαίνω την συνδεσμολογία που περιγράφεις, στην αρχή δεν το είχες στο ρεύμα μέσω μετασχηματιστή;

2 καλώδια θέλει, όπως όλες οι συσκευές, ένα για σήμα, hdmi αν έχεις είσοδο στην τηλεόραση ή τα αναλογικά αν δεν έχεις, και ένα το καλώδιο τροφοδοσίας ρεύματος. Το USB δεν το συνδέεις στην τηλεόραση, είναι σαν προέκταση αν θες να συνδέσεις κάτι σε USB.

στις ερωτήσεις σου:

α. εγώ παρήγγειλα το κλασσικό rc11, μια χαρά δουλεύει. Δεν έχω βρει αυτό που λες και το ψάχνω και γω, δηλαδή κάποιο χειριστήριο που να το χειρίζομαι σαν tablet. Αν βρεις, ενημέρωσε μας.

β. το xbmc κάνει άλλη δουλειά, δεν είναι player η βασική του λειτουργία, ψάξτο λίγο. Ο mxPlayer προτείνεται σαν ο πιο καλός player, αν σου δουλεύουν τα υπόλοιπα, οκ. Για μένα αποδείχτηκε βασικότατος ο ESExplorer, ο οποίος είναι εξαιρετικός file explorer.

 

 

Μια παρατήρηση που έχω ξεχάσει, το μηχάνημα έρχεται με πολύ bloatware προεγκατεστημένο που με δύο κλικ το απεγκαθιστούμε. Έχει 5-6 προγράμματα στα κινέζικα τα οποία ούτε που κατάλαβα τι κάνανε. Τα πέταξα όπως ήταν πολύ εύκολα αφού η συσκευή έρχεται προ rooted και κάνεις ότι θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση Ekkli.
Οσον αφορά την συνδεσμολογία, έχουμε και λέμε:
Στην αρχή το είχα συνδέσει κανονικά HDMi για το σήμα και Μετασχηματιστής για το ρεύμα.Όταν όμως μου έβγαλε το πρόβλημα με το σήμα, δοκίμασα το καλώδιο USB που έχει, που όχι δεν είναι προέκταση άλλα USB male - male (τουλάχιστον αυτό που είχε στην συσκευασία) το οποίο λέει στις οδηγείες ότι το συνδέεις κατευθείαν πάνω στην τηλεώραση (αν έχει θύρα USB η τηλεώραση) ώστε να παίρνει ρεύμα από εκεί (χωρίς μετασχηματιστή δηλαδή). Μετά από αυτή την αλλαγή όλα δουλέψανε κανονικά.... (για λίγο....) γιατί μετά εμφανίστηκε πάλι το θέμα με το σήμα.... Και έτσι σαν έσχατη λύση δοκίμασα να το συνδέσω και με τον μετασχηματιστή του....εφόσον πρώτα το δοκίμασα μόνο με τον μετασχηματιστή και πάλι δεν δούλευε σωστά....

Υ.Γ. Αυτό με την DHL και το τελωνείο δεν το ήξερα...Υπάρχει πιθανότητα να πληρώσω έξτρα φορολόγηση δηλαδή; Γιατί στην ουσία, ήρθε από Γερμανία το προϊόν στην Αθήνα....αεροπορικώς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Johnny Em

μπορείς να δώσεις λινκ από που το πήρες ;

 

για το τελωνείο είναι όπως τα λέει ο warlock, ότι έρθει από χώρα μέλος της ΕΕ ή σε τελωνειακή σύνδεση μαζί της δεν έχει τελωνείο, απλά νόμιζα ότι το είχες πάρει και συ από Κίνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Johnny Em

όταν ανοίγει δείχνει 4 πιγκουίνους και μετά γράφει RBOX ;

 

Jenkins

γενικά χρήσιμο είναι, εγώ έχω βολευτεί με ένα rc11 -που μπορείς να βρει και φτηνότερα από το λινκ που σου έδωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...